-
Liczba zawartości
39 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Albinos
-
W zeszłą zimę (1 sezon) Grundfos ups 15-70 chodził na 1, w tym roku jak poczułem że w wiatrołapie mimo że piec działał 2h była podłoga zimna zacząłem czytać i przełączać. Teraz chodzi na 2 - i jest lepiej... chyba - ale i tak powroty na zaworach mam nierówno ciepłe (sprawdzam na dotyk) a nie zależy to od długości instalacji czy odległości. Kuchnia i salon, które są jest daleko oraz pokoik, zaraz obom kotłowni powroty mają bardzo letnie łazienka,a przedpokój oraz wiatrołap ciepłe - nie wiem od czego to zależy. może coś jets zapowietrzone ale przestawiałem pompę cyrkulacyjną od podłogówki (grundfos alpha 2) na max zasilania 22w ale nie powoduje to podniesienie temperatury na powrocie do tych pomieszczeń. Może wiecie skąd takie zachowanie... Czy beg 2 dużo więcej zużywa prądu? Za pierwszy sezon nie miałem zbyt wesołego rachunku (ale to głównie wina akwarium 240l i prądożernego filtra + grzałki - cóż hobby żony)
-
Proszę o pomoc serwisanta lub montera - De Dietrich
Albinos odpowiedział budek835 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Jako posiadacz tego samego kotła podczepiając się pod ten wątek. Zastanawia mnie czy mam dobrze ustawiony dolny próg temperatury, od której startuje podgrzewanie cwu. Kiedy temp spada do 48 stC kocioł zaczyna dogrzewać wodę w zasobniku do ustawionych 55 stC (punkt oporu) Niestety dzieje się to kilka razy dziennie, a letnie zużycie gazu wynoisło na mc ok 35m3 co co daje kwote ok 120 na mc Jeden ze znajomych mówił że jego (jakiś zwykły piec z osobnym zasobnikiem) dogrzewa wodę ze dwa razy, i płaci jakie 40pln za mc. Ale nie mam pewności czy gość mówi z sensem, bo czasem bajdurzy. Więć teraz zastanawiam się czy przy trzy osobowej rodzinie 2+1, jednej łazience (bo górna jeszcze nie zrobiona) takie zużycie jest normalne. A może powinienem zmienić dolny próg podgrzewania wody, np na 45stC - wtedy będzie grzał rzadziej ale o 10stC zamiast 7. Lub obniżyć temperaturę docelową na np 52stC - za kotłem mam i tak pompę Grundfosa z termostatem na której nie mam ustawionego maxa temp - ustawiam na ok 75% by woda nie była za gorąca na wyjściu z kranu. Co do zmiany histerezy to nie mogę dopytać w serwisie ani mojego instalatora - jakby żaden nie wiedział jak to zrobić a w instrukcji jest jedynie wzmianka o zmianie "wartości stłumionej grzania i cwu > zakres nastawy 40stC - 9.9%, nastawa fabryczna 9.9% - niestety nic mi to nie mówi i nie chcę bezwiednie zmieniać parametrów. Dziękuję za wszelką pomoc i doświadczenie. -
Mnie tak samo "denerwuje" to niepotrzebne grzanie wody kiedy jestesmy w pracy. Czy ten sterownik to jakas dodatkowa opcja (urzadzenie domontowywane gdzies) czy zupelnie inny sterownik jak esymatic lub diematic. Mam standard i mysle nad zmiana. Mozesz podac nazwe? Sprawdze czy pasuje do mojego Ecodensa.
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak większość z Was mam pytani i problemy z regulacją, choć mój kocioł to: - De Dietrich Ecodens DTG 1300 Eco / V130 z zasobnikiem 130L - sterownik defoltowy, z dwoma pokrętłami dla temp. wyjścia CO i CWU - ster. pokojowy Auraton 2005 Economic (czyli przewodowy) - pompa cyrk. do CWU Grundfos BUT z termostatem ustawiona na podmiane wody w rurach 6.30-21.30 - pompa podłogówki Grundfos Alpha 2 (ustawiona na opcję autodostosowywania mocy pracy, piec grzeje ok 10W, nie grze 5W) - termostatyczny zawór mieszający ESBE VT322 (podłączony przed pompą, za pompą jest termometr, a zawór ustawiony tak by podawał na podłogówkę temp 41st) - jakieś dwa duże baniaki wodne za kotłem, do regulacji ciśnienia na kocioł (nie wiem co to jest) - podłogówka ok 80m2, parter (pow. ok 90m2), - piętro nie włączone, ocieplone, ale nie wykończone, brak paneli - brak kaloryferów (na dole przewidziane są trzy - salon, pokoik, kotłownia - z kotłowni zrezygnuję, jest ciepło przez kocioł i ciągi podłogówki) - temp. wyjścia na kotle 51st (kiedy grzeje) - powrót ok 25st - zużycie gazu przy ostatnich mrozach ok 10m3/doba - temp w domu 19st Dla tych ustawień, przy temp. na zewnątrz poniżej 10st, po 4h (16-20) pracy kocioł podniósł temp o 1st w pomieszczeniu z 18.5 do 19.5 Co wydaje mi się słabym wynikiem ale przy 19.5 nam jest już ciepło i możemy chodzić w koszulkach, a nie mam termometru aby sprawdzić temperatury w częściach domu oddalonych od czujnika pokojowego. Pytania (bo instrukcja słaba): 1. czy regulacja krzywej grzania odbywa się w jakimś trybie serwisowym, lub tylko z inną konsolą sterowniczą na kotle jak Diamatic 3000 lub ster. pogodowym na zewnątrz? 2. czy jest jakaś możliwość sprawdzenia ilości załączeń kotła/palnika? 3. czy mam poprawne temp wyjścia z kotła (51st), za pompą 41st (gdzie ucieka te 10st???), oraz powrót ok 25st - czy na większe mrozy powinienm ustawiać kocioł na wyższą temperaturę uwaga: jak nastawiałe kocioł na temp. wyjścia powyżej punktu oporu czylo ok 70st to kocioł podgrzewał wodę do ok 75st, po czym wyłączał się na jakąś minutę,temp spadała do 60 i znów się załączał - CZY TO EKONOMICZNE ZACHOWANIE??? 4. czy moc pracy pompy wpływa na szybkość nagrzania podłogówki? 5. czy zawór termostatyczny ESBE 322 nie jest za słaby??? Nie powinien być "mocnejszy", tez na stronie producenta jest do podłogówki do ok 50m2, a podaje temp do 43st...?[/b] 6. co to jest ten punkt oporu i... po co Dzięki za informacje nawet częściowe bo dręczy mnie że źle mam ustawiony kocioł lub instalację. Od października do wczoraj zjadło mi 470m3 gazu, przez pierwszy tydzień kocioł był bez ster. pokojowego, a niedawno dwa dni był ustawiony "błędnie" na 70st grzania więc co chwilę startował jak rozumiem z max mocą poboru gazu nie modulując... ps. Z podłogówki jestem zadowolony bo jak się nagrzeje to długo trzyma stałą temp. w pomieszczeniach.
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Takze mam te pompe i jakos przez przypadek przestailem ja na najmnijesza moc 5kw teraz dopiero zbieram nfo, czytam o niej bo zauwazylem ze grzejnik (lazienkowy, innych jeszcze nie mam) robi sie cieply jedynie gdy kociol podgrzewa wode. Gdy przestanie,robi sie cieplo na podlogowce jednak grzejnik stygnie, a termometr "po chwili" za*na popmie pokazuje ok 18st Teraz zaczne testowac autoadapt bo jakczytam na tej funkcji w normalnym domu powinna dzialac. Jak zanotuje zmiany, napisze. ps. sterownik auraton 2005 (na kabel) kociol de dietrich ecodens (lodowa z zasobnikiem 130l)
-
Mieszkamy na parterze, góra jeszcze nie zagospodarowana, służy jako skład na rzeczy po przeprowadzce. Nie znam kubatury, mieszkalna pow. dołu ok. 96m2 podłogówka wszędzie poza kotłownią (i małą spiżarką, wydzieloną z części kuchni więc jakaś spirala może tam zahaczać) Rozruch pieca 25.09 Od rozruchu (piątek, do wtorku bez regulatora, testy sektorów podłogówki, co i jak grzeje) Regulator Auraton 2005 ustawienia: tryb dzienny 19stC 6-8 i 16-22 nocny 18stC 8-16, 22-6 Do dziś czyli 9.10.2009 zużycie na liczniku 45m3 Początkowo schodziło więcej, teraz powoli się statkuje, niestety częśc ciepła ucieka na górę. Myślimy o kotarze na schody (wylane, bez obłożenia drewnem jeszcze) na czas zimy. Zapisze stan na koniec mca i podam.
- 15 421 odpowiedzi
-
- 01.17
- 12.16
-
(i 114 więcej)
Oznaczone tagami:
- 01.17
- 12.16
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gazem
- gazu
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- jakie macie zużycie
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- koszt ogrzewania domu samym gazem
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płacicie?
- rachunek
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie
- zużycie prądu
- ławy
-
Jaki wybrać TYNK CW? - Knauf Alpol Baumit Kreisler Maxit?
Albinos odpowiedział Albinos → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Ciepłochornny, czy to znaczy, że ma właściwości izolacyjne? U mnie maxit wyszedł z ziarenkami, ale ja nie jestem zadowolony z ekipy, bo nawaliła i położyła nierówno, tłumacząc się że to murarz źle położył. Jak byli goście od tynku to zwalali swą nieudolnośc na tych od tynku itd... Cóż, materiał wybrałe m dobry a ekipy złe, na szczęście wykończeniowa jest git i trochę poprawiła -
Czytam i boli mnie już głowa od nadmiaru informacji a z szumu ciężko coś wyłowić. Mój instalator/hydraulik, który montował cała instalację i podłogówkę mów że potrzebuję kotła 24kW ale czytam opinnie i zaczynam się zastanwaić. Hydraulik mówi że mam dużo podłogówki - dół (poza garażem, kotłownią i pokojem 14m2) czyli zostaje salon, kuchnia (bez spiżarki), łazienka, przedpokój, wiatrołap. Góra hol oraz łazienka duża (reszta grzejniki). Dach ocieplony supermatą isovera, więc mam nadzieję że nie będzie mi ciwpło znikało. Ściany ytong 36.6 + 8cm styropianu. Zastanawiam się nad dwufunkcyjnym De Dietrichem Elidens 1300 24kW, ale nie wiem ile jeszcze będę potrzebował do niego podokupywać osprzętu (czekam ciągle na wycenę), więc nie znam realnego kosztu całości. Generalnie stawiam na "lodówę" w dobrej cenie i z niską modulacją. Dzięki za sugestie
- 6 590 odpowiedzi
-
- 2011
- 25kw
-
(i 51 więcej)
Oznaczone tagami:
- 2011
- 25kw
- 26kw?
- abc instalacji
- aquaplus
- buderus
- cerapur
- de dietrich
- dedietrich
- dietrich
- duval
- ecotec
- gazowy
- gb072
- immergas
- immergas victrix
- instalacje
- isotwin
- jaki
- junkers
- junkers vaillant kondensacyjny kocioł gazowy
- kocioł
- kocioł jednofunkcyjny
- kondensacyjny??????
- kotła
- kotłowni
- kotły
- który
- mieszkania
- mmergas
- ogrzewacz
- ogrzewanie
- opinie
- oszczędniejszy?
- piec
- pilne.
- pomoc
- prośba
- przepływowy
- pytanie instalatorów kocioł junkers cerapur smart
- radson
- saunier
- termet
- vaillant
- victrix
- viessmann
- vitodens
- wody
- wolf
- wyborze
- wybrać
- wybrać?
- wycena
-
Dylemat mam jak większość. Za miesiąc muszę kupić piec. Do tej pory stawiałem na De Dietricha Elidens 24kW z zasobnikiem 130L. Ale nasłuchałem się, że z serwisem nie jest za różowo, tz mało punktów, w Gdańsku tylko jeden. Zacząłem czytać i polecany jest Vaillant EcoCompact VSC lub któryś z Wolfa. Chciałbym aby kocioł miał już zasobnik (stad ten Elidens), ale chyba za drogi jest ostatecznie) oraz jak najlepszą modulację (minimalne kW na jakich potrafi pracować). Nie stać mnie na Veissaman 300, więc szukam informacji. Może ktoś mnie nieco oświeci lub poleci któryś z Wolfa...
- 6 590 odpowiedzi
-
- 2011
- 25kw
-
(i 51 więcej)
Oznaczone tagami:
- 2011
- 25kw
- 26kw?
- abc instalacji
- aquaplus
- buderus
- cerapur
- de dietrich
- dedietrich
- dietrich
- duval
- ecotec
- gazowy
- gb072
- immergas
- immergas victrix
- instalacje
- isotwin
- jaki
- junkers
- junkers vaillant kondensacyjny kocioł gazowy
- kocioł
- kocioł jednofunkcyjny
- kondensacyjny??????
- kotła
- kotłowni
- kotły
- który
- mieszkania
- mmergas
- ogrzewacz
- ogrzewanie
- opinie
- oszczędniejszy?
- piec
- pilne.
- pomoc
- prośba
- przepływowy
- pytanie instalatorów kocioł junkers cerapur smart
- radson
- saunier
- termet
- vaillant
- victrix
- viessmann
- vitodens
- wody
- wolf
- wyborze
- wybrać
- wybrać?
- wycena
-
Który tynk jest najlepszy przy ścianie 3-war. (silka+wełna)?
Albinos odpowiedział Kedrap3 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Ja stanąłem także przed decyzja silikat czy silikon - ten drgi jest nieco droższy, ale czy warto wydać przy 200m2 więcej kasy? Mój wykonawca zaleca zagruntowanie położonej i zatopionej siatki na styro gruntem pod jeden z wybranych docelowo tynków (gładkie będziemy robić). Dodatkow poleca aby dodać sobie, jak jest taka możliwość od razu pigment zbliżony do koloru przyszłego tynku. Robił ktoś tak? Mam do wyboru albo tradycyjny grunt Webera lub Armasil lub Nowalit (jesli dobrze zapisałem). -
Poszukuję ekipy do zrobienia ogrodzenia. Planuję wylewany betonem murek o wys. ok 30cm i słupki obciągnięte siatką... choć może postawię płotek z systemowych... Jeśli znak ktoś godnego polecenia wykonawcę, który ceną mnie nie zabije to poproszę. Działka ma wymiary ok 44x24m (1050m2)
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
Albinos odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
Poszukuję ekipy do zrobienia ogrodzenia. Planuję wylewany betonem murek o wys. ok 30cm i słupki obciągnięte siatką... choć może postawię płotek z systemowych... Jeśli znak ktoś godnego polecenia wykonawcę, który ceną mnie nie zabije to poproszę. Działka ma wymiary ok 44x24m (1050m2) -
tynki cw - ocena jakości i zapłata
Albinos odpowiedział literkas → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Jeśli masz złą strukturę tynków c-w to wystarczy zamiast gładzi położyć tynk maszynowy KNAUF MP70 (nie N) oczywiście ręcznie, jego struktura wygląda dokładnie jak tynk c-w i można nim poprawiać. Ja tak mam zrobione. Zdecydowałem się na CW bo liczę na jego paraprzepuszczalność. Jak położe warstwę gipsowego to pozatykam go. Jak mi tłumaczyli gładź cekolowa jest nieco inna, ma mikropory i będzie jej z 1mm może więc ściany wciąż będą mogły oddychać. Ale może tylko mi tak nagadali... Ale jak dla mnie nałożenie cienkiej warstwy tynku gipsowego wydaje się pomysłem zbyt odważnym -
Jaki wybrać TYNK CW? - Knauf Alpol Baumit Kreisler Maxit?
Albinos odpowiedział Albinos → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Niestety, z 3M nie bede sie pchał na drugi skraj Polski Ale poczytałem jeszcze i wygląda na to, że decyduje się na Maxita, bo na Kreislera nie mam czasu juz czekać. Dzięki za pomoc. -
tynki cw - ocena jakości i zapłata
Albinos odpowiedział literkas → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A co ma szarość tynku do kładzenia gładzi?? I nie wiem, czy są białe tynki cementowo wapienne. Kobietga wybrzydza, ale to nie jest problem, bardziej mnie inetersuje czy musowo trzeba kłaśc gładź czy wystarczy przeszlifować i dawac grunt i farbę... Atlas robi niemal biały, taki ponoć wpadający w "ekri" -
tynki cw - ocena jakości i zapłata
Albinos odpowiedział literkas → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
O - ja mam właśnie ten tynk na ścianach. Chropowaty jest. W miejsach gdzie przy zacieraniu się nie przyłożyli widać wgłębienia-smugi. Jak go lekko przeszlifujesz siatką ścierną, to będzie dość gładki - nawet moja żona, która nie chciała mieć betonu na ścianie stwierdziła że jest fajny. Ten tynk jest szary, prawda? Więc i tak czeka mnie nakładanie gładzi? Musze się zdecydować lada moment a od Baumita i Alpola mnie odstraszono. -
tynki cw - ocena jakości i zapłata
Albinos odpowiedział literkas → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A co z tynkami które maja w sobie perlit zamiast piasku? Jak Maxit IP18ML. Chropowatość będzie mniejsza? -
Jaki wybrać TYNK CW? - Knauf Alpol Baumit Kreisler Maxit?
Albinos odpowiedział Albinos → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
W składzie polecali mi Maxit IP18ML - poczytałem chwile, ma zamiast piasku perlit. Cenowo wychodzi podobnie jak oferowany Baumit czy Alpol, choć wykonawca nie zna tego tynku... A Cekol ZT-02? Robił ktoś? -
Mój wykonawca od tynków maszynowych c-w ma zamiar robić z Alpol AT301 Liczy sobie 15/m2 za robociznę, a 25pln/m2 z materiałem. Zastanawiam się czy nie zorganizować sobie samemu materiału, i jakiego producenta wybrać... Alpol AT301 Baumit MPI25 Knauf Cover Maxit IP18 lub IP18W jestem w trakcie obdzwaniania składów i orientacji w cenach. Każdy co innego sprzedaje a ja wolałbym wybrać jak najgładszy, z najmniejszym ziarnem... Ktoś doświadczony wspomoże?
-
Zaraz zwariuje!!! Dlaczego tyle kleju na styropian ???
Albinos odpowiedział _Robert_K → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Miałem ten sam dylemat z porą roku... ale pomyślałem tak. Mamy zamiar wprowadzac się na wiosnę, przez całe lato budynek stał bez okien i się wietrzył. Teraz jak w sierpniu doszły okna, a idzie jesiueń i będzie lało to abnym ocieplił budynek na wiosne musiałbym liczyć na cud - gorącą wiosnę, która wysuszyłaby to co wsiąkło w mury przez jesień i zimę od zewnątrz. Mimo, że nie mam jeszcze posadzek wolałem ocieplić teraz i zasiatkować. Przynajmniej wilgoć nie wejdzie od zewnątrz, a wietrzy się dom przy każdej okazji. Jak dojdą posadzki wynajmę ogrzewacz na zimę. Zostaje dach - ten planuje docieplić po zimie - ale może zmienię zdanie jak poznam opinnie bardziej doświadczonych -
Mój wykonawca zalecił kołki... ale plastikowew, które zazwyczaj sa njielubiane bo się je trudniej wbija. Ale jak powiedział, że dla siebie nie wbijałby w mur żadnego metalu. A że mam powody sądzic po pracach u znajomych, że to człowiek uczciwy, ufam mu i kołkowałem plastikowymi.
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
Albinos odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
Mój wykonawca zalecił kołki... ale plastikowew, które zazwyczaj sa njielubiane bo się je trudniej wbija. Ale jak powiedział, że dla siebie nie wbijałby w mur żadnego metalu. A że mam powody sądzic po pracach u znajomych, że to człowiek uczciwy, ufam mu i kołkowałem plastikowymi. -
Zaraz zwariuje!!! Dlaczego tyle kleju na styropian ???
Albinos odpowiedział _Robert_K → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Zdecydowałem się na 8cm, niewiele wiekszy koszt w cenie niż 6cm a wsp.przenciepl. weszed llepszy o 0,03 lepszy wiec trzymam sam sobie kciuki Co do kleju Izolbet - specjalnie sie nie zastanawiałem. Do zatapiania siatki też. Wyszło mi ponad 220m2 i kleju poszło 30 worków. Jutro dokańczają a w poniedziałek biora się panowie za klejenie siatki - 25 worków czeka - ciekawe ile będę musiał domówić... -
Zaraz zwariuje!!! Dlaczego tyle kleju na styropian ???
Albinos odpowiedział _Robert_K → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Ja mam ok. 220m. Jutro kończą przyklejanie i mam obecnie zużyte 27 worków. Prawdopodobnie pójdzie jeszcze jeden lub max dwa, ale z nich też była zrobiona zaprawa na podmurówke pod dwoma oknami. W składzie jak mi wyliczali miało być planowo 27. Styro kołkowany, a kołki przykrywane klejem plus obróbka okien. -
Zakładając nowy temat chcę przedstawić ceny jakie zaoferował mi mój wykonawca, pytając jednocześnie tych którzy już ten etap mają za sobą czy ceny sa ok, i na co warto zwrócić uwagę... Mi osobiście nie podobają się plastikowe rurki, naczytałem się, że miedziane lepsze, ale może się mylę? Instalacja wod-kan wraz z materiałem - polipropylenu zgrzewanego: 3.900 Ogrzewanie podłogowe. 1m2 (bez styropianu,i rura + folia z wkładką aluminiową + robocizna): 70 Skrzynka do ogrzewania podłogowego: 180 Rozdzielacz do ogrz.podł. z zaciskami: 840 Instalacja grzejników wraz z materiałem (rury alu pex system kissan z gwarancją 10 lat): 4.700 Krany zewnętrzne i w garażu: 200 Centralny odkurzacz materiały + robocizna (instalacja bez odkurzacza): 2.400 Ceny podane brutto Co do grzejników i pieca nie mam jeszcze decyzji... Dziekuję za opinie.