Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pabelos

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

pabelos's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ile czasu moze stac woda w wykopie pod fundamenty na gruncie gliniastym, zanim podloze zaczne zmieniac wlasciwosci plastyczne ? Cale dno zabezpieczone jest warstwa 10-15 cm chudziaka.
  2. Gadalem z kierbud-em, powiedzial zeby nie wybierac tylko zalac chudziakiem 10 do 15cm. Tylko chudziak juz nie jako opcja, tylko obligatoryjnie.
  3. z tym sie nie zgodze, ludzie buduja w glinie. A "przekopywanie" sie przez gline nigdy nie daje gwarancji przekopania sie. To juz by trzeba bylo robic odwierty geologiczne zeby zobaczyc ile jej jest. A co jak bedzie warstwa gliny pare metrow ?
  4. witam, wykopalem dol pod fundamenty i ubilem go po calosci skoczkiem. Nie wiem czy dobrze zrobilem, bo po ubijaniu mokra glina w dnie wykopu sie uplastycznila. Pytanie czy cos "zepsulem" i zdjac ta ubita warstwe, tj poglebic sobie fundament, czy mozna na to wylewac chudziaka, czy poczekac az glina wyschnie i stwardnieje ?
  5. co do cen, to 60 cienka + 200 filtr, 110 gruba + 600 filtr. lustro jest na 8-9m, studnie wywiercili na 24m ( jedna i druga ). Po wywierceniu pierwszej, Pan zadzwonil do mnie i powiedzial ze mam za nisko lustro, ze moge sobie co prawda wykopac kilka betonow nizej, ale to juz nie bedzie to samo, kiepska wydajnosc i wogole slabo sie ta studnia nadaje, co w polaczeniu z moja wiedza w tym temacie zaskutkowalo decyzja o kopaniu drugiej. Ale podobnie jak Ty wyczuwam tu lekki smrod i dlatego chcialbym poznac opinie innych.
  6. co do cen, to 60 cienka + 200 filtr, 110 gruba + 600 filtr. lustro jest na 8-9m, studnie wywiercili na 24m ( jedna i druga ). Po wywierceniu pierwszej, Pan zadzwonil do mnie i powiedzial ze mam za nisko lustro, ze moge sobie co prawda wykopac kilka betonow nizej, ale to juz nie bedzie to samo, kiepska wydajnosc i wogole slabo sie ta studnia nadaje, co w polaczeniu z moja wiedza w tym temacie zaskutkowalo decyzja o kopaniu drugiej. Ale podobnie jak Ty wyczuwam tu lekki smrod i dlatego chcialbym poznac opinie innych.
  7. witam, mial ktos z Was taka sytuacje, ze wykopal studnie ( cienka ) i okazalo sie ze lustro wody jest za nisko i trzeba wykopac drozsza studnie ( gruba ). Ile placiliscie wtedy za wykopanie tej pierwszej ? Normalnie pelna stawke, czy taniej ? pozdrawiam.
  8. witam, mial ktos z Was taka sytuacje, ze wykopal studnie ( cienka ) i okazalo sie ze lustro wody jest za nisko i trzeba wykopac drozsza studnie ( gruba ). Ile placiliscie wtedy za wykopanie tej pierwszej ? Normalnie pelna stawke, czy taniej ? pozdrawiam.
  9. no ok, dzieki za pomoc, ale jeszcze ostatnie pytanie #2 czy jest jakis sposob wylania takich slupow do poziomu 0 razem z lawami, czy pod wplywem wlasnego ciezaru nie bedzie sie moj b15 wylewal dolem ?
  10. ostatnie pytanie, planuje w tym sezonie zrobic stan 0 i dopiero w nastepnym elewacje z dachem. Czy jak zaleje te slupy do stanu 0 i dopiero na przyszly sezon wyleje reszte do poziomu wienca, to czy nie bedzie to mialo wplywu na jednorodnosc takiego slupa ? Czy trzeba wykonac jakies specjalne operacje typu np. skucie wierzchu slupa zeby nowy beton lepiej sie zwiazal ze starym ?
  11. to teraz wiem dlaczego w projekcie mam pape 2x miedzy chudy beton a lawe. Zaczyna miec to sens.
  12. no teraz to dales mi zagwozdke, jak zrobic taki monolit ? czy wylac lawy, odczekac, zrobic szalunek i wylac caly slup ? czy ew. wylac slup do poziomu 0, nie izolowac, zrobic elewacje, wylac slup razem z wiencem ? Co z izolacja takiego slupa ? przeciez bez izolacji on bedzie podciagal wilgosc od stopy ?
  13. Witam, mam w projekcie kilka słupów w scianie elewacyjnej. Z fotek na forum widać że fachowcy robią takie słupy na 2 sposoby: Sposób pierwszy. Wypuszczają zbrojenie z ław, izolują poziomo lawy, kładą bloczki zostawiając luke na słup, nastepnie mocują szalunki do bloczków i w powstałą lukę leją beton. Nastepnie izoluja poziomo, podobnie muruja sciany elewacyjne, zostawiajac przerwe na szer. slupa, potem tak samo montuja szalunki, tj. do scian i zalewaja slup razem z wiencem. Przyklad: http://images20.fotosik.pl/398/4dd46a09e90d0114.jpg http://images26.fotosik.pl/17/ceb4318df30e2b3e.jpg Sposób drugi. Wypuszczają zbrojenie z ław, izolują poziomo lawy, nastepnie ukladaja szalunek z desek, czy kwadratowych monotub i zalewaja betonem. Dopiero potem ukladaja bloczki betonowe, doklejajac je do wylanego slupa zaprawa. Nastepnie klada izolacje pozioma na sciany fundamentowe i ustawiaja szalunek slupa do wys. wienca i zalewaja betonem. Dopiero potem sciany elewacyjne, tak samo jak fundamentowe, doklejane do slupa na zaprawe. Przyklad: http://images4.fotosik.pl/82/9032d7ece3e9cd9d.jpg ... Pytanie brzmi, czy dobrze to podpatrzylem że w obydwu przypadkach slup jest zdylatowany w 2 miejscach przez izolacje pozioma. Ma to sens bo nie bedzie podciagal kapilarnie wilgoci, ale z drugiej strony trzyma go tylko zbrojenie, czy tak moze byc ? Czy obydwa sposoby sa prawidlowe ? ew. ktory jest lepszy czy gorszy. ? Pozdrawiam Ps. Mam nadzieje ze forumowicze, z których zdjęć skorzystałem nie będą mi mieli tego za złe.
  14. wlasnie unikalnosc takiej izolacji, pchnela mnie do poruszenia tego watku na forum. Co prawda znalazlem kilka technologii gdzie takowa izolacje sie robi np.tu: http://www.technologie-budowlane.com/Voltex_zasady_stosowania-a-77-12_13_15-.html jednakze studiujac forum i inne zrodla doszedlem do wniosku ze to rozwiazanie jest bynajmniej rzadko spotykane i dlatego postanowilem sie dowiedziec dlaczego. Dziekuje wszystkim za odpowiedz i ciesze sie ze tym razem nie trafilem do "Zlotych" Pzdr.
  15. Pomijajac zlosliwosci, sugerujesz ze podklad z chudego betonu jest zbedny jezeli grunt jest stabilny i jest izolacja ? Jako expert, wiesz moze co przyswiecalo projektantowi, piszac o tej izolacji na podkladzie z chudziaka ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...