-
Liczba zawartości
300 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Blacky
-
1. bez piwnicy 2. styropian 15cm, 3. wełna - 30cm 4. broetje wgb20 z zasobnikiem 120l. 5. brak jakiegokolwiek innego ogrzewania, jest za to rekuperacja
-
Mamy w całym domu podłogówkę i kocioł gazowy kondensacyjny, na początku skrzętnie zapisywałam zużycie gazu. Gaz podłączyli nam na początku maja 2012r. i przez rok zużyliśmy prawie 1200 m3 gazu, ogrzewanie włączyliśmy w październiku 2012 (tak gdzieś w połowie miesiąca) i wyłączyliśmy dopiero 17 kwietnia (dłuuuga zima). Koszt tego gazu wyszedł ok.3000zł. Jest w tym ogrzewanie c.u.w. W tym roku ogrzewanie włączyliśmy pod koniec września - zużycie gazu od maja 2013 do początku stycznia 2014 ok.480m3. Temperatura na dole to 23st. na górze 20-22 (zależy jak wieje). Na górze mało przebywamy i jest tam lekko przykręcona podłogówka. Tyle w temacie, mam nadzieję, że nic nie pokręciłam w obliczeniach;)
-
Jeszcze w temacie drzwi. Mamy DRE Premium 2 dąb szary ryfla ( z podcięciem) w liczbie 8 (jedne 90, reszta 80), ościeżnice regulowane. Kupiliśmy je w lutym zeszłego roku, dostaliśmy rabat 15% i zapłaciliśmy za wszystko 6647zł (razem z klamkami -koszt klamek-557zł). Z tym, że wzięliśmy bez montażu, czyli z 23% VATem, który sobie odpiszemy (nie cały rzecz jasna). Drzwi jak drzwi, są spoko, tylko straszne klamki wybraliśmy, takie kanciaste, które już wiele siniaków mi nabiły. Mój brat kupił sobie PORTA, i myślę, że są solidniejsze i takie "szlachetniejsze", ale być może to kwestia koloru.
-
Kotłownia odpalona na butlach 33kg z propanem, piec Vaillant
Blacky dodał komentarz → silencio wpis bloga → Szkieletowy bliźniak we Wrocławiu (połówka z płaskim dachem)
o, widzę podobne rozwiązanie jak u nas w ubiegłym sezonie, z tym, że my na 2 butlach. Niestety kosztowny interes. Gaz podciągnęli nam w dopiero maju. -
Materiały mieliśmy od znajomych, może dlatego jakoś tak mało. Ale nie wiem czy uda mi się dokopać do faktury za materiały, ciągle jeszcze dużo kartonów... Ale mamy jeszcze od nich fakturę za piec, i tam są chyba rozdzielacze i ta faktura opiewa na 9000 i do tego montaż kotłowni 2000 (wszystko robiła jedna firma)
-
mieszkamy od maja, ale ubiegły sezon grzaliśmy podobnie jak Wy (tzn. podobne temperatury utrzymywaliśmy) z tym, że gaz był z butli, więc nieporównywalnie drogo.
-
Podłogówka robocizna 3800 materiały 5200 chyba dwie szafy z rozdzielaczami (w garażu i pokoju nad garażem)
-
My mamy w całym domu podłogówkę, na dole ok. 23 st. góra 20 st. największy pobór do tej pory to 9m3/dobę, teraz przy wyższych temperaturach zewnętrznych (choć nadal minusowych) to 6-7m3/dobę. Temperatura na piecu 20st. Jest tak, że jak jest niższa temperatura na zewnątrz to mamy cieplej w domu bo piec mocniej grzeje, i odwrotnie.
-
Nam skończyli kłaść kostkę na początku listopada, płaciliśmy ok.115zł/m2. Jest to cena materiału+robocizna. My mieliśmy tylko zapewnić prąd i wodę, nic więcej nas nie obchodziło. Kostka, którą wybraliśmy to polbruk nostalite w kolorze grafit. Pod kostką jest warstwa tłucznia i oczywiście piasek. Jak obserwowałam ich pracę, to nie wyobrażam sobie żeby robić to samemu, a taki pomysł mieliśmy;)
-
Gdyby kogoś interesowało zużycie gazu na ogrzewanie: piec kondensacyjny, cwu zasobnik 120l, ogrzewanie podłogowe w całym domu temperatura dół: 22-23 stopnie, góra 20-21 obecne zużycie to 5m3 na dobę. Czytałam na forum, że w okresie ostrych mrozów to średnio 15m3/dobę idzie gazu....Zobaczymy co to będzie. A co do okien (MS) to też niestety mamy problem taki, że to balkonowe na dole jest nieszczelne. Szczególnie jest to odczuwalne podczas dużych wiatrów. Wieje między jednym szkrzydłem a drugim. Od klamki w górę jest ok. natomiast od klamki w dół masakra. Ciekawe co będzie zimą, czy też nam wyjdzie mróz. Chociaż ubiegłej zimy nie wyszedł. Najgorzej, że jest to odczuwalne tylko jak wiatr wieje od strony tego okna, więc ciężko umówić firmę, która dostarczała okna żeby to pokazać. Myślę, że napiszę pismo reklamacyjne i zobaczymy co będzie. Pozdrowienia dla budujących i pobudowanych;)
-
a na pewno potrzebujecie agregat 3-fazowy? U nas całą budowę przeżyliśmy na 1 fazowych (najpierw ekipy a później kupiliśmy swój 2,6kW) ale taki prąd kosztuje duuużo paliwa. Te tanie 3 fazowe to nonsens i może się okazać że taniej będzie kupić zwykły i do tego 1 fazową betoniareczkę...
-
My mamy dębowe drzwi CAL'a "Jurand" z kolekcji rycerskiej Prezentują się świetnie, działają też świetnie i sprawiają wrażenie bardzo solidnych (i mamy nadzieję, że takie faktycznie są). Mamy je dopiero niecały rok a otwieramy (używamy) dopiero od tej wiosny. Z dodatków braliśmy zamek listwowy (ryglowanie klamką i zamykanie jednym kluczem) i próg dębowy. No i kosztowne poszerzenie ramy bo otwór zrobiliśmy szerszy (pod wpływem impulsu i bez sprawdzenia u producentów drzwi...)
-
U nas są ceowniki, na górze dachówka więc lepiej było nie kombinować. Koszt jeśli dobrze pamiętam nie był jakiś przerażający - kupowaliśmy razem z prętami w hurtowni stali.
-
z tego co pamiętam to odpisywaliśmy różnicę Vat 23-8 na praktycznie cały dach, nawet okna dachowe
-
My również mieliśmy podobny dylemat : studnia czy 200m do wodociągu. Podłączenie do wodociągu kosztowałoby nas pewnie z 15 tysięcy. Zdecydowaliśmy się na studnię : odwiert - 5850, radiesteta - 150, pompa - 515, głowica, zawór - 229, kabel do pompy - 311, linka stalowa i zaciski do pompy - 288, rura pe do pompy - 141, kręgi betonowe - nie pamiętam. Razem ok. 7500 za samo zrobienie studni. Koszt zbadania wody ok. 200 (badaliśmy nawet 2 razy, myśląc że po spuszczeniu dużej ilości wynik się poprawi ale okazało się że poprawił się nieznacznie). Okazało się niestety, że woda jest bardzo zażelaziona i w ogóle kiepska. W związku z tym doszedł poważny koszt - uzdatniacz wody 5200. W tzw. pralni stoi więc spory hydrofor i inne dziwne ustrojstwa i zajmuje cenne miejsce. Co jakiś czas trzeba wrzucać do uzdatniacz wielki wór takiej soli (koszt chyba ok 25zł) i już nam wymieniali jeden baniak bo ciekł a jeszcze nie mieszkamy... Ale woda jest bardzo miękka choć jeszcze nie badaliśmy po uzdatanianiu. A, i uważam, że za zimną wodę z wodociągów to jak na razie płaci się naprawdę niewiele, a gadanie, że woda ze studni za półdarmo to nie do końca prawda. Prąd i utrzymaniestudni też kosztuje.
-
W projekcie "6N" pomieszczenie kotłowni jest planowo niżej niż część mieszkalna. Nie wiem jak w "czystym" Rodku 6. U nas jednak to zostało zrównane przez co przejście do garażu ma 2 schodki. A kratkę podłogową mamy i w garażu i w tzw. kotłowni którą zamieniliśmy na pralnię (kotłownia gazowa jest za garażem).
-
Mission possible - wymarzony Rododendron 6N
Blacky odpowiedział Blacky → na topic → Dzienniki budowy - dzień po dniu
Minęło kilka miesięcy od ostatniego wpisu. Jakoś tak wyszło, że ciężko było zabrać się do wpisu;) Na budowie spory postęp, ale nadal nie mieszkamy:( Obecnie czekamy na przyłączenie gazu. Panowie kopią gazociąg ale przez te olbrzymie mrozy, które były idzie im ciężko. Nie wiadomo kiedy skończą. Na tą chwilę grzejemy domek gazem z butli ale niestety jest to kosztowne. Utrzymujemy temperaturę 16-17 stopni na dole, a na górze tylko 11-13. W przyszłym tygodniu ma przyjść ocieplenie więc mam nadzieję, że uda się skończyć ten gazociąg.- 133 odpowiedzi
-
Arkama, wszystkie zdjęcia, które wstawiłeś są od strony ogrodu, a mnie ciekawi jak rozwiązałeś "problem" daszku nad drzwiami wejściowymi. My też zlikwidowaliśmy balkon od strony frontowej, a nawet całą jaskółkę, tylko teraz trzeba coś wykombinować na zadaszenie wejściowe.
-
Dzięki za informacje o kosztach prądu, tylko, że my mamy prąd budowlany i jeszcze nie mieszkamy a rachunek na 364zł nawet nie za 1,5 miesiąca tylko za miesiąc i 7 dni (rozliczenie rzeczywiste, więc sami spisujemy licznik, zużyliśmy 246 kwh, oczywiście większość kwoty faktury to opłaty stałe). Dla mnie to jakaś porażka. Chciałam więc porównać z tymi, którzy też jeszcze nie mieszkają a mają prąd budowlany, lub mieszkają z prądem budowlanym. Na zwykły prąd będziemy mogli przejść dopiero po odbiorze budynku:(
-
A kto z Was ma prąd budowlany? Właśnie dostaliśmy pierwszy rachunek za prąd budowlany - od 1 grudnia do 13 stycznia czyli 1,5 miesiąca i wyszło 364zł. Przecież to masakra jakaś. Jesteśmy na etapie wykańczania i nie mieszkamy tam jeszcze. Czy to normalna wysokość rachunku?... Jak jest u Was?
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Blacky odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Witam, Ostatnio 150% czasu "wolnego" od pracy i snu spędzam na budowie wykańczając co niezbędne i nie miałem okazji podziękować kolegom za cenne wskazówki. Dzięki Wam wynegocjowałem u dostawcy większy zbiornik złoża (54 zamiast 44 cali) i przy tym wszystkim niższą cenę Dziś Panowie mają całość montować i odpalać - już nie mogę się doczekać! Za kilkanaście tygodni zdam relację jak sprawuje się Crystal Right... Pozdrowienia! -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Blacky odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Dziś dostałem ofertę na system uzdatniania. W skrócie: Po analizie wyników badania wody oraz po określeniu poboru wody uzdatnionej, proponujemy system oparty na multizłożu Crystal Right 100. Zapewni on redukcję do ilości śladowych związków żelaza, manganu, węglanów wapnia oraz pochodnych amoniaku. Poprawi również parametry barwy i mętności. Dane techniczne: • Rodzaj złoża ................................................. Crystal Right 100 • Ilość złoża filtracyjnego................................. 28 l • Sterownik automatyczny................................ Clack • Wymiary zbiornika ....................................... 10x44 cal • Zdolność jonowymienna ............................... 1530 ppm x m3 • Zużycie soli do regeneracji ........................... 3,1 kg • Przepływ nominalny ..................................... 1,4 m3/h • Przepływ pikowy .......................................... 1,9 m3/h • Ciśnienie wody ............................................. 2 – 7 bar Opis złoża filtracyjnego: Złoże C-R 100 nie wymaga dodatkowego napowietrzenia, a regeneracja odbywa się bezpieczną dla użytkownika solanką . Bardzo łatwo i dokładnie usuwa wysokie stężenia żelaza, manganu, węglanów wapnia oraz amoniaku. Crystal – Right odporny jest na działanie silnych utleniaczy i może być dezynfekowany chlorem. Aktywność C-R 100 oblicza się średnio na 18 lat pracy. Dosypanie na powierzchnię złoża C-R niewielkiej warstwy KDF przyśpiesza usuwanie nieprzyjemnego zapachu siarkowodoru. Proponowany system uzdatniania wody należy poprzedzić filtrem wstępnym sedymentacyjnym. Cena za komplet to 4800 brutto z montażem. I sam nie wiem co mam myśleć, oczywiście wg zapewnień oferenta wszystko będzie "cacy" uzdatnione... -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Blacky odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Mamy od roku studnię głębinową, użytkowana dotychczas sporadycznie na cele budowy (przez większość budowy nie mieliśmy nawet prądu ). Pierwsze badanie z końca sierpnia wykazało następujące paskudztwa: żelazo 4350 ug/l mangan 210 ug/l mętność 48,5 NTU przewodność elekt właściwa 724 uS/cm odczyn 7,52 pH barwa 47 mg/l stężenie jonu amonowego 0,296 mg/l stężenie azotynów 0.038 mg/l stężenie azotanów <0.5 mg/l twardość ogólna 399 mg/l indeks nadmanganianowy 1,82 mg/l zapach Z1R smak żelazisty Dziś odebrałem z Sanepidu ponowne badanie wody po dłuższym pompowaniu (około 30 godzin lania, doba przerwy i kolejne 9 godzin lania po czym od razu pobór próbki): żelazo 3670 ug/l mangan 148 ug/l mętność 37 NTU odczyn 7,2 pH barwa 15 mg Pt/l twardość ogólna 385 mg/l zapach nieakceptowalny (siarkowodór) Teraz pilnie potrzebujemy dobrać i kupić system uzdatniania tegoż "cuda" dla 3-4 osobowej rodziny, ścieki na razie odprowadzane do szamba ale walczymy o pozwolenie na budowę przydomowej oczyszczalni. Bardzo proszę o podpowiedzi na co zwrócić uwagę, wizyta w lokalnej firmie z systemami uzdatniania na wstępie była optymistyczna ale czekam dopiero na ofertę. Wg miłych Panów sprzedawców zastosować należy filtr mechaniczny (niesznurkowy tylko z wkładem, który można kilka razy przepłukać), hydrofor ocynkowany do natleniania a później złoże z tego co dostrzegłem Crystal-Right (ale mogę się mylić) z głowicą, która mierzy przepływ wody i stosuje płukanie (solą) wg potrzeb faktycznych. To wg nich pozwoli pozbyć się i żelaza i manganu i zapachu i twardości ale wg tego co przeczytałem na kilku poprzednich stronach to wcale nie musi być tak różowo jak to przedstawiali...