Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

basiabrz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

basiabrz's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. basiabrz

    Hydraulik do usług

    Proszę bardzo o poradę. Chcę kłaść instalację wodną z rurek zgrzewalnych PP. 1) W jakiej temperaturze zgrzewa się rurki PP??? 2) Ile czasu powinno się trzymać rurkę w zgrzewarce??? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  2. Adamie dziękuje bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie? Ty napisałeś, że 125 dałbyś w salonie i kuchni, a w pozostałych 100. Czy gdy dokonałabym podziału 200 na 150 na 125 i do wszystkich pomieszczeń dochodziłby kanał większy czyli 125 (zamiast 100), to czy coś by się stało??? Czy wówczas wentylacja bedzie działać gorzej jak da się większy kanał??? Proszę bardzo o odpowiedz.
  3. Adamie, Na początek dziękuje za odpowiedź. Wiem, że pewnie zadaje banalne pytania, ale naprawdę jestem totalnie zielona w tym temacie. Nie potrafię sobie wyjaśnić co się stanie gdy dam większy kanał, czy anemostat, niż wychodzi mi z obliczeń??? Czy stanie się coś złego??? Ogólnie u mnie problem jest taki, że na poddaszu nieużytkowym chcę dać przewody okrągłe, a dopiero zejścia w dół na parter, będą z kanałów prostokątnych lęcących w ściankach działowych i po podłodze. Gdzieś przeczytałam, że kanały prostokatne mają o wiele wieksze opory, czy to prawda??? A jeśli tak to dlaczego tak sie dzieje, skoro przewody te sa gładkie, a np. rura flex ma lekkie chropowatości (zwłaszcza gdy sie niezbyt dobrze ja rozciagnie)??? Może mógłbyś mi troszkę pomóc w moich wypocinach nad obliczeniami, czy to ma wogole sens, bardzo proszę. Otóż domek jest niewielki 130,4 m2 powierzchni użytkowej (109,3 bez garażu, w którym nie będzie wentylacji mechanicznej). Zaplanowane wywiewy: 1)kuchnia - 60m3/h 2)salon z jadalnią - 40m3/h 3)łazienka dolna - 50m3/h 4)łazienka górna - 50m3/h 5) garderoba - 30m3/h 6) hall u góry - 50m3/h Zaplanowane nawiewy: 1)salon z jadalnia - 160m3/h 2)pokój nad garażem - 60m3/h 3)pokój nad salonem - 30m3/h 4)pokój nad kuchnią - 30m3/h Co w sumie daje po 280m3/h dla nawiewu i wywiewu. Kubatura tych wentylowanych pomieszczeń to ok 400. Według mnie na najdłuższym przewodzie strata wychodzi 120Pa, gdzie wzięłam po uwagę: 1) anemostat 30Pa 2) przewody: - okrągłe - 7,5m * 2Pa = 15 Pa - prostokątne - 6,5m * 2Pa (przyjełam jak dla okrągłych, może błędnie) = 13Pa 3) trójniki 4* 4Pa= 16Pa 4) łuki 3*3Pa = 9Pa 5) czerpnia 20Pa 6) rura od reku do czerpni 2,5m*2Pa = 5Pa I teraz najtrudniejsze, czyli ustalenie srednic rur i wielkość kanałów prostokątnych. Pisaliście, że lepiej nie dawać kanału np. 5 x 22, ale ja niestety chcę puścić je w podłodze, więc jeden z boków musi mieć max. 5-6,5cm. I tak według tego co mi wcześniej napisałeś: 1)kanał 6,5x15=110,5 cm2 / 10000 = 0,01105 * 5 =0,05525 m3/s*3600 = 198,90 m3/h 2)kanał 5,5x20,2 = 112,75 cm2 / 10000 = 0,011275 * 5 =0,056375 m3/s*3600 = 202,95 m3/h Czy dobrze to zrozumiałam??? Dla kanału 1 anemostat ma srednicę 100, a dla 2 - 125. Czy dobrze rozumiem, że główna rura, która leci z reku, musi mieć taką średnicę, by przepchać 280 m3/h, a potem gdy daje się trojnik i leci się już do anemostatu, to odpowiednio się redukuje rurę (czy kanał prostokatny) na taką która odpowiada wydatkowi w danym pomieszczeniu??? I jeszcze jedno, czy jak dam wszędzie anemostaty 125, czy w czymś to przeszkadza??? Wiem, że mogą to być idiotyczne pytania, ale niestety nie znam się na tym. Próbuję to wszystko ogarnąć i oto moje wypociny. Co wogóle sądzisz adamie o tym co wyżej pisałam???
  4. Czy może ktoś wie jakie należy przyjąć maksymalne wydatki dla kanałów prostokątnych??? Jak wyliczyć potrzebny ich wymiar??? Bo wszędzie podaje się wydatki dla rur okrągłych, a nigdzie nie spotkałam się z prostokątnymi. I jeszcze jedno pytanie: jak obliczyć prędkość w kanałach prostokątnych??? Proszę o pomoc.
  5. Czy może ktoś wie jakie należy przyjąć maksymalne wydatki dla kanałów prostokątnych??? Jak wyliczyć potrzebny ich wymiar??? Bo wszędzie podaje się wydatki dla rur okrągłych, a nigdzie nie spotkałam się z prostokątnymi. Proszę o pomoc.
  6. Czy może ktoś wie jakie należy przyjąć maksymalne wydatki dla kanałów prostokątnych??? Jak wyliczyć potrzebny ich wymiar??? Bo wszędzie podaje się wydatki dla rur okrągłych, a nigdzie nie spotkałam się z prostokątnymi. Proszę o pomoc.
  7. Jeszcze raz link (bo nie wiem jak to zrobić zeby wejsc bezposrednio) http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m44af5b720e5a8
  8. Rzuty domu - chyba, że masz już gotowe wentylacji. Ja jednak sądziłem, że nad tym własnie pracujemy Gdzieś był tutorial do tego. W skrócie - musisz to umięscić gdzies na serwerze (photobucket, fotosik, picasa itp ) a następnie wstawić URL pomiędzy tagi [/img]</div></blockquote><p> </p><p> Oto link do rzutów mojego projektu - poniżej. Dodatkowo z projektem dostałem projekt instalacji wentylacji mechanicznej, ale z niego mogę tylko skorzystać gdzie umieścić anemostaty, bo rekuperator jest w garazu (a ja chce na poddaszu), a kanaly sa okragle (a ja chce prostokątne, tak zeby nie bylo widac). A z wentylacji grawitacyjnej zostały tylko dwa kanały w kominie (do garażu i kotłowni), oraz jeden kominek wentylacyjny w dachówce, do którego planuję podłączyć osobno okap kuchenny.</p><p> </p><p> Link:</p><p> [img]http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m44af5b720e5a8
  9. Rury okrągłe to nie małe wybrzuszenie, bo az 20cm z ociepleniem przy rurze 125 i to w kazdym rogu domu. Kanaly na poddaszu beda rozprowadzone z reku poziomo do pomieszczen na pietrze, a ja mam problem jak doprowadzic kanaly pionowe do pomieszczen na parterze. Gdyby kanaly lecialy w stropie a pion w sciance dzialowej, to wszystko byloby praktycznie nie widoczne. Pozostaloby jedynie zrobienie otworow w stropie na anemostaty do pomieszczen na parterze. Jak umieszcza sie obrazki na tym forum?? I o jakie rzuty chodzi, czy rzuty samego domu, czy rzuty wentylacji??
  10. Czy moge prosic o pomoc, jak ulozyc kanaly prostokątne na stropie pod wylewka?? Mam strop tradycyjny (wylewany), kanały bylyby o wysokosci 6cm. W projekcie jest przewidziany styropian 6cm i wylewka 7cm. Jezeli kladlabym kanaly poziome na stropie, to musialabym zrezygnowac ze styropianu w miejscu przebiegania kanalu i wowczas kanal bylby tylko ocieplony po bokach, a z gory i z dolu stykalby sie bezposrednio z betonem. Czy takie rowiazanie jest mozliwe?? I co powoduje nieocieplenie kanalu, czy wplywa to na hasal, skraplanie itp??
  11. Chcę poprowadzić prostokątne kanały od wentylacji mechanicznej w podłodze - jest to najlepsze rozwiazanie dla mnie. Kladac kanaly w podlodze, w tym miejscu musze wyciac caly styropian 6cm. Czy zatem kanaly moga lezec bezposrednio na stropie i czy moga byc zalane posadzka, bez zadnego ocieplenia?? Nie posiadam kanałów wentylacji grawitacyjnej bo je zlikwidowałam.
  12. Jeszcze chciałbym dopisać, że mój problem jest w prowadzeniu kanałów pionowych z parteru na poddasze niużytkowe, gdzie będzie rekuperator. Kanały te przechodzą przez piętro i nie chciałabym żeby było widać je w pokojach. Czytałam, że często puszcza się kanały jednym miejscem a potem rozprowadza po parterze np. w suficie podwieszanym - jednak ja nie mam takiej możliwości. I jeszcze jedno, sugerujecie mi, ze mozna kanaly puscic w podlodze. Czy po pierwsze, jak juz pytalam nie koliduje to z podlogowka?? I czy jak mam przewidziany styropian 6cm na podlodze, to jak uloze taki kanał, to czy wycięcie całości styropianu na oodcinku kanału w niczym nie przeszkadza??
  13. Tak, chodzi mi o kanały prostokątne, a nie rury, bo zdaje sobie sprawe, że przy rurze to wogóle nie byłoby ściany zewnetrznej bo są spore. Rzeczywiście przemyślę umieszczenie kanałów w ścianach wewnętrznych. A jeżeli chodzi o umieszczenie kanałów wentylacyjnych w podłodze, to czy to nie będzie kolidowało z ogrzewaniem podłogowym, które chcę mieć??? I proszę o podpowiedź jakiego przekroju winny być kanały prostokątne??? - w projekcie są okągłe, czy mogę zatem zasugerować się stronami producentów kanałów prostokątnych i ich przeliczeniu (tzn. jakiej średnicy rur odpowiadają)??? Nie mam jeszcze wylewek, posadzek, jestem na etapie instalacji, nie mam tez stropu terriva wiec ta propozycja odpada (ale dziekuje), mam zwykly strop deskowany i wylewny. Proszę o podpowiedzi.
  14. basiabrz

    Hydraulik do usług

    Mam pytanie, na jakiej wysokości najlepiej zrobic podejścia kanalizacyjne do: wc podwieszanego, zlewu w łazience, zlewu w kuchni, brodzika prysznicowego, wanny??
  15. Pytanie - trochę odbiegające od forum - ale proszę o pomoc. Z projektem domu dostałam projekt wentlacji mechanicznej. Początkowo jednak planowałam pozostać tylko przy wentylacji grawiatacyjnej. Po wybudowaniu stanu surowego zdecydowałam się jednak na to rozwiązanie - mechaniczne. Moje pytanie jest następujące, czy jak w projekcie są rury okrągłe, to czy mogę je zastąpić kanałami prostokątnymi i jak dobrać ich przekrój?? Drugie pytanie, czy kanały od wentylacji mechanicznej można umieścić w ścianie zewnętrznej (oczywiście ocieplając je), tak żeby nie byly widoczne. Zaznaczam, że ściana zewnętrzna to gazobeton 24 i ocieplenie styropianem 14cm. Jest to jedyne rozwiązanie, gdyż pomieszczenia są niskie i nie ma możliwości zrobienia sufitów podwieszanych by tam umiescic te kanały. Proszę o poradę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...