Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pafcion

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pafcion

  1. pafcion

    Profil balkonowy

    Widzę że każdy robi balkony bez obróbek nikt nic nie podpowie?
  2. pafcion

    Profil balkonowy

    Witam, Nadchodzi czas aby zabrać się za wykończenie balkonu. Balkon będzie wyłożony płytkami klinkieru 30x30. Balkon jest dość duży 2mx6m więc ma 10m krawędzi. Trochę się naczytałem co i jak z izolacją. No i mam dylemat. Krawędź powinna być obrobiona obróbka blacharską z kapinosem. Widzę tu 3 rozwiązania: 1. W pełni profesjonalny system typu Renoplast K30 lub Sopro. 2. Zastosowanie tanich profili aluminiowych typu : http://www.leroymerlin.pl/plytki-ceramiczne-i-gipsowe/glazura-terakota-gres/listwy-wykonczeniowe-do-plytek-ceramicznych/profil-okapowy-aluminium-250-cm-dural,p98842,l243.html 3. "Profil" wykonany z blachy dachowej. No i teraz za i przeciw: 1. Jedyny minus jaki widzę to cena. Najtańszy komplet dla mnie znalazłem za około 1100zł. Trochę dużo. 2. Tu cena jest dużo niższa (około 250zł) ale wykończenie nie jest tak doskonałe. Nie ma złączek, nie ma narożników no i profile nie są dostępne w kolorze grafitowym a taki najbardziej mi pasuje. Dodatkowo profil jest wąski i mało wchodzi pod płytkę. Nie ma tez tak dobrego odwodnienia jak profil z opcji 1. 3. Cenowo pewnie tez około 250zł ale można dobrać kolor. Poza tym podobno taka blacha koroduje i ogólnie rozwiązanie nie jest najszczęśliwsze. No właśnie. I teraz pytanie czy warto aż tyle płacić za profile Renoplast lub Sopro? Są w sumie 3 razy droższe a ostatecznie dają tylko lepszy wygląd. Pytanie czy tańsze profile z opcji 2 spełnią swoją rolę. Może ktoś wie gdzie kupić takie profile w kolorze grafit. Dodam że balkon jest w całości zadaszony a więc nie jest bezpośrednio narażony na deszcz i śnieg. Jedynie krawędzie bo tam zawsze wiatr troszkę nawieje. Co stosowaliście u siebie i jak się sprawdza. Proszę o jakąś radę bo mam wrażenie że albo nie ma tu alternatywy albo nie potrafię jej znaleźć.
  3. Jurgonka, Jeśli chodzi o same końcowki wezownicy to nie pamietam kolejnosci. Faktycznie moze jest odwrotnie. Wydaje mi sie ze i tak nie powinno to miec znaczenia. W Wezownicy nagrzany glikol w solarze ma oddac cieplo. Zaleznie czy w wezownicy plynie od dolu do góry czy od góry do dołu zrobi to mniej lub bardziej wydajnie i tyle. Na pewno jest podlaczone tak ze zuimny gliko ochlodzony w wezownicy plynie na dolne wejscie solara, tam sie ogrzewa i w samym solarze juz unosi sie do gory. Z górnego wyjscia solara idziemy do bufora. Pompa jest zamontowana na "zimnej " nitce tej pętelki. Herakles, Faktycznie naszkicowałem troszki żle. Moje podłaczenie wygląda dokładnie tak jak w instrukcji montażu. W instrukcji montażu na 1 stronie jest rysunek tego zespołu pompowego. U mnie wyglada on troszkę inaczej. Miedzy pompą a termometrami jest zamontowany zawór zwrotny sprężynowy a następnie zawór kulowy. Ten właśnie zawór kulowy zakręciłem aby ciepło nie leciało w gorę. Marcinbbb, W sterowniku mam ustawiony glikol, opcja antyzamrozeniowa jest wylaczona. Zresztą było tak że zakręciłem ten zawór kulowy i stalem tam i sie przyglądałem jak temperatura na kolektorze spada poniżej zera. W tym czasie pompa sie nie właczyla więc to na pewno nie to. No dobra, namieszałem troszkę z tym zespołem. Mój jest dokładnie ten: http://www.hewalex.pl/oferta/zespoly-sterowniczo-pompowe/zespol-zsp-28-01.html Teraz to troszkę wyjaśni.
  4. W zasadzie nie ma czego rysować. Zwykła pętla w obiegu glikolu. Niebieskie na rysunku to płyty solara, czerwone to zestaw pompa/zawór zwrotny/zawór kulowy. Konkretnie zespół ZPS 18a-01 produkcji hewalexa. Może dokładniej to opiszę. Na samym dole w piwnicy bufor 850l. W nim wężownica 2xfi15 - 25m. Na dachu, około 10M nad buforem 4 panele płaskie połaczone w baterię (zgodnie z dokumentacja hewalexa). Jedna odnoga z wężownicy połączona bezpośrednio z solarem na dachu, z gora solara czyli odbiera gorący glikol. Glikol po przejściu przez wężownicę (drugim jej końcem) płynie do pompy, następnie jest zawór zwrotny , zawór kulowy i dalej już prosto do solara. Do dołu solara bo teoretycznie glikol oddał ciepło w wężownicy. Pompa, zawór zwrotny i kulowy kulowy to standardowy zestaw hewalexa. Fabrycznie nazywa to się Zespół pompowo sterowniczy (http://www.hewalex.pl/oferta/zespoly-sterowniczo-pompowe/zespol-zps-18a-01.html). Takie ładne obudowane styropianem ze sterownikiem i dołączonym naczyniem przeponowym. Ten układ działa bardzo dobrze w lecie. Czyli w chwili kiedy nie ma dodatkowego źródła ciepła podgrzewającego bufor. Przetestowane. Problem pojawił się teraz przy dużym mrozie. Grzejąc bufor kotłem węglowym mimo wyłaczonej pompy solara rury od solara robią się ciepłe a ciepło wędruje w kolektory. Ciśnienie w kolektorach (glikolu) mam ponad 2 atmosfery. Układ jest szczelny. Zamknięcie zaworu kulowego przerwało to zjawisko. Z tego wnoszę że to grawitacja robi taki psikus ale to znaczy że albo zawór zwrotny się nie domyka albo goracy glikol podgrzany w wężownicy bufora go otwiera. Układ jest nowy, zamontowany ostatniego lata. Nie wydaje mi się aby zawór zwrotny mógł być uszkodzony. Co to za czort? Zjawisko wystepuje przy dużej różnicy temperatur. W buforze +50 Na dworze -15 Różnica 65, w solary idzie ciepły glikol. W buforze +50 Na dworze +10 Róznica 40, efektu albo nie ma albo jest niezauważalny. Glikol jest zimny.
  5. Witam fanów buforów. Jako że sam stałem się fanem bufora samodzielnie (no prawie) taki wykonałem. Obecnie instalacja jest w fazie testów i eksperymentów ale jakoś tam się sprawuje. W czasie ostatnich mrozów napotkałem jednak jeden problem. Nie do końca związany z buforem ale po częśći z niego wynikający. Otóż w buforze jest umieszczona wężownica od solarów. Na dachu mam 4 kolektory płaskie hewalexa. No i przy temperaturze na zewnątrz -15, w buforze +50 okazuje się że na kolektorach mam +24 stopnie. Ciepło z bufora grawitacyjnie zasuwa na górę do kolektorów. Myslalem że układ kolektorów jest przed tym zabezpieczony. Przy pompie jest zawór zwrotny sprężynowy ale on najwyrazniej się otwiera. Zamknąłem zawór kulowy ręczny i kolektory po kilkunastu minutach wychłodziły się do -15 jak temperatura otoczenia. Przy takim układzie temperatur taki solar to grzejnik wystawiony za okno. Jak temu zaradzić. Wymienić zawór na jakiś mocniejszy, wstawić jakiś elektrozawór? Miał ktoś taki problem?
  6. Wiem wiem, taka odwieczna wojna między zwolennikami bufora i przeciwnikami. Głownym źródłem ciepła będzie piec węglowy i kominek z PW. Dlatego bufor w układzie. Kociołek gazowy jest jako alternatywa i musi być jakoś wpięty w układ. W międzyczasie znalazłem odpowiedź. Wejście i wyjście CWU pieca należy połaczyć zamykając obieg w piecu (tak mówią materiały buderusa, nawet mają taką gotową rurkę jak akcesoria dodatkowe. Liczę się z tym że układ może się nie udać i konieczne będą przeróbki w kotłowni ale to zobaczymy po uruchomieniu układu i pierwszym sezonie grzewczym.
  7. Witam, Właśnie powstaje moja instalacja co/cwu. Układ nie jest prosty (kilka źródeł ciepła) ale nie o tym historia. Generalnie mamy bufor ciepla w układzie zamknietym zasilany przez wymiennik piecem na drewno. Z drugiej strony do bufora ma być podłaczony piec gazowy jednofunkcyjny Buderus GB022 - 24K. Piec jest jednofunkcyjny ale oczywiście ma 2 obwody wodne co i cwu. W moim przypadku obwód CWU nie jest potrzebny, ciepła woda jest przygotowywana gdzie indziej i piec gazowy nie bierze w tym udziału. CWU ma przygotowywać przepływowo wężownica w buforze. Tak więc góra bufora ma być non-stop gorąca. Moje pytanie brzmi: Jak podłączyć piec gazowy do bufora. 1. Czy podłączyć dwie rury do obwodu CO a rury CWU w piecu pozostawić niepodłączone. W kotle można wyłączyć funkcję przygotowania CWU. 2. Zrównoleglić układy i do bufora podłączyć równolegle obwody CO i CWU pieca a w sterowniku pieca nie wyłączać funkcji przygotowywania wody. Bufor jest zbiornikiem warstwowym, umieszczając czujnik temperatury zasobnika CWU a niżej czujnik temperatury CO w chwili kiedy pracowałby kociołek gazowy miałby możliwość grzania obwodem CO lub CWU zależnie od potrzeb. Tylko czy to ma sens. Czy połączenie wejścia obwodu CO i CWU oraz wyjścia CO i wyjścia CWU pieca jest dla niego samego bezpieczne? W zalaczeniu prosty rysunek obu koncepcji. Ktoś pomoże?
  8. pafcion

    lubelskie

    Ja mma u siebie MARYWIL. 2 kanały fi200 + dwa kanały wentylacyjne. Narazie nieużywane więc nie powiem jak się sprawdza w boju. Z montażem nie było problemu, z podłączeniem kominka czy kotła również. Generalnie mam wrażenie że to był dobry wybór, cenowo dużo taniej niż Schiedel i inne a jakościowo chyba podobnie. Spalinom nie robi to różnicy, rura to rura.
  9. Faktycznie pomysł dobry. Złaczka wygląda tak jak prawa cześć srubunku na tym zdjęciu: http://instbud.com.pl/komplety/srubunek%2010%202.jpg Tylko nie postada tej uszczelki gumowej. W takim przypadku połaczenie będzie bez oringu. Nie będzie ciekło?
  10. Witam, Mam problem z podłączeniem grzejnika kanałowego VERANO do rurek pex. Grzejnik jest zakończony rurką miedzianą jakby rozklepaną w postaci kuli i do tego jest nakrętka z gwintem wewnętrznym 3/4". Narysowałem to mniej więcej w załączniku. Muszę to połączyć z rurką pex. Standardowe złączki do Pex mi nie pasują bo jak niby mają się uszczelnić na tej półkulistej powierzchni. W standardowych grzejnikach stosuje się złącza gdzie od strony grzejnika wystaje jakby nypel z płaską uszczelką. Tutaj mamy kulę a do tego nakrętkę z gwintem wewnętrznym. Kompletnie nie mam pojęcia jakiej złączki użyć. Może ktoś coś doradzić? zlacze.bmp
  11. pafcion

    Rura spalinowa - jaka ?

    To ja podbije wątek. Właśnie stoję przed tym samym dylematem. Komin ceramiczny fi200. Kominek ma wyjście fi200 więc redukcje średnicy nie są potrzebne. Problem polega na tym że Kominek jest przesunięty w osi względem rury ceramicznej komina o jakieś 12 cm w bok. W zwiazku z tym najwygodniejszym rozwiązaniem dla mnie do połączenia kominka jest rura kwasoodporna. Niestety nie jestem przekonany jak taką rurę prawidłowo podłączyć do rury ceramicznej. Może ktoś to opisać? Czy zastosować przejście do rury ceramicznej takie jak do rur stalowych czy może jest jakiś inny sposób? Może trzeba jakoś wpuścić rurę z kwasówki w rure ceramiczną i uszczelnić. Tylko czy wtedy nie wystąpi problem z naprężeniami i ryzyko uszkodzenia rury ceramicznej? Czy wogóle rura z kwasówki wejdzie w rure ceramiczną? Z rurami stalowymi będzie straszna gimnastyka, Jakby ktoś doświadczony podpowiedział, będę wdzięczny.
  12. Witam, Przeczytałem cały ten wątek (i kilka innych) nie znalazłem jednak jednoznacznej odpowiedzi na jedno pytanie. Pomieszczenie pod dachem. Skos i sufit podwieszony na jętkach. Temat dobrze rozpracowany na forum. Ale teraz żona wymyśliła sobie na suficie podwieszone pudełko na halogeny. I teraz pytanie: 1. Czy należy zabudować normalnie na stelażu sufit na płasko a następnie do opłytowanego sufitu przykręcić wieszaki ES i na nich podwiesić stelaż pudełka? 2. Czy budujemy pojedynczy stelaż ale tam gdzie ma być pudełko (niżej) dajemy dłuższe wieszaki kształtując w ten sposób płaszczyznę sufitu. Jak wtedy montować profile CD? No właśnie. Przy rozwiązaniu 1 zużyjemy więcej płyt (jeśli pudełko jest wielkości 75% powierzchni pokoju to zużycie płyt mocno rośnie). Może ktoś z forumowych Guru (Rom-Kon czy flashBack) opisali by ładnie w kilku słowach zasady i reguły obowiązujące przy budowie wszelkiego rodzaju "pudełek" pod sufitem. O tym było mało na forum a chyba by się przydało. Obrabiać skosy, lukarny, sufity płaskie, stelaże jedno i dwuwarstwowe już nas nauczyli. Może czas na coś trudniejszego?
  13. Panowie, Nikt nie pomoże? A może nikt kolektorów nie montował? Poradźcie coś.
  14. Witam, Mam pytanko jak podłączyć kolektor słoneczny płaski z zbiornikiem w kotłowni. Myślałem o elastycznym przewodzie z nierdzewki w otulinie Armaflex ale: - czy otulina wystawiona na słońce, deszcz i śnieg nie uszkodzi się? Może ją jakoś zabezpieczyć , na odcinku od kolektora do przejścia przez dach. Jesli tak to jak? - jakie przejście przez dach zastosować (blachodachowka). Są gotowe elementy do przejść ale koszmarnie drogie (a trzeba 2 takie przejścia) Powiedzcie jak to jest zrobione u Was lub jak robicie u klientów.
  15. Dołączam się do tematu kolegi. U mnie sytuacja prawie identyczna tyle że zamiast izolacji z papy pod ścianami budowlańcy zastosowali 2x folie fundamentowa (taka gruba 1mm). W tamtym roku w okresie ciągłych deszczy wiosennych ciągle pojawiała się w piwnicy woda, w tym roku ponownie się pojawia. Od zewnątrz jest drenaż i odprowadzenie wody z rynien. To jest stan surowy, od środka trzeba robić wylewkę (narazie jest wylana płyta żelbetowa). Zastanawiam się czy nie zrobić wanny z papy termozgrzewalnej i w to wylewki ale wczesniej trzeba by jakoś uszczelnić punkt posadzka/ściana z którego sterczą dwie warstwy folii. Macie jakieś pomysły jakie środki można tu zastosować aby izolacja była skuteczna?
  16. W zasadzie mam podobne pytanie więc dołączę się do pytania kolegi. Dom piętrowy, wentylacja na parterze będzie rozprowadzona kanałami płaskimi PCV. Tą samą metodą pionowo w ścianach. Moje pytanie. Czy kanały schowane w ścianach na parterze należy ocieplać? Na poddaszu uzytkowym to zupełnie inna historia ale co zobić z kanałem pionowym na parterze (nawiewny i wywiewny)? Kanał taki jest w temperaturze otoczenia, czy nie było by dobrze odizolować kanały nawiewne? Może ktoś światły pisał by dokładniej wszystkie zasady rozprowadzania i montażu kanałów? Kiedyś pisał o tym adam_mk ale to troszkę mało. W zasadzie o tej tematyce są szczątkowe informacje na forum.
  17. pafcion

    lubelskie

    Też się dołączę do pytania. Szczególnie poszukiwany hydraulik, tynkarze i wylewkarze.
  18. pafcion

    lubelskie

    Poszło na PM, ale generalnie 10KM od Lublina ulica Abramowicką w stronę Biłgoraja.
  19. pafcion

    lubelskie

    Poszło na PM, ale generalnie 10KM od Lublina ulica Abramowicką w stronę Biłgoraja.
  20. pafcion

    lubelskie

    Zainteresuj się Syke na Krochmalnej. Maja tam kominy systemowe Marywil, do tego bloczki keramzytowe i oddzielnie wełna. Montuja z tego coś a'la komin systemowy. Jakość porównywalna ale cenowo wychodzi 50% tego co Schiedel czy cos innego. Ja zamontowałem 2 takie kominy fi200 (kominek i kociol na węgiel). Oddzielnie montowałem w starym kominie (przebudowa domu) wkład z kwasowki turbo (kupiony na allegro - było najtaniej a produkt firmy MK Żary - jakość doskonała).
  21. pafcion

    lubelskie

    Zainteresuj się Syke na Krochmalnej. Maja tam kominy systemowe Marywil, do tego bloczki keramzytowe i oddzielnie wełna. Montuja z tego coś a'la komin systemowy. Jakość porównywalna ale cenowo wychodzi 50% tego co Schiedel czy cos innego. Ja zamontowałem 2 takie kominy fi200 (kominek i kociol na węgiel). Oddzielnie montowałem w starym kominie (przebudowa domu) wkład z kwasowki turbo (kupiony na allegro - było najtaniej a produkt firmy MK Żary - jakość doskonała).
  22. pafcion

    lubelskie

    Została mi po budowie kupa gruzu (ściany fundamentowe, schody betonowe, ścianki murowane z cegły palonej dziurawki - wszystko wyjęte koparką jako całość) + trochę drobnicy typowo pobudowlanej (cegły , belity i beton). Chętnie załaduję to komuś na przyczepę (koparka w moim zakresie). Osoby chętne zapraszam na PM. Gruz nadaje się do rozdrobnienia na drogę lub w jakieś fundamenty. Do odbioru z miejscowości Czerniejów.
  23. pafcion

    lubelskie

    Została mi po budowie kupa gruzu (ściany fundamentowe, schody betonowe, ścianki murowane z cegły palonej dziurawki - wszystko wyjęte koparką jako całość) + trochę drobnicy typowo pobudowlanej (cegły , belity i beton). Chętnie załaduję to komuś na przyczepę (koparka w moim zakresie). Osoby chętne zapraszam na PM. Gruz nadaje się do rozdrobnienia na drogę lub w jakieś fundamenty. Do odbioru z miejscowości Czerniejów.
  24. pafcion

    szambo woj. lubelskie

    Dołaczam do tematu. Też jestem zainteresowany.
  25. Witam, Na etapie izolacji fundamentów stosowałem Dysperbit firmy IZOLBET. Gęsta czarna masa, ładnie się tym pracowało, powstawała gumowa powłoka na fundamencie. W pewnym momencie zabrakło w hurtowni Dysperbitu ale był Dysperbit-K. Niby to samo tyle że kolorowe. Po otwarciu opakowania okazało się że środek ten jest zupełnie rzadki jak woda. Zastanawiam się czy w hurtowni czegoś nie kombinowali i ktoś sobie nie dolał wody a ja kupiłem rozcieńczony dysperbit-k Czy ktoś z Was stosował Dysperbit-K i może potwierdzić jaką ma konsystencję? Gęsty czy woda?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...