-
Liczba zawartości
40 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez nogarda
-
Jeszcze dopiszę, że moim zdaniem, drewno mogło być nie za mokre ale właśnie za suche - wciągnęło więcej wody w słoje co spowodowało większe wybicie miękiszu. Wilgotne lub półsuche drewno zdecydowanie mniej jest podatne do reagowania w taki sposób podczas malowania. Drewno nieszlifowane tylko po prostu heblowane, również zareagowałoby mniej intensywnie niż szlifowane, szlifowanie bardziej "otwiera" drewno, co powoduje, że np. po pierwszym malowaniu powierzchnia jest bardzo chropowata.
-
Urządzenia do pomiaru wilgotności drewna posiadają najczęściej 2 krótkie, cienkie kolce. Wybierasz stronę zawiasową wbijasz, niestety musisz przebić farbę, i dostajesz wynik wilgotności. Powinno być około 15%, ale na pewno nie powyżej 20%. Z zupełnie innej beczki, solne wybijanie słojów pod wpływem farb wodnych, może oznaczać, że do zrobienia twoich drzwi zostało użyta drewno o stosunkowo rzadkim usłojeniu, bardziej miękkie, mniej zbite, lżejsze. Stolarzowi być może nie chciało się po gruntowaniu barwiącym, dostatecznie dobrze wyszlifować powierzchni przed nałożeniem kolejnych warstw farby.
-
Podłogówka firmy KAN THERM - kto ma doświadczenia?
nogarda odpowiedział luk__25 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Od dwóch lat użytkujemy podłogówkę zrobioną na rurach i rozdzielaczu KAN-Therm, nie ma z tym problemów, układanie rury jest może trochę pracochłonne, rura jest wielowarstwowa fi18 -najgrubsza od firmy Kan, cała z tworzywa, bez warstwy aluminiowej, z bardzo grubymi ściankami, przez to układanie jest może bardziej utrudnione niż przy rurach PexAlPex. Chodziło mi głównie o mniejsze opory przepływu, i przy okazji większą wydajność cieplną. Podłogówka działa zgodnie z założeniami. Ze względu na złe oszacowanie długości, został mi jeszcze cały 200 metrowy zwój rury. Zainteresowanym mogę odsprzedać. -
Znam ten przepis, ale jak nie będziesz tańczył w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara to się nie uda A ten taniec i ognisko oczywiście w miejscu, które trzeba zagęścić.
-
A później rodzą się mity jaka ta podłogówka jest be.... Taki sposób zasilania podłogi powoduje przegrzewanie podłogi ponad zalecane standardy, ponadto, powstają większe naprężenia, które mogą nawet spowodować "głuchnięcie" niektórych kafelek. Skądś jednak się wzięły zalecenia, żeby do zasilania podłogówki woda nie przekraczała 55 stopni C. Osobiście za to uważam, że dobrze zaprojektowana podłogówka powinna potrzebować max 45 st. C na zasilaniu. Niestety bardzo często jest robione tak jak to wcześniej opisano.
-
Nawet najbardziej wyschnięta ogrzewana podłoga przed położeniem kafelek wymaga wygrzania. W trakcie wygrzewania dopiero powstają naprężenia , które mogą spowodować np. drobne pęknięcia. A chodzi o to, żeby podłoga "przeszła" przez swój cały zakres wymiarowy - rozgrzewanie podłogi powoduje jej rozszerzanie, po raz pierwszy wskazane jest robić to powoli, nawet przez kilka dni, zwiększając stopniowo temperaturę podawanej wody do obiegu. Najlepiej dojść z temperaturą wody do maksimum dopuszczalnego dla podłogówki, czyli zasilania 55 stopni, później całość należy powoli wychładzać, również nawet przez kilka dni, na końcu jeszcze szybkie rozgrzanie i stygnięcie. Rozgrzewa się i zmienia wymiary nie tylko podłoga ale również rurki w tej podłodze zabetonowane, to wszystko może mieć wpływ na powstanie mikropęknięć, lepiej jeśli w takim momencie jeszcze na podłodze nie ma kafelek. Zawsze można zrobić bez wygrzewania, tylko przy takim koszcie całości chyba szkoda byłoby później sobie mówić, "a przecież można było wygrzać" Pozdrawiam
-
Sposób montażu filtra mechanicznego do wody
nogarda odpowiedział nogarda → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
I nic? Żadnej opinii fachowców?? -
Mam mały problem dotyczący sposobu zamontowania mechanicznego filtra do wody. Chodzi konkretnie o filtr przed przepływowym piecem CO. Mój instalator zainstalował go mianowicie na powrocie ale w pionie, w taki sposob, że kierunek przepływu jest "pod górę". Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi (to znaczy przed zamontowaniem zasobnika CWU), ale po zainstalowaniu zasobnika okazało się, że w wężownicach było sporo syfu. Chwilę po uruchomieniu grzania CWU filtr się zapchał (znaczy przepływ wody mierzony przez kocioł spadł do zera), został wyczyszczony (faktycznie był bardzo zasyfiony). Sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie, za każdym razem było widać jakiś brud. Ale mniej więcej po piątym wyczyszczeniu, stale spada wydajność pompy obiegowej a przy kolejnych czyszczeniach filtr wygląda już na czysty. podejrzewam, że w obiegu cały czas znajdują się jakieś cząstki zatykające, ale po zamknieciu przepływu wypadają z filtra z powrotem do rury poniżej. A chwilę po uruchomieniu obiegu znowu przytykają filtr. Szukałem w internecie informacji na temat prawidłowego sposobu montażu takiego filtra, niestety nie znalazłem. Proszę fachowców o jakieś informacje. Jak na mój gust taki filtr powinien być zamontowany w poziomie, tak żeby odfiltrowane przez niego śmieci nie mogły się już z niego wydostać po wyłączeniu przepływu.
-
Jak położyć 20 cm styropianu na posadzkę?
nogarda odpowiedział MARIO345 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Na chudy beton najpierw 5 cm styropianu, później na to gruba folia 0,5mm (styropian pod spód, żeby się nie poprzecierała, wymyśliliśmy takie rozwiązanie ze względów kosztowych, ok 1/3-1/4 kosztów papy termozgrzewalnej), i na to kolejne warstwy styropianu. W pierwszej nad folią warstwie układaliśmy w peszlach rurki do wody użytkowej, a w kolejnej rury CO do rozdzielacza również w peszlach. Ostatnia warstwa styropianu była już cała. Na nią folia budowlana 0,3 jako warstwa poślizgowa dla ogrzewanej podłogi, rurki podłogówki i w końcu półsuchy jastrych. -
Jak położyć 20 cm styropianu na posadzkę?
nogarda odpowiedział MARIO345 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
My z żoną zdecydowaliśmy się również na 20cm styropianu jako izolacji termicznej podłogi na gruncie. Ułozylismy to na krzyż 4x5cm, a to ze względu na instalacje wodne, które niejako również korzystać mają z tej izolacji. Janzar robił nam wylewki, zgodnie z jego sugestią - średnia grubość to ok 9,5cm jastrychu, na to jeszcze wszędzie przyjdą kafelki. Jak z osiadaniem tego wszystkiego to może jeszcze za wcześnie mówić, ale póki co podłoga bardzo mi się podoba. Na całej powierzchni wodna podłogówka, nawet przy tak dużej grubości podczas pierwszego grzania ciepło na powierzchni było odczuwalne już po około godzinie. -
Super woda oznacza bardzo czystą wodę, bez zbyt dużego udziału np. żelaza. Z własnych poszukiwań informacji, bo również planujemy posiadać pompę ciepła, niestety pompa woda-woda jest najbardziej awaryjnym rozwiązaniem. Właśnie czystość wody jest powodem największej awaryjności tego rozwiązania, bo trzeba sobie zdawać sprawę, pobrana z gruntu woda przepompowywana jest przez wymiennik ciepła (dosyć drogi element pompy ciepła). Nieodpowiednia woda niestety szybko ten wymiennik uszkodzi, najwcześniej zmniejszy jego skuteczność.
-
Hej. Czytam, czytam i dalej nie jestem pewna. Pewnie dlatego, że większość z Was buduje a nie remontuje.... Mam pytanie do Janzara, ale najpierw opis sytuacji: -dom około stuletni, niepopiwniczony na fundamencie z otoczaków. -w tym momencie wylany chudziak (to znaczy wylany już dawno, ale nic na nim nie ma) i zbity tynk ze ścian -ściany lekko krzywe -chcemy mieć podłogówkę i na tych mniej krzywych ścianach tynk a na pozostałych płyty. I teraz pytania: -co najpierw: tynki, czy podłoga (czyli od czego dylatacja) - czy któraś z folii ma wychodzic nad poziom 0 (oczywiście oprócz tych paru centymetrów co sie je potem obcina przy zerze) Z góry dzięki za odpowiedź.
-
kupilem bubla za 1000 zl - ratunku
nogarda odpowiedział T-rex → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Czasem przy nowych maszynach zdarza się, że trzeba tak z kilka minut popracować zanim elementy rozgrzeją się na tyle, żeby udar zaczął działać efektywnie. -
Od wielu już lat używam niebieskiego bosha 2-24 dsr, jestem z niego bardzo zadowolony. Chociaż aktualnie przy remoncie musiałem już do niego trochę dołożyć, wymiana wirnika - w starym uszkodziło się jedno uzwojenie, wymiana uchwytu i jeszcze jakiegoś elementu - w pewnym momencie stracił udar, nie zmienię mojego zdania o tym sprzęcie. Wiem, że eksploatowany był podczas skuwania tynków w chałupie zdecydowanie niezgodnie z przeznaczeniem, w końcu skuwanie tynków to nie drobne podkucia. Dobrym rozwiązaniem jeśli ktoś nie boi się pewnego ryzyka jest kupienie niebieskiego Bosha ale już z uchwytem SDS-MAX na rynku wtórnym na przykład na niemieckim e-bay'u, nie ryzykowałbym rynku wtórnego w Polsce - choć kto wie. Mnie takie urządzenie kosztowało w przeliczeniu ok 1000 zł - nowe kosztuje około 2500, a SDS-MAX jest praktycznie nie do zdarcia przy takich obciążeniach jakie są podczas prac remontowo-budowlanych prywatnych.
-
Cześć Sąsiad Na tyle czesto mówiliśmy o forum, że w końcu tu zajrzałeś? Wszystkich forumowiczy z GRUPY OPOLSKIEJ informuję, że obecność MiMaSa to nasza zasługa ;)
-
Cześć Sąsiad Na tyle czesto mówiliśmy o forum, że w końcu tu zajrzałeś? Wszystkich forumowiczy z GRUPY OPOLSKIEJ informuję, że obecność MiMaSa to nasza zasługa ;)
- 1 170 odpowiedzi
-
- brzeg
- chmielowice
-
(i 7 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Uchwyt do serii 2-24 bosha kosztuje około 200 zł. U nas przy skuwaniu tynków się wyrobił.
-
Sygnalizator pelnego szamba
nogarda odpowiedział Grazyna Brzeska → na topic → Ogłoszenia drobne - szukam, sprzedam, kupię, oddam, zamienię
Witam! Ja również byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie informacji dotyczących wspomnianego czujnika -
OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?
nogarda odpowiedział a topic → Okna, okna dachowe, drzwi, bramy garażowe
http://www.halupczok.com.pl - produkuje dobre drewniane okna, okiennice- 31 385 odpowiedzi
-
- (brugmann
- (iglo
-
(i 101 więcej)
Oznaczone tagami:
- (brugmann
- (iglo
- (schuco)
- adams
- alphaline
- aluplast
- aluplast?
- arex
- arte
- avante
- avantgarde
- bogdanski
- brama
- brama segmentowa
- bramy garażowe
- brugmann
- brugmann???
- dako
- davex
- dokupić
- drewniane
- drutex
- drzwi
- drzwi antywłamaniowe
- drzwi wewnętrzne
- drzwi zewnętrzne
- dzisiaj.
- dźwiękochłonność
- effectline
- energy)
- euro
- fakro
- finestra
- firm
- hekaplast
- honer?
- hormann
- ideal
- ideal 4000
- iglo
- iglo 5
- innomed
- izolacyjność akustyczna
- jakie
- jezierski
- komalux
- krispol
- linda
- mega-plast
- napęd do rolet
- o.k.n.o.
- obrotowo-uchylne
- okna
- okna dachowe
- okna derwniane
- okna drewniane
- okna pcv wybór
- okna?
- okno
- okno dachowe
- okno włazowe
- okno-pol?
- oknoplast
- oknoplus
- oknopol
- oknostyl
- okucia
- ościeżnica
- partner
- pcv
- peteck
- pietrucha
- producent bram garażowych
- producent drzwi
- producent okien
- profil
- profiloplast
- pvc
- ranking
- rehau
- roleta
- rolety
- stolbud
- system
- szkilnik
- szukam dobrych okien
- szybowe??
- szyby
- techmaprojekt
- topline
- ttras okna
- tytanowetermo
- urzędowski
- veka
- veka termix 90
- velux
- vetrex-bajcar
- wiśniowski
- wybrać
- wybrać?
- wybrać???
- wyciszenie
- [pilne!]
-
Hej! Zgłaszam się jako przyszły przestępca. Remontuję chałupę na wsi. Chałupa nie ma żadnej kanalizacji (szamba też). Jako nowoczesne małżeństwo chcieliśmy mieć oczyszczalnię ścieków, niestety zupełnym przypadkiem w rozmowie z kolegą, który buduje się w tej samej wsi wyszło, że: W planie jest napisane jakoś tak: "do czasu wybudowania sieci kanalizacyjnej dopuszcza się zbiorniki wybieralne." W związku z tym pomysł kolegi na budowę przydomowej oczyszczalni został zaopiniowany negatywnie, żadne odwołania nie pomogły (Gmina mówi no problem, powiat mówi, ze jak w planie zagospodarowanie jest nie to NIE). To ja mam pytanie: czy mogę sobie ta oczyszczalnie wybudowac a potem ja zalegalizować?
-
Hej! Remontuję dom na wsi. Dom nie miał absolutnie zadnej kanalizacji, więc trzeba ja zrobić. W planie jest napisane jakoś tak: "do czasu wybudowania sieci kanalizacyjnej dopuszcza się zbiorniki wybieralne." Czy w związku z tym wchodzi w grę wybudowanie oczyszczalni i ewentualna legalizacja? Bo powiat ponoć reaguje negatywnie na informację o planowanej budowie oczyszczalni.
-
Ja się remontuję w Ochodzach. Gmina ta sama, tyle, że z drugiej strony. I też kanalizacji nie ma, ale nie wierzę w szybką zmianę. W Chmielowicach są jeszcze jakieś szanse, ale Ochodze leżą zupełnie na uboczu. A tak przy okazji, czy opolscy Forumowicze wiedzą coś na temat wspierania inwestycji proekologicznych przez nasze gminy????
-
Ja się remontuję w Ochodzach. Gmina ta sama, tyle, że z drugiej strony. I też kanalizacji nie ma, ale nie wierzę w szybką zmianę. W Chmielowicach są jeszcze jakieś szanse, ale Ochodze leżą zupełnie na uboczu. A tak przy okazji, czy opolscy Forumowicze wiedzą coś na temat wspierania inwestycji proekologicznych przez nasze gminy????
- 1 170 odpowiedzi
-
- brzeg
- chmielowice
-
(i 7 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak uda się nam zamówić drewno, to ruinka niedługo będzie miała nowy dach. Potem już "tylko" stolarka, tynki wewnętrzne, wylewki z ogrzewaniem i będzie można mieszkać .
- 1 170 odpowiedzi
-
- brzeg
- chmielowice
-
(i 7 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak uda się nam zamówić drewno, to ruinka niedługo będzie miała nowy dach. Potem już "tylko" stolarka, tynki wewnętrzne, wylewki z ogrzewaniem i będzie można mieszkać .