Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzysztofb

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez krzysztofb

  1. Wygodniejszy sposób to właśnie ułożenie rur pod fundamentem przed zalaniem wylewki. U mnie tak było ale dodatkowo poprosiłem o podłączenie wody z lokalnej studni i zrobili to po zakończeniu prac związanych z murami i też bez problemów.
  2. Zdecydowanie z betoniarni. Beton będzie bardziej jednorodny. Tylko sprawdź betoniarnię, żeby nie zrobili tak jak u znajomego - wylali B15 zamiast B20.
  3. Rewelacyjnie blisko. Buduj. Miasto za kilka lat i tak do ciebie przyjdzie.
  4. Zdecydowanie gazowy. Pamiętaj, że po zakupie musisz opłacać eksploatację. Poszperaj w internecie i poproś doradcę handlowego żeby coś wyważył pomiędzy kosztem eksploatacji a zakupem. Powodzenia
  5. Jeżeli zaliczka (wyłącznie częściowa) to tylko na materiały sprowadzane na zamówienie. Standardowe materiały i wykonawstwo płatne po dostawie/wykonaniu.
  6. Jeżeli masz zimę na zastanowienie to warto zacząć planować wszystko razem z wstępnym ustawieniem mebli. Najlepiej wyobraź sobie, że wchodzisz do nowego domu w zimie, zdejmujesz kurtkę (gdzie ją powiesisz ?), buty (gdzie je ustawisz ?), przeniesiesz ciężkie zakupy (którędy ?), itd. Takie rozważanie pomoże zaplanować wiele praktycznych rozwiązań np. że z garażu powinno być blisko do spiżarni lub kuchni aby nie nosić zakupów przez cały dom, itp. Powodzenia.
  7. Plastyfikator to nie zawsze to samo. Przy ogrzewaniu podłogowym musi być zastosowany specjalny plastyfikator np. Purmo. W tym wypadku chroni on nie tyle przed popękaniem ile powoduje lepsze przewodnictwo ciepła wylanego betonu (mniejsze straty ciepła). Ważne jest jeszcze aby przed układaniem płytek wygrzać płytę grzejną (podłogę): 25 stopni - 3 dni, max (np.55 stopni) - 4 dni, następnie można ustawić na 15 stopni i kłaść płytki. U mnie po wygrzaniu w dwóch miejscach przy dylatacjach podłoga się lekko uniosła i trzeba poprawić. Przyczyną jest prawdopodobnie słabo ułożony stryropian przed wylaniem posadzki.
  8. Myślę, że jedne z najcenniejszych rad jakie dostałem od bardziej lub mniej znajomych to polecenie ekipy budowlanej i kierownika budowy. Prawdziwą rekomendacją ekipy był fakt, że jak zadzwoniłem do kierownika budowy to mówił że nie jest zainteresowany a dopiero jak usłyszał która ekipa będzie budowała to powiedział "z tymi to nigdy nie miałem kłopotu i zgadzam się". I tak z większością - szukałem rekomendacji u poprzednich klientów i sprawdziło się.
  9. Przed wylewaniem wylewki na ogrzewanie podłogowe trzeba przypilnować, aby dokładnie był ułożony styropian i nie prężył. U mnie w jednym miejscu za słabo ułożyli i trzeba kuć bo podłoga "chodzi" pod wpływem nacisku.
  10. Na temat baterii napiszę po uruchomieniu - za jakieś 3 tygodnie. Baterię i piec kupiłem firmy Paradigma. Piec jest kondensacyjny - i w tym miejscu uwaga o kominie. Przewód dymowy został wypełniony wkładem stalowym lecz niepotrzebnie. W piecu kondensacyjnym odprowadzanie spalin jest wymuszane przez wentylator i do komina jest wprowadzana specjalna rura plastikowa. W takim przypadku szkoda pieniędzy na wkład stalowy.
  11. Pod wpływem rozmowy z kolegą zdecydowałem się na założenie baterii słonecznej do wspomagania ciepłej wody. To też jest temat do przemyślenia na początku budowy.
  12. Punk widzenia zależy od punktu siedzenia. Producenci ogrzewania podłogowego twierdzą, że jest zdrowe i daje lepszy komfort, producenci grzejników tradycyjnych twierdzą, że jest niezdrowe. Wszystko zależy od tego kto zlecił badania. Ja mam podłogowe na parterze, tradycyjne na piętrze.
  13. Przy robieniu dachu zawczasu pomyślcie o jego wykończeniu od spodu np. podbitka.
  14. Bartt mi prypomniał - 18. koniecznie skopiujcie co najmnie 2x projekt. Podczas budowy naprawdę się niszczy i niektóre strony wypadają w ferworze walki. 19. po ułożeniu kabli zrobiłem zdjęcia wszystkich ścian i miejsc gdzie kable przechodzą. Przydało się już dwa razu przy dodatkowych przekuciach. 20. przy projektowaniu zasilania elektrycznego pamiętajcie, że centralę alarmową, nadajnik monitoringu, centalę telefoniczną, ew.inną też trzeba też zasilić.
  15. Zgodnie z obietnicą: 1. przed zalaniem podłogi na gruncie – wyprowadź pod fundamentami rury do kanalizacji, wody i doprowadzenia powietrza do kominka. Jeżeli planujesz kominek średnicę rury ustal z wykonawcą albo zrób 150 a wystarczy do każdego kominka. 2. ja mam ogrzewanie podłogowe (wodne) i wylewka ma u mnie 18 cm. W tej wylewce zostały dodatkowo ułożone rury do centralnego odkurzacza – nawet jeżeli w tej chwili nie planujesz centralnego odkurzacza to myślę, że warto zainwestować w rury – masz wtedy możliwość aby zrobić go później. 3. dodatkowy przewód kominowy – zrobiłem specjalnie aby podłączyć wyciąg nadkuchenny. 4. koniecznie pod tynkiem ułóż okablowanie do systemu alarmowego. W tym koniecznie należy ułożyć kable do wszystkich otwieranych, zewnętrznych okien i drzwi. 5. ja wyznaczyłem jedno miejsce na urządzenia techniczne typu – centrala telefoniczna, domofon, kable komputerowe (do przyszłego wykorzystania) kable antenowe do satelity i anteny naziemnej. Kable antenowe rozprowadziłem do wszystkich pokojów. 6. Jeżeli masz taką możliwość to zamów okna z okuciami z funkcją kontaktronów. 7. mam własną studnię – doprowadziłem zasilanie z możliwością przedłużenia do celów oświetlenia ogrodu, itp. 8. zrobione jest wyprowadzenie zasilania do bramy + kabel domofonowy + wyprowadzony jest kabel do podłączenia telefonu (wieloparowy w osłonie żelowej) 9. wszelakie drewno – więźba dachowa, podłoga, itd. było ścinane zimą. 10. styropian – teraz mądrzejszy o doświadczenie kupiłbym co najmniej 2 miesiące przed układaniem aby się wysezonował. Na pewno dla większości to, co napisałem to będą sprawy oczywiste, ale sam o konieczności doprowadzenia powietrza do kominka dowiedziałem się przypadkowo, zapomniałem o przewodzie do domofonu i musiałem pruć kawałek tynku. Co jeszcze zapomniałem okaże się wkrótce – ale wtedy o tym napiszę.
  16. Porzekadło mówi: pierwszy dom wybuduj wrogowi, drugi przyjacielowi a trzeci dla siebie. Całe forum służy, aby już pierwszy dom wybudować dla siebie. Ja jestem już na etapie prac wykończeniowych i wielokrotnie przed rozpoczciem kolejnego etapu zastanawiałem się, czego jescze zapomniałem zrobić. Jestem gotów podzielić się moimi doświadczeniami w tym zakresie i zrobę to wrótce, proponuję przyłączenie się wszystkich, którzy wykańczają jakiś etap do zgłaszania swoich uwag. Proponuję, aby uwagi miłały charakter zwięzły (może punkty) tak, aby użytkownik nie musiał przerzucać setek tematów i postów aby znaleźć punkt, o którym mógłby zapomnieć. Przekażmy doświadczenia swoich błędów tak aby inni ich nie popełnili. Zapraszam.
  17. Ja kupiłem płytki Cerradu i są OK. Jedyna uwaga to, żeby kupić wszystkie płytki z jednej dostawy bo pod tą samą nazwą - burgund - znalazłem w hurtowni 6 odcieni.
  18. Ja jestem w trakcie zakładnia. Wyliczyłem, że do podgrzewania ciepłej wody, może się opłacać. Do wspomagania ogrzewania spłaca się po ok.25 latach i obecnie chyba nie bardzo się opłaca. Trzeba pamiętać, że kolektory próżniowe działają również w zimie, aczkolwiek nie tak wydajnie jak latem. Za rok, dwa będę mógł wypowiedzieć się jako praktyk. Na razie bazuję na teorii i rozmowach z dostawcami.
  19. Moi fachowcy też zalecili bez styropianu i tak też zrobiłem.
  20. Jeżeli nad garażem jest pomieszczenie, a garaż jest nieogrzewany to warto docieplić nie wylewkę, tylko sufit w garażu. Ja tak mam w swoim projekcie.
  21. Jeżeli interwencja następuje w ciągu 20 minut od sygnału do stacji monitorowania to szkoda pieniędzy na monitoring.
  22. Myślę, że zdrowa jest zasada - inna firma instaluje system alarmowy, inna firma prowadzi monitoring. W takim przypadku, jeżeli system alarmowy nie działa poprawnie to firma monitorująca zgłosi brak sygnałów lub awarię, jeżeli sygnał monitorowanie nie dochodzi to instalator systemu wykryje to podczas testów. Jeżeli wszystko damy w ręce firmy monitorującej to nie zawsze mogą chcieć poprawiać własne usterki i to w pierwszej kolejności a my nawet nie będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak jak trzeba.
  23. Może użyłem złej nazwy - powinienem napisać dachówka kominowa. Ja mam przeprowadzoną rurę wentylacyjną aluminiową rozciąganą od otworu w łazience do dachówki kominowej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...