Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cezarr

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    928
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Cezarr

  1. Witam Długo nie zaglądałem tutaj,a obecnie poszukuję kogoś kto wyposaży mi kotłownię, doradzi, dobierze i zainstaluje grzejniki. Kocioł znany tu Junkers smart z zasobnikiem i sterownikiem. Południe Warszawy. Najchętniej wolałbym kogoś poleconego przez Was. Ostanio nie mam czasu na czytanie forum, stąd mój post. Pozdrawiam.C
  2. Przepustnica niestety miałaby być otwierana ręcznie, przed uruchomieniem wyciągu kuchennego, mało wygodne rozwiązanie. Ja oczywiście byłem nastawiony na pochłaniacz z filtrem i kratkę wyciągową kanału gdzieś ponad (nie robiłem dodatkowego kanału grawitacyjnego dla powietrza usuwanego z okapu), ale wykonawca twierdzi, że wyciagając wszystko przez reku kanały się zanieczyszczą i wymiennik również może i gwarancji mi nie da. Teoretycznie ma rację, druga strona to oczywiście straty ciepła, zakłócenia ciśnienia stosując dodatkowa grawitację do kuchenki. I tak źle i tak niedobrze. Niech ktoś może wypowie się na ten temat kto używa jednego i drugiego rozwiązania. Temat omawiany był wcześniej, ale napewno już jakiś czas te instalacje pracują, więc i doświadczenia jakieś są. Nie wiem też, jak to zrobić u siebie ( u sąsiada robiła inna firma i również okap kuchenki będzie podłaczany do komina grawit.
  3. Mój wykonawca zdecydowanie odradza takie rozwiązanie, proponując wyrzut powietrza znad okapu kanałem grawitacyjnym z przepustnicą. Twierdzi, że filtry w pochłaniaczach b szybko zapychają się tłuszczem (mowa o filtrach węglowych), i w sumie opary wędrują kanałami. Wg niego pochłaniacz tak, ale b dobry i często (raz w miesiącu) wymieniany filtr, który jednak trochę kosztuje.W sumie to zależy ile razy się gotuje. Byłem zdecydowany na takie rozwiązanie, ale przekonał mnie. Przejdę ocieploną rurą przez sufit i dach, dając kominek wentylacyjny. Tylko podczas włączania okapu kominek będzie otwarty. Nie wiem jaki to będzie kominek, ale pisaliście tutaj, aby był nieco wyższy (zalegający śnieg).
  4. Czyli nie zamarzł? A jeśli na dworze cały dzień duży mróz, to jak długo w ciągu doby podgrzewana jest ta taca po której spływają skropliny, zapobiegając zamarznięciu wymiennika? tak mniej więcej ile ta grzałka chodzi?
  5. No ale mi chodziło o bypass automatyczny, a ten to chyba kaseta, ale może się mylę.
  6. Na all... widziałem tylko bez by passu, na moje pytanie Dospel też od miesiąca nie udziela odpowiedzi,,chyba jednak zdecyduję się na Brinka
  7. Czy masz ten model z automatycznym by-pasem, bo miał być w sprzedaży. Czy potrzebna do niego grzałka jeśli brak gwc?
  8. Również mnie to nurtuje (gwc nie buduję). To w końcu jak to jest z tymi centralami (poza bartoszem), np R Brink-, w których zastosowano regulację pracy wentylatorów jako opcja antyzamrożeniowa. Zamarzają, czy nie? Mamy ostrą zimę za sobą, może ktoś się wypowie, kto używał takiego reku bez gwc i nagrzewnicy. A może poprostu zakupić tańszy sprzęt ,ale z grzałką i tą różnicę (pewnie ze 2 tyś) przeznaczyć na tych parę kW grzałki.Jeśli koszty wyrównają się po 10 latach, to czemu nie (pewnie o tym gdzieś było)
  9. Ja również uważam, że tak szybko mi nie wywieje. Anemostaty nie będą tuż nad drzwiami, ale w okolicach narożnika jak najbardziej od nich oddalonych pewnie ponad 2m, jakiś ruch powietrza będzie, sypialnie nie są duże, bo po ok 11 mkw, w salonie rozumiem, że będę musiał kombinować jak najdalej od korytarza, może trzeba będzie dać dwa nawiewy jeden przy wyjściu w okolicach ciepłego powietrza z kominka, drugi dalej nad drzwiami balkonowymi, którego kanał uda się poprowadzić w teriwie.
  10. Oczywiście nawiewne. Staram się je możliwie oddalić od drzwi, no ale i tak będą na ścianie przeciwległej ścianie z oknami
  11. A powiedzcie proszę, czy nie jest dużym błędem umieszczenie kanałów wywiewnych w sypialniach (salonie) nie w pobliżu okna a w pobliżu drzwi (przy suficie ponad drzwiami), bo taki układ byłby u mnie z racji prowadzenia kanałów w suficie podwieszanym korytarza. Chodzi o to czy powietrze, które wleci kanałem nie ucieknie zbyt szybko szczelina pod drzwiami, nie omiatając jakby całego pomieszczenie
  12. To i ja coś dodam. Od kilku lat mieszkam w wybudownym domu z poddaszem, teraz buduję również z poddaszem użytkowym, ale zamieszkamy w nim na jednej kondygnacji (reszta do wykorzystania w zalezności od możiwości na przyszłość). Jeszcze tam nie mieszkamy, ale uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Wg mnie tylko parter+ jeśli są możliwości góra dla dziecka (dzieci), gości, rekreacji itp.
  13. Nie przesadzajcie, że ma się to rozlecieć. Wczoraj byłem w jednym z marketów budowlanych i widziałem te przęsła (tzn trochę inne, bo w LR), ale profil nie wygląda na zbyt cienki. zamierzam zakupić pomalować farbą podkładową i na to niezłą farba do metalu i zapomnieć na długi czas.
  14. Dzięki. Są płyty granitowe, które mają 1,5 cm grubości (czyli więcej niż tradycyjny gres czy terakota) jeśli wymiary trzymają podobnie to dobrze, nie wiem czy glazrnik nie powie, że to przecież kamień i nie zechec skasować podwójnie za ułożenie, bo gruby cięzko ciąć, krzywe itp. Czy w porównaniu z twardym gresem ten wymaga większych umiejetności od fachowca?
  15. Witam Granit jest bardzo ładny, tyle że nie wiem czy niezbyt trudny w układaniu no i czy z racji tego, że to naturalny kamień, czy płyty trzymają wymiary? Czy mógłby ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami z tym materiałem na podłódze w salonie? (ew zdjęcia)
  16. U siebie planuję rozwiązanie zastosowane już u któregoś z forumowiczów. Ponieważ wiekszość dnia nie ma nikogo w domu, centralę chcę podłączyć do centralki alarmowej, załączając alarm na wyjściu wyłączam rekuperator. Czy to dobry pomysł? No i czy możecie rozwinąć temat wielkości (wydajności) reku do wentylowanej powierzchni w aspekcie jego sprawności? Pytam bo na kubaturę ok 320 msz (3 osoby) planowałem początkowo Brinka 300, a jak sie pokazał ten Optimal 400, to wybór padł na niego, tyle że aby nie wysuszać zbytnio powietrza pracowałby na ok 1/4, czy miałoby to wpływ na jego sprawność? Lepiej brać LUNE i kopać gwc? Czy ten Optimal napewno nie ma systemu antyzamrożeniowego, gdzieś czytałem, że jednak ma.
  17. Wysłany: Czw Mar 04, 2010 9:33 am Temat postu: -------------------------------------------------------------------------------- Kup zestaw Dospela http://sklep.dospel.com/product_info.php?products_id=2104&osCsid=ahslpqfl Zaoszczędzisz dużo kasy Równiez myślałem o tym sprzęcie, bo wentyluję tylko jedną kondygnację (ok 115 mkw), tyle że tu niezbędna jest jakaś grzałka (prądożerna), albo gwc (dodatkowy opór jak na taki mały sprzęt). Wentylatory ponoć b dobre, sterowanie OK, cena super, obudowa ze styropianu , ale wymienny filtr dałoby się zamontować przed wejściem do reku
  18. W pierwszym zdaniu napisałem, że planowałem rurę pod fundamentem. Inna opcja nie wchodzi u mnie w grę, z powodów które wymieniłeś choćby. moim zdaniem, jeśli chcesz mieć ten gruntowy wymiennik a nie możesz zrobić podkopu pod ławą a jedynie przez ścianę to ja bym sobie darował takie rozwiązanie.
  19. Ja jestem w podobnej sytuacji, tzn jest stan surowy z ociepleniem, też myslałem, że może rozkuję trochę chudziaka i wypuszczę rurę pod fundamentem dla GWC, ale chyba odpuszczam z powodów: 1.Brink poprzez zmianę prędkości pracy wentylatorów nie zamarznie (nie powinien) podczas dużych mrozów. 2.GWC, droższy rekuperatr, większe opory (czy przez to nie większe nieco zużycie prądu?) 3.GWC najbardziej przydatne chyba jedynie w duże mrozy (by zapobiec zamarzaniu wymiennika) i by ogólnie podnieść temp nawiewu. 4.W okresie letnim niezbyt duży wpływ na obniżenie temeratury w pomieszczeniach (doświadczenia użytkowników). 5. Ryzyko zalania rurowca (uszczelki rury pcv, ponoć po kilku latach mogą puszczać). 6. Dodatkowy koszt GWC- pewnie ze 2-3,5 tyś (zwykłe rury kanalizacyjne), wolę je przeznaczyć np na kilkadzesiąt zł rocznie większe rachunki za gaz, bo powietrze po wyjściu z reku będzie miało nieco niższą temp niż z zastosowaniem GWC. 7.Dodatkowy niepokój o ewentualne zalewanie ( u mnie glina), glony i jakieś formy życia w tych rurach. Podsumowując, chcę kupić dobry, nie za drogi rekuperator (za taki uważam również Brink, który poradzi sobie, kiedy temperatura na zewnętrz będzie spadać do minus 25, nie jest przy tym mocno prądożerny i tyle._ To są moje spostrzeżenia na podst przeczytanych tu i ówdzie informacji, nie jestem specjalistą w tej branży nie dążę również, by mój rachunk za gaz przy 20 st mrozie przez cały miesiąc wynosił 200 zł.
  20. A który wariant wybrałeś? Sporo czytam na te tematy, ale nie jestem fachowcem, nie mniej jednak rekuperator muszę już jakiś wybrać i instalować, jakiś czas temu już zwróciłem uwagę na tę firmę, no i opinie ten sprzęt tutaj jak na razie ma chyba niezłe. Róznica w cenie pomiędzy stało a zmienno prądowym jest spora i pewnie zwróci się po wielu latach.
  21. A jak w tym rekuperatorze rozwiązano problem zamarzania (szronienia) wymiennika? Podgrzanie tacy po której spływa kondensat wymaga stosowania dodatkowej grzałki, czy regulowanej pracy wentylatorów? Również rozpatruję zakup tego urządzenia, ale chyba nie będę robił GWC, więc kwestia zamarzania jest ważna.
  22. Jak w temacie, domek nieduży, południowa strona Warszawy, najchętniej już.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...