
mr.jaro
Users Awaiting Email Confirmation-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez mr.jaro
-
Wlasnie w tym rzecz, ze o znak CE (nie jest to zaden certyfikat) nie trzeba sie wcale starac. Jak juz wyzej napisalem, jest on nadawany przez producentow wlasnym wyrobom. Nadaniem owego znaku producent dobrowolnie deklaruje zgodnosc wlasnego wyrobu z wytycznymi (czyli nawet nie obowiazujacymi normami) Unii Europejskiej. A wiadomo, ze deklarowac mozna wszystko, tyle tylko, ze nikt nie sprawdza zgodnosci tych deklaracji z rzeczywistoscia... Fakt ten jest wykorzystywany przez wielu producentow (m. in. z Chin), co stalo sie jedna z glownych przyczyn naplywu przeroznych, czesto nawet niebezpiecznych bubli na rynek europejski. Krotko mowiac - wartosc znaku CE nie przekracza wartosci papieru, na ktorym jest on wydrukowany, uzupelnionej wartoscia warstewki kleju za pomoca ktorego mozna ow znaczek przymocowac na danym produkcie. Nie jest nawet wielka tajemnica, jak taki znaczek powinien wygladac (patrz jeden z powyzszych linkow). Wystarczy skopiowac i wydrukowac...
-
Prywatny, to ten certyfikat z cala pewnoscia nie jest: http://www.buero-forum.de/content/con1/vorschriften/zertifikate/pruefsiegel/index_html Certyfikat GS stwierdza zgodnosc z niemieckim Prawem bezpieczenstwa produktow i nadawany jest przez instytucje niezalezne od producentow, a miedzy innymi wlasnie przez TÜV. Akurat ta deklaracja producenta stanowi kawalek bezwartosciowego papierka. Znak CE potwierdza wylacznie zgodnosc produktu z wytycznymi Unii Europejskiej i nadawany jest przez producenta jego wlasnym wyrobom. Z jednej strony wytyczne jeszcze dlugo nie stanowia obowiazujacych przepisow, zarowno w odniesieniu do jakosci, jak do bezpieczenstwa, z drugiej strony znak CE w zadnym wypadku nie stanowi potwierdzenia, ze produkt zostal poddany badaniom pod wzgledem jakosci badz bezpieczenstwa. Nie mowiac juz o przeprowadzeniu takich badan przez niezalezna instytucje. Znak CE stanowi wylacznie niewinna (odpowiadajaca prawdzie badz nie) informacje producenta i nic poza tym. Tyle tylko, ze ta informacja nie posiada nawet wartosci informacyjnej, gdyz jest permanentnie naduzywana, zeby bylo smiesznie, rowniez przez Chinczykow... http://de.wikipedia.org/wiki/CE-Kennzeichnung
-
Z kolei ja nie moge sie zgodzic z powyzszym. Minimalna wielkosc dzialek budowlanych okreslaja obowiazujace przepisy, a nie ceny gruntow. I tak minimalne wielkosci dzialek dla zabudowy jednorodzinnej, w zaleznosci od ilosci kondygnacji nie moga byc mniejsze od ponizszych wartosci (zrodlo: Ernst Neufert - Podrecznik Projektowania Architektoniczno-Budowlanego), przy czym w nawiasach podano wartosci zalecane. 1. Zabudowa wolnostojaca przy 1/1,5 kondygnacji: szerokosc: 20m/20m glebokosc: 20m (25m)/22m (25m) powierzchnia: 400m2 (500m2)/440m2 (500m2) 2. Zabudowa blizniacza przy 1/1,5 kondygnacji: szerokosc: 13m/15m glebokosc: 20m (25m)/20m (25m) powierzchnia: 260m2 (325m2)/300m2 (375m2) 3. Zabudowa szeregowa przy 2 kondygnacjych: szerokosc: 5,5m/5,5m/7,5m glebokosc: 24m (26m)/30m/25m powierzchnia: 160m2 (173m2)/165m2/188m2 Stad wynika, ze dzialka budowlana o powierzchni 100m2 to absurd, a na jej zabudowe zaden urzad nie wyrazi zgody. Prawda jest, ze w okolicach duzych miast istnieje tendencja do zabudowy szeregowej oraz na dzialkach o powierzchniach mozliwie malych. Jednak w mniejszych miastach i wsiach oraz na malo interesujacych pod wzgledem gospodarczym terenach wschodnich Niemiec, szczegolnie w poblizu granicy (domyslam sie, ze wlasnie o te rejony chodzilo tworcy watku), ceny gruntow budowlanych sa niskie. To z kolei implikuje tendencje do zabudowy wolnostojacej oraz na dzialkach mozliwie duzych, ktorych powierzchnie rzedu 600m2 zawieraja sie w dolnych granicach istniejacych mozliwosci. Takie sa realia. Niezupelnie. Dom "na dwoch pietrach" to dom posiadajacy parter i dwa pietra (nie liczac dachu) - w odniesieniu do budownictwa jednorodzinnego jest to konfiguracja niestety (ze wzgledow estetycznych) czesto spotykana w Polsce, ale juz znacznie rzadziej w Niemczech. Uzyskanie zezwolenia na budowe czegos takiego w rejonach pozamiejskich bedzie bardzo trudne, jesli w ogole mozliwe.
-
Informacje wcale nie sa az tak szczegolowe. Wrecz przeciwnie - nakreslilem tylko bardzo ogolnie, jak sprawy wygladaja na drodze legalnej. Odnosnie szczegolow nalezaloby sie poinformowac w Industrie und Handelskammer (w doslownym tlumaczeniu: Cech Przemyslu i Handlu). Nie jest zadna tajemnica, ze na terenie Niemiec dziala w sposob nielegalny wiele polskich przedsiebiorstw. Ale z uwagi na stosunkowo efektywne tepienie "nielegalnych galezi przemyslu" przez tutejsze wladze, nikomu nie polecalbym takiego rozwiazania. Czesto wystarczy zazdrosny sasiad lub zwykly przypadek i wymarzona gora zyskow moze zamienic sie w gore dlugow. Ponadto, by w wyniku nieznajomosci tutejszeych przepisow nie popasc w klopoty (prawne badz finansowe), korzystne byloby zdobycie solidnego, niemieckiego importera Twoich wyrobow. Zatem nie zniechecaj sie. Kto szuka, ten znajduje.
-
Teoretycznie tak. Ale w rzeczywistosci trudno sobie wyobrazic, by inwestorzy na wlasna reke kupowali w Polsce bramy i wiezli je do Niemiec, biorac na swoja glowe trud transportu, ryzyko ewentualnego braku zgodnosci produktu z tutejszymi normami oraz swiadomie rezygnujac z gwarancji. Niemcy sa wprawdzie oszczedni, ale nie glupi. To oznacza, ze chcac sprzedac tutaj chocby jedna brame, powinienes zadbac o jej dostawe, a prawdopodobnie takze jej montaz (gdyz w ten sposob to tutaj funkcjonuje), stajac sie jednoczesnie importerem. Zatem na Tobie spocznie obowiazek zadbania o zgodnosc produktu z tutejszymi normami i udzielenia gwarancji. W zwiazku z tym zajdzie potrzeba uzyskania certyfikatu "GS" (Geprüfte Sicherheit, czyli produkt sprawdzony pod wzgledem bezpieczenstwa) co wiaze sie z koniecznoscia przeprowadzenia badania technicznego przez tutejszy TÜV. A to wymaga posiadania osobowosci prawnej na terenie Niemiec i sporo kosztuje. Innym rozwiazaniem jest znalezienie w Niemczech importera (na przyklad siec sklepow budowlanych), ktory podjalby sie (z pewnoscia nie za darmo) opisanych wyzej czynnosci.
-
Pod wzgledem technicznym bramy powinny odpowiadac niemieckim normom i spelniac niemieckie warunki bezpieczenstwa. Wszelkie prace wykonane na terenie Niemiec podlegaja niemieckiemu prawu pracy, finansowemu i ubezpieczeniowemu. Samo miejsce produkcji bram nie odgrywa zadnej roli, jednak ich sprzedaz na terenie Niemiec musi byc zgodna z panujacym tutaj prawem podatkowym.
-
Buuaahahahaha! Swietne! Zapewne u nas taka salatka nazywalaby sie "po turecku".
-
Nie wszyscy. Powiedzialbym, ze jedni wiecej pisza, inni wiecej czytaja...
-
Chyba raczej Purda. Nad poludniowozachodnim zakolem Kosna lezy bajkowo polozona wioseczka o nazwie Krzywonoga. Tesknie wlasnie do tych jezior i lasow. Buuaahahaha! Klewki znane na swiecie... Mieszkalem w Olsztynie i w przyszlosci znow bede mieszkal w Olsztynie - w tym kolo Klewek.
-
Przy granicy, czyli we wschodniej czesci Niemiec. Na Twoim miejscu szukalbym chetnych w Polsce (mozliwosc zatrudnienia w kraju) lub wsrod niemieckich rencistow (potrzeba zatrudnienia juz nie istnieje). W Niemczech panuje mianowicie uwarunkowana rynkiem pracy tendencja opuszczania terenow wschodnich (bardzo wysokie bezrobocie) i przesiedlania sie na zachod. Stad wniosek: Niemiec, znajac te sytuacje, prawdopodobnie nie zaplaci za dzialke budowlana przyzwoitej ceny. Ogolnie rzecz biorac, dzialka o powierzchni 600m2 jest na warunki niemieckie uwazana za raczej mala. Wynika to z bardziej rygorystycznych (w porownaniu z polskimi) wskaznikow zabudowy. Prostymi slowami: na porownywalnej powierzchni dzialki mozna w Niemczech postawic dom o wyraznie mniejszej powierzchni zabudowy, anizeli w Polsce. We wlasciwej gminie nalezaloby sie dowiedziec, jaki rodzaj zabudowy jest przewidywany (mozliwy) na danym terenie. Powiedzialbym, ze pod wzgledem samej powierzchni, dzialka 600m2 nadaje sie raczej pod zabudowe blizniacza lub szeregowa (koniecznosc wydzielenia dwoch lub wiecej dzialek).
-
He, he, no wlasnie - papierkologia zdecydowanie stanowi moja slabosc. Wprawdzie pochodze z Olsztyna, ale od chwili wyjazdu wiele juz wody w Lynie uplynelo. Zarowno prawo budowlane, jak prawo administracyjne mocno sie zmienily. W tej dziedzinie zmuszony jestem do ponownego raczkowania. Mam jednak nadzieje, ze jako konstruktor, przynajmniej pod tym wzgledem nie napotkam na trudnosci nie do przebycia.
-
Serdecznie dziekuje. Kazda pomoc jest cenna.
-
Witam szanownych Grupowiczow. Jesli pozwolicie, dolacze do Was. Chwilowo znajduje sie na poczatku drogi, gdyz dopiero zaczynam zalatwianie formalnosci. Posiadam dzialke w Olsztynie i zaczynam przymierzac sie do wykonania projektu. Zapewne niebawem rozpoczne zameczac Was pytaniami, poniewaz ze wzgledu na spora odleglosc, nie mam jeszcze dobrego rozeznania.
-
Wieźba ,murłata na podkładkach, kto tak ma , miał ?zdjęcie
mr.jaro odpowiedział Kris2222 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Z tym betonem dalbym sobie spokoj - 4cm to zbyt cienka warstwa i niezbrojona, po jakims czasie bedzie pekac i kruszyc sie. Tym bardziej, ze jej przyczepnosc do scianki kolankowej bedzie skutecznie niweczona poprzez warstwe papy. Jesli juz decydujesz sie na lekkie podniesienie murlaty (zdaje sie, ze wspominales cos o poluzowaniu srub), umiesc w tych szczelinach, na calej dlugosci murlaty, odpowiednio przyciete deski o grubosci 4cm i szerokosci murlaty. To brzmi troche skomplikowanie, ale jest pod wzgledem konstrukcyjnym rozsadnym rozwiazaniem. Te male klocuszki, ktore stercza pod murlata w chwili obecnej, ulegna po pewnym czasie deformacji, wywolanej sila docisku (mala powierzchnia styku), szczegolnie po wykonaniu ciezkiego pokrycia dachowego. Jak juz ktos wyzej napisal - ciesla powinien oberwac po uszach, bo oszczedzajac kilka desek i odrobine czasu, tylko powiekszyl problem. -
Czy geodeta może przedłużyć ważność mapki?
mr.jaro odpowiedział Jarek191 → na topic → Lista płac wykonawców
Tak z ciekawosci zapytam - jaka moze byc rozsadna cena za sporzadzenie takiej mapki do celow projektowych? -
Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomog? !!!
mr.jaro odpowiedział Aa1719499282 → na topic → Prawo i finanse
dusia2006 Serdecznie dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.- 2 932 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 106 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- chudziak
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie prądu
- ławy
-
Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomog? !!!
mr.jaro odpowiedział Aa1719499282 → na topic → Prawo i finanse
Witam Was serdecznie z deszczowych Niemiec, przepraszajac jednoczesnie za brak polskiej czcionki. Pozwolcie, ze takze poprosze Was o pomoc w wyjasnieniu moich watpliwosci. Otoz posiadam w Polsce dzialke, przeznaczona pod zabudowe jednorodzinna wolnostojaca i niebawem zamierzam przystapic do sporzadzenia projektu. Otrzymalem juz tzw. Wypis i Wyrys, jednak nie moge doszukac sie w nich pewnych informacji odnosnie warunkow zabudowy. 1. Zabudowa winna posiadac dach stromy o nachyleniu 45°, jednak brak jest informacji o usytuowaniu kalenicy (rownolegle, czy prostopadle do linii zabudowy). Czy ma to oznaczac, ze mozna przyjac dowolny kierunek kalenicy, badz bardziej skomplikowana forme rzutu dachu (na przyklad w formie „T“ lub „L“)? 2. Wyrys ukazuje wprawdzie linie zabudowy (z „pustymi“ trojkatami), jednak polozenie tej linii nie jest zwymiarowane. Pomiar skalowka pozwala mi przypuszczac, ze odleglosc linii zabudowy od granicy dzialki wynosi okolo 5m. Poniewaz wyrys sporzadzony jest w skali 1:1000, nie nie jestem pewien, czy taki pomiar ma wystarczajaca dokladnosc. Zatem jak powinienem interpretowac brak dokladniejszych informacji o polozeniu linii zabudowy? 3. Zarowno Wypis, jak Wyrys nie zawieraja dokladniejszych informacji na temat dlugosci poszczegolnych bokow dzialki. Zatem w jaki sposob mam okreslic dopuszczalne granice zabudowy? 4. Oprocz wspomnianej wyzej linii zabudowy, zarowno Wypis, jak Wyrys nie zawieraja zadnych innych informacji o usytuowaniu (odleglosciach) budynku w stosunku do granic dzialki. Zakladam zatem, ze w takim przypadku znajduja zastosowanie ustalenia zawarte w „Warunkach Technicznych“ (Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002). Czy tak? Licze na Wasza pomoc i bardzo dziekuje za uwage.- 2 932 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 106 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- chudziak
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie prądu
- ławy