
meukov
Użytkownicy-
Liczba zawartości
86 -
Rejestracja
meukov's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Niebawem postaram się podzielić uwagami (łącznie z problemami ) ponad 2 letnim użytkowanie Althermy. Grzech podane ustawienia, które wcześniej opisał Clarnet nie są UNIWERSALNE. Każdy z nas ma inny dom, inną jednostkę inne upodobania. Nie możesz wrzucać w swoją jednostkę pierwszych lepszych ustawień zassanych z forum. Skąd masz odczyt temperatury z czujnika przy samej podłodze?!!!!!!!!!!! Czy z niezależnego termometru. Nie chcę siać propagandy ale jeśli masz w 80% deskę , a reszta to terakota , ceramika to proponuję zapoznać się z tematem na blogu Clarneta. http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-parkiet-i-podlogowka/ Myślę , że u Ciebie tu tkwi problem. Czujnik jest przy płytkach, które najlepiej oddają ciepło, a nie przy desce, która stawia największy opór. I jeszcze jedna ważna rzecz. Nie mierz temperatury przy podłodze tylko wyżej około 1,5 metra nad podłogą "ciepłe nogi, chłodna głowa"
-
Więc trochę więcej napisze. Ogrzewamy cały dom łącznie z garażem i pozostałymi pomieszczeniam. Łącznie 152 m2. Podane zużycie jest też z CWU. Teraz chyba będzie bardziej wiarygodnie.
-
Pierwszy okres grzewczy zaliczony. Łączne zużycie 5870 kwh za rok bez żadnych kombinacji z ustawieniami, dogrzewaniem kominkiem itp. Po prostu załączona i tyle. Dla mnie rewelacja. No i bym zapomniał , że na tym podliczniku chodziła jeszcze pralka i odkurzacz cent.
-
Rzufik ale jak za dobę 29 kwh przy jakiej temp. U mnie tyle brało przy około 0 C dla 155 m2. Teraz przy -15C to się kroi około 45kwh.
-
To teraz moje spostrzeżenia z ostatnich dni łącznie z dzisiejszym kiedy temp. zewnętrzna osiągnęła -19,7C. Niestety nie posiadam dodatkowego termometru na wyjściu z PC tak więc muszę wierzyć w to co widzę na manipulatorze. Ogrzewanie od około 2 tygodni chodzi na funkcji pogodowej zgodnie z krzywą , którą sobie zrobiłem dzięki Castaway. Odnośnie poboru to dobowe kształtuje się przy temp do -3C w granicach 27-30 kwh. Od trzech dni kiedy temperatura wahała się między -15 do -19,7 (odczyt z pamięci termometru maksymalnego spadku temperatury zewn. ) wyszło 46-48 kwh. Jakiś czas temu też były u mnie dość siarczyste mrozy i zużycie nigdy nie było wyższe niż 48 kwh. Różnica między wyj. , a wej. temperatury na PC też waha się w granicach 2,5-4,2 C. Odnośnie ciśnienia na PC od samego początku kiedy jest załączona wynosi 2,2 bar i może raz tylko dopuszczałem wody i była to na prawdę niewielka ilość może ze 150 ml. Na pewno nigdy ciśnienie nie spadło do poziomu 1 bar. Dzisiaj od rana względne -15C , co dalej zobaczymy.
-
mam prośbę przybliż wypowiedź w zakresie "....gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5C..."
-
Hm, to u mnie relatywnie powinno wyjść jeszcze korzystniej ponieważ , różnica między wyjściem , a powrotem nie przekracza 4C. Przy wyjściu 30C na powrocie było 27,5C przy temp. zewnętrznej -1C, 4C jest przy temp. zewnętrznej -10C.
-
7tonik nie ukrywam , że Twoje rozwiązanie - system grzania jest dość ciekawy. Będę musiał to przeanalizować i skonsultować z moim wykonawcą, który ma nie małą wiedzę w tym zakresie. Nie wiem jeszcze jak zachowa się dom po takich ustawieniach. Na ten sezon chcę go jeszcze dobrze wygrzać i wysuszyć aczkolwiek wilgotność względną w pomieszczeniach mam w granicach 55 % bez rekuperatora. 7tonik , a jak u Ciebie z bezwładnością ciepła, jaki jest spadek temperatur w pomieszczeniach między kolejnymi cyklami ogrzewania?
-
7tonik wynik wręcz fenomenalny. Ja w chwili obecnej mam włączone ogrzewanie bez pogodówki o stałej nastawie 32 stopnie, która pracuje 24h na dobę z załączonymi grzałkami. Taryfa G11. Wskazania pod licznika za ostatnie dwie doby w godz. 7.00-7.00. 43,9kwh, 48,1 kwh przy temperaturach -12 do -13,4 stopnia. Temperatura w domu 20,8 - 21,9. Ogólne zużycie od 04.10 do 04.11 - 544 kwh, 04.11-03.12 677,5 kwh. Zaznaczam pierwszy sezon grzewczy i pobór razem z CWU. Mam nadzieje, że zużycie spadnie po zmianie taryfy i zaprogramowaniu Althermy czasowo. Pozdrowienia dla p. Dawida. "Teraz zaczynam przez pierwsze 30 min z nastawioną temp. 30C, następnie przełączam na 34." 7tonik rozumiem , że robisz to manualnie?
-
A było już tak pęknie . Faktycznie zużycie spadło ale zauważyłem coś niepokojącego. Jak już wcześniej wspomniałem mam zamontowane zabezpieczenia na grzałkach pompy i zasobnika. Niestety wywaliło mi jedną fazę na zabezpieczeniu zasobnika. Na pewno dzisiaj w nocy była "antylagionella" ale chyba nie ma aż takiej mocy aby wywalić C16. Czy też mieliście takie przypadki? Jeśli coś nie tak jest z grzałką powinno wyrzucić oba zabezpieczenia. Raczej wydaje mi się, że coś nie tak jest z eską.
-
Na własne potrzeby przygotowałem sobie prosty prymitywny wykres krzywej g. żebym "na żywo" mógł zobaczyć jaką temp. da PC na wyjściu przy określonej temp. zewnętrznej i określonych ustawieniach temperatur(ustawienia 1-0x). [ATTACH]29377[/ATTACH] wystarczy zaznaczyć linie i strzałkami z klawiatury przesuwać jak się chce Dzięki zassałem i na pewno wykorzystam! Jeżeli jest za ciepło to wyłączam ogrzewanie PC w ogóle np. od dwóch tygodni w ogóle nie grzeje, a temperatura w domu to 21,5-23st. Nie wiem czy warto. Gdy ją włączysz zacznie pracować praktycznie od zera. Zachowa się jak silnik na ssaniu w samochodzie (dużo paliwa mało radości z jazdy) Tak jak pisałem też próbowałem regulować temperaturę pomieszczeń dławiąc przepływ na listwie rozdzielacza, ale nie mogłem sobie z tym dać rady, albo dławiłem za dużo, albo za mało. W końcu postanowiłem odkręcić wszystko na maxa, ustawić pogodówkę i obserwować co się dzieje, ewentualnie regulując pogodówkę -1, -2, -3 niżej nie było sensu. Z tego co się zorientowałem aby zaobserwować zmiany na podłogówce musi minąć trochę czasu z 2 -3 dni. Kręcisz delikatnie nie przekraczając 0,5 l/min. Dzisiaj rano trochę byłem zaskoczony, ponieważ zużycie z ostatniej doby wzrosło do 21 kwh z 13,3 kwh przy czym wczoraj 16.20 załączyłem wszystkie grzałki , a do tego w nocy była "antylagionella". Zobaczymy co dalej będzie się działo. Nie wiem czy w tym roku odpalę pogodówkę, ponieważ z uwagi na pierwszy okres grzewczy chciałbym dobrze wygrzać i wysuszyć dom i w moim odczuciu lepiej to pójdzie na "manualu". Zobaczymy.
-
Pierwszy miesiąc zaliczony!!!! Łączne zużycie 544 kwh . Jak na pierwszy sezon grzewczy wydaje mi się OK przy czym w pierwszym miesiącu więcej testów , regulacji i kombinowania. Od wczoraj m.in po sugestiach Clarnet'a nastawy zmienione i tak zostawiam. Dzisiaj załączyłem grzałki na stałe. Nie włączałem jeszcze funkcji pogodowej. Mam jeszcze mały dylemat. Czy temperaturę w pomieszczeniach regulować na rozdzielni podłogówki przy stałej nastawie PC, czy też rozkręcić na maksymalny przepływ i regulować na PC. Zabrzmi to śmiesznie ale nie mamy jeszcze drzwi wewnętrznych w związku z czym temperatura we wszystkich pomieszczeniach jest jednakowa.
-
O instrukcje w j. polskim faktycznie ja pytałem, ponieważ gdzieś ją posiałem podczas przeprowadzki. W dniu wczorajszym dokonałem korekty w nastawach po Twoich sugestiach i najbliższe doby pokażą jak to wyjdzie w pracy PC. W dniu dzisiejszym minie dokładnie miesiąc od rozpoczęcia pracy PC w pełnym jej zakresie i właśnie mam zamiar załączyć grzałki. Po prostu próbuję znaleźć kompromis między wydajnością PC , a kosztami. Wskazania na liczniku za ostatnią dobę g.07.00 13,3 kwh przy średniej temp. 7st.c. Jak już wcześniej wspomniałem w chwili obecnie jestem na taryfie całodobowej i mam zamiar przejście na drugą , a nawet trzecią taryfę G12W i w związku z tym będę miał do Ciebie pytania dotyczące programowania pracy Althermy ale nie chciałbym uprzedzać faktów. Na pewno do tego wrócę. Jestem Tobie wdzięczny za wszelkie porady, a zwłaszcza za poświęcony czas. Jestem zupełnym laikiem w tej materii i niektóre pytania mogą wydać się dość lakoniczne. Jeszcze raz dzięki. Nie chciałbym zaśmiecać tematu tak więc jeśli pozwolisz czasami odezwę się na Priv. Pozdrawiam wszystkich.
-
Clarnet brak mi słów gdyby nie te kilkaset kilometrów zaprosiłbym Ciebie na szklaneczkę ....Dzięki serdeczne za wręcz błyskawiczną odpowiedź. Odnośnie modelu masz rację moje przeoczenie bez funkcji chłodzenia. Biorę się do analizy Twoich sugestii. Nie ukrywam, że moge się jeszcze o coś dopytać. . Jestem po lekturze. Rozumiem , że 8-03 też mam zmniejszyć do około 30 min?
-
SJK nie gniewaj się ale wypisujesz na wszelkich możliwych tematach w forum. Rozumiem, że szukasz pomocy , wsparcia w swoich ideach ale jak zauważyłeś ten temat konkretnie dotyczy DAIKIN ALTHERMA. Identyczną treść jak powyżej zamieściłeś w innym temacie "Pompy Ciepła" i robi się z tego śmietnik. Uszanuj innych użytkowników forum. Porady dotyczące swoich rozważań znajdziesz właśnie na innych tematach dotyczących GWC i pomp ciepła, wystarczy użyć wyszukiwarki. Pozdrawiam.