Witam!
To moj pierwszy post i nie chcialbym zeby ktos uwazal ze sie wymadrzam. Przegladam forum poniewaz niedlugo rozpoczniemy budowe (po roku szukania dzialki:()Ale do rzeczy:
Masz dylemat jaki przekrój WLZ (kabla zasilajacego) wybrac i slusznie bo sprawa jest wazna, aczkolwiek wybor dla osoby znajacej temat jest prosty!
Sa dwa kryteria doboru kabla:
- moc zapotrzebowana jaka zostala tobie przydzialona, prad dopuszczalny dlugotrwale,
- dopuszczalny sprdek napiecia.
Przyjmijmy ze masz moc zapotrzebowana 12 kW. Dla takiej mocy kable 5x6 spelnia warunek ktyterium pierwszego, ale drugiego juz nie. Dla takiej mocy przy dlugosci kabla 50 metrow masz spadek napiecia odpowiednio dla przewodow:
-5x6 = 1,13%,
-5x10 = 0,68%,
-5x16 = 0,42%.
Do obliczen przyjalem kable miedziany bo aluminium przy takich przekrojach sie nie stosuje. Dopuszczalny przez normy spadek wynosi 0,5%. Ale jesli masz moc zapotrzebowana 12kW to mozesz dac 10mm2 jesli masz 15kW daj ze wzgledu na dlugosc przewodu 16mm2.
Jeszcze kilka slow do poprzednich postow
co do punktu pierwszego to zastalo napisane wyzej, a co do drugiego to wiekszej bzdury dawno nie widzialem. NIE MA w sieci z wydzielonym przewodem ochronnym sa instalacje. Jest obawiazek budowania instalacji 5 przewodowej.
O to chodzi ze SIEC nn dochodząca do zlacza kontrolno pomiarowego w granicy dzialki jest 4 przewodowa (pewnie uklad TN-C chociaz niekoniecznie, czyli L1,L2,L3,PEN), a dopiero w zlaczu nastepuje podzial na instalacje 5 przewodowa (uklad TN-S), czyli w zlaczu nastepuje rozdzial przedowu PEN, na PE i N. Punkt rozdialu musi byc bezwzglednie uziemiony i mamy instalacje 5 przewodowa. Uziemieniem punktu rozdzialu i zlacza zajmuje sie firma ktora je instalowala a ty jako odbiorca masz przygotowane 5 zaciskow pod ktore podlaczasz kabel(oczywiscie musi to zrobic osoba z odpowiednimi uprawnieniami).
A i jeszcze jedno bednarke oczywiscie nalezy rozniez wkopac i polaczyc z GSU (glowna szyna uziemiajaca) umieszona w katlowni czy w garazu.
Pozdrawiam