Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ewcorek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ewcorek

  1. Tak jak napisal poprzednik, ozonatorem zabijesz zyjatka, ale one bardzo szybo pojawia sie z powrotem. Nie mam jeszcze klimatyzacji, ale tez myslalem o latwym dostepie do czerpni i filtrze stozkowym w srodku oraz zwyklej siatce przed filtrem stozkowym ktora mozna by odkurzyc odkurzaczem co jakis czas( pewnie co dwa tyg jak napisal wczesnije kolega) Na You tube koledzy czyszcza to takim srodkiem do czyszczenia klimatyacji to wszystko ladnie splywa samo bez jakichs szczotek czy szorowania. Co rok czyszcze tak klime w samochodzie, tym srodkiem plus ozonator. kiedys robilem samym ozonatorem, ale jak cos sie zalegnie to starcza na bardzo krotko,
  2. Dałoby sie poprzez zastosowanie 4 zaworow i by-passu zawory 1 i 3 otwarte, 2 i 4 zamkniete lub odwrotnie, wszystko mozna by umiescic na poddaszu
  3. Czytam Już ten temat dobrych klika dni, 150 stron postów, Mam jedno pytanie i 1 spostrzeżenie 1. Pytanie – czy mógłby ktoś polecić dobra cicha i niekoniecznie tania kanalowke o mocy 5 kW 2. Spostrzeżenie, - planuje zamontować kanałowe na nieogrzewanym poddaszu , z rozprowadzeniem rur , przestrzeni jest tam na tyle dużo ze można by było pokombinować w ten sposób aby, anemostaty nawiewne latem pracowały na nadmuchu zimnego powietrza, wtedy zimne leci na dół i fajnie działa, a z kolei zima jako czerpnie. Oczywiście pod warunkiem zainstalowania oryginalnej czerpni gdzieś nisko a anemostatów wysoko w suficie. Przy odwróceniu obiegu, można by tez uzyskać bardziej cicha prace , nawiew generuje chyba większy hałas iż wyciąg. To tylko taki pomysł, nie twierdze ze dobry, podyskutować można.
  4. Ile tego zimnego powietrza bedzie ? 450 cbm/h tyle podaje specyfikacja, wiec jesli tyle wyciagnie ci z domu to tyle musi wejsc przez szpary.. U mnie w domu reku zima chodzi na 100 cbm/h , to jest z odzyskiem ciepla, Ty chcesz 450 bez odzysku, gdybyś miał grzanie za darmo to miałoby sens, ale grzejesz kominkiem lub gazem, latem jak najbardziej, zima nie. Tak mi sie przynajmniej wydaje
  5. Witam mam pytanie, czy można zamontować klimatyzację kanałową, jednostkę wewnętrzną, na zewnątrz budynku np na nieogrzewanym poddaszu? Czy minusowych temperatur raczej nie może być ? Chodzi tylko o odpływ skroplin ? Mam pociągnięte rury fi 200 na poddaszu i wprowadzone do każdego pokoju przez sufit( anemostaty), tak że do tej pory zwykłym klimatyzatorem przenośnym 4 kw( chłodniczej) z dobra dmuchawa, w lecie schładzałem te 3 pomieszczenia w upaly z 32 C schłodziłem do 24, metraż ok 45 m kw. Rura główna była wyciągnięta na balkon i tam stał klimatyzator. Na bazie tej samej instalacji chciałem zamontować kanałową , z tym ze musiałbym doprowadzić powrót powietrza, bo do tej pory w tym przenośnym brało powietrze z zewnątrz , przez co było tez mniej efektywne. Teraz montuje PV i aż się prosi żeby wykorzystać kanałówkę do grzania, rury sa , kwestia tylko umiejscowienia jednostki wewnętrznej … Celuję w klimatyzator LG LG CL12R, o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW, przy doprowadzeniu powietrza z wewnątrz, powinien działać podobnie.
  6. Adam czy to odpowiedz do mnie? bo przyznam malo z niej kumam. ( ten obrazek gwiezdnych wojen trafiony:)) Pewnie ze bufor jak najwiekszy, ale jak sie ma maly to tez trzeba go jakos wykorzystac, zwlaszcza ze juz byl zanim zaczelo sie czytac watek... teraz mysle czy dodac drugi czy wymienic na wiekszy, bo i miejsca malo i slabo z polaczeniem. tak czy owak wiadomo za darmo najlepiej , ale jak juz trzeba placic to pytam jak najefektywniej....
  7. Solar jest ponizej, na samym dole. Nie zablokuje, bo jak pisalem, wylaczy sie jak tylko temp wody osiagnie odpowiednia temperature w srodku bufora.Poza tym, jak chodz solar kociol sie nie wlaczy. ( automatyka). Ponawiam zapytanie.
  8. Posiadam bufor 500 l z zasobnikiem 150l, ktory laczy kominek pw, solary i kociol kondensacyjny, zasilanie kotla jest wpiete na 2/3 wysokosci bufora, a powrot na 1/3 ( mierzac od podlogi), mam tez termometry i sterowanie ktore wlacza kociol przy okreslonych temeperaturach ( temp wody cwu i temp na srodku bufora skad idzie zasilanie na grzejniki i podlogowke), kotlem steruje automatyka. I teraz pytanie, czy nie lepiej byloby podlaczyc powrot na sam dol bufora, w najnizsze mozliwe miejsce, po to aby uzyskac te kilka procent z kondensacji. Zauwazylem ze jak kociol zaczyna grzanie to pieknie sie z niego leje, ale im bardziej temp powrotu rosnie( widze to na termometrze) tym bardziej kondensacja spada. Gdybym podlaczyl powrot na dol bufora to zanim kociol zagrzalby wode na dole bufora to sterowanie wczesniej by go wylaczylo, nie grzalby wiec calego bufora a tylko ok polowy. Z tym ze grzalby zimna wode ( ok 25-29 na dole bufora) a nie letnia ( w srodku ok 35-40). I teraz czy jest tu sens ekonomiczny tego rozwiazania czy nie????
  9. tak ale wystarczy podgrzac taki zbiornik raz na tydzien, 2 tygodnie, i nie ma problemu, nie ma tak ze legionela pojawia po opadnieciu temperatury do 50 i od razu zabija potrzebuje czasu na rozmnozenie ...
  10. zauwaz, że nie ja zaczalem obrażać, tylko odbijam piłeczkę Na poczatku jakoś ci się spodobało, Czy ty uważasz twój komentarz o teściowej na miejscu? Czy ja ciebie w jakis sposob obrazilem? Jesli tak pokaż w którym miejscu, jak zwykle żródłą, przykłady. Mam pomysł, i będę go realizował, dlaczego, bo lubie, bo mi się chce, bo oprócz siedzenia na forum czynnie przekształcam pomysły tu podejrzane, Pytałem o podpowiedzi, bo co dwie głowy to nie jedna.
  11. piszesz , ze się nie da, że to już było, że po co ok nie ma sprawy, ale lubie miec czarno na białym, dlaczego, źródła , przykłady, po to tu zadałem pytanie, bo szukałem a nie znalazłem. wiesz wiecej to sie podziel, a nie wal frazesow w stylu, "posłuchaj żony" chyba że grasz w innej lidze, wtedy zwracam honor.
  12. plus przesylka.... to nie 20 zl
  13. przyklady poproszę tych rozebranych, możesz
  14. A może ktoś jeszcze się wypowie, z tym że preferowalbym jakieś konstruktywne wypowiedzi od osób które cos wnosza i coś wiedza , a nie ktorym sie wydaje , że coś wiedza.
  15. za 1200 zl to nie dołoze nawet jednego kolektora o matowieniu nierdzewki pisalem, mozna pasywowac, spojrzcie na czajnik , czy co tam macie garnki, wystarczy przetrzec sokiem z cytryny i znow lsnia. elektronika jest opcja dodatkowa, podstawowym zamysłem bylo ustawienie ich optymalnie na godziny okolo poludniowe. i np co miesiac opuszczenie czy podniesienie o kilka stopni, oczywiscie kat bylby ostry, dlaatego zakladam ze z 14 m2 powierzchni uzyskam,pewnie max 50%, pewnie blizej ok 30%, to juz granica opłacalnosci, ale przeciez nie tylko o to tu chodzi, chodzi rownez o zabawe. Na poczatek oczywiscie nie 14m2 tylko poiwedzmy 2 blachy , ok 5m, i zobaczy sie jak to dziala, jak sukcees to działało by się dalej. Myślę że dobrze by tutaj było wyprofilować te blachy w kształcie wklęsłym, tak aby skupialy wiazkę odbita, a ona ta wiązka "wędrowała by" po kolektorach razem ze słońcem. Ale koledzy mieli , doradzać strzelać pomysłami, a nie zniechęcać. Że to się nie opłaca i po co nam to to już słyszałem od żony. "
  16. witam do pomysłu , bo to na razie pomysł , natchnął mnie projekt elektrowni gdzieś na pustyni w USA, ogromna ilość luster ustawionych w kole na ziemi które sa skierowane na wysoką wieżę gdzie nastepuje kumulacja tej energii zamiana wody w pare itd. Mam na dachu 4 solary płaskie hewalexa ustawione centralnie na południe pod kątem ok 50 st, do tego bufor 500 l, ( do ktorego jest podłaczona podłogwka grzejniki, i oczywiscie CWU ( typ zbiornik w zbiorniku)). Te 4 solary w dzien jak dzis czyli troche chmur troche słońca, zagrzeje mi caly bufor do ok 55 C. pewnie im blizej lata tym lepiej ( mam od tygodnia). Już wczesniej nosiłem sie z zamiarem zainstalowania dodatkowych luster, które odbijałyby promienie słoneczne na solary, wtedy ilosc energii pewnie by sie nie podwoiła ale być może byłaby choć 1,5 razy większa, i tu latem może mało potrzebne( ale w razie konieczności podniesione do pionu osłaniałaby solary i zapobiegały przegrzaniu), natomiast w okresach przejściowych byłoby to super. material luster, myślałem o aluminium polerowanym cienka blacha to koszt ok 35 zl m2 , ale utlenia sie, trzeba by zabezpieczać itd. może folie p-słoneczne ( tu drogo ok 60-70 zl m2) może blacha nierdzewna (ok 50 zl m2) 0.5 mm gr, wypolerowana i zabezpieczona kwasem azotowym, powinna być ok, nie wiem tylko jaki procent odbicia oferuje, aale chyba byłaby najtrwalsza ( okresowa pasywacja kwasem azotowym powinna zapewnic długowieczność). powierzchnia mogłaby być lekko wklęsła aby skupiała promienie, konstrukcja z profili stalowch, pospawana i unoszona góra dół, nepedem do bramy faaca, ( koszt ok 1500 zl. ( to już wersja super deluxe) material na podstawowa wersje ok 12 -15 m 2= blacha 600-700 zl, kwas wkrety profile mysle ze max 300-400zl czyli 1000-1200 zl za 14 m2 powierzchni refleksyjnej , niechby liczac 50% efektywnosci , to mamy 7 m2 solara plaskiego, czyli ok 3500zl. Niestety , to na razie pomysł i szanse na realizacje sa ale dopiero najwcześniej w sierpniu, teraz wyjazd juz niedługo. Oczekuje od kolegów co można ulepszyć, czy warto, itd. Aby nie było Polak mądry po szkodzie, załaczylem rysunek zawsze to łatwiej zrozumieć.
  17. Zgadzam sie zupelnie, Po to sie konstruuje tymi recami zeby uniknac drogich serwisantow, po to sie konstruuje tymi recami zeby jak cos padnie wiedziec jak i gdzie wymienic, osobiscie lubie kupic dobre gatunkowo materialy zamontowac samemu i tak suma sumarum zaoszczedzic, za gwc zaspiewano mi 10 tys, zrobilem sam za ok 3, brama wjazdowa na pilota ( same silowniki i sterowanie ) 3000, samemu 1800. Nie zawsze sie to oplaca ,( kupno samochodu na czesci oczywiscie nie), ale solar powietrzny 6 mkw, 1500 zl( calosc plus wentylator, bateria sloneczna), vs solar powietrzny do kupienia solar wenti za 2000zl za mkw, lub nawet wodny plaski 2m kw ok 1000 zl( sam solar nie liczac pompek naczyn plynow sterownikow. Kwestia kalkulacji, Co do wygladu , a czym ustepuje solar Wezyra innym solarom?? Mnie sie osobiscie wydaje ze nawet jest ladniejszy. Dodatkowo ilekroc Wezyr spojrzy na niego to powie sobie "Dalem rade" no to juz jest bezcenne... Zdajac sie na fachowcow niestety zdajemy sie na to co im wygodnie, a sam nadzor czesto tez nie wystarcza, trza by patrzec na rece caly czas a to jest niemozliwe, Ja tez sie zdawalem, Kominek pw Makroterm , porazka gdybym sam nie zmodyfikowal to zamaist ognia patrzylbym na smole ( coz zawierzylem fachwocowi) bufor ciepla drogi a jakze 8 tys, co z tego 500 litrow za maly, przydalby sie wiekszy. To byly pomylki ktore na pewno zrobilem, dlaczego ano nie chcialo mi sie poszukac. Teraz pierwsze kroki kieruje do tych co wiedza i cha sie to wiedza dzielic, nastepnie decyduje czy robie to sam czy z fachowcem, ale wtedy juz wiem gdzie patrzec mu na rece a gdzie odpuscic, A jak slysze " panie zawsze tak robilem i nikt nie narzekal, a pan cos wymysla, to od razu fachowca splawiam. Zainspirowany Wezyrem, bede robil powietrzny, ( bo chyba podolam) ciezej byloby z wodnym a tez bym chcial. a to tez kwestia kalkulacji , nie pchac sie tam gdzie wiecej mozna zepsuc niz naprawic. I jeszcze dygresyjka, fajnie sie tu czyta i dyskutuje, ale tych co chca doradzic bo cos zrobili i wiedza jest malo, tych co doradzaja bo im sie cos wydaje od groma. I tym optymistycznym akcentem....
  18. z ta tesciowa to zalezy jaka kto ma, ja nie narzekam, co do oporow, to chyba zalezy od srednicy kanalow, oraz konstrukcji wymiennika, na WM powietrze oczywiscie szlo by tylko jesien zima wiosna, latem obrocenie kolanka i idzie w kosmos. posiadam bufor co prawda tylko 500 l ale zawsze. kusi mnie to cieple powietrze lecace do czerpni, tak czy owak najpierw prototyp( suszarnia drewutni) i zobacze jak to wszystko smiga , jak potestuje i sie sprawdzi wiosna zrobie reszte
  19. byc moze przy puszkowcu to jest najlepsze rozwiazanie, przy siatkowcu, na hamerykanskich stronach pisza zeby wlot i wylot byly na srodku, odpowiednio na dole i gorze, razem z taka przeslonka ktora kieruje powietrze ku reflektorowi.
  20. patrz glikolowe gwc, klimakonwektor, taka jakby duza chlodnica samochodowa. , ktos wyzej napisal czy nie lepiej wodny, no u mnie nie bo nie mam jak( grawitacyjnie) , mam glikolowy gwc zrobiony samemu dzieki poradom miedzy innymi Adama , swietnie sie sprawdza zima i latem tez choc schladzanie juz gorzej ale zawsze, wiec wiem ze to dziala, a taka hybryda kolektor powietrzny , -> lamelowa nagrzewnica wodna-> czerpnia reku bedzie dzialac
  21. no tak tez pisalem klika postow wczesniej, solarpowietrzny powietrze cieple doprowadzone do lamelwoej wodnej chlodnicy czy nagrzewnicy, a stamtad cieplo niewykorzystane bedzie szlo na czerpnie, wiec nic sie nie powinno zmarnowac.
  22. solar venti ponad 2400zl za niecaly metr kw solara powietrznego, gdzie ta przystepna cena... przy samorobce wychodzi 250 zl za metr kw, nawet gdyby wydajnosc sprawnosc byla 50% to i tak sie oplaca. tez myslalem zeby ciagnal rekuperator, ale co latem ? poza tym nie wiem jakie temp wytrzyma reku, najlepiej chyba jak went jest podpiety pod baterie sloneczna i pracuje wtedy kiedy jest slonce. a sam wylot z solarow podprowadzic tylko do czerpni dosc blisko z mozliwosci przekierowania latem.
  23. Wg mnie po pierwsze bedzie cos tam taniej, nie wiadomo ile ale pewnie bedzie a po drugie satysfakcja z zrobienia samemu oraz zapewne bagaz doswiadczen na przyszlosc. Oczywiscie najlatwiej zamowic i kupic orginalny solar, ale to chyba nie w tym watku co? Poza tym wydaje mi sie, oczywiscie tylko wydaje ze solar powietrzny jest trwalszy i mniej awaryjny od wodnego, moze tez mniej sprawny nie przecze, ale co moze mu sie stac oprocz tego ze padnie wentylator, wymiana 5 min i dziala dalej. A powietrznego u nas chyba gotowca nie kupisz??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...