-
Liczba zawartości
98 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Posts dodane przez Julius
-
-
Ja nakładam zupełnie inaczej klej cementowy i poli, więc...
Oczywiście...
Cieszę się, że metoda ta się spodobała. Pozdrawiam.
-
Można by jeszcze próbować z metodą "kombinowaną" (klej cementowy + piana), tyle, że jest z tym troszkę więcej zachodu - styropian nie odchodzi od ściany jak piana się rozpręża dzięki klejowi cementowemu, a po 15-20 minutach płyty nie da się oderwać, bo pomimo, że klej cementowy jeszcze nie związał, to piana już trzyma.
Przyzwoicie byłoby jeszcze dodać, że metoda ta ma właściciela (opatentowana) i dostępna jedynie w systemach SKAŁA i POWERtherm.
-
Witam,
mam problem z tynkiem Mapei SILANCOLOR TONACHINO 1,5mm. Po wyschnięciu tynku pojawily niezliczone dziurki.
Możesz napisać w jakich warunkach kładł ten tynk?
-
systemowo - nie
w praktyce - mozna
pytanie: ale po co ?
jak dla mnie uzasadnienienie ma wyrzucenie siatki z greinplasta i podmianka na siatce caparol-a
Zapomniałeś dodać, że wtedy inwestor/wykonawca staje się sam sobie producentem systemu i pozbawia producentów wszystkich składników odpowiedzialności za jakość
-
LDP05: Kilka rzeczy, które przyszły mi do głowy czytając powyższe posty:
1. Sposób mocowania styropianu: Czy przyklejony na samych plackach, czy z klejem po obwodzie płyty? Brak podparcia w postaci kleju na obwodzie płyty może powodować większe jego naprężenie w tym miejscu.
2.
nałożono siatkę i zaciągnięto klejemCzy siatka została zatopiona w kleju, czy, tak jak napisałeś, położona i zaciągnięta klejem? Siatka ma być wtopiona w warstwie kleju w odległości 1/3 od jego powierzchni. Częstym błędem jest wieszanie siatki na styropianie i zaciąganie tak powieszonej siatki klejem.
3.
warstwa kleju z siatką to 2-3mmGrubość 2-3 mm to ok 3-4,5kg/m2 kleju. Wg mnie to trochę mało, szczególnie gdy pozostawia się warstwę zbrojoną bez tynkowania na jakiś czas.
4.
Styropian grafitowy ma większą odkształcalność termiczną od styropianu białego i może to być jedną z przyczyn powyższego przypadku.Te pęknięcia są głównie na ścianie południowej5. Producent dociepleń nie przewiduje pozostawienia warstwy zbrojonej bez tynku, jako warstwy wierzchniej. Wyprawa tynkarska oprócz walorów estetycznych chroni układ przed warunkami atmosferycznymi:np. opady, zagrożenie mikrobiologiczne.
Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie co spowodowało spękania to mogą to być wszystkie powyżej wymienione czynniki, jak i każdy z osobna (należało by tu winić wykonawcę), Jakość materiałów również może mieć znaczenie: styropianu (jaki styropian), siatka (jaka siatka), klej (jaki klej?), ale tego nie wiemy.
-
Proponuję wypuścić strażaków. Klejenie styropianu na same placki powoduję, że taka elewacja traci cechę NRO (nierozprzestrzeniania się ognia) co jest niezgodne z WT!
Inspektor nadzoru ma to w d..., wykonawca w d...., spółdzielnia też w d..., ale jak przyjdzie organ zewnętrzny np. PINB lub STRAŻAKI i każe poprawić (dostosować do istniejących przepisów docieplenie) to spółdzielnia będzie musiała jakoś wytłumaczyć mieszkańcom, że trzeba się poskładać na trzecie docieplenie, a wtedy to może ich ruszyć.
pawko_ może przy okazji wytłumaczyć spółdzielni i wykonawcy, że istnieje na rynku prosty, łatwy i ekonomiczny sposób wykonywania docieplenia na docieplenie z użyciem kleju poliuretanowego i zaprawy cementowej wprowadzanej na rynek przez jednego z producentów z południa Polski (na pewno znasz), wtedy nie musieliby odwalać takiej fuszerki.
-
Niedawno fachowiec ocieplajacy dom u znajomego stwierdził że w starych domach bloczki żużlowe/cegly nie wolno dawać kleju na ramkę do około bo .. dokładnie nie pamiętam ale chodziło chyba o wentylację czy oddychanie ścian.. ma to jakiś sens? Czy raczej się mu nie chcialo? Jak to z tym jest.
Tak to jest, że ma być pasmo po obwodzie z kleju i placki w taki sposób aby powierzchnia klejenia wynosiła 40% powierzchni płyty, albo klejenie całopowierzchniowe, co w Twoim przypadku pewnie odpada (nierówności, itp).
Wykonawca ma Ci wykonać docieplenie zgodnie z technologią, a wentylacje to Ty masz mieć w domu (kominy, nawiewniki, itp) a nie pod styropianem. Jak zrobił na plackach reklamuj, żądaj rekompensaty i dochodź swojej racji w sadzie. Mam nadzieję, że zrobiłeś dokumentację fotograficzną!
-
Każda jest podparta z czterech stron, bo klej poliuteranowy rozpręzajac sie wchodzi takze pod ukladana płytę.
Nie jest, podparta jest tylko z 2 stron. Nie znam żadnego kleju poliuretanowego o takich właściwościach. Mógłbyś proszę podać przykład takiego kleju?
Może stosujesz piankę montażową wysokoprężną do izolacji (do okien, futryn, przepustów, itd), która się rozpręża po aplikacji, ale to nie są kleje poliuretanowe do przyklejania styropianu i nie są do tego przewidziane. Poza tym, z trudem jestem sobie w stanie wyobrazić tempo w jakim przykładasz kolejne warstwy płyt styropianowych, bo czas korekty klejów wynosi max 10-15.
Na pewno taki sposób jest trwalszy, i szczelniejszy niż same placki, ktore przy starych domach, z nierówną elewacją stosuje 70% ekip.Tak, pod warunkiem, że klej znajduje się na całym obwodzie płyty izolacyjnej.
-
To jakis absurd.... tym bardziej, ze na FM były osoby, ktore stosowaly tę metode wczesniej...
Jeden z producentów zgłosił styropian w kolorze pomarańczowym jako wzór przemysłowy. Czy to jakiś absurd czy nie nie mnie oceniać. Prawo jest prawo.
U rodziców stanęło na tym, że robia tak, jak to opisał Jan P.Pianki idzie duzo, szczelnośc jest podwyższona, wyglada na to, ze pod warstwą styro przeciągu nie będzie. I nie trzeba płacić licencji
Można i tak, ale płyta na 2 krawędziach dalej nie ma podparcia w postaci warkocza z kleju (mineralnego lub poliuretanowego) co jest może być istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość elewacji wykonanej w tej technologii (szczególnie przy grafitach).
Poza tym, ciekawy jestem czy producent tego systemu przewiduje takie mocowanie (atesty, aprobaty, deklaracje zgodności, klasyfikacje ogniowe) i jak to się ma do wymagań względem bezpieczeństwa pożarowego.
Gdybym jako nabywca takiego obiektu (mieszkania lub domu) dowiedziałbym się, że elewacja wykonana jest niezgodnie z przepisami, miałbym duże podstawy do żądania rekompensaty (odszkodowania, doprowadzenia do stanu zgodnego z przepisami, itp).
Ba nawet sąsiad za płotem może mieć "pretensje", bo nawet o tym mówią przepisy WT (odległości budynków od granicy działek). Ciekawe czy w przypadku ew. pożaru ubezpieczalnia miała by podstawy do wstrzymania odszkodowania, a bank, udzielający kredytu, który zostałby wprowadzony w błąd, zażądał natychmiastowej spłaty...?
Trzeba pamiętać, że docieplenie elewacji budynków, nawet tych jednorodzinnych (pomimo,że nie potrzeba na to pozwolenia na budowę) jest elementem podlegającym pod prawo budowlane i wykonując je w systemie gospodarczym, odpowiadamy za to co robimy i powinniśmy to robić zgodnie z przepisami. Ale co tam.
-
25 cm białego nie jest równe 20cm grafitowego .. aby to był równy wynik potrzeba 28-30 cm białego.
Jeśli lambda białego wynosi 0,04 W/mK a szarego 0,031 to przez proporcje wychodzi ile białego więcej na taki sam opór cieplny
a później odwrotność oporu tzw współczynnik U.
0,2/0,031 =6,45 m2K/W (opór) i 0,25/0,04 =6,25 m2K/W.
Mi wyszło 25,8cm
Poza tym, biorąc pod uwagę problemy z "czarnymi styropianami" wybrałbym biały.
I nie o lambdę tu chodzi a o raczej o CS i TR np. EPS 070-038
-
Ja tez nie rozumiem okreslenia "pilnowanie czasu" w przypadku łączenia dwócj rodzajów klejów.
Przeciez plyte mozna przystawic do sciany zaraz po zaaplikowaniu na nia warkocza piany - nic jej nie wypchnie, bo placki trzymaja, a piana PU rozpręzy się w szczelinie
Witam,
rozwiązanie bardzo dobre (klej mineralny i klej poliuretanowy), ale uwaga: jest to rozwiązanie chronione prawem patentowym i dostępne tylko w kilku systemach dociepleń (SKAŁA, POWERTHERM), chyba, że opłaci się opłatę licencyjną https://www.adex.tychy.pl/pl/katalog-produktow/132-licencja.html
-
rozumiem, że bez łączników do mocowania izolacji?
-
dodam: tylko żeby to nie była cienka warstwa kleju typu"szlichta", a prawidłowa warstwa zbrojona
-
Otóż to. Poniżej to już inna bajka i tu jakoś nie widać, żeby było jakieś rozporządzenie w tym względzie.
Tego nie powiedziałem, wspomniane wyżej rozporządzenie dotyczy również pozostałych budynków. Dział VI „Bezpieczeństwo pożarowe” wspomnianego wyżej rozporządzenia dotyczy nie tylko sklasyfikowanych pożarowo budynków, lecz także wszystkich pozostałych, niepodlegających klasyfikacji pożarowej" ($ 208, $ 216, $ 271).
-
Po dalszym wczytaniu się w temat okazuje się, że artykół, który cytowałem jest niewiarygodny. Przepisy ppoż nie będą się tyczyć budynków o elewacji poniżej 25m.
Nie wydaje mi się. Tu chodzi o to, że w budynkach o wys. pow. 11 kondygnacji docieplenie musi być z materiałów niepalnych.
Wszystko jest opisane w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422) http://www.gunb.gov.pl/akty/obowiaz/pliki/rozpminister1011015.pdf
"Par. 216 Pkt. 8. W budynku, na wysokości powyżej 25 m od poziomu terenu, okładzina elewacyjna i jej zamocowanie mechaniczne, a także izolacja cieplna ściany wewnętrznej, powinny być wykonane z materiałów niepalnych."
-
Na elewację nie klei się styropianu w dwóch warstwach.
A dlaczego nie? Kiedyś (początki dociepleń w Polsce) nawet zalecano stosowanie dwóch warstw styropianu z przesunięciem diagonalnym w celu uniknięcia wystąpienia mostków liniowych i punktowych. W przypadku styropianu grafitowego znalazłem coś takiego http://www.skala.com.pl/admin/download.php?file=Li4vZmlsZXMvYXNzb3J0bWVudF9wcm9kdWN0cy9zeXN0ZW0tc2thbGEtcy1icm9zenVyYS1pbmZvcm1hY3lqbmEucGRm
-
Nie ma wymogu żeby pod styropianem było szczelnie, ważne żeby się trzymał!
Jest wymóg właściwego ministra, że system ma być NRO oraz wymóg producenta, że ma być klejenie obwodowo-punktowe lub całopowierzchniowe.
-
Pamiętajmy, że mówimy o zaleceniach producenta a nie wymogach. Nie znalazłem jeszcze informacji jaki dalece negatywny wpływ ma klejenie na placki w przypadku domu jednorodzinnego. Przydały by się jakieś solidne argumenty od fachowców.
W przypadku mocowania izolacji (styropianu) producent (ocena techniczna, instrukcja,..) wskazuje sposób lub sposoby jak należy to wykonać. Nie spotkałem się jeszcze żeby jakiś producent systemu dopuszczał klejenie na samych plackach.
Tak na szybko, co mi przychodzi do głowy, jeśli chodzi o negatywny wpływ klejenia na samych plackach to:
- brak podparcia, w postaci klejenia obwodowego, płyty styropianowej przy jej krawędzi, co może powodować w trakcie użytkowania m.in. uszkodzenie (pęknięcia, rysy) warstwy zbrojonej wokół krawędzi styropianu. Styropian pracuje (odkształca się, grafit bardziej niż biały) nawet po otynkowaniu.
- niepotrzebna konwekcja pod styropianem, pogorszenie właściwości izolacyjnych układu. (Czasami ktoś jeszcze montuje kratki wentylacyjne na dociepleniu, żeby wentylować przestrzeń pod styropianem, to już w ogóle bzdura)
- bezpieczeństwo pożarowe. Kiedyś jeden strażak powiedział mi, że w życiu nie pozwoliłby sobie przykleić styropianu na placki, tylko całopowierzchniowo.
-
Gdzie ja zapytalem o najtanszy klej ?
Zapytalem na jaki SPRAWDZONY kleic grafitowy styropian, więc jesli taki znasz to to możesz napisać ich nazwy, chetnie sie z tym zapoznam. Również chętnie dowiem się o dobrym kleju do zatapiania siatki na takim styropianie.
Problemem wg mnie nie jest klej a sposób klejenia. Grafit ma takie właściwości jakie ma (dużo większą odkształcalność termiczną od białego). U nas w Polsce sprzedają to jako styropian wg normy PN-EN co wg mnie jest nadużyciem bo to raczej nie jest typowe eps (norma tego nie przewidziała).
Może być super klej a styropian odspoi się, albo kiepski klej a będzie wszystko ok, zależy to od wielu czynników: nasłonecznienie, zmiany temperatury otoczenia, pory dnia klejenia, klejenia na styk lub nie, piankowania szczelin zaraz po klejeniu, itp.
-
Jakie są warunki konieczne, których spełnienie pozwala na utrzymanie gwarancji na system z klejem cementowym mimo braku kołkowania?
Wg mnie o tym czy należy czy nie należy kołkować decyduje projekt docieplenia. Ja swojego budynku nie kołkowałem. Wg poprawki na łączniki (0,04 W/m2K dla czterech łączników z trzpieniami stalowymi) jaką przyjmują projektanci ociepleń przy określaniu wsp U wyszło mi że bez kołkowania mogę dać parę cm cieńszy styropian (zamiast 20cm dać 16cm). Taniej, mniej roboty dla wykonawcy i nie niszczę otworami swojego domu (porotherm). Poza tym "efekt biedronki" też mnie zniechęcił (sąsiad ma 2 cm zatyczki - trochę pomaga, ale i tak widać kołki pod kamerą termowizyjną, lepiej chyba dać 10cm zatyczki).
Ja kleiłem jednocześnie klejem cementowym i poliuretanowym (jeden z producentów dociepleń ma takie coś w sowim systemie).
-
Ja będę pchał do wykonawcy aneks do umowy, gdzie wykonawca potwierdza, że prace wykonane niezgodnie z zaleceniami producenta zostały wykonane w oparciu o doświadczenie wykonawcy oraz na jego odpowiedzialność i wykonawca zapewnia
Wykonawca ma obowiązek wykonać elewację zgodnie z instrukcją producenta i technologią, a ta mówi o klejeniu obwodowym lub całopowierzchniowym. Nie licząc aspektów jakościowych należy wziąć pod uwagę także bezpieczeństwo pożarowe. Żaden strażak nie odebrałby budynku wiedząc, że elewacja nie spełnia NRO, gdy taka jest wymagana. Na szczęście (dla wykonawców i niektórych deweloperów), a nieszczęście użytkowników nie odbiera budynków na które nie nałożono takiego obowiązku.
-
Witam wszystkich a szczególnie @fighter1983, który jest znawcą Caparola, czyż nie?
Kilka pytań, bo analogiczne dylematy:
1. czy jak styro grafit nie był klejony na obwodzie tylko punktowo to jest pole do negocjacji ceny?
IMO Nawet nie tyle negocjacji, tylko można żądać wykonania docieplenia od nowa - zgodnie z technologią. (ale to już jest konflikt raczej sądowy)
2. co Wy na to, że spece powiedzieli mężowi, że system Caparola dopuszcza klejenie punktowe i że to nie jest źle?
Dopuszcza, plus obwódka! Lub całopowierzchniowo.
-
A dlaczego na pianke nie kleicie? Wygodne i szybciej i chyba badziej elastyczna jest pianka i mniej widoczne pekniecia na elewacji jezeli sie pokaza
Na samym kleju poliuretanowym (piance) kiepsko się klei. Problemem mogą być nierówności podłoża, ale także pogoda (wysoka temperatura i niska wilgotność). Dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne stosowanie dwóch klejów: poliuretanowych oraz mineralnych (cementowych). Niestety, takie rozwiązanie, z powodu praw patentowych do sposobu klejenia, posiadają tylko systemy dociepleń: SKAŁA i POWERTHERM. Jak ktoś chce skorzystać z tej metody i używać innych systemów dociepleń to powinien przed użyciem opłacić licencję. https://www.adex.tychy.pl/pl/katalog-produktow/132-licencja.html
-
Witam,
Próbowałem wyszukiwać na forum bez rezultatu. Dom ala kostka z lat 70 z cegły, grubość murów to 45cm, docieplony w latach 90 5cm styropianem (sprawdzone w paru miejscach odkrywką).
Plan pierwotny to był remont/odświeżenie/docieplenie elewacji, ale po wielu konsultacjach doradzono mi "remont generalny" elewacji, czyli zerwanie istniejącego styropianu i położenie nowego 15cm dobrej jakości. Argumentami za tym jest brak wiedzy co tak na prawdę jest na ścianach, jak dobrze zostało położone itd itp.,
Czy ktoś orientuje się, ile może kosztować zerwanie/utylizacja 5cm styropianu z ok 350m2 ścian? Czy mam się spodziewać dodatkowych "ekstra" kosztów?
Dodatkowe pytanie, czy przy takiej operacji mam spodziewać się że wszyscy sąsiedzi mnie znienawidzą? Wydaje mi się że to dosyć "brudna" praca.
Witam,
ja bym nie zrzucał starego docieplenia. Marnujemy czas, pieniądze i zanieczyszczamy środowisko odpadami.
Często styropian, który jest składnikiem starego docieplenia jest dużo lepszej jakości niż niejeden styropian, który można teraz kupić (lambda i TR).
Wystarczy tylko dokleić 10cm. Są technologie, które pozwalają na docieplenie już docieplonej elewacji, bez względu na jej stan techniczny. Np. tu: http://skala.com.pl/systemy-docieplen-skala-s-renovadex-produkt.html
Przyklejanie styropianu na pianę czy klej na konkretnym przykładzie
w Izolacje
Napisano
Zrób próbę przyczepności i zobacz jaką nośność ma podłoże.