Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kazik09

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    63
  • Rejestracja

Kazik09's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Czy ktoś z was orientuje się gdzie mozna kupić dyfuzor rurowy membranowy do cyrkulatora w bio-duo6? Nigdzie w necie nie moge takiego namierzyć, najmniejsze są o długości 50 cm, a w oczyszczalni jest krótszy, ma jakieś 20cm. Pomóżcie, bo musze go wymienić, dyfuzor najwyraźniej złapał gdzieś dziure, bo głośno bulgocze i woda w cyrkulatorze bardzo słabo leci.
  2. Wrócę do tematu możliwości wykorzystania wody z oczyszczalni (mam bio-duo sotra.) w oczku wodnym. Nie wiem jak inni to robią, że im się sprawdza to rozwiązanie, bo u mnie ta woda, gdy wycieka sobie strużką z rury wylotowej wygląda zachęcająco tj. jest przezroczysta, ale jak nabrałem troche do wiadra to się okazuje, że lekko zajeżdża i jest trochę mętna, a po jednym dniu stania zrobiła się mulisto-czarna. Ostatnio byli u mnie serwisanci, bo rok już minął od startu i stwierdzili, że wszystko jest OK, a woda z żadnej oczyszczalni lepsza nie będzie. Wg mnie po wypełnieniu oczka taką wodą zrobi się niezłe śmierdzące bajoro. Powiedzcie dobrzy ludzie jak to wygląda u was? Też tak macie i rośliny dają radę zneutralizować ten "zapach"?
  3. Wody nie badałem, ale wg moich oględzin powinna się nadawać (jest tylko lekko mętna). Poza tym ryb raczej nie zamierzam chodować (chociaż pewnie żaby będą w nim pływać). Liczę też na dodatkowe oczyszczanie wody przez rośliny wodne (trzcina, pałka i inne), powstanie tzw. staw denitryfikacyjny. Z resztą przy moim gruncie to jedyne rozwiazanie jakie mi zostało (niestety sąsiad nie zgodził się na odprowadzenie wody, przez jego działkę, do pobliskiego rowu melioracyjnego) i wiem, że niektórzy forumowicze też je z powodzeniem stosują. Oczko (ok. 20m2), tak właściwie będzie w większości poletkiem ze żwirem i roślinnością, poza tym zrobię też przelew z małym bagienkiem obsadzonym trzciną.
  4. To może ja opiszę swoje boje, może pomoże, bo miałem ostatnio podobny problem tylko, że z bio-duo (wentylacja tylko przez pion wod-kan., odprowadzenie do tuneli rozsączajacych). Przez prawie rok działało OK, a potem zaczeło mi zajeżdżać. Najpierw okazało się, że miałem zalaną rurę wentylacyjną łączącą bioreaktor z osadnikiem (rura miała spadek poniżej wejść i przez to zbierała się w niej woda) i tym samym ograniczony przepływ powietrza. Poprawiłem, nie pomogło. Potem dorobiłem oddzielną wentylację bioreaktora nad dach, pomogło tylko trochę, zejeżdżało jak zawiał wiatr. Potem, testowałem dodatkowe biopreparaty, raz w miesiącu, też nie pomogło. Ostatecznie (mam nadzieję), okazało się, że to wina za mało chłonnego gruntu. Po roku użytkowania nastąpiła kolmatacja gruntu (czarny szlam i stąd dodatkowy fetorek), oczyszczone ścieki zalegały w tunelach rozsączajacych blokując też przepływ powietrza. W ramach testów wykopałem dołek za tunelami, żeby poprawić wchłanianie wody i wentylację, i przestało śmierdzieć (czasem tylko coś tam minimalnie czuć). Wywaliłem tunele (może ktoś chce odkupić - wystawiłem na allegroszu), a jako odbiornik robię teraz oczko wodne (szlag mnie trafia, bo miałem je pierwotnie w planach, ale wykonawca zaproponował mi tunele, a że żona nie była przekonana do oczka, to się niestety zgodziłem i teraz mam, dodatkową robotę).
  5. Witam, Proszę o poradę. Robię podjazd żwirowy, podbudowa będzie z kruszonego betonu na geowłókninie + piasek z cementem w szczeliny. Na wierzchnią warstwę o gr 4cm mam obecnie do wyboru dwie możliwości: grys bazaltowy 8-16 (pytanie: czy nie będzie zbyt sypko i grzązko?) lub grys wapienno-dolomitowy 16-32 (czy tego typu nawierzchnia będzie bardzo pylić i brudzić wejście do domu?). Z wymienianych wcześniej otoczaków mam już zrobioną opaskę wokół domu, dlatego na podjazd chcę dać coś innego.
  6. Dorzucę jeszcze 3 grosze do tematu. Okazuje się, że dotacje WFOŚiGW są traktowane jako dochód i podlegają opodatkowaniu. Z wypłaconej 45% dotacji (dla przypomnienia - oddają 45% wartości kosztów instalacji POŚ) US zabiera 19%! Czyli dają po to by część zabrać! Oj, zabolało przy rozliczaniu PIT-a.
  7. Witam, Podaję kolejne dane zużycia prądu (za wszystko) za następny miesiąc: 12.02.2012 - 13.03.2012 1t 145,2kWh 2t 1377,4kWh Koszt - 635zł (za samo ogrzewanie wychodzi ok. 400zł) A jak u Was wypadł luty?
  8. Jasiek71, Poczytaj tutaj: http://www.legalett.ca/0528.PDF Na schemacie elektrycznym zabezpieczenie termiczne grzałek jest na 75stC, a agregatu na 110stC.
  9. QBELEK: Legalett jeszcze na gwaracji. Regulatory obrotów zainstalował mi elektryk Legaletu, po moim zgłoszeniu, więc nie była to samowolna ingerencja.
  10. Udało mi się też w końcu znacznie zredukować hałas agregatów. Oto moja recepta: - zmniejszyłem obroty wiatraka do 2100obr/min (użyłem tachometru bezkontaktowego), - wymieniłem uszczelki na obwodzie pod metalową pokrywą (uszczelka samoprzylepna okienna typ "D", gruba), - po włożeniu pokrywy uszczelniłem jej brzegi silikonem, - na to położyłem 2cm maty wygłuszającej (kupiłem matę HDS gr. 1cm, 2m2 - bo tyle najmniej można było kupić - z przesyłką wyszło ok. 90zł), - na to położyłem "firmową" płytę betonową i uszczelniłem ją silikonem (po wcześniejszym włożeniu sznurka), - na to płyta z wykończeniem podłogi (tu trzeba trochę pokombinować, żeby zgubić te 2cm dodatkowej izolacji). Minusem tego rozwiązania jest lekkie uginanie się podłogi w tym miejscu (mata się ugina). Mi akurat to nie przeszkadza, bo mam agegat pod lodówką w kuchni i w szafie w wiatrołapie. Zresztą, na to rozwiazanie naprowadziła mnie hamerykańska wersja instrukcji do agregatu, w której podano grubość izolacji 3cm, a u mnie dali tylko 1cm w metalowej klapie i dwie płyty betonowe.
  11. No właśnie, u mnie jeszcze też indukcja i piekarnik. Pralka i zmywarka prawie codziennie, ale staramy się je włączać tylko w drugiej taryfie. Też mam trochę rzeczy do poprawki. Najgorsze są źle ocieplone parapety i 180cm mostka pod drzwiami tarasowymi, no i dziury w ociepleniu dachu (wełnę w suficie już częściowo poprawiłem od strony strychu, ale na skosach nie ma jak). Chcę zrobić termowizję ale na razie brakuje mi na to kasy. Uwzględniając metraż, wychodzi nam podobne zużycie.
  12. Dom ok. 140m2 użytkowej (murator C161, trochę zmieniony i powiększony o 0,5m w obie strony), dach dwuspadowy, mały wykusz (żona się uparła:) ), bez balkonów, czyli "stodoła" z poddaszem użytkowym. Izoalcja płyty 20cm styro, ściany z silikatów + 20cm szarego styro, okna 3 szybowe, poddasze 35cm wełny toprock. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Brink HR400. Legalett elektryczny 2x4kW, bez wymiennika kominkowego. Poddasze 4 grzejniki duo-heat, w sumie ok. 7kW. Kominek bez rozprowadzenia Jotul I350, jakieś 7kW. Garaż na oddzielnej płycie, przytulony do północnej ściany domu, nieogrzewany, ocieplony 15cm zwykłego styro, ściana między domem i garażem ocieplona 20cm szarego styro. Drzwi stalowe ppoż Hormana miedzy domem i garażem, drzwi wejściowe drewniane CAL. Dom stoi w szczerym polu, brak drzew od zachodu, czyli mam spore wychładzanie wiatrem. Wykusz z dużymi oknami skierowany na południe. Boiler Atlantic 300l z grzałką 3kW (na razie bez cyrkulacji bo górna łazienka czeka na wykończenie). POŚ Sotralentz bio-duo + przepompownia ścieków - jakieś 0,5kW. Oświeltenie wew. to w większości świetlówki + kilka halogenów. Obecnie mieszkają 4 osoby (piąta w drodze ). Uff.. chyba wszystko.
  13. Witam, Dla zainteresowanych tematem, podaję moje zimowe zużycie energii elektrycznej: 12.11.2011-12.12.2011 - 1t 170kWh, 2t 1190kWh - koszt 558zł 12.12.2011-13.01.2012 - 1t 239kWh, 2t 1108kWh - koszt 596zł (w tym miesiącu były u nas 2 imprezy urodzinowe, wigilia i sylwester) 13.01.2012-12.02.2012 - 1t 162kWh, 2t 1225kWh - koszt 588zł W lecie zużywaliśmy ok. 250zł/mc (w tym boiler elektryczny 300l), w zimie pewnie idzie więcej, ze wzgledu na oświetlenie, no i od października mamy POŚ z działającą non-stop pompką powietrza i załączaną cyklicznie przepompownią, czyli po odjęciu, na ogrzewanie wychodzi jakieś 350zł/mc. Dom z poddaszem (we wcześniejszych postach podawałem jego parametry). Drugi sezon (pierwszy po zamieszkaniu). Temperatury w pomieszczeniach rzędu 20-21st. Przy dużych mrozach palimy rano i wieczorem w kominku, do tej pory zużyliśmy prawie 1m3 olchy. Uzyskany wynik uważam za dobry, tym bardziej, że mam jeszcze kilka mostków do poprawki (np. źle obsadzone wszystkie parapety zew, nieszczelny aluminiowy próg drzwi wej., dziury w ociepleniu poddasza).
  14. Witam, Wczoraj wieczorem był u mnie elektryk z Legalettu i w obydwu agregatach zamontował regulatory obrotów wiatraka. Falownik ma mały potencjometr, którym można w pewnym zakresie zmniejszyć obroty (jak mi się uda to pożyczę z roboty tachometr to pomierzę prędkości). Na razie ustawiłem na połowe skali i musze przyznać, że różnica jest wyraźnie słyszalna tj. nawet przy niezasilikonowanych pokrywach jest dużo ciszej (po ustawieniu potencjometru na minimum to właściwie nie było słychać czy agregat działa). Na razie nie uszczelniam pokryw, bo chcę zobaczyć, czy nie będzie problemów z utrzymaniem temperatury w domu (chociaż obecna temperatura zew. nie sprzyja takim eksperymentom). Jak będzie ok to silikonuję klapy i zapominam o temacie. Plus dla firmy za szybkość reakcji, sprawa załatwiona w ciągu tygodnia od wysłania e-maila, pomimo okresu światecznego.
  15. Dzięki za odzew. "Grzałki są gorące i oddają ciepło, a przepływu powietrza już nie ma. Działa czujnik termiczny." To ma sens. Trzeba tylko przekazać tą wiedzę elektrykowi z legalettu, bo jak z nim rozmawiałem, to nie umiał tego wyjaśnić i sugerował zgłoszenie sprawy do centrali, to przyjedzie i sprawdzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...