Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

am76

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    957
  • Rejestracja

am76's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki. A czy energia dostarczona do budynku to energia chłodnicza czy może energia chłodnicza + energia elektryczna pobrana przez sprężarkę?
  2. Szanowni Państwo, Pompa Vaillant zlicza dla każdego miesiąca "energię chłodniczą". Co to jest tak właściwie ta energia chłodnicza?
  3. Na Wielickiej, w tym samym budynku w którym jest salon z oknami Jezierski można kupić ten kamień. Przy kształtach prostokątnych nie ma dopłaty ani za cięcie ani za podklejanie.
  4. Poszukuję ziemi na wyrównanie działki - kilkadziesiąt m3, okolice Księcia Józefa tel. 504 142 091
  5. Poszukuję ziemi na wyrówanie ogrodu - ok. 50m3. Kraków - Przegorzały tel. 504 142 091. Na spód może być ziemia z wykopów.
  6. Orientujecie się może jakie drzewa najlepiej zasadzić aby mieć energię dla domu autonomiczego? Mam trochę takiego bagnistego terenu i może dobrze byłoby tam coś posadzić szybkorosnącego aby było na przyszłość.
  7. To i ja może coś dodam - kiedyś bardzo dokładnie liczyłem czas zwrotu, wyszło mi 20 lat i jest to dla mnie OK. Instalacja kosztowała 17tyś ale instalując rekuperator zaoszczędziłem 9tyś na innych rzeczach potrzebnych do wentylacji i grzania (grzanie pompą). Pozdr AM
  8. jeśli dom ocieplony to 50 tyś powinno wystarczyć na tanią pompę ale kocioł na drewno + solary to pewnie będzie połowa tej kwoty
  9. Ha, a gdzie jest napisane że jak źródło jest ECO to opłata się należy? Czy wynika to z jakiś przepisów?
  10. Jak ja liczyłem OZC to wyglądało to tak - po co mi tyle tego ocieplenia skoro będzie pompa ciepła i grzanie będzie bardzo tanie. Potem jak liczyłem pompę to wylądało tak - o kurcze, trzeba dodać ocieplenie bo dolne źródło będzie starsznie drogie. Czyli przy pompie ciepła opłaca się jak najlepiej ocieplać bo kązdy kolejny kW mocy jest bardzo drogi. Jak myślicie - dlaczego w budownictwie komercyjnym (biurowce) nie robi się pomp gruntowych? A wracając do tematu wątku - wiecie może na mocy jakiej ustawy/rozporządzenia istnieją dopłaty do kolektorów? Nie jest dla mnie zrozumoałe dlaczego dotuje się kolektory a pomp ciepła nie. Przecież w polskich warunkach pompy ciepła są o wiele lepszym źródłem ECO energii.
  11. Zgadzam się z Tobą w 100%. Nie popieram. Jestem za ECO. Uważam, że miastach to powinno być zabronione używanie węgla w domach. Ja się tylko odniosłem to twojego stwierdzenia: "Podobne koszta a komfort nieporównywalny." Nie mogę się z nim zgodzić bo ewidentnie z własnego doświadczenia, doświadczenia innych, różnych wycen i opini przeczytanych na forum wynika, że w większości przypadków koszt pomy ciepła jest znacznie większy niż koszt kotła na paliwo stałe. Tylko to i nic więcej. Pozdrawiam
  12. Moja pompa wraz z odwiertami i kotłownią to 40tyś. A przecież mogło to być 70tyś bo takie wyceny też miałem. Moi znajomi w oczekiwaniu na gaz zamontowali kociał na węgiel - kosztowało ich to 4tyś. Nie budowali niczego dodatkowego bo poprostu mają piwnicę a komin był w cenie wybudowania domu - gdyby z niego zrezygnowali to praktycznie nic mniej by za ten dom nie zapłacili. Widzissz jaka jest różnica - 1000% Moja znajoma buduje dom - w planach ma gaz ziemny. Przyłącze wraz z projektem wykonuje spółka gazownicza na własny koszt. Przyzwoity kocioł gazowy to 5tyś. o i gdzie to porównywać do 40tyś na pompę. Komin jest w cenie wybudowania domu - nikt jej nie obniży ceny domu np. o 10tyś jeśli zrezygnuje z komina. Może to będzie 1tyś mniej. Widzisz jaka jest różnica. Dla mnie wniosek jest taki - dla Ciebie cena pompy jest taka sama jak cena kotła - mnie by się nie opłacało montować kotła bo musiałbym budować kotłownię i magazyn na opał - w większości przypadków pompa jest ok. 100% droższa od kotła gazowego lub na paliwa stałe
  13. Ale ja się odnosiłem do twojego stwierdzenia że: "Podobne koszta a komfort nieporównywalny." Tak jak napisałem - jeśli chodzi o koszt instalacji to twoje stwierdzenie nie jest prawdą. Koszta wcale nie są podobne ale całkowicie różne, jest to różnica nie 5, 10 czy 20 ale 100%. Jeśli chdzi o moc to koszt dolnego źródła dla pompy 20kW jest maskrycznie duży. Generalnie cena systemu z pompą szybko rośnie wraz ze wzrostem mocy a w przypadku kotła rośnie niewiele.
  14. Może koszta użytkowania porównywalne ale instlacji nie za bardzo. Instalcja pompy to ok 40 - 50 tyś, instalacja kolektorów i pieca to ok. 20tyś. Jest jeszcze inna kwestia - piec o mocy 40kW to normalka a pompa o takiej mocy to fiu fiu ....
  15. W twoim przypadku kolektory słoneczne byłyby chyba lepszym rozwiązaniem niż pompa ciepła. Masz już zasobnik, do kolektorów zazwyczaj gminy dają dopłatę, dają energię prawie za darmo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...