Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zeusik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zeusik

  1. Klimaw - HAHAHA a ja widze, że Twoje to musi byc zawsze na wierzchu:)) Nie napisałam ze jest be, wrecz przeciwnie, gdzies tam pisałam, że każdy dobiera dla siebie co mu pasuje. Również nie przekreślam żadnej z nich tylko porównuje. Ale słowo pisane, zawsze może być inaczej zrozumiane niż bezpośrednia rozmowa:)) Ja życzę i sobie i wszystkim, by każdy wybór był tym dobrym i by każdemu użytkownikowi pompy takiej czy siakiej zawsze ta pompa spełniła oczekiwania niezależnie od ceny ma grzać i dawać ciepła wodę a teraz ide na kulki śniegowe z dziećmi:)
  2. KlimaW - czytaj Pompa glikolowa była droższa od dwóch pomp z bezpośrednim parowaniem - czy mam powtarzać to za każdym razem? Jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Sprawność na pompach glikolowych była niższa bo poniżej 4, na kolektorze poziomym spadnie do 3 (ja liczę na minimum COP=4,5 przy odwiertach pionowych), do tego dochodzi koszt (może nie znaczny jak podaje KlimaW - bo po przeliczeniu rocznie około 100zł) ale jest jakiś dodatkowy, do tego traci sie nieco na wymienniku ciepła. Bardzo niepokojąca jest alternatywa by załączyć w okresie największych chłodów grzałkę elektryczną. No .. to może dodatkowo rozpędzić licznik. Jeśli ktoś szuka oferty na instalacje pompy, to pompa z bezpośrednim parowaniem może być ciekawym rozwiązaniem. Czas pracy pompy, liczony jest w latach. Bedziemy szukać na stronie copelland na ile lat pracy takiej sprężarki możemy liczyć. Myślę, że z 10 napewno, może nawet 15? A może któryś z Panów zajmujących się na codzień chłodnictwem i klimatyzacją się wypowie? KlimaW - a może ty zajmujesz się klimatyzacją? Tak jakoś mi się z twoim nickiem kojarzy (oczywiście bez urazy)
  3. KlimaW, jeśli masz już urządzenie i jesteś zadowolony to nie znajdzie się nikt, kto cię przekona, że twoja inwestycja jest nie trafiona. Nie mam zamiaru podważać twojego wyobru. Każdy kto przegląda formu, wyrobi sobie swoje zdanie. Napisałam o pompie z bezpośrednim parowaniem, bo mile byliśmy zaskoczeni, że jest taka propozycja - inna niż glikol. Rozważaliśmy z mężem pompę glikolową, ale montaż był zbyt drogi, eksploatacja pozostawiała wiele do życzenia. Pompa z bezpośrednim parowanie była dla nas korzystniejsza. Napisałam też wcześniej, że dwie pompy na bezpośrednim parowaniu mają niemal identyczną moc jak jedna pompa na glikolu (tak wynika z zapotrzebowania). Obie z nich będą pracować zimą - z tym się zgadzamy, ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy. Biegi pompy ciepła? Czy wiesz jak się dzielą ? 1/3mocy? 2/3? jakie masz możliwości sterowania sprężarką? Na jaki kolektor się zdecydowałeś? Co do awaryjności .. coż każde urządzenie może ulec usterce. Na to specjalnie wpływu nie mamy, jeśli się trafia usterka to trzeba to naprawić i tyle. W przypadku dwóch pomp, hmm, jeśli jedna padnie, to zawsze któraś będzie pracować albo będzie ciepło albo ciepła woda - prawda? Pytałam wcześniej o twój kolektor gdyż przy poziomym kolektorze spotkaliśmy się z sytuacją, że pompa glikolowa stanęła na kilka dni. Grunt tak zmarzł, że przez kilka dni nie było możliwości by pomę uruchomić. Serwis robił co mógł a pompa milczała. Pracowała jednocześnie na ogrzewanie i ciepłą wodę. Po uruchomieniu pompy, właściciel dokupił pompę powietrzną do ogrzewania ciepłej wody. Nie dość, że nie było tanio (przy jednej pompie) to zrobiło się jeszcze drożej. Nie życzę takiego doświadczenia nikomu a zwłaszcza sobie, dlatego jeśli ktoś mi proponuje rozwiązanie nazwijmy to bezpieczne a finansowo ciekawe to wchodzę w to. W innym przypadku, napewno zamontowalibyśmy kolektory słoczne do ciepłej wody, bo naprawdę szkoda tej pompy dla pracy okrągły rok. Grunt też potrzebuje regeneracji a lato jest właśnie taką porą by ziemia chłonełą jak najwięcej ciepełka. Mam pytanie jeszcze o grzałki elektryczne w twojej pompie. czy te dodatkowe 6kW (tyle znalazłam w katalogu) to na wypadek czego, dogrzania wody może? Czy zdażyło ci się, że się załączyły? Jak ustawiona jest pompa ? Ma priorytet na ciepła wodę?
  4. Nie mam zamiaru Cię przekonywać KlimaW Podejmując decyzje przy wyborze sposobu ogrzewania, każdy wybiera dla siebie optymalne rozwiązanie, które będzie tanie w inwestycji i tanie w eksploatacji - oczywiście z punktu widzenia inwestującego. Powiedz mi, masz pompę ciepła na glikolu ? Co to za urządzenie? Jakiej mocy jest pompa obiegowa dolngo źródła ciepła ? Czy masz wymiennik ciepła w kotłowni ? Jeśli tak, to czy oriętujesz się ile stopni K tracisz na wymienniku ciepła?
  5. Liczeniem zajmował się mój mąż - jego zapytaj Jeśli chodzi o te pompy, to ja to biore na logikę. Jedna pompa musi mieć tyle mocy by wystarczyło na ogrzewanie i ciepłą wodę. Taka pompa działa jednak cały rok i gdy grzeje ciepłą wodę to musi uzyskać temperaturę wyższą niż dla ogrzewania, musi pracować jedno i drugie. Latem, też będzie działać choć tylko będzie grzać wodę. Wiem, że sprawność pompy jest inna jak podgrzewa wode i inna jak ogrzewa dom, tu jest jakaś kombinacja. Mając dwie pompy (z tego co się już oriętuję), będą działały dwie w okresie zimowym, ale każda z nich będzie pracować na inną temperaturę i każda z nich osiągnie swoje najlepsze parametry. Latem ta większa się wyłączy i bedzie pracować tylko ta mała. Wydaje mi się, że to rozwiązanie jest tańsze
  6. Dla mnie oferta na dwie pompy z bezpośrednim parowaniem, osobna dla ogrzewania i osobna dla cwu była niższa nić oferta na pompę na glikolu. W dodatku nie wpakowałam się w jedną pompę ciepła, która będzie musiała pracować cały rok. Dla mnie ważne były koszty eksploatacji pompy ciepła w całym okresie, również w okresie letnim a że cena dwóch pomp była niższa od jednej to tylko dodatkowy plusik
  7. Dlaczego tańsza? - bo taką dostałam ofertę. Dlaczego bez odwiertów? - właśnie, że z odwiertami. Czy firma, którą wymieniłeś jest jedyną firmą na rynku proponującą rowiązania dla cwu? Jestem tylko kobietą ale wiem, że można rozwiązać ciepłą wodę na wiele sposobów, np. kolektor słoneczny, albo pompa ciepła powietrzna, albo druga pompa ciepła też z kolektorem pionowym. Wybrałam tę ostatnią opcję bo była w podobnej cenie jak oferta na kolektor słoneczny a w dodatku działa cały rok a sprawność jej nie spada wraz ze spadkiem temperaturą na zewnąrz w zimie. Nazwy firmy nie podaje, by ktoś mnie nie posądził o reklamę. Poza tym nikt mi za to nie płaci by coś reklamować Jeśli ktoś będzie zainteresowany, to proszę priv lub mail, chętnie podziele się doświadczeniem troszke poza forum.
  8. Witam wszystkich, Buduję domek w gdańsku, interesują mnie pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem. Dostałam ofertę z gdańska na instalację pompy ciepła geothermie confort. I kusi mnie kusi bo koszty instalacji z wierceniami i podłogówka na moje 300 metrow są konkurencyjne w porównaniu do innych ofert. Może ktoś z was ma już doświadczenie w użytkowaniu takiej pompy i podzieli się wrażeniami. http://www.geothermie.pl Mam jeszcze pytanie, gdzie w gdańsku najtaniej można dostać drzewko do kominka bo ostatnio kupiłam za 140, moze gdzies jest taniej:( szukam też wykonawców na podbitkę i elewację. pozdrawiam:)
  9. Witam wszystkich, Buduję domek w gdańsku, interesują mnie pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem. Dostałam ofertę z gdańska na instalację pompy ciepła geothermie confort. I kusi mnie kusi bo koszty instalacji z wierceniami i podłogówka na moje 300 metrow są konkurencyjne w porównaniu do innych ofert. Może ktoś z was ma już doświadczenie w użytkowaniu takiej pompy i podzieli się wrażeniami. http://www.geothermie.pl Mam jeszcze pytanie, gdzie w gdańsku najtaniej można dostać drzewko do kominka bo ostatnio kupiłam za 140, moze gdzies jest taniej:( szukam też wykonawców na podbitkę i elewację. pozdrawiam:)
  10. Nasza rodzina ma ten sam problem, w kotłowni stoi wielka pompa, która wydaje lekki szum ale najgorzej hałasuje ta do ciepłej wody zamontowana w garażu. Wieczorkiem jak jest cisza to słychać dlatego uznałam, że wole rozwiązanie pompy, która jest montowana na zewnątrz a w środku mam tylko zbiorniki na wode. Ale nie martw się u mnie też narazie jest wielki halas i wszystkie odgłosy słychać jak sie powstawia drzwi to napewno sie troche wyciszy.
  11. Hej, nie nie .. jest spokojnie. Widać czasem trzeba jednak delikatniej. Dzierżoniów. ok dzięki, poszukam i podpytam. Jeśli chodzi o rozwiązanie dla cwu to z informacji jakie posiadam wynika, że jest to też pompa ciepła z kolektorem wierconym. Niemal identyczna jak pompa do ogrzewania. Rozwiązanie podobno korzystne z punktu widzenia kosztów jaki ponosi się w ciągu roku. Pompa dla cwu działa cały rok, a pompa do ogrzewania tylko w okresie grzewczym. Jeśli chodzi o zbiorniki akumulacyjne to tu zapewne jest pole do polemiki i decyzji finansowych. Wiadomo taki dodatkowy zbiornik to dodatkowy koszt ale w tym wypadku chodzi o wykorzystanie II taryfy. Pompa będzie (a przynajmniej tak ma być) pracować pobierając tańszą energię w nocy a ciepła woda gromadzona w zbiorniku ma zapewnić ciepło dla domu całodobowo. Takie samo rozwiązanie z dwoma pompami dostaliśmy kiedyś od oschner'a ale jedna pompa pracowała na glikolu a druga była powietrzna. Mieliśmy okazje to obejrzeć w działaniu i porozmawiać z uzytkownikami tego rozwiązania. Wadą była hałas wytwarzany przez pompę powietrzną. W ofertach jakie posiadaliśmy była też propozycją na 1 pompę ciepła firmy waterkotte pracującą na całą instalację grzewczą i cwu. Rozwiązanie to jednak z czasem okazuje się droższe bo pompa ciepła o mocy około 3,8kW musi pracować cały okrągły rok. Przekonuje mnie wiec wariant, w którym taka moc pobierana jest przez część sezonu, później grunt odpoczywa a używa się tylko małej pompy do samej ciepłej wody. Ciekawa jestem kolejnych uwag i spostrzeżeń
  12. Widze, że nie doczytałeś się tego co napisałam na samej górze, ze od 2 lat szukalismy z mezem odpowiedniej pompy a nie rodzaju ogrzewania. Dom był przygotowany na ogrzewanie pompą ciepła. Pisząc o tej ofercie oczekiwałam na forum raczej podpowiedzi bądź spostrzeżeń co do oferty i firmy na rynku bo na to wskazuje wątek forum i może nie warto inwestować albo ktoś już zamontował u siebie taką pompę a nie złośliwości no i tak się traktuje nowo przybylych?
  13. Witajcie, Kończymy budowę domu 300 mkw. To juz nasz trzeci rok budowy i przyszedł czas na podjęcie decyzji o ogrzewaniu. Szukaliśmy z mężem ponad 2 lata pompy ciepła różne przewijały się oferty. ostatnio dostaliśmy ofertę na pompę z bezpośrednim parowaniem francuskiej firmy Geothermie Confort i drugą do ogrzewania ciepłej wody stronka to http://www.geothermie.pl Oferta na pompę ciepła (dwie pompy ciepła) z podłogówką - pompa ciepła Geothermie-Confort 15/18kW (COP=5,1 dla temperatury w gruncie +5oC) z kolektorem miedzianym powlekanym specjalnym tworzywem sztucznym (miedź nie jest podatna na wpływ warunków atmosferycznych) - automatyka kotłowni i pompy ciepła - odwierty pionowe 150mb (powierzchnia zajęcia działki około 120m2) - bufor do ogrzewania domu dla podłogówki 300l - pompa ciepła do cwu AQUALEA (z odwiertem 20mb) + zbiornik 150l (temp. wody +65oC) - instalacje grzewcza podłogowa (300m2 około 2800m rurki), 5 rozdzielaczy i sterowniki instalacji grzewczej. Plusy: - pompa montowana poza domem - w ogródku (nic w domu nie hałasuje) - kotłownia w domu może okazać się nie potrzebna - odpada komin wentylacyjny kotłowni. (więcej miejsca w domu !!!) - kolektor gruntowy miedziany w specjalnej izolacji ochronnej (można ja zniszczyć ale trzeba się do tego przyłożyć) odporny na trudne warunki atmosferyczne - obudowa pompy niezamarzająca ze wszystkim co pompa ciepła potrzebuje do pracy - pompa ciepła do cwu. pracuje lepiej niż kolektor słoneczny bo pracuje cały rok. Kolektor do tej pompy identyczny z pompą do ogrzewania. Koszt cwu do około 1,5zl/dobę (ale może być jeszcze taniej) - pompa z bezpośrednim parowaniem, odpadły takie elementy jak pompa obiegowa glikolu i wymiennik ciepła (instalacja prostsza i tańsza) - gwarancja 2 lata + możliwość uzyskania dodatkowej gwarancji w sumie 5lat - koszt ogrzewania około 1800zł (w sezonie grzewczym 7 miesięcy) + cwu w całym sezonie około 600zl minusy: - wpłata dużej zaliczki - montaż po dostawie (średnio czas oczekiwania 2 miesiące) - kwota za dodatkowa 3 letnią gwarancje 420euro Całość inwestycji bez upustów: 67500 decyzję podjelismy na TAK i będziemy ja montować w przyszłym roku i wtedy chetnie podzielimy się informacjami o rzeczywistych kosztach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...