Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

niciacia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    544
  • Rejestracja

niciacia's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. Tak, jest hydrofor z 2012 roku i myślę, że jest to taki zwykły jak kiedyś były montowane, pompa jest głębinowa, ale ponieważ nie ja ją montowałem, nie potrafię podać wydajności. Co do zapotrzebowania na wodę, to w tej chwili mieszkają 3 osoby, ale wolałbym zrobić z zapasem, bo mam plany na rozbudowę góry o małą agroturystykę. Chcę uzdatniać wodę na dom, ta na ogród raczej nie. Mam nadzieję, że takie dane coś pomogą.
  2. Pod tym linkiem jest wynik badania wody, ujęcie studnia wiercona. https://drive.google.com/file/d/13TbfuLXZms4-FN-Ko5XY96Kv8-AAKkYM/view?usp=sharing Może ktoś doradzić co mam zrobić, aby pozbyć się żelaza i manganu - jak mam w coś zainwestować, to chcę zrobić to dobrze. Dziękuję
  3. Jak w tytule, szukam firmy która wykona frezowanie posadzek pod ogrzewanie podłogowe w domu koło Tucholi. Jakby ktoś szukał, to podłogi mam zrobione, firma z Czerska, służę kontaktem.
  4. No tak myślałem, ale z wyliczeń mi wychodzi, że te 300 czy 400 litrów bardzo szybko zacznie mi się gotować, no i właśnie w tym upatruję problem.
  5. No tak, tylko że w kominku z płaszczem nie można palić bez wody. No i jestem znów w ciemnej d...e, niestety. Więc muszę powrócić do mojego myślenia i obliczeń. A może ktoś ma doświadczenia z paleniem w kominku z płaszczem bez wody ??
  6. No tak, muszę dokupić bufor i zbiornik cwu. No i tak między wierszami też się zastanawiam nad sensem rozbudowy układu o wykorzystanie wody z kominka, bo dla tych kilku czy kilkunastu dni w roku, gdzie napalę w kominku, nie będę grzał 500 litrów wody pompą w buforze. Jak człowiek tak posiedzi, pomyśli, mądrych ludzi poczyta, to mu sie pewne sprawy rozjaśniają.
  7. Kominek to chyba 15. Wiem, że trzeba myśleć i dać robić urządzeniom to, do czego zostały stworzone. Moje myślenie jest takie: do 35 stopni grzeje pompa, jak chodzi kominek to dobija do powiedzmy 70-80 bufor, dzięki czemu pompa stoi i nie bierze prądu za dużo. Wiem też, że trzeba dobrać rozsądną wielkość tego bufora wodnego, bo kominkiem napalę kilkanaście razy w roku, a pozostałe dni będę grzał tony wody do temp. 35 stopni pompą, i to bez sensu. No i właśnie o tą sensowną pojemność mi chodzi, nad tym się tak roztrząsam. No chyba że jednak sens utrzymywania wody w kominku jest niewielki, skoro nie zbilansuje strat powodowanych bezsensownym grzaniem dużego bufora pompą przez zdecydowana większość sezonu grzewczego. Co matematyka z termodynamiką o tym mówią ?
  8. No więc tak: - kominek z płaszczem wodnym jest, i nie zamierzam go wymontowywać, jest tylko kwestia czy będzie wspomagał pracę pompy, czy go odwodnię, a tego bym nie chciał, - dotacja czyste powietrze mnie nie dotyczy, bo mam za duże dochody, więc tę kwestie mam gdzieś. Chodziło mi o prawidłowość podejścia do obliczeń, chciałbym wiedzieć, czy moja logika jest właściwa, czy jestem po prostu tępakiem, który tego nie rozumie. Co do rozwiązań technicznych - tu już zdecydowałem i jakby dziękując za rady, ale niczego w swoim myśleniu nie zmienię. Chcę tylko rozsądnie zaprojektować wielkość bufora i zasobnika c.w.u. No i oczywiście nie myślałem o grzaniu wody do 70 st. przy pomocy pompy. Co do logiki systemu to może jeszcze raz to co było na początku: pompa ma zastąpić kopciucha i chcę, żeby przy okazji palenia w kominku jego energie wykorzytywać/magazynować tak, aby oszczędzać na kosztach prądu, który pożera pompa. Ot i cała logika.
  9. To proszę o ocenę moich przemyśleń: 1. pompa 14kW wymaga bufora o pojemności 140 litrów, wg zasady 10 litrów na każdy kW, 2. zasobnik c.w.u. chce mieć 300 litrów 3. normalna temperatura wody na podłogówce (bez kominka) to 35 st, więc zakladam podgrzanie do temp. 70 st. 4. normalna temp. C.w.u. to 45 st. więc również zakładam podgrzanie do 70 st. 5. podgrzanie 1 litra o 1 stopień wymaga 1,163 kW, więc: bufor: 140 litrów x 35 st. x 1,162 = 5,694 kW c.w.u.: 300 litrów x 25 st. x 1,162 = 8,715 kW Łącznie prawie 15 kW 6. Zakładając, że kominek jest mocy 15 kW, to by matematycznie oznaczało, że potrzebuje godziny, aby osiągnąć zakładaną temperaturę 70 st. Przy założeniu oczywiście, że kominek idzie pełna mocą. Czy moje wyliczenia i przemyślenia są we właściwym kierunku, czy cos popieprzyłem ? proszę ewentualnie mnie naprostować. Wiem, że nie licze tego, że przez ta godzinę dom jest ogrzewany i inne takie straty, chodzi mi wyłącznie o czystą teorię.
  10. No i właśnie o wielkość tego bufora mi chodzi, to jest zasadnicze pytanie, na które nie znam odpowiedzi. Mój region to powiat tucholski.
  11. Tak, układ zostanie oczywiście zmodernizowany, tak jak sygnalizowałem, teraz w trzech pokojach jest ogrzewanie grzejnikowe, cała reszta to podłogówka. Zamierzam skuć posadzki i położyć ogrzewanie w podłodze. Dodatkowo będą przeróbki oczywiste w całym systemie. Tak, chodzi mi o bufor do co, bo c.w.u. planuję chyba 300 litrów, a przynajmniej tak teraz myślę. Obliczenia ?? jeśli mówimy o obliczeniach mocy pompy to: https://cieplo.app/wynik/rvss No i jeszcze jedna ważna informacja - w tej chwili z tych 314 metrów domu całe poddasze jest dopiero na etapie wykańczania, więc na początku grzane będzie tylko to co jest na parterze - i myślę, że przy tych cenach co mamy za oknem, to nieogrzewane poddasze jeszcze trochę poczeka na swoja kolej
  12. No i nadszedł czas, że kolejny raz muszę prosić szanowne grono o pomoc, opinie, wsparcie. Krótki opis zagadnienia: mam dom 314 m2 powierzchni użytkowej ogrzewany śmieciuchem i kominkiem z płaszczem wodnym. Modernizacja ogrzewania będzie tak zrobiona, że całość domu będzie ogrzewane w podłodze. Nadszedł czas na zmiany, chce kupić pompę ciepła, z wyliczeń na stronie "cieplowlasciwie" wyszła 14 i sprawa byłaby banalnie prosta, gdyby nie to, że nie chcę zmarnować ciepła z kominka. Bo przecież mógłbym spuścić wodę z instalacji kominka i po problemie, kupiłbym lodówkę Panasonica i już, ale ja tak prosto nie lubię. No i teraz przechodzimy do właściwej części tej opowieści - zamierzam kupić pompę typu split (to oczywiście bez znaczenia dla całego opisu problemu), 14 kW Rotenso i muszę zaprojektować bufor. Można by dobrać jego pojemność do pompy oraz instalacji i już po problemie, ale ja chciałbym, aby paląc w kominku podgrzewał mi się też bufor. No i teraz pytanie właściwe: Jaką pojemność bufora dobrać, obliczyć, wyczarować, aby go nie przegrzewać kominkiem, a żeby też bez sensu nie grzać tony wody? Da się to jakoś policzyć. Jeśli chodzi o intensywność palenia w kominku to palę w nim dla przyjemności, wieczorem, ewentualnie cały dzień w soboty i niedziele. Jeśli ktoś z zacnych koleżanek i kolegów ma wiedzę, jak to policzyć lub w inny sposób logicznie dobrać, to będę niezmiernie wdzięczny.
  13. Witajcie Temat może trochę zaczepny, ale już wyjaśniam, o co chodzi: Od roku 2004 eksploatuję całorocznie piec firmy Ekocentr i trochę zaczynam się martwić, ile jeszcze pochodzi. jakie są Wasze doświadczenia z piecami na ekogroszek z tej firmy. Jak zbierze się parę opinii to będzie można w przypuszczeniu/przybliżeniu oszacować, czy już myśleć o zmianie, czy jeszcze trochę pochodzi, bo to dobre piece Jeżeli założymy, że większość opiniujących stwierdzi, że ich po 10 latach już był do kosza, to zaczynam myśleć o zmianie. Mój chodzi już 13 rok i nigdy nic się nie działo - oprócz przekaźnika w sterowniku, który się wypala.
  14. Widzę, że muszę się trochę rozpisać. Planujemy realizację dużego projektu, w ramach którego zostanie zakupionych i zamontowanych kilkadziesiąt pomp zgodnie z indywidualnymi projektami. I w tej kwestii wcale nie dyskutuję. Mi chodzi o zapisy ogólne, które znajdą się w indywidualnych umowach pomiędzy organizatorem projektu a jego beneficjentami. Muszą być to ogólne warunki minimalne, jakie musi spełniać pompa, aby była dobrej jakości, renomowanej firmy, montowana przez renomowanych wykonawców. Już jaśniej tego nie mogę wyjaśnić. I dodatkowo jeszcze jedno pytanie: czy każda pompa ma funkcję chłodzenia, czy jest to opcja dodatkowa i jeśli tak, to jak się nazywa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...