Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

olorider

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    84
  • Rejestracja

olorider's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. U mnie co 6 dni ładuję 1000l. Cztery osoby, pralka podpięta pod ciepłą wodę, zmywarka. Ale bufor jeszcze słabo docieplony - owinięty wełną 10 cm i z góry wełna twarda ze złotkiem 5cm. Ogrzewam odpadami z drewna. Koszt pomijalny - robocizna własna.
  2. Kurcze! Jak podłogówka chodzi to znaczy że jest sezon grzewczy, napalić trzeba co dzień bądź co dwa dni, u mnie co dwa dni. Przez cały sezon grzewczy temperatura dna bufora nie spadła poniżej 20 *C. Przeważnie jest to 25 *C, gdzie powrót z podłogówki jest w 1/3 wysokości bufora od dołu a wężownica CWU zaczyna się od samego dołu. To gdzie ten powrót podłogówki z temperaturą np. 25 *C powinien być podłączony? Grzejniki owszem, można dać w 1/3 od dołu.
  3. Ja robiąc drugi raz bufor dałbym powrót podłogówki na samym dole. Dałem w 1/3 od dołu Dzisiaj po 24 godzinach od zakończenia ładowania bufora do temp. góra 81 dół 76 *C jest góra 71 dół 36*C. Jutro po 48 godzinach będzie (z doświadczenia wiem) góra 50 - 60 *C dół 25 *C. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz w granicach 0 - 10 *C w podłogę idzie od 25 - 27 *C cały czas. Oprócz tego CWU, pralka, zmywarka. Powrót z podłogówki o ok. 4 *C niższy niż zasilanie. czyli np. 22 *C. Wynik z tego że cały czas powrót z podłogówki wraca w buforze do miejsca gdzie jest na pewno cieplejsza woda. Raczej mi to w niczym nie przeszkadza ale jak można lepiej to kto robi bufor niech wyciągnie wnioski. A tak poza tym to zachęcam do bufora. Przy takiej zimie jak w tym roku to palę w piecu co drugi dzień, tylko w styczniu kilka dni mroźnych paliłem co wieczór. Dla przypomnienia bufor 1000l. Pojemność dla podłogówki ograniczona do ok 850l (zasilanie 25cm od góry bufora - zabezpieczenie CWU). Na razie ogrzewam parter. Dom o wymiarach 9x9m. Piwnica się nagrzewa od pieca i bufora tak że jest tam stale ok 20 *C, nie mam jeszcze drzwi w poszczególnych pomieszczeniach piwnicy i bufor owinięty tylko wełną 10 cm. Na parterze stale 22-23 *C, na poddaszu od 10 - 15 *C. Może się komuś przyda pozdrawiam
  4. Trzy górowate skrzynki drewna na dwa dni
  5. Kurcze myślałem właśnie jak to zrobić żeby miarkownik sterował dwiema klapami Dzięki za pomysł. Ja na razie chcę uszczelnić porządnie kocioł, tak aby po zamknięciu klapek rzeczywiście w kotle gasło. No i jeszcze chcę dorobić "kierownicę powietrza wtórnego". Staram się palić bez dymu, zapalam od góry, ale są etapy w spalaniu wsadu, kiedy lekko zaczyna dymić z komina.
  6. Pisałem już gdzieś wcześniej, że miarkownik się nie sprawdza. Przynajmniej u mnie. No nic, popróbuję jeszcze różnych kombinacji, jak coś usprawnię to opiszę. Pozdrawiam
  7. Ponieważ kocioł mam na tym samym poziomie co bufor, mogę zapomnieć o nastawianiu takiej temperatury na sterowniku. Mimo że kocioł jest spięty z buforem rurami 2'' to grawitacja działa ale nie tak pięknie jak by się chciało. Objawia się to tym, że bufor ładuje się ale na kotle temperatura cały czas rośnie. Kiedyś rozpaliłem i nie włączyłem pompki, jak przyszedłem do kotłowni to temperatura na piecu była niecałe 90*C i było słychać już bulgotanie w kotle. Szybko właczyłęm pompę i zamknąłem dopływ powietrza w piecu ale tak mocno się paliło że zagotowała się woda. Teraz włączam pompkę zaraz po rozpaleniu.
  8. Ta się chyba nie dogadamy Napiszę jak to u mnie wygląda. Ładuję bufor góra przeważnie do 96*C dół 86*C. Nie mam sterownika pompy więc włączam ją ręcznie. Jak zapomnę wyłączyć wieczorem po paleniu, to na drugi dzień temperatura na kotle 80 *C. Więc nie widzę tu miejsca dla normalnego termostatu, bo wyłączy pompę na drugi dzień. Dla tych co mówią o zagotowaniu bufora: mi się nie udało, wydaje mi się że trudno. Bo najpierw się kocioł zagotuje i wywala wodę rurą przelewową z naczynia wzbiorczego.
  9. Nie do końca rozumiem. Co to znaczy na kociołku ustawiasz sobie +85 ? I to kocioł ostudzi bufor a nie bufor kocioł.
  10. Czyli pompa będzie chodzić aż kocioł rozładuje bufor do temperatury zadanej na sterowniku
  11. A mógłbyś zapytać, co konkretnie się rozszczelnia? Oringi w złączkach się psują, czy coś innego? W domu mam wszędzie złączki skręcane do alupex, wydaje mi się że to bardzo szczelne połączenie.
  12. Kórcze byry, tak cię swędzi ta wężownica Ja mam podobnie zrobione, ale wężownica spokojnie czeka na swoją kolej. Pewnie już czytałeś gdzieś w sieci o własnoręcznie robionych kolektorach. Ja planuję zrobić kolektory ze starych grzejników płaskich ze złomu. Zaglądając od czasu do czasu na złom, skompletowałem osiem sztuk o łącznej powierzchni ok 8 m2. Szyby jakieś z odzysku też czekają w garażu. Rurka alupex 20 puszczona w miejsce planowanego posadowienia kolektorów, wszystko czeka tylko je zrobić. Może i wystarczy raz na 5 dni rozpalić w lecie na ciepłą wodę, ale tak się tych "paleń" przez kilka lat uzbiera że pewnie zimę lub ze dwie byś ogrzał chałupę tym opałem. A ile czasu na te palenia stracisz. Może tę energię, czas i kasę lepiej przeznaczyć na właśnie takie samoróbki kolektory?
  13. Alupex jest dostosowany do pracy w temperaturze do 95*C, chwilowo nawet 110. To był tylko ogólny pomysł, bez wszystkich szczegółów jak to zrobić. Ale zostawmy to bez sensu się o pierdoły kłucić. Mam go na poziomej nitce niestety, za odejściem do naczynia wzbiorczego. Na powrocie mam pompkę z małym obiegiem i zawór różniocwy i tamtędy ciepło mi nie ucieka. U mnie wygląda to tak, że miarkownik tylko psuje mi robotę. Palę drewnem w taki sposób, żeby dymu nie było. Ładuję cały kocioł i odpalam od góry. W drzwiczkach zasypowych mam klapkę i to tamtędy podaję najwięcej powietrza. Jak miarkownik otwierał mi za bardzo dolną klapkę to z komina dym leciał. Teraz palę tak, że ustawiam ręcznie klapkę dolną i górną. Dolna w popielniku tyko kilka milimetrów, górna w drzwiczkach zasypowych więcej. Z komina dym nie leci. P.S. Głupot staram się nie pisać tylko opisywać to co u mnie działa, a co nie działa
  14. Grzejnik wytrzyma długo. Do regulacji temperatury można założyć zawór grzejnikowy. Do ograniczenia wychładzania bufora przez kocioł. A gdzie według ciebie powinienem go zainstalować? Przy jakiej temperaturze na kotle miarkownik zamyka ci dopływ powietrza?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...