Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

o_gierek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

o_gierek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam wszystkich, przepraszam za długą... nieobecność, praktycznie po sezonie... Teraz jest dobry moment na podsumowanie "roku" i napisanie kilku wniosków na temat spalonego tej zimy opału. Mieliście do czynienia z czymś godnym polecenia i w dobrej cenie? Jak co roku, przymierzam się do zrobienia zakupów i standardowo chciałbym się zaopatrzyć w miarę szybko :| Ja przepaliłem ten sezon na zamówionym w bytomiu "niby" pieklorzu. Tona zamówionego węgla pakowanego w worki 25kg kosztowała mnie 800zł z transportem. Węgiel przywoził kurier na paletach po 40 worków. Co do tego zakupu to mam mieszane uczucia. W sumie węgiel nie był taki zły, być może był to nawet osławiony pieklorz, bo naprawdę pięknie się palił (duża kaloryczność). Nie spodobało mi się że w dużej ilości worków węgiel był mokry (oczywiście można wysypać i wysuszyć), no i była różna granulacja. Było trochę pięknych z węglem cudnej granulacji, ale też była duża ilość worków z dużą ilością miału :/. Co nawet po wysuszeniu sprawiało że węgiel ch.... się spalał :/. Kleił się, powstawały czopy i spieki :[. Być może dostałem węgiel pakowany z jakiejś resztówki, z ziemi... Nie miałem szczęścia. Dam namiary jak chcecie wypróbować, można zamawiać po tonie, no i bynajmniej mi węgiel przywieźli Ale może macie coś bardziej godnego polecenia? Pzdr!
  2. Witam, trochę stary ten temat ale może ktoś mi jeszcze odpowie na pytanie... Też mam taki zaworek 6 bar przy bojlerze, wszystko co tutaj jest opisane na temat cieknięcia takiego zaworu jest logiczne i proste... Pytanie, dlaczego dopiero po trzech latach taki zawór zaczął ciec u mnie? Przez trzy lata "działał" lub raczej "nie działał" normalnie i dopiero tej zimy przyszło mu do głowy by ciec przy podgrzewaniu wody w bojlerze... istnieje jakieś logiczne wytłumaczenie, dlaczego dopiero teraz?? Co się mogło stać?? Dodam że nie ingerowałem nic w instalację. Pzdr!
  3. Witam, z 2-3 zasobników, czyli z ok 300kg? wysypujesz jakie wiaderko popiołu? Co do moich testów to stwierdzam że... pogoda do testowania nie była odpowiednia, była za bardzo w kratkę... testowany węgiel ze względu na pogodę nie był optymalnie przesuszony testowałem na starych sprawdzonych nastawach dla retopału wszystko to złożyło się na to że powstawało jak dla mnie za dużo spieków, tworzył się czop... ale mogę stwierdzić że pieklorz (co za niespodzianka) lepiej się pali (ma większą kaloryczność) niż ten węgiel z kębłowa i retopał. Najbardziej przypadł mi do gustu pieklorz z bolszewa z polnej i to w niego zaopatrzyłem się na najbliższą zimę ale wiadomo wszystko jest względne :]
  4. Heh... udało mi się rozwiązać ten problem... bynajmniej tymczasowo (hmm...to będzie już jakieś ze 4 miesiące jak działą). Po prostu wywaliłem zanieczyszczony wkład do filtru który mam zaraz za wodomierzem... Jednak jest w tym jakaś prawda że taki wkład trzeba jednak wymieniać co jakiś czas (zalecają 6 miesięcy), a mój już siedział z rok i był "z deka zanieczyszczony". Wyjąłem więc go, a że nie stać mnie na nowy także mam teraz pusty pojemnik i ciśnienie jest bardzo dobre. Nie powalające (jeśli chodzi o podlewanie ogródka) ale wystarczające do kąpieli itp... no i już nie zauważam czasowych różnic ciśnienia, wszystko jest ok :] .
  5. Dzisiaj zająłem się trochę sprawą ekogroszku w mojej okolicy (Wejherowo)... i tak luzem sprzedają w Bolszewie pieklorza za 750, w wejherowie pieklorza i piasta za 750, w kębłowie bliżej nieokreślony ekogroszek za 650, w redzie piasta za 730. Wziąłem 4 próbki do testów...ale się trochę ciepło zrobiło więc nie wiem kiedy będą wyniki... Największe nadzieje rokuję w tym najtańszym z kębłowa, oby okazał się też w miarę dobry... Pzdr!
  6. nie rozumiem... masz zamontowany filtr i po zamontowaniu ... zabijał? miałeś? ... ech.. Niestety nie mam za bardzo okazji by potestować moją instalację, częste wyjazdy, w domu tylko wieczorami i w weekendy... Ale z tego co zaobserwowałem to... ciśnienie zimnej wody jest słabsze niż ciepłej. Słabe ciśnienie (ogólnie) jest o 19 gdy kąpię dziecko, między 22-23 gdy... Po 19.30 jest już większe. Ciśnienie zawsze jest większe zaraz po odkręceniu wody, po ok.minucie spada... (tak jakby zatkać kran palcem, poczekać i odetkać przez chwilę jest silny strumień a potem powraca do "normalności") to chyba normalne? Na dole jest większe niż na górze. Postaram się jeszcze szczegółowiej to przepadać...tylko potrzebuję czasu. Nie pobudowali żadnych domków w mojej okolicy... Mam nadzieję że to tylko zanieczyszczony filtr do którego niedługo się dobiorę.
  7. Oooo, dzięki bardzo... Zraziłem się do tych droższych (eko-ret) gdy dostałęm kiedyś jego gorszą partię i walczyłem z częstym wygaszaniem pieca, przerzuciłem się na tańszy ret-opał i już dwa lata palę, jakoś sobie radzę, się chyba przyzwyczaiłem do wybierania większej ilości popiołu... trochę więcej pracy a kilka stówek w kieszeni
  8. Tinek, czy te przewody które wchodzą na ten przełącznik od dołu są bezpośrednio z sieci, co by znaczyło że nie masz dodatkowego wyłącznika przed przełącznikiem?
  9. Chciałbym trochę odświeżyć dyskusję na temat przełącznik sieć-agregat... Skoro funkcją przełącznika jest odłączanie sieci i przełączanie na agregat, to po co stosować dodatkowo przed tym przełącznikiem jeszcze jeden wyłącznik odcinający sieć ( i tu sam sobie odpowiem ->wiadomo dla bezpieczeństwa, żeby mieć 100% pewność że napięcie z agregatu nie dostanie się do sieci... itp.). Ale, dlaczego? Czy producent takiego przełącznika nie daje 100% gwarancji, na funkcjonalność takiego przełącznika? Czy w razie czego nie można by go podciągnąć do odpowiedzialności że sprzedaje wadliwy produkt? Czy mieliście z tym jakieś doświadczenia (zarówno przemawiające za koniecznością zastosowania dodatkowego wyłącznika jak i przeciwnie)? Czy możecie polecić jakiś dobry 100% przełącznik? Dziękuję za odpowiedzi!
  10. Bardzo atrakcyjna jest ta oferta Resorvera, niska cena, nie znalazłem na niej jednak informacji o darmowym transporcie, pewnie trzeba by przedzwonić. Pytanie, jaki ekogroszek tam kupowałeś? Mnie by pewnie interesował ten najtańszy -> ret opał, może ktoś miał z nim jakieś doświadczenia? Co do Gościcina, to pytanie brzmi jaki ekogroszek i za ile...?
  11. Witam, temat niby obiegany...zwłaszcza na innych forach, na forum muratora nie znalazłem nic pomocnego. Od jakiegoś dłuższego czasu mam niskie ciśnienie wody na górze... Instalacja w miarę nowa bo 5cio letnia na rurach plastikowych. Problem narastał już od jakiegoś czasu(10 miesięcy), początkowo go ignorowałem, ale mam już dość... Problem dotyczy wody ciepłej i zimnej. Początkowo wyglądało to tak że następował gwałtowny spadek ciśnienia wody na górze gdy ktoś odkręcił wodę na dole. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy problem się rozwinął i kilka razy w tygodniu na górze po prostu było słabe ciśnienie, woda ciurkała, trudno było wziąć prysznic, z tymże były to przypadki losowe i wyglądało to tak że jedna osoba bierze prysznic(nalewa wody do wanny) i "dupa", po 30min-1h przychodzi druga osoba i jest w miarę w porządku, nie rewelacyjne ale znośnie. Teraz częstotliwość tych przypadków się zwiększyła do kilkunastu przypadków tygodniowo... no i nawet jak się szczęśliwie trafi większe ciśnienie to już nie jest to co kiedyś... Na dole nie stwierdziłem problemu... ciśnienie jest w porządku, nie stwierdziłem tam żadnych przypadków losowego spadku ciśnienia. Tylko...jeśli chodzi o wyprowadzenie na zewnątrz to zauważyłem że jest znaczna różnica w ciśnieniu w porównaniu z poprzednim rokiem... (kiedyś woda z węża ogrodowego leciała mi na xx metrów a teraz..ledwo ledwo). No więc dobra to że problem się rozwija można powiązać z zapychaniem się rur, sitek itp. ale dlaczego raz jest niskie ciśnienie, mija godzina i jest w miarę...( z roku na rok coraz słabsze)a czasami w ciągu dnia nie ma problemu. Dlaczego na dole ciśnienie jest w porządku, poza wyprowadzeniem na zewnątrz do węża ogrodowego... No i czy to normalne, że zaraz po odkręceniu kurka jest w porządku, i dopiero po minucie-dwóch następuje spadek ciśnienia? Prosiłbym też o radę odnośnie wodociągów. Bo i owszem można ich wezwać na awarię (słabe ciśnienie) z tymże nieuzasadnione wezwanie jest płatne. Więc jak to ugryźć by łaskawie przyjechali i zobaczyli czy problem leży po ich stronie i żebym nic za to nie płacił. Rozumiem też że nawet jak ich pomiar wykaże 0.6 bara co jest (chyba) bardzo niskim ciśnieniem to i tak nie muszą nic z tym robić bo z ustawy wynika że takie ciśnienie jest w porządku? I kto ma czyścić sitka na wejściu wodomierza? Ja, i mam potem ich wezwać do zaplombowania, czy oni, i czy za zerwanie plomby jest kara? Oczywiście wezmę się za czyszczenie wszystkich innych dostępnych sitek... Proszę o pomoc! Pozdrawiam!
  12. Witam w nowym sezonie grzewczym... prawie nowym, no i znowu trzeba się zaopatrzyć w opał... Jak tam ceny w tym roku, macie już jakieś doświadczenia? W okręgu wejherowa pojawiło się kilka nowych składów... w samym wejherowie, bolszewie, górze... ktoś z was je testował? Pzdr!
  13. Czytając http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr.pdf ... i dalej o połączeniach wyrównawczych... Biorąc pod uwagę powyższe dwa cytaty stosowanie uziomu i połączeń wyrównawczych nie jest konieczne. Ale ten artykuł jest z 2002r. Rozumiem że w nowej normie z 2009r jest już przepis że należy stosować uziom budynku, główną szynę uziemiającą i połączenia wyrównawcze (nie że powinno). A jak ma się sprawa z uziomem fundamentowym? Jest jakiś nakaz jego stosowania? Trudno mi uwierzyć że podczas zalewania fundamentów pracownicy budowlani troszczą się o coś takiego. A główny zainteresowany -> elektryk pojawia się na budowie po raz pierwszy gdy chałupa już stoi i trzeba zrobić instalację elektryczną... i uziomu fundamentowego brak. Inna rzecz, biorąc pod uwagę rok 2009. Kolega pracujący w firmie robiącej instalacje elektryczne na terenie Enei powiedział że Enea wymaga od nich by robić dodatkowo własny uziom budynku. Inny operator już nie wymaga, pozwala korzystać ze swojego uziomu(przewodu ochronnego). Tak jakby to czy stosuje się własny uziom budynku zależało od operatora na danym terenie. Wiem o instalacji z 2009r (lato) i nie ma tam uziomu budynku, głównej szyny uziemiającej, połączenia wyrównawcze są zrobione z rozdzielni. Czy tą instalację robił jakiś bez mózgowy elektryk (uprawnienia D i E), niezgodnie z obowiązującymi normami, niemający pojęcia o sztuce? Instalacja oczywiście oddana do użytku. Myślę że to przypadek jeden z wielu jakby poszukać. Nie jestem zwolennikiem nie robienia uziomu, głównej szyny uziemiającej, przecież to nie duży problem, tylko dziwi mnie fakt że niektórzy tzw.elektrycy, mający o wiele większe pojęcie ode mnie tego nie robią. Widocznie nie widzą w tym sensu... Są tu jacyś tacy na forum??? Dlaczego tego nie robicie, skoro taka jest norma? Dzięki retrofood za zainteresowanie. pozdrawiam!
  14. Dzięki michcio0711, trochę rozjaśniłeś mi sprawę odnośnie punktu 1szego Faktycznie, zrobienie własnego uziomu uniezależnia nas od ZE i w skrajnych przypadkach tak jak opisałeś jest to duuuuzy plus. A gdyby połączyć uziom z listwą uziemiającą w rozdzielni bezpośrednio i stamtąd wykonać połączenia wyrównawcze kablem 6mm2, to by było dobrze? Bo co za różnica czy przez główną szynę uziemiającą czy bezpośrednio... chyba że jest coś wysoce nietaktownego w połączeniu uziomu kablem, powiedzmy 10mm2...->za mały przekrój? Złe "styki"? A jeżeli rozdział następuje w złączu pomiarowym do którego mam wgląd i znajduje się ono 20m od rozdzielni w budynku...to jest sens wykonania drugiego uziomu przy budynku? Co do uziemiania kabli antenowych...załóżmy że mam kablówkę z linii podziemnej, kabel doprowadzony do skrzynki w garażu i stamtąd się rozchodzi... Jest sens uziemiania ekranu? Skrętka...hmmm jeszcze nigdy nie uziemiałem ekranu skrętki...zakładam że rj'tka będzie wetknięta do urządzenia które powiedzmy jest podłączone do gniazda z bolcem i samo w sobie to będzie stanowiło uziemienie skrętki, bez połączeń wyrównawczych. Czy aż tak się mylę? A co do kabli koło prysznica to oczywiście zakładam tylko te kable które wchodzą do łazienki (gniazdka, światło), jakoś iść muszą, chyba nad prysznicem nie jest tak źle? Wspomnę jeszcze że miałem do czynienia z kilkoma instalacjami na przestrzeni 5 lat, i domki te nie mają ani uziemienia, ani połączeń wyrównawczych, a przewód PE jest doprowadzony ze skrzynki ZE... tak się robiło instalację jeszcze 3 lata temu i wszystko było ok. Taaa wiem że jeszcze kiedyś to... Ale 3 lata to nie taki długi okres czasu, a 4-5 lat temu to co (na pewno poza wieloma wyjątkami) nikt nie wiedział że tak jest lepiej? Że przydałoby się jednak stosować uziemienia, główne szyny uziemiające i połączenia wyrównawcze. Skąd to olśnienie? Pozdrawiam!
  15. Dziękuję za odpowiedzi...wyjaśniam 1. Listwa czyli płaskownik fe-zn 25x4 zakopany w ziemi będący uziomem budynku, główna szyna uziemiająca w kotłowni wykonana z płaskownika 50x4 połączona z powyższym płaskownikiem i listwą PE w rozdzielni w domu. Z głównej szyny uziemiającej mają wychodzić połączenia wyrównawcze (które w moim mniemaniu służą do uziemiania części metalowych instalacji wodnej,grzewczej...-> skoro instalacja wodna,kanalizacyjna będzie wykonana z plastiku to chyba nie ma sensu uziemiać baterii, co proponujesz jeszcze uziemić?rurę gazową? Nie chciałbym robić uziemienia budynku z płaskownika, a chciałbym skorzystać z listwy uziemiającej z rozdzielni i od niej m.in. rozprowadzić połączenia wyrównawcze kablem 6mm2. Jest to dozwolone? Z transformatora nie ma sensu, ale zakładam że uziemienie znajduje się albo w skrzynce ZE,albo w skrzynce ze złączem pomiarowym. Głównej szyny uziemiającej mi to nie zastąpi, ale czy jest sens ją robić, skoro nie ma do czego robić połączeń wyrównawczych. Niby lepiej mieć niż nie mieć, ale po co dodatkowe uziemienie budynku...? 2. No właśnie... Dzięki. 3. Z lektury pewnych forów wiem że pewne wyłączniki główne 4-polowe nie odłączają/załączają później/wcześniej przewodu neutralnego-> co może mieć katastrofalne skutki dla urządzeń 3-fazowych pozbawionych na krótki czas N'a. Więc czy nie lepiej pozbyć się problemu, dać N'a na stałe, zastosować wyłącznik 3-polowy. Wiem że czasami warto móc odłączać N, ale trzeba coś wybrać...a ty co stosujesz? Projektanci wiele rzeczy planują, często mija się to z praktyką. 4. SZR? Co masz na myśli? 6. A więc nad prysznicem? 8. Spoko dam radę...wykonuję takie pomiary przy okazji innych prac, chciałbym tylko wiedzieć jakie są wymagane przy w/w instalacji. Starostwo? A nie ZE? ->przepraszam za mój kompletny brak wiedzy w tej kwestii.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...