Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

samir

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    174
  • Rejestracja

samir's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Witam Mam pytanie jak często trzeba sprzątać w kotłowni z kotłem bawaria. U mnie zasypywanie eko groszkiem powoduje że pył weglowy jest wszędzie (worek czy wiadro obojętnie).
  2. My tu gadu, gadu a nasze pomysły trafiają na rynek http://www.soliventus.pl/?mode=content&id=12
  3. Masz rację funkcja "priorytet cwu" w sterownikach kotłów stałopalnych (np. z podajnikiem) jest chyba najlepszym rozwiązaniem dla dynamicznego wykorzystania bufora. Też korzystałem z tej funkcji na sterowniku ST-37 TECH. Tam max. można było ustawić 62 st. C i po osiągnięciu zadanej temp. (czujnik cwu na buforze) kocioł przechodził w stan podtrzymania nawet na kilka/kilkanaście godzin. Zbiornik można oczywiście ładować na tyle ile nam potrzeba czyli latem np. 1/3 a zimą na full (przełączanie między czujnikami na różnych wys.) Wracając jednak do tematu jaki poruszył kolega Edde to decydując się na wersję elektroniczną dostęp do montowanych czujników raczej bym zostawił ponieważ z własnego doświadczenia wiem iż przepięcia powodowane wyładowaniami atmosferycznymi mogą sporo namiaszać chyba że zasilanie sterownika/termometrów będzie z izolowanego galwanicznie źródła.
  4. Czy kupując wiertarkę, rower czy kocioł stałopalny myślisz o tym kiedy to się zwróci i czy w ogóle? Powtarzasz marketingowe brednie. Urządzenie jak każde inne, że służy akurat do grzania to co, obowiązują go jakieś "specjalne prawa zwrotu"?. Myślałbym raczej w kategorii czy mi to ułatwi czy utrudni funkcjonowanie układu cwu lub cwu+co.
  5. No to wychodzi na to że jestem debilem. Jednak wracając do źródeł czyli do Twoich postów sprzed kilku lat gdzie pisałeś o maksymie "szycia na miarę". Zgadzam się z tym i tak właśnie projektowałem i wykonałem swój system c.o i c.w.u. Bufor w sezonie zimowym ładowany kotłem retortowym (cały) przejmuje nadmiary z niego stabilizując pracę oraz pełni funkcję przepływowego podgrzewacza cwu. Latem bufor jest magazynem dla energii z solarów ładując się na tyle ile jej jest danego dnia. W dni pochmurne lub w okresach przejściowych (wiosna, jesień) ładowany zamiennie z drugiej taryfy lub solarów (mało energii ) do 1/3 pojemności (ok.250l) bo więcej po prostu mi nie potrzeba. Wężownica cwu w górnej części zbiornika w układzie przeciwprądowym pozwala na stabilne korzystanie z ciepłej wody dla 4 osób. Moim zdaniem dynamiczne wykorzystanie bufora sprzęgającego kilka funkcji jest jego zaletą a nie wadą.
  6. Bufor ma tą ciekawą zaletę warstwowego układu wody a co za tym idzie nie trzeba grzać go w całości można zależnie od potrzeb utrzymywać tylko część jego zładu o wyższej temp. Mój 800 litrowy bufor w trybie letnim utrzymuje 250l o temp. 55st C ( jeśli pogoda pozwala to więcej - grzeją wtedy kolektory)
  7. A to zwracam honor . W sprawie tej karbowanej Cu jak Ci się uda coś namierzyć polecam się pamięci (oczywiście vice versa).
  8. Działać będzie tylko po co tyle roboty? serwis rozumiem w przypadku grzałek ale wężownicy solar?
  9. Co taki rozwiązaniem zyskujesz (oprócz dodatkowego baniaczka). Tak samo zadziała wężownica solar+grzałki z stożkowym talerzem nad sobą.
  10. Właśnie też tego tematu szukam. Ostatecznie zostają lamelki (oj, dużo ich trzeba )
  11. Możesz podać jakiś namiar na taką rurkę?
  12. Jak jeszcze ktoś pamięta tę konstrukcję to kanał środkowy w zbiorniku służył (w przypadku cwu) do wymuszenia cyrkulacji w obrębie wężownicy by zwiększyć efekt wymiany ciepła między zładem a wodą w ślimakach natomiast jeśli rezygnujemy z tej funkcji to najlepszym rozwiązaniem jest wężownica po obwodzie baniaka zagęszczona u góry. Oczywiście tu kompromis miedzy jej pojemnością/pow. wymiany a wydajnością (l/min), oraz początkowe założenia co chcemy osiągnąc. Dobrze, że coraz więcej kolegów o tym pisze bo to jeden z ważniejszych punktów całej zabawy.
  13. Poczytałem o systemie Aqua i masz rację, jakoś inaczej zakodowałem sobie pracę tego układu.
  14. Moje gratulacje powstaje kolejny bufor. Można jeszcze zastanowić się nad wężownicą solara, ponieważ istnieje już system Aqa Paradigmy to pewnie pozbycie się kilkunastu/kilkudziesięciu metrów miedzi uprości budowę a o oszczędności finansowej nie wspomnę. Tu jeszcze może mała podpowiedź zamiast kierownicy i dolnego talerza (w przypadku rezygnacji z wężownicy) można zastosować centralnie osadzony "komin" wykonany z gęsto plecionej siatki mosiężnej lub nierdzewki. Ukierunkuje on każdą "wrzucaną" ciepłą strugę dostarczając ją do odpowiedniej warstwy a jednocześnie zapobiegnie ich mieszaniu. Noszę się z zamiarem zmiany źródła zasilania z retorciaka na PCi więc myślę o kolejnym większym i prostszym buforze (może dwa 2x1000l). Mam kilka pytań do kolegi Andstach1 w kwestii pompy ciepła ale by tu wątku nie rozmywać spróbuję na p.w. Jeszcze raz słowa uznania za opis i owocną współpracę z Adamem_mk.
  15. Wiesz samym Thermaflex`em to trochę za mało, ja miedzy nim a zbiornikiem mam jeszcze ok. 12 cm piany izolacyjnej. Taka "kanapka" raczej dobrze izoluje, organoleptycznie to przykładając dłoń do powierzchni izolacji czuje się ciepło jej samej (a w zbiorniku 60 st.C). Jednak dokładniejszą relację zdałaby kamera termowizyjna. Wyświetlacz to integralna część układu mikroprocesorowego z niego jest zasilany (+5V) a całość z zewnętrznego zasilacza +8V. Muszę tu dodać mały drobiazg mianowicie termometry są na zbiorniku (przylgowo) i w zasadzie pokazują temperaturę blachy a przy większej dynamice zładu np. start kotła, koniec ciepłej wody-kocioł nie pracuje obserwuję histerezę w odczytach temp. nawet kilkuminutowe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...