-
Liczba zawartości
211 -
Rejestracja
wolo82's Achievements
FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)
10
Reputacja
-
Witam Serdecznie Wszystkich formumowiczow Potrzebuje Waszej pomocy w zakresie doboru kominka z PW do domu drewnianego. Rodzice z decydowali sie na starość zamieszkac w takim wlasnie domu.. napatrzyli sie na kominek u mnie i po wielu godzinach rozmow zdecydowali ze chca miec kominek z PW. Oczywiscie Makroterma im nie polece bo duzo prac kosztowalo mnie zeby sie w nim palio jak sie pali teraz. Takie wynalazki nie dla nich. Dom jest z bali drewnianych o grubosci 30cm + plus izolacja z welny powierzchnia cos kolo 190m2 calkowita. Dom napewno bedzie cieply. Moc Kominka ca 14KW jak myslicie? nie wiem jaka kubatura domu. i Pytanie jaki kominek? Varia odpada... nie przekonam ich i nie dadza sie przekonac... A niechce zeby pozniej byli niezadowoleni albo mieli szybe wiadomo jaka:). Myslalem na kominek Lazara Albo Silesia albo Westa co sadzicie o tym wyborze? Pytanko drugie Bufor 500, 700, 1000L czy moze bez? Podlgowki bedzie cos kolo max kolo 50m2 reszta grzejniki. Instalatora ktorego jak wzielem do wlasnego domu niestety nie chca. Wiec im nawet nie bede proponowac. Chodzi mi tylko o podstawowe rzeczy zwiazane z kominkiem PW zeby pracowal w warunkach optymalnych, Z czysta szyba itp. Z gory dziekuje..
-
Zanim zaczalem wyciagac zar, ze 30 minut kominek gotowal wode i pewnie bym go zostawil zeby gotowa nadal... bo sprzet wytrzymal juz wczesniej takie cisnienie i gotowal nawet dluzej wode, problem jest z para wodna.. ktorej jest mnostwo i szkodzi tynkom, gipsom i farbie. Oczywiscie takie extremalne przegrzewanie wkladu na dluzsza mete skonczy sie uszkodzeniem kominka.. Moj kominek na drugi dzien pod czas palenia jęczał jak stary czajnik. Mnostow kamienia pewnie sie osadzilo. Glos okropny wizja takich dzwiekow podczas kazego palenia przez nastepne lata nie do przyjecia.. Naszczescie po rozpaleniu uspokoil sie..
-
z wynoaszeniem zaru z kominka mialem scene z miesiac temu wlasnie.. godzina 22 w nocy.. nie zdazylem dobrze sie wygrzac w wannie jak wylaczyli prad. wszystko robilem po ciemku.. brak pojemnika w danym momencie na zar ilosc slow na k przekroczyla chyba limit roczny. cisnienie prawie "350" uzylem brytwanny z pierkanikka zeby przetransportowac zar. nie zdazylem dojsc do drzwi jak cholerstwo zapalilo mi w salonie... dymu smrodu i nerwow. masakra jednym slowem mowiac. Inwestujac w zasialanie awaryjne chce juz zrobic takie zeby pompy pracowaly conajmnej przez 6 godzin.. w moim przypadku potrzeba conajmnie 150ah akumulator. a jesli ma byc to w salonie to tylko zelowy a nie zwykly kwasowy.. sprawa jest bardziej u mnie skomplikowana.. nawet posiadajac zasilanie awaryjne w salonie. do sterownika kominka. bede mogl sie cieszyc jedynie ciepla woda uzytkowa. mam patent w kotlowni zainstalowany priorytet dla pomp w pewnym sensie oszukuje sterowniki z kominka i tez jest zasilany od pradu.. umnie kominek pracuje identycznej trybie jak piec gazowy.. najpierw CWU pozniej CO. czyli jeslu nie przeciagne kabla do kotlownie pasue zebymy mial dwie przetwornice dwa akumulatory itd..
-
Odnosnie gornego palenia na jaka wysokosc ukladacie to drewno? Powyzej gornej krawedzi szyby? czy do gornej krawedzi szyby?
-
Dokkladnie jak najpisal Kbab , tyle ze przetwornica z ladowarka w jednym.. mozna nabyc cos takiego za okolo 400pln. mocy 600W. do Tego akumulator zelowy i tutaj sprawa juz nie jest tania. minimum 100Ah musi miec a taki to koszt rzedu 700pln lepszy bylby 200Ah ale to juz nawet 1200-1400 zeta. Za to wpinasz cala kotlownie do nieego i wlecie ciagnie kolektory... mam maly problem tylko ze zasilanie centralki kominka mam w salonie.. a nie z kotlowni duzy blad.. i teraz albo przepinanie kabli w puszkach albo montaz zasilacza w salonie. Opcje 2 agregat z ATS'em:) Zalety przetwornicy sa takie ze system w pelni bez obslugowy jest autamtycznie przelaczy sie na zasilanie z akumulatora po wylaczeniu pradu.
-
Witam Serdecznie wszystkich nowych i jak i starych forumowiczow:) Nie bylo mnie pare miesiecy ale wciaz zyje i mam sie dobrze:) Naprawde fajnie poczytac Wasze wypowiedzi. Ciesze sie nie zmiernie ze temat nadal zyje. Co u mnie? Kominek chula nadal.. chociaz mialem kryzys ponad miesiac temu.. wylaczyli prad. kominek mial wlasnie 80 st. C na plaszczu bo grzal wode.. jednym slowem katastrofa.. doswiadczylem tego na wlasnej skorze... Zabezpieczenia dzialaly prawidlowo jednak nadmiar pary wodnej zniszczyl mi sufit... Tak wiec aktualnie buduje system zasilania awaryjnego.. Bardzo prosto mozna go stworzyc. tyle ze u mnie centralaka od kominka zasilana jest z salonu zamiast w kotlowni.. a system zasiliania awaryjnego chcialem wlasnie w kotlowni zrobic.. Co do czystej szyby... z czasem nie zdajac sobie sprawy do tej pory szyba zaczela sie brudzic coraz bardziej.. mycie codziennie.. nie mowie tutaj o smole ale o smugach brazowym nalotem.. OKazalo sie uszczelka przy szybie poprostu sie wygrzala i skorczyla.. i "dolot" by bardzo maly" oprocz tego z szedlem do temp 65. stopni co bylo bledem. W trakcie wymiany uszczelek zauwazylem ze odlew jest nierowny Tasama warstwa uszczelki bo bokach sprawiala ze gorna czesc szyby przelegala do ramy bardzo blisk gdy na dole byl spory odstep... wczoraj na test zawinalem cala szybe nowa uszczelka uszczelnilem lepiej niz fabryka. + nowe sznur na drzwiczki i wlot do popielnika.. Efekt? Szyba zadymiona co chwile ale z powierzchni latwo pyl wyczyscic, niestety caly czas szmata. fatalnie przypomnialem sobie jak to bylo na poczatku.. Dzisiaj wyciaglem uszczelke z nad szyby... dolozylem szamot na spod paleniska, szyber otwarty, temp zadana 70 st. C. rozpalilem wykorzystujac jedenm motyw ze strony spartherm'a a mia nowicie nie domknelem drzwiczek w fazie rozpalania.. Zrobilem to dopiero kiedy pirwszy wasd sie dobrze rozpalil. Szyba naprawde czysta.. w jednym miejscu zrobil sie deliikatny nalot u gory szyby wina nie rownego odlewu ramy drzwiczek. musze na uszczelce ustawic tak aby na calej szerokosci byla ta sama przerwa jest to dosc trudne,, dodatkowe szyba u mnie jest gieta.. Ale efekt jest naprawde zadawalajacy... Najwiecej szyba sie brudzila przy rozpalaniu, kiedy kominek juz osiagnal normalne paramtery pracy, szyba pozostaje czysta. Oczywiscie nie mam czasu bawic sie w takie piramidki jak wy ukladacie... u siebie rozpalam od kartonu + 3- 4 klocki bukowe, rozna srednica.. Nie przygotowuje drewna specjalnie do rozpalki.. od razu z grubej rury dlatego patent z niedomykaniem drzwi w trakcie rozpalania naprade fajnie sie spisuje.. Od dwoch tygodni mam dostep nowego makroterma wylozonego wermikulitem.. bede dzielil sie spostrzezeniami... konstrukcja zostala udoskonalona... Pozdrowienia
-
ehh no to sie obudzilem;) nie wiem jak u ciebie ale umnie scianki za szamotem sa suche i czarne szczotka druciana i mam zywa blache....mimo to klejenie wermikulitu do kominka to jakis niepowazny pomysl.. Kiedy jak chcialem wylozyc wermiukulitem kominek gosc mi powiedzial zebym sobie odpuscil klej/silikon.. w kominkach ktore ja widzialem plyty szamotowe "pracowaly luzno". Owszem nie widzialem ich zbyt duzo bo nie jestem instalatorem, ale wermikulit podobno lubi pekac.., co do inwestycji w czysta szybe..cena westy zaczyna sie od okolo 7k... ceny turbokominkow sa w tym samym przedziale cenowym... ale jak ja pomysle ze mnie instalotor skroil 10k za panoramixa uff sztywnieje mi szczeka co mozna bylo miec teraz Pozdrawiam
-
Szanowni Panstwo link jeden malutki chcialem zamiescic dla uzytkownikow kominkow makroterm... dzisiaj wlasnie zobaczylem... http://www.makroterm.pl/kominki,,-turbokominki-/turbokominek,i/wyposazenie,dodatkowe.html#ak20747 . Jednak nawet makroterm sie przekonal do tego... chociaz przedstawiciel rok temu podchodzil strasznie sceptycznie jak zobaczyl szamot u mnie w kominku.. Wyglada to to calkiem ladnie, jednak klejenie plyt na silikonie to moim skromnym zdaniem porazka... pozdrawiam
-
Wypas:) moja szyba w makrotermie chodz czysta to przy Twojej Wojtku jest powiedzmy brudnawa, chodz i tak skok milowy od tego co mialem na poczatku.. Szyby nie przecieralaes zadna szmatka czy recznikiem papierowym?
-
Dziś mój znajomy spec od CO (pracuje przy kotłach, piecach, w kpc-u) 20 lat, stwierdził coś podobnego... Więc już na 5 instalatorów których się radziłem w sprawie tego zaworu 5-ciu stwierdziło że nie ma takiej potrzeby. Mówił żeby poczekać aż zainstaluje wszystkie odbiorniki (poddasze) bo na razie mój kominek jest bardzo przewymiarowany i nigdy w takiej sytuacji (brak połowy przewidywanych grzejników) nie będzie pracował stabilnie. Pozdr. dzieki, Panowie moze ktos jeszcze dorzuci swoje 2 grosze? czas mnie goni..
-
Panowie Witam! Jestem w kropce:( Wlasnie rozmawialem z moim instalatorem w sprawie zaworu zwiekszajacego temp na powrocie do kominka... Wiec tak u mnie tylko czterdrogowy moze byc. Ale gosc mi odradza to rozwiazanie twierdzi ze sie u mnie nie sprawdzi przez to ze wkominku jest wymiennik. Moze mi zalozyc ten zawor ale twierdzi ze kasa wywalona w bloto. w tym przypadku. twierdzi tez ze taki zawor jesyt zbyteczny nawet w kotlach na opal staly podlaczony przez wymiennik plytowy.. twierdzi ze spokojnie w kotle mozna uzyskac stala temp.. Kurde wiec wkoncu montowac ten zawor czy nie? Do srody wieczor musze mu dac znac czy montowac to czy nie. I tak bedzie u mnie bo musi mi priorytet cieplej wody ustawic. te pompy co pisalem wczesniej tak musza chodzic, proba zmostkowania moze okazac ze bedzie chodzic ale moze byc zbyt duze obciazenie na centralce i szlag ja trafi. Doradzcie cos:)
-
Panowie mam cos skopane w instalacji.. na powrocie do kominka mam jakis elektrozawor( zaznaczylem go na schemacie) A teraz opis sytuacji ustawiam pompy co 55 a cwu 58. pompy co wlacza sie przy 55 ale i tak nie tloczy bo zawor jest zamkniety dopier z uzyskaniem temp 58 pompa cwu zalacza sie odblokowuje zawor elktromagnetyczny i wszystko chula wtedy tez odlacza sie piec i reszta modulow. Znazlem rozdzielnie i moge przepiac ( tak mi sie wydaje:)) zawor pod pompe co. pytanie tylk czy jest sens i potrzeba, Zwor moge przestawic recznie w tryb manual wtedy jest otwarty caly czas ale sterownik odlaczajacy kociol i moduly jest chyba podpiety i tak do pompu cwu wiec do poki ona sie nie wlaczy do poty piec sie nie wylaczy.. Moim zdaniem powinno byc prawidlowo tak, pompy laduja co od 55 a cwu od 58 w ten sposob nie wychlodzi mi sie zbiornik cwu i zawsze temp bede miec minimum 58 na cwu. Czy dobrze mysle? jak jest u was?? Pytalem sie instalatora to mi powiedzial ze tak ma byc.. Nie wiem jak sie zachowa uklad po zmianie jesli bede chcial w lecie podgrzac kominkiem tylko cwu... wtedy tryb lato na sterowniku i powinna chodzic tylko pompa cwu. no ale jesli ja przepne zawor do pomp co i ten sterownik odlaczajacy piec takze to bedzie wielkie "G" bo pompa cwu nie ruszy bez pomp co.. Moze nalezalo by to zmostkowac zeby niezaleznie od ktorych pomp zwor sie wylaczal i sterownik odlaczal piec..? co o tym sadzicie, qrde tylko zebym czegos nie spalil:) ponizej zdjecia schametu pogladowego zaznaczone na czerowno to ten zawor elektromagentyczny, moze mi ktos wytlumaczy po co on wgole jest?? Domyslam ze zamyka obieg na kominek podczas pracy kotla gazowego??? http://images37.fotosik.pl/249/b3861b7442c9dfc8med.jpg
-
Mialem napisac cos innego.. No ale Ty nie uzywasz makroterma zgodnie z intrukcja.. Nie masz temp ustawionej wedlug zalecen na 65 st.C , posiadasz zas bufor i palisz praktycznie caly czas otwartym ogniem i temp masz ustawiona na 85 st.C. Niestety producent nic nie pisze o uzywaniu bufora, ani zaworu zwiekszajacego temp powrotu, o szamocie nie wspomne bo to juz ingerencja.. Na wczesniejszych zdjeciach w rogach nad polka powietrzna widzialem u Ciebie mnostwo smoly.. Probowales moze nozem, szpachelka, badz czyms innym ostrym zeskrobac skorupe po bokach do zywej blachy? Kurde wlasnie przegladajac zalecane ustawienia regulatora.. zauwazylem ze mam cos skopane u siebie.. producent zaleca wlaczanie pompy co na 55 a cwu na 58. U mnie jest na odwrot. a jak ustawie wedlug producenta to co przy 55 stopniach sie nie wlacza... mimo zaswieconej kontrolki.. dopiero kiedy osiagnie 58 wlacza sie pompa cwu i jednoczesnie co.. w morde
-
Jurek zrob mi dokladne zdjecia swojego paleniska....
-
Dobre pytanie... dla przykladu makroterma nie da sie obslugiwac zgodnie z intrukcja bo sie pozegnasz z kominkiem szybciej niz ustawa przewiduje;)