Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zendar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zendar

  1. zendar

    T-cap jaki bojler

    Niestety dyskutować z instalatorem nie będę, projekt zakłada w tej instalacji do TCap 200l bufor i 200l CWU. Mogę jedynie zrezygnować z CWU.
  2. zendar

    T-cap jaki bojler

    Tak, pomyłka, ma być TCap 9kW. Niestety pompa według instalatora może współpracować tylko z 200l zasobnikiem CWU, mniejsze dostępne zasobniki nie spełniają kryteriów. Tak więc grzanie 50-60l grzałką vs 200l pompą. Na korzyść pierwszej opcji zaoszczędzenie pracy pompy poza sezonem grzewczym i wyeliminowanie ryzyka wystąpienia bakterii Legionella w wodzie. Koszt grzania wydaje mi się podobny (zużycie ciepłej wody jest małe), przy małym bojlerze będzie można starać się włączać go w słoneczną pogodę i korzystać z autokonsumpcji PV. Nie wiem tylko czy to jest poprawny tok myślenia.
  3. Witam Wyrzucamy kopciucha, a w jego miejsce będzie T-cap 8kW. Teraz pytanie, czy wybrać bojler 200l zasilany ową pompą, czy mały bojler 40-60l napędzany grzałką. W domu mieszka 1 osoba, 200l to znaczna więcej niż jej zużycie i większe ryzyko legionelli. Czy taka pompa może być bez szkody dla niej odłączona od prądu poza sezonem grzewczym (pomijając pompkę obiegową)?
  4. Małe miasto z którego pochodzę, oraz niedalekie miasto powiatowe. Oprócz standardowych blokowisk są tu całe osiedla domów jednorodzinnych, po kilkadziesiąt domów, budowanych w latach 90-tych, nie mają wybudowanych żadnych kominów oprócz wentylacyjnych. Ogrzewane z sieci miejskiej do dziś, choć niektórzy wspomagają się różnego rodzaju kozami, kotłami podłączonymi pod owe wentylacje. To co dla mnie najzwyklejsze, tu wywołuje sensację.
  5. Nie ma. Ogrzewanie miejskie.
  6. Mnóstwo domów z lat 80 czy 90 nie ma żadnych kominów dymnych. Niektórzy zaadaptowali w tym celu ciągi wentylacyjne, co jest sprzeczne z projektem i niebezpieczne. Piszesz bzdury. Nie wiem co ty tu wypisujesz. Jeżeli chodzi o to, że mając przy ulicy sieć miejską czy gazową wolę zamontować pompę ciepła, to jeśli się temu dziwisz, to jesteś ignorantem. Kłamiesz. Napisałeś: Czyli wprost pokazałeś, jak można próbować oszukać wytyczne w programie Czyste Powietrze. Ja sądzę po twoich wypowiedziach, że jesteś mało rozumnym, kłamliwym i prymitywnym człowieczkiem.
  7. Czytaj ze zrozumieniem. Nie może być możliwości przyłączenia do sieci miejskiej lub gazowej - w takim przypadku niestety nie ma opcji na dofinansowanie z czystego powietrza. Co do oszustwa z udawaniem demontażu kotła - wiem że przykład idzie z góry, ale niektórzy jeszcze mają trochę moralności. W razie kontroli, gdy nie posiada się np kotłowni czy komina, ciężko byłoby uwiarygodnić taką historię. To spore ryzyko dla osób bez kręgosłupa.
  8. Tylko trzeba mieć kopciucha do utylizacji, do tego nie może być możliwości przyłącza do sieci miejskiej lub gazowej. Takie tam banalne warunki, nie?
  9. Gdzie można kupić tę pompę w takich pieniądzach? Gdzie nie sprawdzam, stoi dużo więcej.
  10. Nie używam klimy ciągle, dogrzewam nią. Na początku nie nie byłem zadowolony z pracy tej klimy i ustawionych najpierw 21-22 stopni. Potem odkryłem, że zwiększenie z 22 na 24 wcale nie powoduje drastycznej zmiany w temperaturze w salonie, a jest zauważalnie lepszy odczuwalny komfort termiczny. Może przez wysoki ponad 6m salon i średni poziom ocieplenia domu. Dziś od ok godz 15 puściłem klimę na te 22 stopni, pomieszczenie startowało z 20 stopni i obecnie jest tam niecałe 22 stopnie, u góry salonu pod dacho-stropem sauna, z 25 stopni. Pobór większość czasu ok 600 W, pomijając częste defrosty, bo mokro i przy zerze. Ogólnie mam wrażenie, że ten model jest mega wrażliwy na temperaturę i wilgotność za oknem, bo niemal każdego dnia trochę inaczej się zachowuje. Dziwna sprawa, gdy wyłączy się HEALTH w apce, klima zawsze od razu zmniejsza obroty i ciszej pracuje. Nie wiesz przypadkiem jak tą funkcję można deaktywować z pilota? (instrukcja prawi, że ten health to po prostu jonizator)
  11. Mam ten sam model. Ustaw temperaturę 24 stopnie i czujnik temperatury z jednostki wewn., nie z pilota. Dla podniesienia komfortu (żeby tak nie wiało) jakiś czas od rozpoczęcia pracy klimy przestawiam nawiew z auto na low.
  12. Ciężki jest ten twój post. Odniosę się do zużycia cwu. Te 180 zł miesięcznie gazem to katastrofa nie do przyjęcia. Zapewne coś źle policzyłeś, przecież płacisz niewiele więcej za ogrzewanie domu. Pytanie ode mnie. Niedługo mam montaż splita, pytałem i instalator ma zamiar zostawić z tyłu jednostki zewnętrznej pętlę z nadwyżki przewodów. Nie wiem jaka to będzie długość, okaże się w dniu montażu. O czym to świadczy jeśli zostawia się taką pętlę? Na pytanie, czy pasowałoby te rurki docieplić, instalator stwierdził, że zupełnie nie ma potrzeby. Bardzo proszę o opinie i sugestie, tak czy inaczej będę miał to urządzenie zamontowane i będę musiał się z nim borykać.
  13. Cóż, to jest oczywistość. Jednak jak to przekuć w konkretne wartości zysku/strat w w/w warunkach? Jak pisałem, salon jest wysoki, gdyby pomieszczenie było "normalne", to miałbym małe opory przed klasycznym montażem. Podłoga jest nieocieplona i jest zimna, bardzo pożądane by było, gdyby klimatyzator w wymiernym stopniu zmienił ten stan rzeczy. Wysuszeniem się nie martwię, są położone panele na kilkunastoletnim parkiecie. Zależy mi też na zmniejszeniu wilgoci w budynku. Cóż, skoro doświadczony instalator rozkłada ręce i zostawia mi decyzję, to rozumiem, że nie ma tu jedynej słusznej drogi. Mogę zrobić klasycznie albo zaryzykować. Czym różni się grzanie klimatyzatorem od nawiewu nagrzewnicy czy też "farelki" ? Każde z tych urządzeń emituje ciepła powietrze, o regulowanym przepływie. Jednak raczej mało kto by wieszał farelkę na 2 metrach... Taka eureka mi przyszła do głowy. Czy słusznie?
  14. Czyli jak na razie 1 głos za i 1 przeciw ... Miejsca u mnie akurat klimatyzator by nie zabierał, przestrzeni jest zupełnie wystarczająco i wisząc pod oknem, w niczym by nie przeszkadzał.
  15. Instalator będzie montował u mnie splita 3.5 z tradycyjną jednostką wewnętrzną. Ma to służyć tylko do dogrzewania wysokiego na 4-5m, średnio ocieplonego salonu, w którym jest nieocieplona podłoga. Główne ogrzewanie to kaloryfery. Zastanawiam się nad wysokością montażu. Do wyboru jest ok 60 cm od podłogi (pod parapetem okna) lub obok okna na wysokości ok 2 m. Doradzicie, gdzie najlepiej zamontować? Kwestie estetyczne pomińmy. Taki obrazek znalazłem na tym forum, o coś takiego mi chodzi:
  16. Jak skontrolujesz ile naprawdę weszło piany w ścianę i czy nie zostały wielkie mostki termiczne? Lepiej zrobić klasycznie styropianem i przy okazji odświeżyć elewację, nie ma co wymyślać na nowo koła.
  17. Witam Mam betonowy, ukośny pod górę podjazd do garażu. Beton został pomalowany farbą, która po 2 latach się łuszczy i odpada razem z kawałkimi betonu (prawdopodobnie przyczyniła się sól z auta, bo głównie odpada to w miejscach gdzie przejeżdzają koła auta). Chciałbym położyć płytki gresowe, jednak fachowiec stwierdził, że będzie to łapało wilgoc i po roku - dwóch odpadnie. Jakie jest Wasze zdanie? Może jakaś alternatywa? (kostka brukowa odpada, za wysoka). Druga sprawa - jak usunąć farbę, która miejscami trzyma się bardzo mocno. Próbowałem wiertarką z szczotką drucianą, tylko się ślizga. http://www.studiosiedem.com.pl/index.php/gadzety-reklamowe
  18. zendar

    Ogrzewanie podłogowe

    Drewutnia, 3 metry od kotłowni z "węzłem ciepłowniczym". Połączenie rura 1/2 '' Funkcjonował już układ z kotłem węglowym i boilerem. Solary wpiąłem w ten układ. Tak. Glikol moim zdaniem jest nieopłacalny. Naczynie przeponowe + zawór ciśnieniowy + bufor z instalacji grzewczej w całym domu Najpierw znosiłem do domu, ale ostatnio przezimowały z wypuszczoną wodą. Woda ciepła/zimna regulowana jest bezpośrednio przy kranach, normalnie z baterii. Owszem, można zastosować zawór mieszalnikowy na wyjściu z boilera, wtedy byłyby mniejsze straty. Jednak to prosty układ, a działa nad podziw skutecznie. Ostatnio zaczynam tęsknić za paleniem w kotle, a w kotłowni pajęczyny...
  19. zendar

    Ogrzewanie podłogowe

    Jakby ktoś się chciał rozmyślić, dla równowagi podam, że mnie takie solary przekonują do końca. 3 sezon mam te same grzejniki, mają się dobrze, a ciepła woda w okresie wiosenno - jesiennym w większości za free. Kąpiemy się codziennie
  20. Prosto i tanio. Domu z tego nie zbudujesz, garaż czy pom. gospodarcze jest OK. Mój mały garaż to trzy ściany betonowe połączone z przodu kątownikiem, w którym są drzwi na prostych zawiasach. Dach z blachy falistej przykręconej do poprzeczek drewnianych. Stoi bardzo stabilnie i nie ma prawa się ruszyć. Owszem, niektóre pojedyncze płyty mają luz w jarzmie przęsła. Gdzie mi to przeszkadzało, powierciełem i skręciłem ze sobą. Kolega ma dużo większą budę, zrobił na górze konstrukcję z solidnych profili metalowych przykręconych do przęseł, na to blacha. http://www.studiosiedem.com.pl/index.php/gadzety-reklamowe
  21. Czyli koszty spadły aż o połowę? I nic innego nie robili - okien, dachu, itp? Może teraz uzytkują dom przy niższej temp niż wczesniej?
  22. W takim domu, ile realnie warto dac styropianu na ściany? 5 - 10 - 15 cm?
  23. zendar

    kompaktowy węzeł grzewczy

    Ten secespol stosuje się powszechnie w mojej miejscowości, nie kombinowałem więc z tańszymi tylko kupiłem właśnie taki. Dla uścislenia - służy on do przekazania energii grzewczej z ciepłowni do moich kaloryferów, kocioł węglowy to zupełenie inna bajka. http://www.allegro.pl/item545222586_wymiennik_ciepla_plytowy_lb_31_15_secespol_nowy.html Polecam ten model, działa bardzo dobrze.
  24. zendar

    kompaktowy węzeł grzewczy

    Kupiłem wymiennik na allegro, do tego kilka zaworów i wpięcie do instalacji. Koszty przy twoich pomijalne Co ty tam jeszcze planowałeś wstawić?
  25. zendar

    kompaktowy węzeł grzewczy

    Coś strasznie duży koszt tej twojej instalacji. Porzadny wymiennik - secespola 15 - to koszt ok 400 zł. Do tego trochę rurek i zaworów - mnie całość wyniosła ok 600 zł, wpinałem się do mojej istniejącej instalacji CO z kotłem węglowym. Uważam że te koszty podłączenia masz mocno zawyżone. Fajnie że nie masz abo - jakbym ja miał takie warunki finansowe, nawet bym się nie zastanawiał.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...