Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzysztofh

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3 335
  • Rejestracja

krzysztofh's Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

10

Reputacja

  1. Wymyśliłem taki sposób. Klawiatura przydzielona np do 1 podsystemu. Podając kod uzbrajam i rozbrajam 1 podsystem. Jedno z wyjść wykorzystuję do sterowania np przekaźnika, który będzie sterował linią 22 - klucz stały lub 21 klucz chwilowy przydzieloną do drugiego podsystemu. Wyjście byłoby zdefiniowane aby było aktywne razem z uzbrojeniem podsystemu 1. Wtedy 2 podsystem sam by się włączał lub wyłączał. Tylko nie wiem czy w takiej sytuacji kiedy linia 2 podsystemu będzie nienaruszona (rozbrojony 1 podsystem) uda się z klawiatury włączyć kodem 2 podsystem.
  2. Dzięki. Muszę jeszcze to wszystko powiązać z drugim podsysytemem, aby można było włączyć ochronę zewnętrzną bez uruchamiania wewnętrznej, np po południu kiedy już jest ciemno. Tak na prawdę to nie mam doświadczenia w obsłudze dwóch podsystemów. Dotychczas pracował alarm na jednym i wszystko było proste. Zastanawiam się jak najrozsądniej zaprogramować całość aby było funkcjonalnie i nie nastręczało kłopotów z jego obsługą. Zewnętrzne czujki - podsystem 2, reszta wewnątrz podsystem 1. Trzy klawiatury obecnie powiązane z pierwszym podsystemem. Zakładając powiązanie radiolinii z linią zwłoczną 2 podsystemu aby dać czas na wjazd i wyłączenie i tak trzeba będzie wyłączać oba podsystemy po powrocie z pracy. Jest to trochę uciążliwe, bo trzeba się przełączać z klawiaturą pomiędzy podsystemami. Czy macie jakieś optymalne rozwiązanie aby podając kod wyłączać o razu cały alarm, ale aby mieć możliwość uzbrojenia podsystemu 2 z klawiatury pozostając w domu oraz niezależnie uzbrajać podsystem 1 na noc. I jeszcze byłoby super gdyby można było jednym kodem rozbrajać oba podsystemy rano po przebudzeniu. Jak to się robi zwyczajowo, pytam instalatorów bo sam jestem amatorem w tej kwestii.
  3. Linie są zdefiniowane jako DEOL i rezystory - wiadomo w czujkach, więc jak mam zbocznikować radiolinią styki czujki aby po zadziałaniu nie było reakcji centrali. Chyba chodziło Ci o NC w czujce. Dodam, że nie mam wolnych żył w przewodach do czujki. Ale to jakiś pomysł. Muszę to przetrawić. Edit: Po pewnym przemyśleniu mam pewną uwagę. Uruchomienie radiolinii powinno aktywować (z opóźnieniem) linię aby była później konieczność wyłączenia alarmu z klawiatury. Bo wywołanie blokady czujki radiolinią na pewien czas i niewchodzenie w obszar nadzoru nie wywoła żadnej reakcji systemu, np w przypadku rezygnacji z wjazdu na posesję. W przypadku przejęcia kodu przez osoby niepowołane byłaby możliwość wielokrotnego blokowania czujek aby zabezpieczyć sobie czas na działanie.
  4. O tym myślałem, ale 01 mam zaprogramowaną na wejście z małym czasem, 02 jest ustawiona na bramę garażową z 2 minutami. Innego czasu nie da się już ustawić i boję się że jak wysteruje radiolinię to może nie wystarczyć 2 minuty, bo trzeba poczekać aż brama wjazdowa się otworzy, ja wjadę i otworzę bramę garażową. Mógłbym wprawdzie zmontować układ czasowy realizujący dodatkowe opóźnienie np 2 minuty (radzę sobie z elektroniką), po której włączałaby się linia 02 i miałbym cztery minuty, ale może uda się to inaczej. Dotychczas nie miałem zewnętrznej ochrony, więc był taki układ jak opisałem, ale może teraz czas opóźnienia na linii 04 od bramy garażowej nie ma znaczenia i mógłbym go wydłużyć do 4 minut (max 255s). Jak była by inna ewentualność to lepiej byłoby zachować te 2 minuty na bramę garażową.
  5. Mam pytanie dotyczące ochrony zewnętrznej budynku. System pracuje w oparciu o centralę DSC 5020. Jak można zrealizować funkcjonalność linii do której jest podłączona czujka PIR zewnętrzna, aby można było za pomocą radiolinii uruchomić opóźnienie na wjazd na posesję i wyłączenie alarmu z klawiatury. Bez tego zabiegu dana linia powinna zachowywać się jak 03 czyli natychmiastowa. Chciałbym tym sposobem zrealizować ochronę zewnętrzną budynku i dla dwóch czujek uruchomić taką funkcjonalność. Pozostałe byłyby typowo na 03 lub 31. Wydaje się że to rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż aktywowanie i deaktywowanie radiolinią drugiego podsystemu, do którego przypisane byłyby czujki zewnętrzne.
  6. Działka jest nieduża i zadbana. Nigdzie nie ma piasku i żwiru. Kot lub koty załatwiają się w jednym miejscu na korze sosnowej. W jednym miejscu to może za mało powiedziane. Raczej w jednej okolicy, bo nie mogę zlokalizować dokładnie. Wszędzie śmierdzi w promieniu 3m. Odchodów raczej nie widać, więc głównie to mocz.
  7. Mam problem jak w temacie. Przychodzą obce (sam nie mam zwierząt domowych) do ogrodu i sikają w jedno miejsce. W sumie nie wiem czy to jeden kot czy więcej bo ich nie mogę zobaczyć. Musi się ten rytuał odbywać w nocy. O walorach zapachowych nie muszę pisać. Poradźcie co robić.
  8. Zrobiłem pomiar akumulatora pod obciążeniem ok 1,5A. Przy takim prądzie napięcie aku było ok 9,5V, czyli raczej do wymiany. Dziękuje Zbychu za radę.
  9. OK, dzięki za szybką odpowiedź. Testy po powrocie z pracy. Aku jest 12Ah Czyli raczej reset centrali nic nie da?
  10. Mam problem z moją centralą alarmową. Centrala DSC 5020, która pracuje ok 4 lata bezawaryjnie. Wczoraj wieczorem w czasie kiedy system był rozbrojony i nie były prowadzone żadne prace w domu z instalacją alarmową, elektryczną itp nagle centrala zgłosiła usterkę akumulatora, że uszkodzony i świeci się żółta dioda na klawiaturach. Sprawdzałem pobór prądu z transformatora = ~0,7A. Centrala zasila pięć modułów 5108 i trzy klawiatury LCD5500Z. Zasilanie sygnalizatora oraz czujek jest realizowane z niezależnego zasilacza ZA15 (połączone masy). Ładowanie akumulatora jest raczej poprawne, gdyż mierzyłem prąd ładowania - ok 90mA i napięcie 13, 65V. Po odłączeniu zasilania napięcie aku było powyżej 12V (dokładnie już nie pamiętam). Biorąc pod uwagę bilans prądów zasilania central i modułów wydaje się, że wszystko jest OK. Centrala do zacisków AUX ma przyłączony moduł SOLIDu, ale ten nie może pobierać dużo prądu oraz płytkę poprzez, którą jest realizowane zasilanie chronione, tzn odporne na zwarcia linii. W zasadzie na razie nie jest wykorzystywane, bo to było na okoliczność obwodów zewnętrznych, które na razie nie są uruchomione. Świeca natomiast diody na tej płytce, więc należy się liczyć z poborem ok 100mA przez te diody. Zatem suma prądów wygląda realnie. W tym układzie połączeń system pracuje bezawaryjnie ok 4 lata i nigdy nie było z nim problemów. Zastanawiam się teraz, jak skasować tą usterkę, bo sądzę że to jakiś błąd centrali. Zdarzenie miało miejsce wieczorem więc nie maiłem za dużo czasu na eksperymenty. Poza tym system daje się zazbroić bez problemów. Proszę o ewentualne pomysły co robić.
  11. Właśnie szukałem tego wątku bo migdałki zaczynają kwitnąć.
  12. Coś mi się zdaje że nie tędy droga. Po co kupować TV z możliwością odbioru 1920 x 1080p i dekoder "N-ki" żeby oglądać programy HD w wersji SD? Fakt że na razie tych programów jest niewiele, ale będzie więcej. Jak ktoś zasmakuje odbioru w FullHD a do tego z przyzwoitym dźwiękiem TrueHD z odpowiedniego amplitunera (jako źródło Blu-Ray) to nie chce się już patrzeć na pikselozę na ekranie. Tym bardziej że na nim i tak niewiele jest do oglądania. Seriale i konkursy. Dobra dobra trafiają się czasem hity puszczane piąty raz.
  13. Działać pewnie będzie, ale system nawadniania projektuje się zakładając kilka sekcji nie tylko z powodów wydajności źródła ale także ilości dostarczanej wody. Linie kroplujące programuje się dla znacznie dłuższych czasów niż zraszacze. Często 15minut pracy zraszacza wystarcza, a dla linii kroplującej ustawia się pół godziny minimum.
  14. >> Kiedy najlepiej w sadzie wysiewać nawóz hydrokompleks??? << to powinno znaleźć się w tytule wątku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...