Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

babiorek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

babiorek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam! Właśnie będę wymieniał stary komin na dwa mniejsze - jeden dymowy (systemowy z wkładem ceramicznym) a drugi wentylacyjny. Kominy są po dwóch stronach szczytu. Tak naprawdę ten wentylacyjny to będzie posiadał dwie dziury każda po fi 110 wykonane z nierdzewki wpuszczonej w szachcie. Jedna to wyrzut z reku a drugi odpowietrzenie kanalizacji. Teraz problem, który nie umiem sam rozwiązać: Jak zrobić wyjście tych dwóch rur żeby było względnie estetyczne i podobne (wzrokowo) do tego drugiego komina (dymowego). Dom jest stary i takie błyszczące, srebrne rury z daleka będą się rzucać w oczy ;( Może jakaś lekka i trwała atrapa zewnętrznej części komina ? Tylko z czego ?
  2. Nikt nigdy nie rozbierał komina ???
  3. Mam mały dom, w którym chcę zagospodarować poddaszę. W poprzek poddasza stoi jednak nie potrzbny już komin (założyłem ogrzewanie gazowe + wentylacja mechaniczna). Komin ma aż 6 komór i ogromny wymiar 170X50 cm. Jest w ogóle nie używany. Mogę go bez zbędnych formalności zdemontować do poziomu stropu (czyli to co widać na dworze i to co jest pod dachem) ???
  4. Jakie grubości tych wylewek i z jakiego materiału? 2 x po 15mm będzie dobrze ? Zależy mi na jak najmniejszym podnoszeniu wysokości. Najlepiej gdyby całość podnosić nie więcej niż 20-25mm. Proszę też o podpowiedź o jakie produkty pytać. O masę samopoziomująca, czy wylewkę betonową, czy może o coś innego ?
  5. Pomysł fajny, tylko że ni chce zrywać istniejącej podłogi, więc dość trudno będzie to zrobić. Zastanawiam się jeszcze na folią - przy cienkiej wylewce obawiam się "ślizgania" po deskach tej wylewki. Warstwę izolacji chce położyć na wylewkę w postaci folii w płynie. Od dołu będzie wełna (podłoga nad piwnicą użytkową) oraz folia paroizolacyjna + podbitka.
  6. jak zabetonujesz podłoge to powinieneś /aś/ jej zapewnic wentylacje od spodu, bo inaczej deski zbutwieją Chodzi mi o to, aby nie dawać folii pomiędzy deski a wylewkę, natomiast w jakiś sposób musze zapewnić szczelność podłogi przy wylewaniu zaprawy/wylewki. Dlatego myślałem nad uszczelnieniem połączeń desek. jak ułozysz na dystansach to przecież będziesz musiał/a/ po niej chodzić z betonem - liczysz ze nie pogniesz siatki ? Na ale jak będzie na samym spodzie wylewki to czy spełni to swoje zadanie ???
  7. Może zadam pytanie inaczej: Czy taki ułożenie warstw może być ? od dołu: - deski calowe z zaszpachlowanymi szparami (tylko czym szpachlować ?) - siatka zbrojeniowa (taka z w postaci mat) o oczkach 15x15 i grubości druta 3mm, ułożona na dystansach (tak aby wypadły w połowie wylewki - wylewka samopoziomująca 2 cm (tutaj też prosze o pomoc - jaka to ma być wylewka) Oczywiście wszystko odylatowane od ścian. Powierzchnia tej wylewki to ok 9m^2, wymiary 2.8 x 3.5.
  8. Witam! Być może temat już był, ale nie mogę nic konkretnego odszukać. Potrzebuję położyć terakotę w domu z drewnianym stropem, mam 3 możliwości: płyta OSB (słyszałem że ciężko się do niej klei płytki), suchy jastrych (tutaj problem z wysokością - z tego co znalazłem to minimum 25mm, a ma być jeden poziom z salonem, w którym na płytach OSB będą panele) , wylewka cienkowarstwowa ( taka ok 2 cm, z zbrojeniem ???). Strop wygląda OK, pod spodem są belki 10x14 co 45 cm, przęsło 270cm, więc pewnie nośność będzie ( jeżeli ktoś powie - spytaj fachowca, to ja poproszę namiar na takiego - Górny Śląsk). Szczególnie podoba mi się rozwiązanie 1 i 3, proszę o jakieś pomysły na realizację oraz słabe i dobre strony danych pomysłów. Pozdrawiam.
  9. W sumie nie zamierzałem jeszcze dodatkowo docieplać tego domu, chciałem wymienić instalacje, zaadaptować poddasze, itp. Jeżeli mam coś tam grzebać w tej starej wełnie to tylko tyle że w miejscu gdzie będzie kuchnia sprawdzę jak jest zrobiona paroizolacja i jeżeli jej nie ma (co jest dość prawdopodobne) wymienię wełnę i zainstaluje folie. Ale nie będzie to dodatkowe ocieplenie, jedynie wymiana na NOWE Wcześniej padło pytanie o audyt, nie robiłem audytu energetycznego, zastanawia mnie czy są sposoby "pomiarowego" określenia tych współczynników, a nie tylko z obliczeń ??? Będę zlecał projekt budowlany (zmiana zagospodarownia poddasza - jeżeli jest ktoś chętny za rozsądne pieniądze to proszę na e-mail ), do którego będzie potrzebna inwentaryzacja budynku, może wtedy ktoś to oceni lub zmierzy.
  10. Dom od przyszłego roku będzie moim "podstawowym" domem, do tego czasu chce zrobić w nim remont. Nie wiem jakiej mocy jest to przyłącze ale stawiam na nie więcej niż 5kW, więc to chyba troche za mało ???
  11. Jeżeli zostanie wersja z eko-groszkiem to myślałem nad "ruchem ciągłym" + ewentualnie grzałka elektryczna w zasobniku na wszelki wypadek, w sumie podobnie z gazem. Również zastanawiam się nad tym czy piec gazowy ma być jedno- czy może dwu funkcyjny. W tej chwili nie ma tam żadnej instalacji c.o i c.w.u - więc wszystko będzie nowe w zależności co zostanie wybrane.
  12. Witam! Proszę o poradę jaki rodzaj ogrzewania będzie sensowny do zastosowania w małym domu. Dom jest szkieletowy z lat 50-tych (taki ewenement na Górnym Śląsku), ocieplony dodatkowo styropianem 5cm ( oczywiście w kontrukcji jest wełna). Dokałdanie parter ma 46m do tego poddasze (teraz będe je adoptował - ocieplenie wełna 15 cm). Dom jest cały podpiwniczony (nie ma problemu z ew. kotłownią). Do domu dociągnięty jest gaz ziemny. Instalację będe robił od zera. Myślałem nad takimi zestawami: - piec na eko-groszek (tylko że wszystkie są za dużej mocy - zostaje HEF (12kW) i Eko-Tom(10kW)) - kocioł na gaz + kominek z płaszeczym (dość drogo ten kominek i w ogóle na forum dość negatywnie ocenianejest takie rozwiązanie) - kocioł na gaz + kominek klasyczny (ciepłe powietrze) - tylko kocioł gazowy dwufunkcyjny - kocioł gazowy + kocioł na wszytko bez podajnika Założenie jest takie. Nie bardzo chce być etatowym palaczem, ale z racji tego iż w weekendy i po pracy można odpalić tańsze ogrzewanie to chciałem zaoszczędzić na gazie, który jest dość drogi. Dlatego też kierowałem bardziej w kierunku kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u do którego można podłączyć również piec na paliwo stałe. Jak to zrobić żeby było optymalnie w późniejszym utrzymaniu ??? Liczę na Waszą pomoc.
  13. Wiem, że temat był wałkowany. Nigdzie jednak nie znalazłem porównania kotłów małej mocy (10kW z Eko-Toma i 12kW z HEF). Jaki piec byście polecali z takiego przedziału mocy. Czy jest ktoś na forum, kto eksploatuje takie piece? I co może o nich powiedzieć. Za wszystkie sugestje będę wdzięczny. Piec przeznaczony jest do małego domku (ok 80m2) z podpiwniczeniem. Dom jest z konstrukcją szkieletową, starą (tzw. domek fiński - jest tego troche na górnym śląsku) z dodatkowym ociepleniem styropianem. Piec ma odpowiadać oczywiście za ogrzewania ale również za całoroczną c.w.u.
  14. Witam. Mam mały dom (ok. 80m2 z poddaszem), planuje kupić do ogrzewania kocioł z retortą na ekogroszek (fajnie gdyby mógł spalać też inne rzeczy - pellets lub owies - nigdy nie wiadomo co się stanie z cenami jednego paliwa), czy macie jakieś sprawdzone propozycje producentów? Większość producentów ma piece o mocy ok 20kW, ale to jest stanowczo za dużo. Dla mnie pewnie wystarczy ok. 10kW. Piec oprócz ogrzewania ma dotarczać c.w.u przez cały rok. Dziękuje i pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...