Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WaldiM

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    274
  • Rejestracja

WaldiM's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. [quote name=Podparcie schodów wejściowych, żelbetowych, oraz oddzielenie ich od płyty, swobodnie ma przejść 50cm izolacji. Okna od północy też zmniejszone do minimum/ brak. Na większej ścianie N-W jest tylko dwoje okien, to garażowe zostanie zamurowane. [/quote] Z tym Panem już skończyłem dyskusję bo poprawia bzdury we własnych postach wcześniej napisanych (poprzednio od inaczej brzmiał). Nie ma Pan pojęcia o czym pan pisze przykro mi to stwierdzić, myli pan pojęcia związane z wentylacją a mostkami termicznymi. Dla pana informacji każdy budynek oddawany do użytku posiada takowe, są one wliczane w koszty zużycia energii i paru innych jak dla pana tajemniczych zagadnień fizycznych ale nie mają nic wspólnego z zawilgoceniem rogów mieszkań, jakby tak było jak pan majaczy to największym mostkiem termicznym jest płyta balkonowa co zgodnie z pana sugestią w każdym mieszkaniu powodowałaby mały potop. Może chwilę refleksji u pana spowoduje informacja, że pięterko niżej takich dolegliwości nie ma ciekawe dlaczego, chyba że .... wkraplanie wody na przegrodzie występuje w wyniku niesprawnej wentylacji. Jakby pan nie był takim zarozumiałym ignorantem i pochylił się nad problemem to wnioski są proste. Kominy wentylacyjne są zamontowane na dachu odcinek pomiędzy dachem a mieszkaniem tego pana jest stosunkowo krótki, dlatego ludzie budują kominy stosunkowo duże aby była odpowiednia siła ciągu wentylacyjnego, tutaj ten ciąg jest zaburzony i nie ma prawidłowej wymiany powietrza, może sąsiad łazienkę poszerzył kosztem przekroju wentylacji, ptaszki sobie gniazdka uwiły, niestety u tego pana będzie to najbardziej odczuwalne. Do pana specjalisty od wylewania posadzek, krótkie info. Początek dyskusji "Kupiliśmy mieszkanie na 4-tym piętrze bloku". Do pańskiej wiadomości robi się audyty całych bloków i nie wykonują tego poszczególni lokatorzy mieszkań tylko zarządy wspólnot, spółdzielni lub administratorzy budynków, bo tacy istnieją i odpowiadają za całość obiektu i do nich należy zgłaszać problemy, bo lokator wykupił tylko mieszkanie natomiast odpowiedzialnością ww. osób jest dbanie o stan obiektu, jakby było inaczej to pan najlepszy doradca posadzkowy sam by sobie sprzątał klatkę, reperował drzwi wejściowe a jakby mu na łeb leciało to i dach nad mieszkaniem poprawiał, a na klatkę schodową ze świeczką wchodził i wodę ze studni pobierał a nieczystości w nocniku z balkonu wylewał. Podtrzymuję moje wcześniejsze sugestie o rozszczelnieniu okien i spacerku do administracji obiektu żeby sprawdzić dach i siłę ciągu wentylacyjnego. Niestety dach jest najsłabszą przegrodą termiczną w całej fizyce budynku. PS. tym stwierdzeniem obalam teorię o pracy zarobkowej na rzecz tego lokatora taką pracę może mi tylko zlecić administracja budynku na wniosek jakiś tam prezesów wspólnot czy spółdzielni. Na tym kończę dyskusję w tym wątku
  2. Nie wierz każdemu z tych panów. Jeden będzie namawiał do zrobienia paru zdjątek kamerą termowizyjną bo zainwestował parę tysięcy i musi mu się to zwrócić i jak już to zrobisz to co, ocieplisz sobie kawałek mieszkania ciekawe jak? Kolejny wynalazł genialną szybę i zamiast to opatentować dać do produkcji to pokazuje zdjęcia, jest tylko jeden problem pewnie koszt tego genialnego okna wykonanego w garażu przekracza kilkukrotność wykonania okna pasywnego dowolnej firmy na rynku, szemruje tutaj pojęciami typu kowekcja, przegroda izolowana itd. a potem liczy lambdę muru z cegły grubości 50 cm i wychodzi mu że ma więcej niż dowolna ściana z porothermu pokryta styropianem 12 cm, wszyscy czytają tą bzdurę i nikt jakoś mu uwagi nie zwróci. Teraz co do twojego problemu musisz zrobić kilka czynności: 1. Zgłosić do administratora domu, że w twoim mieszkaniu jest zbyt duża wilgotność. 2. Poprosić o zbadanie przegrody jak dumnie to nazywa pan od genialnego okna zwanej dachem, bo prawdopodobnie w jej strukturze znajduje się główne źródło problemu, pewnie została źle wykonana i przez nią ucieka ci ciepło. 3. Niestety na cito musisz zmienić wentylację w mieszkaniu czy ci się to podoba czy nie, zimę jakoś musisz przeżyć, na początek wytnij uszczelki w oknach. Jak zauważyłeś pewnie wilgoć gromadzi się w okolicach rogów pokoju na górze co jest normalne w źle wentylowanym pomieszczeniu, jeżeli doda się do tego niewłaściwie zaizolowany dach to już duży problem. Nie przejmuj się gadaniem tych panów o niskiej lambdzie ścian to bzdura, jeżeli mieszkasz w boku z wielkiej płyty to jest problem ale tylko w rachunkach za ogrzewanie, jeżeli w robionych z tzw przez pana cegły (z reguły to BK lub pochodne kermazytu czyli ciepłe ściany jednowarstwowe) to są dużo cieplejsze o wielkiej płyty i większości konstrukcji domów jednorodzinnych budowanych do początku lat 90-tych. PS. Audytor energetyczny jakby co
  3. Wypowiadam się w tym temacie (jak i w innych na tym forum okazjonalnie) mam uprawnienia państwowe z audytu energetycznego to zabiorę głos, masz ciekawy nick rafałjezus (znamy wielu Rafałów jednego Jezusa i kupę idiotów), twoje wypowiedzi i oczekiwania w tym temacie kwalifikuję do tej trzeciej nieznanej Panu osobiście kategorii. Dostał Pan 3 opinie: 1. Dealera okien wykonywanych w drewnie; 2. Dealera okien wykonywanych w PCV; 3. Oknotestu (teoretycznie niezależnego eksperta - jakbyś test chciał dyskutować to argument prosty ..... a reklamy) Wszyscy zadawali Panu jedno pytanie, czego oczekuje Pan od okien (np. żeby skutecznie zatrzymywały ciepło , a może odwrotnie, zysków energetycznych itp.?). Jeżeli Pan porównuje grubość profili to odpowiedź jest prosta najgrubsze. Ilość szyb? Ile się da upakować, a że ciemno w domu będzie ..... to przecież problem idioty nie Panu się z nim mierzyć. Mam nadzieję że wyczerpałem temat w pańskim pojmowaniu. Przepraszam moja rada dla Pana bo inaczej Mod będzie się czepiał Okna Drutex dwukomorowe bez obróbki ościeży wychodzą najtaniej, montaż na dyble (przecież o sposobie montażu Pan się nie pytał tylko o grubości profili dowolnie mieszając drewno i PCV) PS. Dla biorących w tej dyskusji dealerów, przecież podawanie wartości dowolnych okien z literką dużą U i tak temu panu nie pomoże. Ciekawe czy MOD to zdzierży ..... ale to forum branżowe .. gdzieś granica musi być postawiona, a ten Pan się nie pyta on poucza
  4. Na twoim miejscu bym wstrzymał proces ładowania płyty, od czwartku ma nadejść kolejne ocieplenie, przy dużej bezwładności płyty temperatura pomieszczeń szybko wzrośnie. Pamiętaj płyta fundamentowa ma swoje minusy i jednym z nich jest niewielka zdolność reakcji za szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, zerkaj na prognozę pogody i dostosuj temperaturę do jej skoków z wyprzedzeniem.
  5. Wypełnienia można kupić i po 8 zł za płytę i to mineralne jest firma w Puławach, która sprzedaje je odzyskiwane z Francji i regenerowane u nich. Trzy swoje sklepy w tych płytach robiłem jakieś grosze mi wyszły za metr kompletnego sufitu ze wszystkim płaciłem 21 złotych jeszcze mi wycinali go na wymiar a robiłem tego ponad 250 metrów. Jarek nie opłaca się montować do tego opraw oświetleniowych kompletny panel wchodzący w otwór 60x60 lub 60x30 kosztuje ok 70 zł ma 4 świetlówki i starter tylko podpinasz pod kabelki to wszystko. Dobierz sobie tylko dobrą barwę świetlówek.
  6. Ale się temacik rozwinął nawet nie pomyślałbym. Ja bym panowie dealerzy Krzysztofa nie niszczył, z mostkami termicznymi punkowymi ma rację jest na to norma do łączników stalowych, ze stalą ma 100% racji w każdej stali jest węgiel, nawet przewodność stali zaniżył, kotwy boczne jednak powinny być, wiem Krzysztofie to wprowadzanie dodatkowych mostków punktowych ale z tego co pamiętam naprężenia okna inaczej się rozkładają bardziej równomiernie po całej ramie trzeba tutaj znaleźć jakiegoś gościa od statyki żeby się wypowiedział autorytatywnie. Głupio wam będzie jak gość w końcu dostanie na to aprobatę i wyprodukuje te swoje konsole nieco je poprawiając o jakieś kotwy boczne. Usztywnienie profili okna stalą jest wymogiem konstrukcyjnym wcale dla profilu nie obojętnym i nie poprawia jego własności izolacyjnych bo gdzieś i taką wypowiedź zobaczyłem, producenci z tego co wiem starają się stal z okien wyrzucać i zastępować tworzywami sztucznymi o większych właściwościach izolacyjnych. PS Jareko zerknij w szukam okien mam problem drobny.
  7. Jarecki mam drobny problemik, zamówiłem okno do pokoju o wymiarach 1280x2060 okleina złoty dąb takie trochę nietypowe system thermic okna z Krakowa o podziale 465 mniejsze i 735 większe okno, z powodu małego prześwitu po konsultacjach z dealerem i z fabryką okno ma być zrobione z ruchomym słupkiem i teraz mam pytanie będą kłopoty z odkształcaniem się i nieszczelnościami ruchomego słupka czy nie ?
  8. Mój ironiczny tekst przeczytałeś z niezrozumieniem, przez co pokonałeś mnie doświadczeniem
  9. Córce jak i innym dzieciakom przed przyjęciem do szkoły z tego co pamiętam robili jakieś badania słuchu i po tych badaniach następowała kwalifikacja na dany instrument ci z najlepszym słuchem trafiali na smyczki itd. Dzieciak ma już swoje lata pobyt w szkole muzycznej wspomina bardzo miło, wiedza i umiejętności choćby manualne zostają na całe życie.
  10. WaldiM

    firma komink i ikominy

    Zdjęcia z kolejnego dzieła ekipy centrum komina zostaną zamieszczone po weekendzie, kominek jest nietypowy i bardzo ciekawy, ekipa szybka i dokładna jesteśmy bardzo zadowoleni. Niestety zdjęcia zostały w domu na mazurach.
  11. Nawet mi się za bardzo nie oberwało jestem zaskoczony ..... tylko jeden graf administrator chciał zabić temat. Niby chłop a ciasteczka fotografuje była gdzieś tam jakaś chatka z piernika i lukru ale nie jestem pewien czy autor tego dzieła dziennik budowy prowadził .... czy bajki pisał .... Takie tam skojarzenie bezsensowne, chatka z piernika i lukru to budowla z ładnej bajki, a fotografowanie ciasteczek i umieszczanie ich w dziale dzienniki budowy jak się nie zbudowało chatki z piernika ... to tylko zwykłe pierniczenie.
  12. Ciesz się, że idzie. Moja córka również skończyła podstawową szkołę muzyczną (nie ognisko muzyczne) na kierunku skrzypce dodatkowy instrument pianino i chodziła do normalnej podstawówki. Na skrzypce trafiają dzieciaki ze słuchem absolutnym, to się przydaje później sama to zauważysz, w szkole oprócz grania na instrumentach są lekcje rytmiki, kształtowania słuchu, baletu, historii muzyki. Nie będziesz miała żadnego problemu dzieciak sam się nauczy biegle czytać nuty. Dodatkowy bonus też jest takie dzieciaki bardzo szybko uczą się języków obcych bo mają wykształcone uszy do melodii. Moja córka ma już 22 lata jest na 4-tym roku prawa ale przez ten czas (sama chciała) załatwialiśmy jej dobrych nauczycieli języka angielskiego i francuskiego w efekcie mówi bezakcentowo po angielsku z akcentem oksfordu i po francusku z akcentem paryskim bo takich miała nauczycieli. Przez ostatni rok uczyła się na na uniwersytecie w Tuluzie, a że tam jest blisko do Hiszpanii to kupiła książki i kasety i w ciągu pół roku nauczyła się hiszpańskiego. Podstawy do tego dała jej szkoła muzyczna i kształtowanie słuchu, więc bez obaw i uszy do góry.
  13. To nie jest zabawne co piszesz jak rozumiem opuściłeś wykład o mostkach, już piszę dlaczego przyjmuję wartości mostka 0,8 i klasyfikuję jako W3, jak dokładnie obejrzysz mostek W1 (dokładnie) to dostrzeżesz że okna jest w stosunku do lica muru wysunięte zauważ ościeżnica na rysunku jest w WARSTWIE OCIEPLENIA, więc ten przypadek odpada nie zachodzi tutaj zresztą taka jest interpretacja normy doczytaj ją dokładnie zanim coś napiszesz. Teraz lecimy dalej mostkiem, najbliższym prawdy zgodnie z normą będzie mostek W7 ale jest jedno ale w tym rozumowaniu które ja interpretuję jako niedokładność i dlatego odwzorowuję mostek W3, niedokładność wykonania ocieplenia, nie da się dokładnie spasować warstwy ocieplania na styku ościeżnica styropian bo okno pracuje termicznie rozszerza się i kurczy co powoduje to że to zespolenie jest iluzoryczne nie bez kozery na tym styku zaleca się kłaść elastyczny wypełniacz bo po roku pracy tam powstaje po prostu nieszczelność, dlatego taki montaż obarczam dodatkiem jakby w tym miejscu izolacja nie przylegała do ościeżnicy. Dobrze, źle teraz popatrzmy na rozkład termiczny przedstawiony na rysunku Jareko (jego strona masz reklamuję przy okazji) zgodnie z rozkładem jaki tam jest moje podejście jest słuszne, zresztą zgodnie z opracowaniem w IDP w Darmstadt (mam nadzieję, że poprawnie piszę), powinno się zwiększyć wartości mostków liniowych bo dochodzi zjawisko infiltracji w miejscu styku ościeżnicy i ocieplenia. Tak mnie uczyli w dokumenty wpisuję mostek W7 + poprawkę na nieszczelność montażu i jak na razie nie zdarzyło mi się aby tak policzony dom miał większą odchyłkę w poborze energii niż 7-9% co jest wg mnie doskonałym wynikiem. Jak sam piszesz na budowie różnie bywa najczęściej wygodniej i okna zamiast być zlicowane są cofnięte nieco do wnętrza bo tak wygodniej to jeszcze jedna przesłanka żeby liczyć surowiej mostek obwodowy. Ja na pewno licząc w ten sposób nie popełniam błędu zaniechania, że surowo trudno dura lex sed lex a interpretacja zależy od doświadczenia i wiedzy jak jest napisane w rozporządzeniu ministra. Czysty mostek W7 stosuję w oknach o lepszej wartości U.
  14. Nie potrafisz posługiwać się Arcadia Thermo, mostki o których wspominałem znajdują się w normie EN ISO 14683 str. 20 tab A.2, (otwory okienne i drzwiowe) dla okna w warstwie ocieplenia rys nr 1 wszystkie współczynniki wynoszą 0 , dla okna montowanego w licu muru 0,8 przyjmuję typ mostka W3. W Arcadii Thermo wartości mostka deklarujesz dopiero po zdefiniowaniu przegród stałych budynku i jego kształtu, na górze jest odnośnik, który pokazuje się po kompilacji i wyrzuceniu pierwszych błędów, klikasz i otwiera się okienko tam masz do wyboru poglądowo jak zamontowane jest okna w stosunku do lica ściany klikasz jeszcze raz i otwiera się kolejne okienko z logotypem mostka tam też deklarujesz długość obwodu okna i jego położenie (potem możesz to skorygować jak się pomyliłeś). W stosunku do cytowanej normy inaczej przedstawiają się opisy logotypu mostka nie jako W3 tylko jako IW. Wartości w Arcadii są pobierane z cytowanej powyżej przeze mnie normy więc nie mogą się różnić.
  15. Rozumiem, że należysz do tych 75% czytających inaczej, a tytuł tego topicu brzmi "Ciepły montaż" nie porównanie okien w licu lub poza nim. Moje odpowiedzi tyczyły ciepłego montażu i jego korzyści lub braku korzyści z tego wynalazku. Nie rozumiem po co chcesz zaciemniać prostą sytuację, przecież główną korzyścią z ciepłego montaż poza licem ściany jest uniknięcie obwodowego dookólnego mostka termicznego ramy okna czyli najprościej pisząc i posługując się numerkami norm EN ISO 10211-1, EN ISO 10211-2, EN ISO 14683. Jasno z nich wynika że najistotniejszą zmienną jest długość mostka liniowego, w przypadku montażu okien w budynku są to rzędy przyjmijmy circa about 40-90 metrów !!. Nie widzę sensu montażu identycznych okien w licu ściany i poz nim bo niby czemu to ma służyć podałem Ci numerki norm możesz sam wziąć sobie ołówek do ręki i policzyć na piechotę jak masz dużo dowagi osobistej to opublikuj wyniki tutaj np dla swoich okien sam będziesz zaskoczony oczywiście wyniki będą zależały od tego jak dobrze masz ocieplony dom, jak wentylowany co jest nośnikiem energii cieplnej od tego będzie zależał czas zwrotu inwestycji dlatego napisałem wyżej jednym się to opłaci innym nie. Wyraźnie napisałem nie polecam takiego montażu w budynkach niewykonywanych z myślą o oszczędzaniu nośników energii to nie ma większego sensu co z tego że nawet kupisz świetne okna i je doskonale zamontujesz jak przez dziury wentylacyjne w ścianie o przekroju 0,5 m ciepłe powietrze wylatuje na dodatek w zimie jest najlepsza wentylacja z powodu dużej różnicy temperatur. Teraz o upychaniu szyb w pakiecie trzyszybowym w wąskie profile, to jest chwyt marketingowy napisał Ci już Jareko powyżej takie okno prawidłowo wykonane kosztuje drożej bo sam gaz jest ponad dwukrotnie droższy, a na dodatek gdzieś czytałem zabij nie pamiętam że ma tendencję do szybszej migracji z profilu, piszę z drogi na laptopie więc nie będę strzelał ani szukał tego artykułu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...