skorpion
Użytkownicy-
Liczba zawartości
13 -
Rejestracja
skorpion's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam wszystkich forumowiczów, Za miesiąc rozpoczynam budowę DOM ZA ROGIEM wariant II, czy ktoś może buduje taki domek ? Proszę o rady, może zdjęcia.
-
Mam łazienkę wykończoną płytami regipsowymi na poddaszu. Jakiej farby i podkładu gruntującego użyć, aby farba nie odchodziła od ścian pod wpływem wilgoci w szczególności nad wanną?
-
Strop monolityczny - za czy przeciw?
skorpion odpowiedział rafałek → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Stropy monolityczne są niestety pracochłonne, wymagają pełnego deskowania, a więc i stempli będzie znacznie więcej. No i oczywiści musisz znaleźć gościa który ułoży dobrze zbrojenie. Wbrew pozorom to właśnie zbrojenie jest bardzo istotnym elementem konstrukcji. No jest jeszcze wersja mniej pracochłonna - czyli półprefabrykat ( np strop typu K2) no ale w tym wypadku potrzebny jest ciężki sprzęt do położenia płyt stropowych a potem tylko dozbrojenie i górna wylewka stropowa . -
Bardzo fajny program , hmm szkoda tylkok że nastawiony na sensacje. Chociaż podzielam zdanie Ggościa, ja też widziałen ten film na targach i nawet przez chwilę zastanowiło mnie to czy pzrypadkiem aby ktoś nie posmarował redakcji TVN. A może jest to sensacyjna odpowiedż na sensacyjny artykuł o wełnie który zamięścił Super Expres. A tak pozatym, ta hala którą pokazywali pewnie by się nie spaliła gdyby nie była ocieplona styropianem, to nic że była wypełniona po brzegi ciuchami. No cóż ubranie pewnie się nie palą. Styropian nie jest idealnym materiałem jeżeli chodzi o ognioodporność . Ale powiedzmy sobie szczerze obojętnie co będzie ociepłeniem budynku: styropian, wełna, czy cokolwiek innego, wystarczy że zacznie sie palić dywan, wersalka lub nawet fotel to i tak wystarczająco dużo nam dostarczą wszelkiego rodzaju "uszlachetniaczy powietrza", że jeżeli w porę niezaragujemy to możemy się przywitać ze św. Piotrem. To tyle na tenat tego "widowiska".
-
Fajnie było poczytać to forum , ale do rzeczy : po pierwsze faktycznie podczas produkcji syropianu wydzielane są dwa gazy lub związki , jak kto woli , Pentan oraz styren który PO OKRESIE SEZONOWANIA nie ma już żadnego wpływu na człowieka ani na środowisko .Plumin odpowiedz sobie sam dlaczego firmy mówią , że sezonują styropian a tego nie robią . Po drugie doświadczenie ze świnkami niczego nie dowodzi poza tym ,że beton jest materiałem zimnym i o marnej izolacyjności cieplnej . Sam osobiście widziałem ule postawione z kształtek i wbrew pozorom pszczółki czuły się tam bardzo dobrze . Co do popiołów lotnych zawartych w betonie to szczerze powiedziawszy jest on zawarty w cemencie . Natomiast trzeba by było zaznaczyć , że niestety więcej go znajdziemy w gazobetonie a mniej więcej tyle samo w ceramice (uzyskanie porowatości ). Plumin trzeba przyznać że wykład o neurotoksynach był niezły , natomiast jak przyjrzymy się bliżej materiałom stosowanym przy wykańczaniu i produkcji np. mebli to znajdziemy tych związków kilka razy więcej . Nawet dom drewniany aby spełniał wszystkie wymogi norm , musi być „uszlachetniony” związkami chemicznymi . A już tak całkiem nawiasem metr 2 wełny kosztuje więcej bo i koszt wytworzenia jej jest większy . A teraz o samej technologii : Faktycznie akumulacja tych ścian jest marna a można wręcz powiedzieć żadna , ale przecież dom to nie tylko ściany zewnętrzne ale również ścianki działowe, nośne wewnętrzne ,stropy , podłogi inaczej mówiąc hektary miejsca na akumulowanie ciepła . Natomiast technologia ma tą przewagę , że podczas rozruch instelacji grzewczej grzejemy od razu powietrze zawarte w pomieszczeniach a nie ściany !
-
okna - terminologia - POMOCY -PILNIE
skorpion odpowiedział trajan → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A więc wyjaśniam : 4- pierwsza szyba o grubości 4 mm 16- dystans między szybami ( szerokość ramki ) 4 : druga szyba ma 4 mm grubości Okucia to nic innego jak : klamki , zamki , zawiasy itp ; a Rehau ,Roto itp to po prostu nazwa producenta okuć Oczywiście mikrowentylacja jest niezbędna U - to jest współczynnik przenikania ciepła przez szyby im wartość tego współczynnka jest mniejsza tym straty ciepła są mniejsze -
okna - terminologia - POMOCY -PILNIE
skorpion odpowiedział trajan → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A więc wyjaśniam : 4- pierwsza szyba o grubości 4 mm 16- dystans między szybami ( szerokość ramki ) 4 : druga szyba ma 4 mm grubości Okucia to nic innego jak : klamki , zamki , zawiasy itp ; a Rehau ,Roto itp to po prostu nazwa producenta okuć Oczywiście mikrowentylacja jest niezbędna U - to jest współczynnik przenikania ciepła przez szyby im wartość tego współczynnka jest mniejsza tym straty ciepła są mniejsze -
Jak każdy strop , ten również ma swoje wady i zalety . Faktycznie nie jest on najtańszym stropem ale za to bardzo prostym w wykonaniu . Moim zdaniem tego rodzaju stropy rewelacyjnie nadają się w dwóch przypadkach : - Jako strop pomiędzy nie ogrzewaną piwnicą a parterem alb jako strop nad budynkiem parterowym ( wtedy dach nie wymaga docieplania ) .
-
Czy aby na pewno ściany zewnętrzne zapewniają nam bezwładność cieplną budynku ??? Przecież potężnymi akumulatorami ciepła są też ściany wewnętrzne , podłogi , stropy ( chyba że są drewniane )! Jeżeli przeliczymy ilość tych powierzchni w porównaniu do powierzchni ścian zewnętrznych to okaże się ,że ściana zewnętrzna nie musi prawie nic akumulować ponieważ zmienia ona bezwładności cieplną tylko w kilku procentach . A tak poza tym sama temperatura nie ma większego wpływy na meble ,podłogi itp. Ważniejszym czynnikiem jest wilgotność powietrza .
-
>>>>Rozmawiałam wczoraj z fachowcem od fizyki budowli. Z jego opinii wynika, że faktycznie jedynie 3% wilgotności ucieka przez ścianę, ale właśnie te 3% wystarczy, żeby ścianę zawilgocić. Tak więc każda ściana, w której jest warstwa izolacji nieprzepuszczalnej np. styropian , powinna mieć pustkę powietrzną pozwalającą na osuszenie ściany i odprowadzenie tej wilgoci.<<< I tu się zgadzam całkowicie , ale ściana z elementów styropianowych sama sobie reguluje przepływ pary wodnej ( styropian JEST materiałem paro-przepuszczalnym ) >>>Dodatkowo nazwał ścianę z pustaków styropianowych "mozaiką krótkoliniowych mostków termicznych"<<< Natomiast współczynnik przenikania ciepła przez ścianę wynosi Uo=0,28W/m2K . Elementy są bardzo dobrze do siebie dopasowane , a pionowe mostki termiczne powstają tylko w miejscach cięcia elementów (ale z tym też można sobie poradzić ).
-
>>>Czytam te wypowiedzi, i odbiera mi mowę ze zdumienia: - wg mnie jest to poroniona technologia: macie ocieplenie i wewnątrz, i od strony zewnętrznej... Popytajcie o wykres temperatur w takiej ścianie, i gdzie jest ulokowany punkt rosy<<< Wyobraź sobie ,że w tej ścianie nie występuje punkt rosy ( w normalnych warunkach ) ale jak każdy wie jest parę tygodni w roku kiedy te warunki są niekorzystne dla każdej ze ścian . Wtedy punkt rosy występuje na styku styropianu i tynku zewnętrznego . >>>- tak naprawdę to dostajecie ściany z rusztu betonowego, wylanego w plastikowej formie... Na chłopski rozum, to za coś takiego powinno się dostać jeszcze dopłatę.<<< Nie rozumiem tej wypowiedzi >>>- policzcie te wszystkie koszty związane: siatki, tynki, płyty G-K - i porównajcie to z cenami technologii tradycyjnych .Może jestem zbyt staroświecki.<<< A czy w innych technologiach nie używa się płyt K-G do wykończeń ścian wewnętrznych ? oczywiście może to być tynk gipsowy ale wtedy nie jest potrzebna siatka . jedynie z czym się zgodzę to , to że tynki zewnętrzne kładzione na tą technologię wymagają siatki ( tak samo jak każda technologia docieplania ) . Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na trwałość tynków kładzionych na siatce a tradycyjnych .
-
Jestem ciekaw jak byś wyglądał gdyby zamknęli Cię w domy z dowolnego materiału ,bez wentylacji, gdzie współczynnik przenikania ciepła byłby na poziomie 0,3 . Sądzę ,że po ośmiu godzinach byłby to dla ciebie katastrofalne przeżycie ( inaczej mówiąc udusił byś się ) . Człowiek potrzebuje 20 m3 powietrza na godzinę - która ściana jest w stanie to zapewnić ? Chyba ,że jest to ściana z zasłonek .