Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kajkus wrc

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

kajkus wrc's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam wszystkich forumowiczów i posiadaczy W 30.12. To już 3 lata jak jestem posiadaczem tego domu. Po 3 latach nadal jestem zadowolony ze swojego wyboru i budowy tego projektu. Dziś wiem jak wiele znaczy dobrze sie przygotować i zaplanować budowę. Wiem też, że inwestycja w dobre materiały procentuje z czasem. Ponadnormatywne ocieplenie fundamentów, scian i dachu daje oszczędności w energii. Uzycie dobrych materiałów wykończeniowych daje efekt w postaci estetyki i braku pęknięć, rys i tego typu usterek. Jedno co moge poradzić to podczas budowy planujcie juz swoje otoczenie. Po budowie przychodzi czas na upiekszanie terenu i wtedy sa spore problemy. Do okoła domu sporo gruzu, resztki po dachówce, itp. Dodatkow nie przemyslane nasadzenia roślin i drzew. Dzis jestesmy w trakcie 3 sezonu , a w ogrodzie zmiany, zmiany, zmiany. Pewne roslinki okazały się zbyt wielkie jak na sąsiedztwo domu, pewne pomysły juz sie nie podobaja. Dziś zrobiłbym inaczej, bez pospiechu i presji przemyślał i zaplanował ogród, co pewnie bardzo ograniczyło by koszty, czas oraz wysiłek.
  2. Koszt całkowity (tak jak wyżej pisałem) prądu w miesiącu lutym to 377 zł. Z uśmiechem na twarzy słucham ile ludzie wydają na gaz w tym roku. Kiedy w 2009 roku zacząłem budowe swojego domu i mówiłem znajomym o chęci wstawienia pomy, wielu (prawie każdy) patrzył na mnie z politowaniem i pukał sie w czoło śmiejąc się z moich planów. Dziś, to ja się śmieje z tych co śmiali się z moich planów.
  3. Dla zainteresowanych Wydatek jaki poniosłem w miesiacy styczniu w 2010 roku na prąd to 385 zł. Na cały koszt składa się pobór prądu do pompy ciepła (10KW), oświetlenie domu, kuchnia (wszystko na prąd, płyta indukcyjna, czajnik, ekspres itp.), rekuperator, zmywarka, pralka itp. Ciepła woda w domu oczywiscie też z pompy ciepła. Jaką zime mamy w tym roku wszyscy wiemy. U mnie na mazurach nocą potrafi być nawet minu 26 !!!. Dodam, że do dziś posiłkowaliśmy się kominkiem (bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzenia ciepła) poszło ok 1 do 1,5 drewna. Dziś już wiem, że kominek to była strata czasu i pieniędzy na palenie w nim i dogrzewanie domu. Taniej wyszłoby pompą ciepła. Temperatura w domu to plus 23 stopnie
  4. jeśli to możliwe to proszę o przesłanie zdjęć z budowy gdyż my mamy pobudowany już stan surowy a interesuje mnie wykończenie mó adres meilowy an_milewskawp.pl
  5. Miłosz, jakoś ciężko mi zlokalizować w moim domu schody które widać u Ciebie na fotce. Robiłeś jakies dodatkowe wejscie na górę ?
  6. To zależy od Ciebie Wstaw sobie zapach np. Ambi Pur i będziesz maił "fiołki w domu"
  7. Ja mam taki system. Działa ok. Kominek jest firmy TQD znany również pod nazwa Nordica, z dostarczaniem powietrza do paleniska z zewnątrz. Rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz ma średnicę 160. Kominek jest bez szybra. Załadowanie 3-4 kawałków buczyny starcza na ok3 godzin wolnego (mały płomień) palenia. Reku fajnie odbiera nadmiar produkowanego ciepła i rozprowadze je po domu. Dzięki reku w kazdym pomieszczeniu mam podobną temperaturę.System działa, a ja jestem zadowolony. Chyba dobrze wydałem kase na jego budowę.
  8. W starych domach i blokach nie trzeba nic rozszczelniać. Tam raczej trzeba uszczelniać. Okna są rozszczelnione "fabrycznie" 100% racji
  9. założenia czysto teoretyczne dwa identyczne domy (projekt, kubatura, technologia, materiały) oba mają rekuperator. Dom 1i 2 zamieszkuje rodzina 4 osobowa. Róznica jest w stylu zycia tych rodzin. Dom jeden to rodzina domatorów, większość czasu spędzaja w domu gdzie palą żarówki (zwykłe bańki które mocno sie grzeją), sporo gotują na swojej gazowej kuchni, często biorą prysznic, uwielbiaja palić w kominku, dom ogrzewany jest piecem który ogrzewa dom grzejnikami (ogrzewanie wysokotemperaturowe) itp Dom 2 to rodzina bardzo zapracowana. Żadko są w domu, jedzą na mieście a jeżeli gotują to na nowoczesnej indukcyjnej kuchni która nie grzeje powietrza tak jak gazowa. Dom ogrzewają pompą ciepła i podłogówka (ogrzewanie niskotemperaturowe), oświetlenie to żarówki diodowe (zimne) itp. Jak obliczyć w tych identycznych domach zyski lub straty na ogrzewaniu ? Dodam, ze te dwa identyczne domy stoją na dwóch różnych działkach, jedna bardziej wietrzna druga mniej, jeden przy lesie drugi w szczerym polu. I co ? Czy jest realne wyliczenie jakiś oszczędności ? Przecież dom 1 generuje tyle ciepła, że rekuperator będzie miał z czego odzyskać ciepło, drugi dom aby ogrzać powietrze wchodzące do domu bedzie wspomagał się grzałką. Niby dwa takie same domy, dwa identyczne, a jednak jak różne. . . Powtórze jeszcze raz, moim zdaniem rekuperator jest dla komfortu, odzsysk ciepła to efekt uboczny. Jezeli ktoś ma zyski z rekuperacji to tylko i wyłącznie producent oraz instalator którzy go sprzedają. Ja dziś sprawdziłem swoją centrale, zajrzałem do środka i co ? Żadnych pieniędzy tam nie znalazłem, nic tam nie leżało oprucz kurzu na filtrze. Wniosek jeden. Rekuperator daje komfort nie pieniądze. .
  10. jak zabraknie prądu to rozszczelnie okna. Prosta metoda na wentylacje mechaniczną która była i jest we wszystkich starych domach i blokach gdzie okna są jeszcze z czasów gdy dom stawiano.
  11. ciekawe myslenie - ale chyba sie rozpedziles. Fantom Nie, nie rozpędziłem się. Wychodzę z założenia, że dom to bezzwrotna inwestycja która generuje koszty. Koszty są i będą. Jestem realistą, nie liczę, że co kolwiek przyniesie mi zysk lub zwrot kasy. Zainwestowałem w rekuperator, pompe ciepła i ponadnormatywne docieplenie całego domu. Zainwestowałem w wygodę oraz komfort. Poniosłem koszty które nigdy mi się nie zwrócą. Poniosłem je swiadomie i nienarzekam, jestem zadowolony.
  12. Jestem posiadaczem rekuperatora. Nigdy nie podchodziłem do tego tematu w kwestii "kiedy on mi się zwróci". NIC NIGDY NIKOMU się nie zwróci, żaden system choćby był za 1 grosz. Mój wydatek na reku to wydatek poniesiony w komfort i wygodę. Lubię mieć w domu świerze czyste powietrze, okna (szyby) bez pary , suche lustra w łazience oraz brak grzyba na ścianie. Odzysk ciepła jest u mnie "efektem ubocznym" rekuperacji. Wyliczenia związane z jakimś zwrotem inwestycji uważam za bezsens. Czy grawitacja, czy rekuperacja zwróci mi jakieś pieniądze na konto ? Wyliczenia ile zyskam ile strace są czysto teoretyczne przy każdym systemie. Liczy się je wygodnie dla każdej ze stron która chcę udowodnić wyższośc swojej racji. Mo wybór był świadomy i do dnia dzisiejszego jestem z niego zadowolony. Osobiście polecam rekuperacje. Polecam, lecz nie wmuszam tego systemu jako jedyny i słuszny.
  13. Mili, właśnie minął pierwszy tydzień naszego mieszkania w naszym domu. Budowa trwała coś koło 9 miesięcy. Dom stoi. Mieszka się cudownie. Tą wiadomość piszę w salonie naszego W30.12 gdzie pięknie błyska płomień w kominku a w nogach leży i grzeje (taki dodatkowy grzejnik ) nasza sunia AZA. Prawie 10 dni mieszkania w domu bez telewizora gdzie każdego wieczora z lampką dobrego wina w ręku siedzę wraz z żoną i cieszę się ciszą oraz wygodą pięknego domu. Jednym słowem, sielanka.
  14. Bez wielkich zastrzezeń. Wszystko na czas i bez zbędnego stresu. Współpraca układała się dobrze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...