Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

apper

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

apper's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ostatnio trafiłem na Zestaw AZSB z podajnikiem moderatora, który mógłbym zastosować do zasilania nagrzewnic wodnych - http://www.moderator.com.pl/?link:oferta,podstrona:azsb Wprawdzie zestaw ten nie pali miału ( ewentualnie ekogroszek na krótkie okresy), ale zrębki i trociny miałbym w mojej okolicy łatwo i tanio dostępne. Zastanawiałem się wcześniej nad biomasą, ale nie mogłem znaleźć pieca z podajnikiem, który przedłużyłby okresy między ładowaniami paliwa. W sieci można znaleźć dużo pozytynych opinii na temat pieców moderatora, ale o takim zestawie w działaniu niewiele można przeczytać. Może ktoś z doświadczenia/słyszenia/własnych przemyśleń wypowiedzieć się na temat takiej instalacji? Zestaw nie jest tani (razem z piecem 25kW to inwestycja około 15tys), ale gdyby miało to być praktyczne i ekonomiczne to mógłbym to przemyśleć. Bardzo proszę o opinie.
  2. Racja. Ma to być pomieszczenie o charakterze hodowlanym. Estetyka i komfort (np szum nagrzewnic) schodzą na dalszy plan. Liczy się ekonomia. Co do przebywania w nim osób to będzie tak jak piszesz. Wilgotność powinna wynosić 40-60%. Same zwierzęta jak i ich pokarm nie będą generować dużej wilgoci.
  3. Cały czas przekopuję sieć w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania. Wychodzi na to, że jeśli chcę ogrzać ten budynek dość ekonomicznie to niestety będę musiał zmodernizować budynek i zorganizować niewielką kotłownię. Planuję wstawić tam piec C.O. na miał lub ekogroszek, który zasilał będzie 2 nagrzenice wodne o mocy 25kW. Będą to nagrzewnice volcano. Można je zobaczyć na tej stronie: http://www.nagrzewnice.euroheat.pl/index.php?lang=pl&id=01 2 takie nagrzewnice umieszczone naprzeciw siebie na przeciwległych ścianach budynku powinny wystarczyć do równomiernego ogrzania (tak przynajmniej sądzę i tak wynikałoby z obliczeń kalkulatora umieszczonego na stronie producenta). Moglibyście polecić piec na paliwo stałe, który dobrze sprawdziłby się w takiej konfiguracji? Warunkiem jest zasobnik na paliwo i w miarę przystępna cena. I jeszcze jedno: 2 nagrzewnice po 25kW to 50kW i takiego pieca należy szukać? Czy może wystarczy piec 25kW?
  4. Jeśli nie posiadają wentylatorów to w jaki sposób równomiernie rozprowadzić ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu tak, żeby wszedzie była taka sama temperatura? Co do konstrukcji i ocieplenia to budynek posiada drzwi drewniane, jednoskrzydłowe o standardowych wymiarach (jak drzwi zewnętrzne do domu) oraz 2 okna 1,5x1,5m. Docieplenie dopiero zamierzam wykonać. 1. Dokładność nie musi być w dziesiątych stopnia. Wystarczy, że temperatura będzie oscylować w zakresie 28 - 31st z optimum na 29-30st. 2. Wymiana powietrza nie musi być duża ponieważ te zwierzęta nie mają dużego zapotrzebowania na świeże powietrze (myślę, że wystarczyłoby gdyby powietrze wymieniło się 1-2/dobę). Oczywiście niezbędne jest odprowadzenie spalin. 3.Z uwagi na to, że budynek jest wynajmowany preferowałbym ogrzewanie "ruchome". W razie zmiany lokalu mógłbym je wtedy łatwiej przenieść i szybciej zainstalować. Nie wymagłoby by również dużych ingerencji w konstrukcję budynku. Jeszcze raz dziękuję za duże zainteresowanie moim wątkiem i liczę na dalszą pomoc
  5. adam_mk i boguslaw jakie w przybliżeniu byłyby koszty instalacji a później eksploatacji proponowanych przez Was rozwiązań przy założeniu dobrze docieplonego budynku?
  6. Dzięki za odpowiedzi. Na początek dementuję pomysły z konopiami tudzież pieczarkami Aczkolwiek nie było tak daleko ponieważ w pomieszczeniu mam zamiar hodować zwierzęta terrariowe. Gatunki, które będę hodował wymagają niskiej wilgotności. Powinienem odrazu to napisać ponieważ wtedy odpadłyby systemy, w których brak odprowadzenia spalin jak w np. promiennikach gazowych. Promienniki (w tym elektryczne) generalnie chyba odpadają ze względu dość punktowe\miejscowe grzanie. W najbliższym otoczeniu promiennika byłoby dużo cieplej niż dalej. Trzeba by wtedy wymuszać obieg powietrza a to dodatkowo komplikuje sprawę. Wydaje mi się, że odpowiedniejsze byłyby urządzenia z wymuszonym ruchem powietrza. Gazowe ogrzewacze wnętrz Mora mnie zainteresowały, ale czy one mają jakiś wentylator, który rozprowadza powietrze? Mocniejsza wersja tego ogrzewacza nadaje się do kubatury max 120 m3 i posiada odprowadzenie spalin. Myślę, że do pomieszczenia, o którym mówimy trzeba by było zamontować 3szt takich ogrzewaczy. Jeśli takie ogrzewanie byłoby ekonomiczne to można by o nim pomyśleć nawet jeśli nie ma tam wymuszonego obiegu powietrza (zamontowałbym dodatkowo jakieś wentylatory do mieszania powietrza). Z danych producenta wynika, że spalanie propanu-butanu wynosi 0,385 kg/h. Zaokrąglając do góry 3 takie ogrzewacze zużywałyby 1,5 kg/h. Nie wiem czy dobrze oceniam, ale w szczycie sezonu grzewczego takie ogrzewacze musiałyby pracować 20h na dobę (może zawyżyłem) aby utrzymać stałą zadaną temperaturę. Licząc gaz po 2,5pln to daje 75pln/dzień, 2325pln/miesiąc. Nie wiem jak by to kalkulowałoby się przy nagrzewnicach tego typu - http://www.creon.pl/?go=catpage&kategoria=1&seria=1 Ich plusem jest wymuszony obieg powietrza i odprowadzenie spalin. Można też montować rękawy do precyzyjnego rozprowadzenia powietrza. Cena zakupu modelu EC 20 to około 4500pln (3 ogrzewacze Mora to łącznie 3000pln). Generalnie chciałbym, żeby w najbardziej nasilonym sezonie grzewczym ogrzewanie nie przekroczyło 2500pln. Jeśli dałoby się to osiągnąć przy użyciu prądu to też to rozważę jeśli rozwiązanie bedzie spełniać założone wyżej warunki.
  7. Stoję przed problemem ogrzania budynku gospodarczego na który składa się jedno pomieszczenie o kubaturze około 250 m3 (10m x 10m x 2,30m). Budynek to rodzaj dawnego budynku GS (myślę, że wiecie o co chodzi - taki sklep czy magazyn jakie budowano za PRL z płyty). Budynek zamierzam docieplić styropianem. Jest jednak kilka warunków, któremu takie ogrzewanie ma sprostać: 1. Przez cały rok ma być tam utrzymywana temperatura 30st. 2. Temperatura ma być jak najbardziej stała, bez dużych skoków, 3. Ogrzewanie jak najmniej obsługowe (wymagające doglądania maksymalnie 1 raz dziennie. 4, Ekonomiczne na ile to możliwe. Myślałem już o kilku sposobach. Budynek nie ma komina ani kotłowni. Wynajmuję go i trudno będzie wprowadzać jakieś duże przeróbki w konstrukcji. Wychodziłoby, że w grę wchodzi prąd, olej lub gaz (ze zbiornika bo gazociągu brak). W tym momencie skłaniam się ku nagrzewnicom takim jak w linku: http://www.creon.pl/?go=catpage&kategoria=1&seria=2 Nie wiem tylko jak takie rozwiązanie spełniać będzie warunki, które wyżej określiłem. Czy będzie można precyzyjnie utrzymać temperaturę w całym pomieszczeniu? Może ktoś potrafi w przybliżeniu określić koszty ogrzewania takiego pomieszczenia nagrzewnicą podczas sezonu zimowego przy założeniu dobrze ocieplonego budynku o podanej kubaturze? A może jakieś inne rozwiązanie byłoby praktyczniejsze i bardziej ekonomiczne?
  8. Działka wprawdzie jest długa, ale dom chciałbym postawić maksymalnie 20m od wjazdu, że względu na to, że dalej dom stałby na odludziu. Wszystkie domy przy tej ulicy stoją niedaleko wjazdów a za nimi tylko łąki lasy. Mam pracę zmianową, często noce i wolałbym, żeby rodzina mieszkała bliżej innych domów. Wiadomo - razem raźniej. Co do podziału i sprzedaży to odpada ponieważ działka ma dojazd tylko od krótszego boku i do wydzielonych działek nie byłoby jak dojechać. Działka jest płaska. Kilkaset metrów za nią zaczynają się wynurzać pierwsze pasma Gór Świętokrzyskich. Panorama na kilka kilometrów wzgórz i lasów. Te widoki są na stronę północną dlatego właśnie chciałbym mieć salon i taras z tyłu domu. Dzięki za pokrzepiające głosy. Zaczynam dostrzegać, że takie położenie domu może mieć również zalety i zaczynam skłaniać się do kupna tej działki. Jeśli macie jakieś ciekawe rzuty domów parterowych z wjazdem od południa i tarasem od pólnocy bądź od północnego zachodu to byłbym wdzięczny za zamieszczenie ich w tym wątku. Przyda się myślę nie tylko mnie bo jak ktoś wcześniej napisał nie każdy może mieć wjazd od północy i wątek ten może pomoże komuś jeszcze w podjęciu decyzji.
  9. Mam okazję zakupić działkę ok. 1,5ha za naprawdę dobrą cenę. Działka jest przepiękna z takim widokiem i przestrzenią, że dech zapiera. Niestety wjazd na nią wypada idealnie od południa... Sporo czytałem na temat działek i generalnie pisze się, że takie ustawienie względem stron świata jest najgorsze z możliwych. Do tego podobają mi się domy parterowe typu Idylla II z pracowni Dobredomy: http://www.dobredomy.pl/?id_project=81 Zależy mi na tym, żeby dom miał salon i taras na tyłach. W takim jednak układzie salon i sypialnie wypadałyby od północy i z tego co czytałem będzie w nich nagminnie brakować światła. Z tąd moje rozterki... Mi osobiście bardzo by to nie przeszkadzało bo nie lubię nadmiaru słońca, ale żona woli jaśniejsze pomieszczenia. Nie podjąłem jeszcze decyzji i zastanawiam czy ją kupić. Nie chciałbym później żałować latami. Z drugiej strony działka ma wymiary 35mx420m. 35m to front więc z tyłu domu zostaje jeszcze masę terenu gdzie nic się nie wybuduje i nie będzie przesłaniać słońca. Nie ma też w pobliżu wysokich drzew a sąsiednie działki są niezabudowane. Z czasem pewnie coś na nich stanie, ale są one podobnej lub wiekszej szerokości i domy nie będą stały ściane w ścianę. Widzę, że po tej stronie ulicy stoi już kilkanaście domów (starych i nowych) i ludzie jakoś decydowali się na budowę w takim układzie jak na "mojej" działce. Będę wdzięczny za jakieś porady lub podzielenie się doświadczeniami. Radzicie odpuścić czy może warto się zastanowić?
  10. Witam Być może Ktoś z Forumowiczów przerabiał już podobny temat lub ma wiedzę w zakresie, który mnie interesuje... Otóż jestem zainteresowany zakupem działki pod dom. Działka ma ok. 1 ha, jest rolna, ale spełnia wymogi zabudowy "dobrosąsiedzkiej". Rozmawiałem już z właścicielem i on chętnie sprzedałby tę działkę, ale jak powiedział musi czekać przed sprzedażą jeszcze 2 lata zanim nabędzie prawa do emerytury rolniczej (czy jak się to świadczenie nazywa). Zastanawiam się czy możliwe jest sprzedanie przez niego tej działki bez utraty praw do emerytury, na którą czeka. Mam kilka ha ziemi rolnej w innej gminie tego samego powiatu i mógłbym mu przed sprzedażą wydzierżawić na 2 lata taki kawałek jaki bym od niego zakupił. W ten sposób powierzchnia ziemi na jakiej by gospodarował nie zmniejszyłaby się. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? A może Ktoś podsunie mi jakiś inny pomysł?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...