Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jesionki

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    56
  • Rejestracja

jesionki's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam! Może podzielę się moimi spostrzeżeniami... Wybudowałem nowy dom: - rekuperator ENERVENT - wymiennik obrotowy, kanały sztywne, ocieplone; - piec kondensacyjny; - podłogówka + 2 kaloryferki suszarki w łazienkach, sterowanie pętli siłownikami + termoregulatory na ścianach w pomieszczeniach; - kominek z płaszczem wodnym - w układzie zamkniętym (w jednym z piecem). Sądzę że w takim przypadku WM z wymiennikiem (rekuperatorem) jest nieodzowna. Zapobiega to nagłym zmianom temperatury w pomieszczeniach i jej stabilność (wymóg ogrzewania podłogowego). Oszczędność na medium grzewczym znaczna. Współpraca znakomita. Wilgotność OK, ponieważ wymiennik obrotowy wymienia również część wilgoci w powietrzu, więc nie wysusza jak np. wymiennik krzyżowy. Nie wyobrażam sobie dziury w dachu i niekontrolowanego wyrzucania ciepłego powietrza na zewnątrz w okresie grzewczym.
  2. Annecy czy mógłbyś też załączyć fotki legarów i ich mocowań? Jak rozwiązałeś konstrukcję nośną?
  3. Masz rację, ale tylko w kwestii bicia piany, bo merytorycznie zabezpieczenie termiczne nie jest na prąd i w opisanej przez Ciebie sytuacji zadziała i to z wielkim powodzeniem. Nie przeceniałbym układu otwartego. Proponuję zapoznać się z tematyką kominków z PW i ich zabezpieczenia. Odpowiadam tylko po to aby czytających wyprowadzić z błędu w jaki wprowadzają Twoje wypowiedzi na ten temat.
  4. Bez obrazy, alle jak widać na powyższym obrazku Twa wiedza w tym względzie jest niekompletna. Jest to ZABEZPIECZENIE TERMICZNE, które jest umieszczone na powrocie do płaszcza - podłączenie zimnej wody za pośrednictwem zaworu termicznego, który po przekroczeniu temperatury 95 stC, dopuszcza zimną wodę do obiegu. Natomiast zawór ciśnieniowy (w układzie zamkniętym 2,5bar, w układzie otwartym 1,5) jest zamontowany po drugiej stronie i wyrzuca wrzątek do kanalizacji. Co niektórzy twierdzą, że w układzie otwartym nie trzeba tego elementu montować, gdyż rolę jego spełnia naczynie wzbiorcze z automatycznym zaworem, ale jest to prawda połowiczna i wszystko zależy od tego jak daleko od kominka po rurze znajduje się naczynie od płaszcza no i przekrój rur. W przypadku dużych odległości zabezpieczenie termiczne jest wskazane, bo chodzi o czas reakcji na nadciśnienie pojawiające się w przypadku zagotowania kominka. Co prawda jest to parę złotych wydatku więcej, ale bezpieczeństwo przede wszystkim. W przypadku zaniku napięcia i niepracującej pompie to że układ jest otwarty Cię nie uratuje - obieg będzie martwy. Może to zadziałać w grawitacyjnym, gdzie nie ma pompy, ale jedynym lekarstwem w profesjonalnym zabezpieczeniu układu wymuszonego jest UPS, czyli podtrzymanie napięcia po jego zaniku przez co najmniej 1 , w wielkim uproszczeniu z akumulatora.
  5. Panowie poszukuję dobrego posadzkarza, który mi zrobi fachowo podłogi nad ogrzewaniem podłogowym z okolic Ostróda Olsztyn. Czy jest ktoś tu na forum?
  6. I dla tego stosuje się kominki specjalnie przeznaczone do układów zamkniętych (patrz Lechma), które obowiązkowo mają chłodnicę płaszcza wodnego. Ja uważam że układ zamknięty jest układem lepszym, ale to są rozważania typu co było pierwsze kura czy jajko. W obu przypadkach zalecamy montaż zabezpieczenia termicznego, bo to bezpieczeństwo. Wiem że montażyści "starej daty" by oddali życie za układy otwarte, ale technologia poszła troszkę naprzód... Na zachodzie układy zamknięte, przy opale stałym, można było stosować już od dawna, u nas dopiero od wejścia nowej ustawy jakiś czas temu (do 30kW czy jakoś tak). Układ zamknięty pozwala sprzężyć dwa lub więcej źródeł ciepła bez wymiennika np. kocioł gazowy i kominek PW, solary, wspominany bufor jako magazyn itp itd.
  7. Święta prawda, ale chłop pytał się o wężownicę a tu jeżeli już to aż się prosi żeby C.W.U była też grzana przez bufor. Czyli 1 wężownica i zasobnik
  8. No nie wziąłem tego pod uwagę i trzeba przeliczyć czy się opłaca. Nie mam w tym względzie doświadczeń. W przypadku taryfy i braku innych urządzeń wężownice nie są potrzebne, ale po jaki diabeł wtedy robić osobny bojler na C.W.U.? Lepiej wtedy dać 1 wężownicę dla zasobnika i jechać na buforze z ogrzewaniem i ciepłą wodą.
  9. Kolego piec elektryczny jest źródłem ciepła kontrolowanym. To po co Ci bufor ciepła? Mieć aby mieć. Wystarczy sterownik pokojowy lub jakiś bardziej wymyślny do pieca i bajka. Bufor jest tu nie na miejscu - byś zbankrutował na rachunki. Bufor stosuje się przy źródłach które mają tzw piki cieplne czyli opał stały lub źródła odnawialne itp. Pozdrawiam
  10. Racja, troszkę odbiegliśmy od tematu, ale pozwólcie, że tylko odpowiem. Sprawność rzeczywista jest na poziomie 85% (klasa odzysku ciepła A), co przy sprawności wymienników przeciwprądowych (deklarowanej) 95%, nie podają faktycznej, to polemika laboratoryjna. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych urządzeń antyzamrożeniowych, nie szroni się, i wymienia również wilgoć w powietrzu, co nie skutkuje problemami z chorobą spojówek lub układów oddechowych (bez dopłaty). Mam tu na myśli Fińskie rozwiązanie Enervent, sprawdzony produkt i to w dużo gorszych warunkach niż polskie. Funkcja pod kominek i automatyczny bypas w bardzo dobrej teraz cenie. Entalpiczne wymienniki to wymienniki tak na prawdę przeciwprądowe (nie wnikająć w szczegóły), które są pokryte specjalną substancją i mają bardzo wysokie ceny, a jak się sprawdzają trudno się przekonać, gdyż mało kto je kupuje. Zamarzają już przy -5stC jeżeli nie mają grzałki zamówionej za dopłatą. Wymienniki obrotowe są szeroko stosowane w profesjonalnych zastosowaniach i przy teraźniejszej cenie to niezwykle atrakcyjna oferta. Jestem użytkownikiem i mogę potwierdzić że to dobre rozwiązanie. Już wracamy do tematu pozdrawiam
  11. Jeżeli mogę doradzić to proponuję Ci zamontować porządny rekuperator z wymiennikiem obrotowym. Odpadnie Ci problem ze zbyt suchym powietrzem. Wymieniają one również ok 10 - 15% wigoci między powietrzem wydalanym i wtłaczanym.
  12. Do solarka można dać zwykły sterownik, który kontroluje ładowaniem zasobnika C.W.U. lub bufora. Moim zdaniem, dużym problemem instalacji solarnej jest zabezpieczenie jej przed przegrzaniem w miesiącach gdy słońce operuje mocno. No i mała wydajność w okresie grzewczym. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto je stosować, gdy największym kosztem zamieszkania jest ogrzewanie. Inwestuj w rekuperację. Tu są doże oszczędności.
  13. michalwdowski, chyba to się mucha na.... nitce. haha Poczytaj instrukcję - ma z cała pewnością i to definiowalną dla odpowiednich temperatur zewnętrznych.
  14. jesionki

    Pełne deskowanie dachu

    W marcu 2009 r. położyłem na pełne deskowanie membranę Aquatec 150T i dachówke ceramiczną. Stało to sobie do teraz, sprawdziłem czy nie ma przecieków i przystąpiłem do ocieplania wełną Isower Unimata 2 x 15cm. POwiem tak, memmbrana jest gruba, bardzo wytrzymała, szczelna i co najważniejsze oddycha (przepuszcza parę wodną do góry), a nie przepuszcza wody. Jest to produkt trójwarstwowy z filmem, który powoduje przenikanie pary tylko w jedną stronę!!! Problem polega na tym, że trzeba ją po położeniu na dach przykryć dachówką lub innym pokryciem wierzchnim do 3 miesięcy. Deski zapobiegają (merytorycznie) zwieszaniu się membrany (nie folii bo to nie ta półka) w momencie, gdy pod dachówkę zawieje śnieg i na wiosnę zacznie topnieć. W wyniku tego powstają takie torby, prowadzące niejednokrotnie do rozszczelnienia dachu. Uważam, że jest to bardzo fajne rozwiązanie łączące zalety obu systemów - deska + papa i folia na krokwie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...