Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

andrre

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez andrre

  1. Witam, przed domem posiadam starą studnie z kręgów o średnicy 1 m. Aktuaniew studni poziom wody jest ok 1 m poniżej poziomu gruntu. Studnia wystaje brzydkim kręgiem ponad powierzchnię. Chciałem to kiedyś czymś obudować ale poźniej zdecydowałem się że zwalę ten wystający kręg, przykyje to płytą betonową i na górę dam taką ręczną pompę abisyńska. Czy ten typ pompy będzie działał w tego typu studni? Czy przewód do niej wystarczy 4 m czy lepiej brać 7 m?
  2. W domu nie ma mnie od godz 5 do 16tej. Czy jest uzasadnione ekonomicznie ustawienie programu w piecu na ekogroszek aby temperatura na bojlerze dobijała do zadanej (43 st) jedynie w godzinach porannych i wieczornych kiedy jestem w domu.
  3. Ostatnio zauważyłem plamkę oleju pod silnikiem napędzającym ślimaka podającego ekogroszek. Po wytarciu do sucha następnego dnia znowu kropla oleju tam zwisała. Czy to oring na motoreduktorze? Da się to samemu wymienić?
  4. Dzieki za fachową odpowiedź. Pewnie tak też zrobię, tylko gdzie szukać tego gruntu barwnego? Czy dostanę go w sklepach budowlanych?
  5. Na budynku gospodarczym mam polożony styropian, na to siatka i zaciągnięte klejem do siatki (tym szarym). Praca była wykonana 6-7 lat temu. Nie planuję na razie robić tynku ale chciałem poprawić wygląd elewacji i zaciągnąć całość klejem na bazie białego cementu. Czy taki zabieg jest możliwy? Czy muszę gruntować przed nakładaniem drugiej warstwy?
  6. Krótkie pytanie: czy zawór kątowy do zmywarki może być ustawiowy wyjściem skierowanym do góry? Pytam bo na opakowaniu zaworu jest schemat przedstawiający prawidłowe podłączenie z boku.
  7. Mam problem z dmuchawą. Gdy ustawie jej moc w przedziale 70-100% to rusza bez problemów. Przy niższej mocy nie chce się wkręcić na obroty tylko słychać buczenie. Czy to wina uszkodzonego kondensatora czy też może ustawić w sterowniku obroty od których wentylator rusza?
  8. Dzięki za poradę. Znalazłem już w necie taki termometr do 500 st C za 60 zł ale planuję umieszczać go w otworze tylko gdy będę robił odczyt a dziurę zatykać jakąś śrubką.
  9. Chciałem w swoim piecu na ekogroszek zamontować urządzenie monitorujące temperaturę spalin. W moim sterowniku nie ma możliwości podpięcia czujnika dlatego pozostała opcja z termometrem kuchennym i wierceniem otworu w czopuchu. Teraz mam dwa pytania: Czy ten otwór wiercić przed przesłoną w czopuchu czy za? Czy kapilarę włożyć w przygotowany otwór czy też najpierw wsunąć tam osłonę (studzienkę) i dopiero w nią termometr?
  10. Jak w temacie: W domu mam komin który przez dziesięciolecia służył jako odprowadzanie dymu z pieca kaflowego. Po piecu nie ma śladu. Komin pełni teraz funkcję wentylacyjnego. Czym zakończyć ten komin aby nie zaburzyć jego ciągu, zabezpieczyć przed ptactwem, opadami i jednocześnie nie murować na nim daszków?
  11. Na ścianach z cegły mam puszczoną nową instalację elektryczną wraz z wykutymi otworami na puszki z całkiem sporym luzem. Na ściany poszła płyta gk przyklejona na klej gipsowy. W płytach wywierciłem otwornicą otwory na puszki. Płyta odstaje ok 1 cm od ściany. Przed przyklejaniem płyt nie obsadzałem puszek i teraz się zastanawiam czy dać puszki dedykowane do płyt GK czy lepiej wkleić puszki na gips.
  12. Witam, posiadam 4-letni piec na ekogroszek ze sterownikiem Optima Eco 3. Do tej pory piec chodził na starej instalacji z jedną pompą Grundfosa (starszego typu). Nadszedł czas remontu i zmian. W tej chwili mam nową pomp Grundfosa Alpha 1L (obsługuje grzejniki), pompę cyrkulacyjną do wody użytkowej, rozdzielacz z całym zespołem mieszającym do podłogówki a stara pompa napędza CWU. Po instalacji zauważyłem, że hydraulik podłączył pompę od podłogówki oraz pompę cyrkulacyjną CWU bezpośrednio do gniazdka w ścianie a nie do pieca. Czy warto podłączać obie pompy do pieca w wolne gniazda, które są widoczne na zdjęciu, czy zostawić je w zasilaniu z sieci? Jakie to przyniesie korzyści? Czy dobrze sądzę, że wolne gniazdo po lewej stronie jest od pompki cyrkulacyjnej CWU a to po prawo od podłogówki? Gdzie można zakupić (poza allegro) kable do tych wejść?
  13. Do przyklejenia mam płyty gk na ściany i sprawa wygląda tak: 1/2 ścian to stare tynki cementowo - wapienne, zaciągnięte gładzią z jakąś stara farbą, ale trzyma się to dobrze. Pozostałe ściany również zaciągnięto kiedyś gładzią i pomalowano farbą (chyba lateksową). I teraz pytanie: Czy trzeba zeskrobać tą farbę przed przyklejaniem płyt? A może posmarować to wszystko preparatem typu betonkontakt? Co myślicie?
  14. Jestem w trakcie remontu domu i zdecydowałem się w korytarzu, wiatrołapie i łazience na ogrzewanie podłogowe. Razem ok 20 m2 powierzchni. Poza tym w pozostałej części domu są grzejniki. Hydraulik, który był u mnie twierdzi, że tą podłogówkę można zrobić na rozdzielaczu do grzejników tylko trzeba zamontować tam zawór termostatyczny aby zmniejszyć temperaturę. Jestem zielony w temacie, ale znajomy ma tak zrobione i mówi, że nie bardzo się to sprawdza i powinien być oddzielny rozdzielacz do podłogówki. Co myślicie?
  15. Po majówce zabieram się za przyklejanie płyt GK do ścian i wykonanie sufitu podwieszanego. I tu pojawia się mój problem: chcę opuścić sufit jedynie o grubość profilu CD czyli 3 cm. Niestety nie mam jak przykręcić profilu przyściennego UD ponieważ w ścianie jest bardzo nierówna cegła na zaprawie wapiennej, czyli sypie się i nie będzie trzymało. Myślałem, żeby dać płyty GK na ściany a do nich dopiero przymocować profil UD na kołki do płyt GK (ślimaki) ale nie wiem czy to nie spowoduje później jakichś pęknięć. Druga opcja, to zastosować wzmocnione wieszaki i zrezygnować z profilu UD a przy samej ścianie dać profil CD. A może profile kapeluszowe? Dodam, że strop jest drewniany z deskowaniem.
  16. Witam, remontuję dom z lat 60tych i chcę wszystkie ściany oraz sufity wyrównać płytami gk. Strop w tym domu jest drewniany, co widać na suficie, tzn, liczne pęknięcia tynku. Nie chcę mocno obniżać pomieszczenia dlatego myślałem o dwóch rozwiązaniach na sufitach: Sposób pierwszy: Obniżyć sufit o grubość profila i zrobić sufit podwieszany na stelażu. Sposób drugi: Zastosować Atlas M-system na tych dyskach (talerzach) Plus drugiego rozwiązania jest taki, że można opuścić sufit nawet o 1 cm + płyta. Minusem jest cena. Zestaw 21 krążków to koszt ok 90 zł co wystarcza na 4 m2. Na stelażu chyba wyjdzie sporo taniej. Jakieś podpowiedzi?
  17. Od kilku miesięcy zastanawiam się na kupnem niedrogiej ukośnicy z posuwem. Czekałem aż LIDL wyrzuci na półki swojego PARKSIDE ale chyba się nie doczekam dlatego zacząłem podróż po marketach budowlanych i natrafiłem na ukośnicę DEXTER w Leroy Merlin za 744zł. Wygląda na solidny sprzęt (jak za tą cenę), no i przede wszystkim ma tarczę 255 mm co pozwala ciąć elementy o grubości nawet 90 mm. Co myślicie o tym sprzęcie? Znalazłem na rosyjskim Leroj dużo pozytywnych opinii o tej maszynie ale najbardziej przemówiło do mnie zdjęcie stosu desek w jakimś zakładzie stolarskim i ta ukośnica na zdjęciu przysypana toną trocin.
  18. Witam, w te wakacje chcę wykonać ocieplenie starego domu z lat 50' wykonanego w technologii popularnej jak na te czasy czy ściany z pustaka - pustka powietrzna - warstwa cegły. Niestety wstawiając nowe okna kilka lat temu nie pomyślano o ociepleniu w przyszłości i już w tej chwili okna osadzone są 12 cm w głąb ściany. To spowoduje, że ocieplenie nawet 15 cm styropianem da brzydki efekt w postaci schowanych okien w elewacji. Myślałem o daniu grafitowego styropianu o grubości 8 cm, ale czy takie rozwiązanie da oczekiwany efekt. Oczywiście mam na uwadze fakt, że na izolację termalną budynku nie składa się wyłącznie docieplenie ścian. Dochodzi również izolacja od podłoża, dach, okna a z tym jak to w starych budynkach jest różnie. Gdzie zatem znaleźć kompromis?
  19. Mam do oblistwowania pokój o pow. 30m2 i wybór padł na drewniane listwy, do których producent zapewnił zaczepy. Niestety to rozwiązanie się nie sprawdza przy niezbyt równych ścianach. Klej też odpada, bo u znajomego po 2 latach większość listew się odkleiła (razem z tynkiem). Listwy pomalowane są na biało i tak sobie pomyślałem, że można by przytwierdzić je zwykłymi kołkami szybkiego montażu a miejsce wkrętów zaszpachlować masą szpachlującą i zamalować, lub też użyć takich białych zaślepek jakich używa się w meblach. Co o tym sądzicie?
  20. Wiem, że tematów o wykuwaniu otworów w ścianie nośnej było na tym forum wiele, bo wiele z nich przeczytałem, lecz prawie wszystkie dotyczyły stropów betonowych. Może od początku: Chcę poszerzyć otwór drzwiowy o 70 cm aby wstawić tam drzwi dwuskrzydłowe. Jest to ściana nośna. Grubość : 16 cm. Wykonana z pustaka. Nadproże wykonane z cegieł ułożonych pod kątem (tak kiedyś robiono). Strop to bale drewniane co 1 m deskowane od dołu i od góry. Belki opierają się na tej ścianie, lecz opierają się również na dwóch szczytowych ścianach budynku. Na górze - poddasze mieszkalne z lekkimi ściankami z płyt GK. Moje pytanie: Jakie zastosować nadproże przy takich parametrach. Czy dwa solidne kątowniki po obu stronach dadzą radę?
  21. Dziękuję za odpowiedź. Moje dodatkowe pytanie dotyczy warstwy podsypki z piasku. Czy 15 cm zagęszczonego piasku wystarczy? W tej chwili na gruncie jest ubita warstwa żużlu.
  22. Tak w skrócie: Pokój ma 27 m2. Na gruncie została wykonana podsypka ze żwiru ok 20 cm ubita zagęszczarką. Na to chcę dać folię, styropian 5cm + 2 cm, folię i wylać posadzkę z miksokreta. Na całej powierzchni posadzki chcę zatopić siatkę zbrojeniową. Czy rezygnacja z chudego betonu grozi jakimiś poważniejszymi konsekwencjami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...