Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KrzysztofLis2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3 318
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Ogrzewanie

Converted

  • Tytuł
    najlepszy doradca na tym forum

KrzysztofLis2's Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

10

Reputacja

  1. Spieszę z informacją, że zapis hangoutu jest dostępny pod adresem: .
  2. Wszystkich zainteresowanych tematem ziemianek chciałbym zaprosić na spotkanie, które odbędzie się na Google Hangouts w niedzielę o 20. Spotkanie dotyczyć będzie właśnie ziemianek, piwniczek ziemnych, wykorzystania ich do przechowywania żywności, oraz użycia pod kątem przetrwania w ziemiance np. skutków wichury czy promieniowania. Póki co mam tylko stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/620372764760614/ Zachęcam do rejestracji. Spotkanie oczywiście będzie bezpłatne. Dokładne miejsce (adres URL do podłączenia się do wydarzenia) podeślę na stronie wydarzenia gdy już będzie znany. Mam nadzieję, że pojawią się także praktycy, którzy ziemianki już mają, by podzielić się informacjami.
  3. Odświeżam znajomość z forum, bo jestem w potrzebie. Jakoś w ubiegłym tygodniu ekipa (o ile wiem na zlecenie zarządu dróg powiatowych) wykonała przy drodze obok mojej działki rów. Sąsiadom, którzy byli podczas tego przedsięwzięcia na miejscu, wykonali wjazdy z dostarczonych przez nich przepustów i ziemi, która została z wykopu. Jeden z sąsiadów się podczas prac zbuntował i jemu na pewnym odcinku tego rowu nie wykopali -- i on ma jak wjechać na swoje pole. Mnie oczywiście nie było, bo wpadam tam nie częściej niż co weekend, więc nie mam teraz wjazdu na działkę. Działkę mam od 2007 r. Od tamtego czasu nigdy przy drodze nie było tak głębokiego i stromego rowu. Owszem, było niewielkie zagłębienie, ale nie był to z całą pewnością rów taki, jak teraz. Chciałbym się dowiedzieć, na ile zrobienie czegoś takiego przez zarząd dróg było zgodne z prawem i na ile istniał obowiązek poinformowania mnie o takim zamiarze. I czy mam podstawy, by domagać się od nich zasypania części rowu, zrobienia przejazdu z przepustem, czy czegokolwiek innego, by przywrócić moją działkę do stanu używalności.
  4. Łącznie podłogówki i grzejników to zawsze źródło problemów. Moim zdaniem -- w wielu przypadkach większych, niż pakowanie podłogówki pod parkiet. Ale inna historia, że może po prostu instalator nie potrafi zgrać podłogówki i grzejników, albo wie, że na podłogówce będzie mieć większą marzę?
  5. KrzysztofLis2

    czym grzac i chlodzic

    Nawet w dobrze ocieplonym domu, jeśli ma np. okna na poddaszu, GWC da znikomy efekt chłodzący. To zdecydowanie nie ten poziom mocy...
  6. Dla niego rzeczywiście im więcej kW tym lepiej, bo zazwyczaj wraz ze wzrostem mocy kotła, rośnie jego cena. A wystarczy się zastanowić jak wygląda użytkowanie ciepłej wody użytkowej -- nigdy nie jest tak, że w ciągu minuty opróżnimy 200-litrowy zasobnik i potrzebujemy w ciągu bardzo krótkiego czasu natychmiast ogrzać tę wodę ponownie.
  7. Po prostu nie uchwyciłeś do końca tego, jak i kiedy grzeje piec akumulacyjny. On zamienia energię z prądu na ciepło ze sprawnością 100%, ogrzewając wkład akumulacyjny o dużej masie. Dostarczanie tego ciepła do wnętrza pomieszczenia to zaś zupełnie inna kwestia. Jasne jest, że ten z rozładowaniem dynamicznym (wiatrakiem i sterownikiem) będzie grzać intensywniej, niż ten bez wiatraka. Może się nawet okazać, że piec ma grzałkę o mocy 2 kW, a oddaje ciepło do pomieszczenia z mocą 4 kW. Czy to oznacza, że generuje moc i ciepło z antymaterii? Nie, po prostu się szybciej schładza, niż nagrzewa.
  8. Co to znaczy, czy będzie "dobrym" rozwiązaniem? Jak to zdefiniujesz? Elektryczny piec akumulacyjny będzie grzać. Jeśli zostanie dobrany właściwy, będzie w stanie samodzielnie ogrzać mieszkanie. Ale równie dobrze ogrzeje Ci tę kawalerkę elektryczny grzejnik za 100 PLN, farelka, czy suszarka do włosów. Albo dwa takie grzejniki/farelki/suszarki, zależnie od obciążenia cieplnego (wielkości strat ciepła przy największych mrozach). Jeśli szukasz rozwiązania efektywnego kosztowo w momencie zakupu -- farelka czy elektryczny grzejnik to świetne wyjście, bo tanie. W eksploatacji tańszy będzie piec akumulacyjny, jeśli masz możliwość kupowania prądu w taryfie G12 (dwustrefowej). Jeszcze tańsze będzie ogrzewanie tanią pompą ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorem z funkcją grzania. Koszt zakupu chyba podobny jak pieca kondensacyjnego, a dodatkowo chłodzi latem. Tylko że w największe mrozy na ogrzanie mieszkania nie wystarczy.
  9. KrzysztofLis2

    jakie ogrzewanie

    Gaz opłaca się 2-3x bardziej, niż energia elektryczna.
  10. Taryfy na ciepło powinny być do sprawdzenia w internecie, bez potrzeby uzyskiwania specjalnej oferty. Daj nazwę tego przedsiębiorstwa ciepłowniczego, jak znajdę chwilę, to poszukam.
  11. Jest możliwość obejścia tych wytycznych -- budowa w innym miejscu. Czy jak kupujesz czekoladę w sklepie i wybierzesz sobie mleczną, to potem szukasz metody na to, by dodać do niej orzechów? Czy może od razu szukasz czekolady z orzechami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...