Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Salon Muratora

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Salon Muratora's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Zawilgocenie ścian nastapilo poprzez kapilarne podciąganie wody ale mogło być spotęgowane przez wody opadowe(deszcze). Jest kilka sposobów izolacji ścian, ale wydaje się że w Pańskim przypadku przed przystapieniem do wykonania zenętrznych izolacji pionowych należy oszuszyć ściany. Nowoczesne metody osuszania ścian to: - iniekcja krystaliczna, - termoiniekcjia, - ciśnieniowa. Najczęściej jednak potem należy wykonać nową izolację pionową ścian co wiąże się z koniecznością odkopywania fundamentów. Nie należy jednak odkopywać całych fundamentów jednocześnie , ale odcinkami do 2 m i łączyć izolację na zakład ok. 15cm. Po zaizolowaniu fundamenty zasypuje sie gruntem przepuszczalnym Jeśli trzeba też zrobić nową izolację podłogi, wykonuje się ją od środka, a na niej układa się warstwę betonu. Trudno drogą korespondencyjną określić, która z metod byłaby najwłaściwsza w przypadku Pana domu. Wskazane byłoby wykonanie ekspertyzy budowlanej na miejscu, która pozwoli podjąć właściwa decyzję. Przed działaniem wody na ściany piwnic w przyszłości dośc skutecznym rozwiazaniem jest ponadto wykonanie drenażu opaskowego. Obszerny materiał na temat zamieściliśmy w Muratorze 6/00 „Drenaż – sposób na wodę gruntową”. Proponujemy również sięgnięcie do informacji w numerze specjalnym "Ciepły , suchy dom". W przypadku dodatkowych pytań lub problemów ze zdobyciem poleconych publikacji prosimy o kontakt pod numerami telefonów (22) 870 04 70, 870 54 95, 870 52 23 w dowolnym terminie, w godzinach 9:00-17:00 Serdecznie pozdrawiamy
  2. Prosimy o kontkat z Telefoniczną Obsługą Klienta Wydawnictwa Murator - postaramy się pomóc w rozwiązaniu takich watpliwości. Numery telefonów - 22 / 870 54 95, 870 04 70, 870 52 23.
  3. O ile bloki które Pan wybrał są wg. specyfikacji techn. przeznaczone do budowy scian konstrukcyjnych, to do ostatecznej oceny czy bedą wystarczajce (przy grubości 18 cm) do przeniesienia obciązen w posiadanym przez Pana projekcie budynku, niezbędny jest kontakt z uprawnionym konstruktorem, który uwzgledni również rozpietośc stropów, sposoby ich podparcia i inne wielkości niezbędne przy tego typu adaptacji. wydaje się że dla uzyskania wspomnianego przez Pana współczynnika grubośc zastosowanej izolacji nie powinna być niższa niż 15 cm (dokładnego wyliczenia powinien dokonać architekt, konstruktor lub doradca techniczny producenta bloczków na podst. współczynnika tego materiału wg spec. techn.) W przypadku watpliwości prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta Wydawnictwa MURATOR tel. 022/ 870 54 95, 870 52 23, 870 04 70. Serdecznie pozdrawiamy.
  4. zachęcamy do lektury numeru specjalnego "Czym ogrzewać dom", w którym zamiesciliśmy przegląd technik, sposobów ogrzewana domu. Jesli decyzja padła na ogrzewanie gazem płynnym radzimy skontaktować sie z doradcą technicznym firmy, która bedzie instalować zbiornik - zostaną oszacowane koszty wykonania, utrzymania instalacji oraz przyblizone zuzycie. W przypadku dodatkowych pytan prosimy o kontkat z Biurem Obsługi Klientów Wydawnictwa MURATOR tel. 022/ 870 52 23, 870 54 95, 87 04 70.
  5. Szanowny Panie, pomocny w wyborze właściwych okien do domu, zrozumieniu różnic technicznych, będzie na pewno Numer Specjalny pt. "Okna i drzwi". Szczegółowych wyjaśnień i informacji udziela także Biuro Obsługi Klientów Wydawnictwa MURATOR pod numerem tel. 022/870 54 95, 870 04 70 lub 870 52 23. Serdecznie zapraszamy.
  6. Zgodnie z przepisami natężenie pola elektrycznego w miejscu całodobowego przebywania ludzi nie powinno przekraczać wartości 1kV/m mierzonej na wys. 1,8 m nad poziomem podłogi w mieszkaniu na przykład na balkonie lub w oknie. Dla linii 22kV (linia wysokiego napięcia) warunek jest spełniony gdy odległośc nie będzie mniejsza niż 26 m. Pewną szkodliwoś wykazuje również pole magnetyczne, ale pod wspomnianą linią wynosi 2-5 mikrotesli i jest znacząco nizsze od poziomu dopuszczalnego przez Międzynarodową Agencję Ochrony Radiacyjnej IRPA tj. 100 mikrotesli. Z kolei polskie zalecenia mówią o tym aby w budownictwie mieszakniowym ograniczac działanie pól magnetycznych do poziomu 0,5 mikrotesli. O właściwy pomiar można zwrócić się do właściwej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zlecić wykonaie badan odpowiedniej firmie.
  7. Do wykonywania instalacji odgromowej powinny być w pierwszej kolejności wykorzystane przewodzące elementy budynku. Dlatego w przypadku dachu pokrytego blachą/blachodachówka nie ma potrzeby wykonywania zwodów (drutów, których zadaniem jest bezpośrednie przejmowanie prądów piorunowych). Należy jedynie na połaci dachowej zainstalować przewód odprowadzający i połączyć go z przewodem uziemiającym za pomocą zacisku probierczego. Ponieważ skuteczność instalacji odgromowej zależy w dużej mierze od sposobu jej wykonania, również projekt takiej instalacji radzimy zlecić specjaliście od piorunochronów i uziemień. Dobrze zaprojektowaną instalację odgromową można wykonać samodzielnie, ale po zakończeniu prac trzeba niezmiennie wezwać specjalistę, która wykona pomiary uziemienia instalacji. Wynik wykaże czy instalacja będzie skutecznie spełniać swoją rolę. Więcej informacji o instalacjach odgromomowych zamieścilismy w Muratorze 1/1999. Pozdrawiamy.
  8. Zawsze - jeżeli budynek jest podpiwniczony - zdecydowanie należy wykonać izolację pionową ścian fundamentowych i połączyć ją z izolacją poziomą wykonaną w podłodze piwnicy oraz z izolacją poziomą na poziomie parteru.
  9. Jakiekolwiek sztuczne przyspieszanie schnięcia tynków nie powinno byc stosowane. Najkorzystniejsze jest naturalne odprowadzanie nadmiaru wilgoci powstałej podczas robót mokrych (wykonywania tynków wewnętrznych, warstw wyrównawczych podłóg) poprzez intensywne wietrzenie pomieszczeń. Istotna rolę wspomagającą cały proces pełni sprawnie działająca wentylacja w budynku, czyli drożne kanały wentylacyjne. Ogrzewanie pomieszczeń bez wietrzenia nie przyspiesza odprowadzenia wilgoci, intensywne ogrzewanie - szczególnie miejscowe, nierównomierne - może przyczynić się do popękania wykonanych tynków. Ponieważ gips bardzo szybko reaguje na zmianę wilgotności powietrza także warunki pogodowe wpływają na wysychanie wykonanych tynków. Tak więc proponujemy uzbroic się jesczcze w odrobinę cierpliwosći. Panujące aktualnie wyższe temperatury powinny przyczynić się do odprowadzenia wilgoci z pozostałych fragmentów ścian.
  10. Aby ta tragiczna wizja nie doszła do skutku - przecież rozwód, czy chociażby separacja to pewna ostateczność - prosimy o kontakt telefoniczny w dowolnie wybranym terminie w godz. 9.00-17.00 pod numerem 022 / 870 04 70, 870 54 95, 870 52 23. Pozdrowienia.
  11. Wszystkie dachówki: angobowane, szkliwione, naturalne muszą spełniać takie same parametry techniczne, jak np. nasiąkliwość czy mrozoodporność. Angobowanie i szkliwienie pozwala uzyskać gładką, błyszczącą powierzchnię oraz umożliwia dobór koloru pokrycia w zależności od upodobań inwestora. I tak np. można zamówić dachówkę angobowaną w kolorze antracytowym, miedzianym lub niebieskiego kryształu. Zewnętrzne warstwy dachówek są odporne na działanie czynników atmosferycznych, więc zagrożenie ich uszkodzenia czy zniszczenia jest znikome. Niektórzy producenci dachówek dopuszczają nieznaczne przebarwienia koloru wywołane działaniem niskiej temperatury i promieni słonecznych. Gładkie dachówki szkliwione stanowić mogą utrudnienie dla rozwoju mchów i glonów na ich powierzchni, ale warto pamiętać, że na terenach silnie zalesionych mech może mimo wszystko pojawić się nawet na gładkich materiałach pokryciowych.
  12. Salon Muratora

    budowa pergoli

    Zalecamy sprawdzenie we właściwym urzędzie tzn. w tym Wydziale Architektury Urzędu Gminy lub Starostwa Powiatowego, któremu podlega grunt. Jeśli pergola zostanie potraktowana jako obiekt małej architektury wówczas nie będzie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
  13. Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 022 / 870 52 23 w dowolnym terminie w godz. 9.00-17.00
  14. Zgodnie z przepisami obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, zlokalizowane na terenie budowy nie wymagają pozwolenia na budowę (włącza się także ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych). Nie muszą więc być usytuowane w odległościach określonych przepisami dla budynków, czyli nie ma konieczności zachowania np. odległości 4m (3m)od granicy z sąsiadem. Jeśli jednak planuje Pan obiekty ustawić na okres 10 lat, należy je tak zlokalizować, by nie utrudniały korzystania z sąsiednich terenów; wtedy bezpiecznie byłoby zachować wymagane przepisami odległości. Uniknie Pan w ten sposób ewentualnych interwencji i skarg sąsiadów lub organów nadzoru budowlanego. Jednocześnie w przepisie nie ma mowy o powierzchni takiego obiektu. Wspomniana przez Pana pow. budynków 25m2 pochodzi z innego zapisu - regulującego usytuowanie altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych. To ich budowa przy zachowaniu powierzchni: 25 m2 - w miastach i 35 m2 poza granicami miast i wysokości do 5m przy dachach stromych i 4m przy dachach płaskich - tylko na takich gruntach nie wymaga pozwolenia na budowę.
  15. Naszym zdaniem dodatkowe docieplenie w talkim przypadku jest nieekonomiczne – jego koszty zwrócą się za 80 lat. Ponadto w przypadku braku szczeliny wentylacyjnej między wełną mineralną a ścianą nastąpi zatrzymanie pary wodnej i w konsekwencji zawilgocenie znajdującej się tam izolacji. Tak więc wełna mineralna na pewno "obwiesi się" ponieważ będzie mokra.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...