majkel76 napisał:
Witam
Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :
Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego
5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )
4...Coś jeszcze?
Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem
Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).
Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.
Z góry dzięki za odpowiedź
O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.
Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?
I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ).
A zasilanie elektr przy kominku będzie.