Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomecki z działecki

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Tomecki z działecki's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Wariacie z was! Uparli się cholewcia na te spadki. OK. Powidziałem mojemu majstrowi szamanowi że jak koniecznie chce coś wydłubać zanim bedzie drenaz to niech wykopie po obu stronach domu / piwnicy dwie studzienki na małe kręgi jakieś 1 m od domu na 2,5 m. Primo coś tam ścjągnie i bedzie to mozna wypomować, sekundo bedę miał podgląd pod poziom wody koło piwnicy. Jak bedzie robiony drenaż to jakoś się te studzienki rozbierze, przesunie i wykorzysta przy drenażu. Przynajmniej wybiłem mu z głowy robienie studzienki w piwnicy. Drenaż podobno najlepiej robić w ciepłe dni. Być może bedzie trzeba poprawić izolacją pionową a do tego przyda się dobra pogoda. Szkoda że nie można wejść pod dom bo piwnica to 40% pow parteru czyli częsciowo podpiwniczony.
  2. Bardzo dziękuję za wypowiedzi. Bardzo proszę o nie robienie sondaży. nie chę aby uciekł główny temat. Jutro umawiam się na badanie gruntu ale nie jestem przekonany co on wniesie gdy dom już stoi. Ale może to moja niewiedza majster wpadł na pomysł aby na środku piwnicy zrobić dziure w podłodze, a właściwe studzienkę. chce ją wybetonować tak aby przepuszczała ewentualną wode do środka. tam umieścić pompę. jego zdaniem studzienka na razie zastąpi drenaż. Będzie ściągała wodę a pompa z pływakiem bedzie wyrzucać ją na zewnątrz. Jego sąsiad gdzieś tam takie rozwiązanie ma i zdaje egzamin bez drenazu. Szaman czy oświecony!? Na tym etapie mojego zwątpienia na widok wody w piwnicy (dziś na 65m2 było 1,5 cm wody) byłem skłonny zgodzić się na to. ale powiedziałem żeby na razie się wstrzymał.
  3. A ja pomyślałem sobie że skoro woda jest wodą i spływa to może ma znaczenie że bedzie szła w gruncie przy spadku 2 - 3% na działkę sąsiada. Ale spadek terenu nie jest tematem do pociągnięcia. Jak tylko dostę info o gruncie po badaniach dam znać. Od firmy projektującej kanalizację usłyszałem że klasa gruntu pozwala na zasypanie kanalizacji tym samym gruntem. Podobno czasami są przeciwskazania w tym temacie.
  4. ale nie kumam!? no mały spadek terenu jest. Może dla sprawy nie istotny. Dopiero poznaję żywioł wody na mojej działce i być może taki mały spadek ma duże znaczenie A kanalizacja oczywiście będzia miała swój spadek pod ziemią ale nie wiem jaki.
  5. dzwoniłem do pracowni która projektowała kanalizację. Prury PCV, studzienki większe betonowe a mniejsze PCV. Jednak jak może być nieszczelna klanalizacja ściekowa , trochę to garanda . A czy opnia jednego z "fachowców" że to nie chodzi o szczelnośc kalnalizacji tylko o zruszenie gruntu którego nie ubija się przy zasypywaniu wykopów. I woda ucieka po takim "wolniejszym" gruncie. Dodam jeszcze że nachylenie kanalizacji jest zgodne ze skosem gruntu. może to będzie z 2 lub 3 %.
  6. Czy szczelność kalnalizacji będzie zależała od materiału z którego będzie wykonana? np: plastik nie przepuść wody a rur z betonu i kręgi w studziankach będą przesiąkać. Czy to oto chodzi? Tak czy siak umawiam się wstępnie w tym tygodniu na badania geologiczne. Muszę wiedzieć więcej zanim zdecyduję się na drenaż. Firma wykona 3 do 5 odwiertów na 5m głębokości. I zobaczymy jakie będą kwiatki.
  7. Do tej pory zaglądalem do studni tylko latem, nie mierzyłem centymetrem ale 3 - 4m poniżej gruntu. Dawniej nie planowałem tam budowy. Czy na ten moment powieniem zrobić badania geologiczne wokół domu? Wcześniej tego nie zrobiłem. Do okoła było tylko słychac opinię i obniżeniu się wód gruntowych. Co do tematu kosztów drenazu to nie będa to przecież małe koszty. Dom częścowo podpiwniczony ala powiedziano mi że drenaż trzeba wykonać na około budynku którego obwód po ścianach to 58 m. do tego nie mam gdzie odprowadzić wody więc dojdą zbiorniki do drenażu. Chyba i tak zainwestuje w zbiornik na zbieranie deszczówki bez rozprowadzenia zeby woda nie wracała do piwnicy . Jedna z firm drenarskich jak opisałem im sytuację to powiedziała ze się nie podjemuje bo da gwarancji (widocznie osuszają tylko suche budynki ) inna firma policzyła 200 zł za mb wykopu pluz materiał. no mało to nie wyjdzie. Najwięcej obiecuję sobie po kanalizacji która ma się pojawić. Szkoda że tam nie mogę odprowadzić wody.
  8. No więc własnie. Robienie drenazu na około domu plus studzienki itd to spory koszt. Pytanie czy to po pierwsze pewnik że poziom wód się obnizy. i drugie czy na stałe czy na okres iluś tam lat i temat powróci. Bardzo proszę o dalsze opinie. mam pewne przemyślenia ale nie chcę napisać o nich teraz aby nie sugerować pewnych rzeczy / rozwiązań.
  9. Witam, Czy po wykonaniu kanalizacji ścieków przez gminę (głębokość 2,15 - 2,4 m ) woda gruntowa się obniży? Dlaczego pytam. Zbudowałem dom częściowo podpiwniczony, piwnica stoi na zlikwidowanej zasypanej studni, przy zasypywaniu studni latem od poziomu gruntu (wykopanej piwnicy) do lustra wody było 1,20. Majster powiedział, że on "dobrze zasypie studnię, dobrze zaizoluje fundamenty, dobrze... Będzie pan zadowolony". Na wiosnę 2 cm wody w piwnicy. kafelki i pierdoły zalane. Piwnica znajduje się na 2 m od poziomu gruntu (tak informacyjnie). Woda w piwnicy więc lecę do sąsiada 30 - 40 m od mojego domu a woda u niego w studni od gruntu na 1,5 m. Krew mnie zlała. Czyli moja piwnica 50 cm w wodzie stoi. Nie wiem czy to wody opadowe czy gruntowe. Na razie jest dach ale woda nie dopływa tylko wsiąka przy piwnicy, wiem ze to źle ale za chwilę robią tynki i dopiero zawisną rury, zagospodarowanie terenu (taras, podjazd utwardzony po jednej stronie domu, być może opaska wokół domu) i jakiś pomysł na wodę opadową za dachu b obecnie nie mam gdzie odprowadzić. I do rzeczy. Usłyszałem opinię żeby nie robić drenażu ponieważ jak jesienią będą robić kanalizację 3 m od mojego domu a 10 m od części podpiwniczonej na 2,4 m to opadnie poziom wody i woda do piwnicy na 2m nie będzie się już dostawała. Podobna woda drąży sobie wzdłuż kanalizacji odpływy i tam odpływa nadmiar wody. Czy to prawda?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...