Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cichydom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez cichydom

  1. Witam, Chciałbym przed zimą zrobić tymczasowy podjazd do garażu. Miałby on służyć do momentu, aż nie zostanie położona docelowo kostka. W związku z tym mam do Was prośbę o radę jak wykonać taki podjazd, aby wytrzymał co najmniej najbliższą zimę. Wysokość przy garażu od ziemi do obecnej wylewki to ok. 20 cm. Mam trochę gruzu z klinkieru, kilka worków cementu i trochę piachu i desek. W załączeniu dołączam kilka zdjęć. Z góry dziękuje za pomoc.
  2. Nie mam instalacji odgromowej. Zastanwaim się czy mogę zastosować opaski w przypadku kształtu mojego komina. Nie jest to typowy prostopadłościan. Zobacz na zdjęciach.
  3. Witam, Zastanawiam się nad tym w jaki sposób przymocować maszt do swojego komina (taśmy, kołki, etc.) na którym planuje umieszczenie anteny sat, tv oraz dwóch płaskich panelowych. Czy możecie coś mi podowiedzieć ? Zdjęcia poglądowe przesyłam w załączeniu. Z góry dziękuje, cichydom
  4. Czy przy 3 odwiertach pionowych (6 wychodzących rur) należy wykonać studnie rozdzielaczową ? Z uzyskanych informacji dowiedziałem się że tak, ponieważ: 1. W przypadku jej braku przez wychodzące 6 rur z dolnego źródła byłyby większe straty ciepła niż przy 2 rurach, które będą wychodziły ze studni rozdzielaczowej. 2. Przy zastosowaniu 3 przepływomierzy w studni rozdzielaczowej mamy identycznych (równomierny) przepływ glikolu z każdego odwiertu. W przypadku braku studni rozdzielaczowej, przepływ może byc nierównomierny co może spowodować że jeden z odwiertów zostanie szybciej wyeksploatowany. Czy zgadzacie się z tym ? Jaką głębokość powinna mieć taka studnia rozdzielaczowa ?
  5. Witam, Zdecydowałem się na zakup i montaż odkurzacza centralnego "Beam" w domu z poddaszem użytkowym. Na chwilę obecną mam wylanego tylko "chudziaka". Planuje na chudziaku ułożenie folii, styropianu, ogrzewania podłogowego. Przyszły wykonawca zaproponował aby rury poziome odkurzacza ułożyć bezpośrednio na chudziaku (może istnieć możliwość ich przymocowania do niego). Następnie położyć na całość folie (tak aby jej nie uszkodzić) i na to odpowiednio dociąć i położyć styropian aby paswał do ułożobych rur. Na tym zostanie ułożone ogrzewanie podłogowe i wylany jastrych. Powyższe prace oraz położenie rury pionowej na poddasze oraz rur z gniazdami końcowymi proponuje ułożyć po tynkach ze względu na to, że tynkarze mogą taką instalację podczas swoich prac zniszczyć a dodatkowo cięzko jest ustalić jaka powinna być głębokość rur do gniazd nie mając grubości tynków (może być ona różna ze względu na np.: niezbyt równe ściany). Proszę Was o informację czy proponowane powyżej prace są zgodne ze sztuką układania instalacji ? Co ewentualnie byście zmienili ?
  6. Witam, Otrzymałem ostatnio kilka ofert dotyczących pomp ciepła. Po wstępnej weryfikacji postanowiłem dokonać wyboru pomiędzy dwoma firmami „IVT” i „Nibe”. W związku z tym mam do Was prośbę jako osób o dużej wiedzy i doświadczeniu o doradzenie mi którą z pomp na moim miejscu byście wybrali i dlaczego, biorąc pod uwagę możliwości, funkcjonalność, gwarancję, serwis oraz cenę. Parametry mojego domu zamieściłem tutaj: http://forum.muratordom.pl/post3099356.htm#3099356 (Dodatkowo: uśredniony współczynnik mocy grzewczej przyjęty do wyliczeń przez IVT: 48W/m2). Osobiście jestem jak na razie za ofertą nr 3. Pompy nie inwerterowe : Oferta 1: Pompa ciepła: Model: „IVT GreenLine HT Plus E11” Moc: 10,9 kW Zasobnik c.w.u.: Dwupłaszczowy - DVB 300 Dolne źródło (kolektor pionowy): Wężownica (PE fi=40) Łączna długość: 200 m Zalecana odległość między odwiertami: min. 10 m Ilość zaworów rów. przepływ: 2 Oferta 2: Pompa ciepła: Model: „Nibe Fighter 1127 – Typ 12 kW” Moc: 11,5 kW Zasobnik c.w.u.: Dwupłaszczowy – VPA 300/200 Dolne źródło (kolektor pionowy): Łączna długość: 210m/200 m (3x70m lub 2x100m) Pompy inwerterowe: Oferta 3: Pompa ciepła: Model: „IVT PremiumLine X15” Moc: 4-17 kW Zasobnik c.w.u.: Dwupłaszczowy - DVB 300 Dolne źródło (kolektor pionowy): Wężownica (PE fi=40) Łączna długość: 215 m Zalecana odległość między odwiertami: min. 10 m Ilość zaworów rów. przepływ: 3 Oferta 4: Pompa ciepła: Model: „Nibe Fighter 1150 ” Moc: 4,5-16 kW Wymagany dodatkowy moduł PKM20 do zapewnienia chłodzenia Zasobnik c.w.u.: Dwupłaszczowy – VPA 300/200 Dolne źródło (kolektor pionowy): Łączna długość: 210m/200 m (3x70m lub 2x100m) Różnica w cenie pomiędzy ofertą 1 i 2 wynosi 7,1% na korzyść oferty 2 Różnica w cenie pomiędzy ofertą 3 i 4 wynosi 6,7% na korzyść oferty 4 Różnica w cenie pomiędzy ofertą 1 i 3 wynosi 15,1% na korzyść oferty 1 Różnica w cenie pomiędzy ofertą 2 i 4 wynosi 15,5% na korzyść oferty 2
  7. a&zb, Bonetka, Klimaw Bardzo gorąco Wam dziękuje za przedstawione rady (dziękuje Bonetko za wywołanie Klmaw do tablicy ). Muszę to wszystko sobie na spokojnie poukładać i pewnie wkrótce znowu się do Was odezwę. W międzyczasie znalazłem link: http://www.solis.pl/index.php/content/view/full/230 pod którym można znaleźć m.in. wykres zależności głębokości odwiertu do temp. zasilania pompy ciepła. Może komuś przyda się ta lektura. Na dobranoc mam jeszcze do Was dwa pytania: 1. Czy aby korzystać z klimakonwektorów wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń (do ogrzewania będzie wykorzystywana wyłącznie podłogówka), muszę wybrać koniecznie chłodzenie aktywne i PC rewersyjną ? 2. Czy zbiornik z mamką to jest to samo co zbiornik dwupłaszczowy ?
  8. Witam wszystkich. W najbliższych miesiąch planuje zakup pompy ciepła. W związku z tym mam do Was prośbę o pomoc w wybraniu właciwej pompy przy następujących założeniach: Budynek: mieszkalny (parter z garażem + poddasze użytkowe) Województwo: mazowieckie Rodzaj ogrzewania: podłogowe (oprócz garażu) Powierzchnia domu: 244 m2 (część mieszkalna: 210 m2 + garaż: 34 m2) Rodzaj i grubość ścian: Ściana trójwarstwowa (gazobeton 600 (25cm), styropian (10cm), klinkier (12cm)) Ilość osób: 4 Ilość łazienek: 3 Rodzaj gruntu: suchy piasek (las sosnowy) Wielkość działki: 2800 m2 Planowane dolne źródło ciepła: pionowy kolektor gruntowy. Pompa ciepła ma zapewnić ciepło zimą natomiast chłód latem (klimatyzacja) oraz przez cały rok służyć do ogrzewania c.w.u. Zastanawiam się nad chłodzeniem za pomocą klimakonwektorów. Nie planuje montowania rekuperatora. Pytania: 1. Jaką powinienem przyjąć minimalną moc pompy ? 2. Ile i na jaką głębokość powinny zostać wykonane odwierty związane z dolnym źródłem ciepła ? 3. Czy są różne rodzaje wykonywania pionowego kolektora gruntowego ? 4. Czy zastosować wbudowany w pompę zbiornik c.w.u. (oferowane wyłącznie z wężownicą) czy dokupić dodatkowy (z podwójnym płaszczem wodnym) ? 5. Czy sprężarka Scroll produkcji Coppelanda jest najlepszym wyborem ? 6. Czy lepiej zastosować pompę z chłodzeniem pasywnym czy aktywnym ? 7. Czy lepiej pompę niedoszacować czy przeszacować (wcześniej była tendencja do niedoszacowania ale ostatnio spotykam się z opiniami że lepiej lekko przeszacować gdyż wiąże się to z oszczędnościa na energii elektrycznej) ? 8. Czy przeszacowanie pompy czymś grozi (opórcz większego kosztu zakupu) ? 9. Jakich producentów i wykonwaców możecie polecić z własnego doświadczenia ? 10. W jaki sposób ogrzać garaż ? 11. Czy zlecić firmie kompleksowe wykonanie instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ? 12. Co sądzicie o ogrzewaniu podłogowym firmy Kisan ? Z góry dziękuje, CichYDom
×
×
  • Dodaj nową pozycję...