Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kaefce

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    70
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kaefce

  1. Kup przejściówkę Digitus-a, np taką: http://minertu.eu/kategoria,49/adapter-usb i bankowo zadziała - reszta przejściówek jest niepewna a ten Digitus jest polecany przez producenta sterownika.
  2. Kaefce

    bez większych zmian

    Dziękuje. To zwykły marketowy Lancaster firmy Halux :)
  3. Kaefce

    bez większych zmian

    ciągle czekamy na kredyt... Małżon założył osprzęt elektryczny, a w łazience obecnie jest tak.....bez umywalki, szafki, drzwi i takich tam :)
  4. ewa31, odnośnie mocy kotła to sprawa wygląda tak: - fachmani liczą zapotrzebowanie W/m2 budynku dla najbardziej niekorzystnego przypadku tj. np. zima z temperatura -25st Rzeczywistość jest jednak trochę inna i takie zimy u nas nie występują dłużej niż przez tydzień-dwa tygodnie w roku, owszem zdarzają się dłużej ale przeważnie jest to krócej. Jeśli dany fachowiec wyliczy ci, że zapotrzebowanie na ciepło wyjdzie 80W/m2 (razem z CWU) to przy 200m2 otrzymasz moc kotła 16KW. Dla kotła 25KW i 200m2 musiałabyś mieć zapotrzebowanie 125W/m2. No i tutaj dochodzimy do meritum sprawy. Jeśli ktoś zaprojektuje Ci instalacje to pewnie da moc kotła o jeden rząd wyższy aby być po "bezpiecznej stronie mocy" tak abyś nie mogła mu nic zarzucić. Część ludzi jest z natury zapobiegawcza (np my ) i na wszelki wypadek bierze kocioł o większej mocy ale część ma to w głębokim poważaniu i wiedząc, że zimy stulecia zdarzają się raz na 100 lat bierze kocioł o wyliczonej mocy. Dodam tez, że te wszystkie wyliczenia W/m2 odnoszą się do warunków najbardziej niekorzystnych (np temp. -20st) ale większość czasu i tak mamy w zimę w okolicach 0/-5 co dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na moc. Pomijam fakt, że dochodzą do tego jeszcze wszelakie współczynniki bezpieczeństwa dodatkowo zwiększające ilość ciepła w obliczeniach coby być po bezpiecznej stronie (tak to w naszym budownictwie jest...). Teraz kwestia samego kotła. My wybraliśmy taki ze sterownikiem "full automatic" ECOAL (http://www.ecoal.pl). Sam dobiera parametry spalania i dawkowania paliwa na podstawie trendu wzrostu/spadku temperatur spalin. Ja tylko wrzucam węgiel. Nie muszę nic grzebać przy nim. Mogę codziennie wrzucać inny węgiel a sterownik i tak dobierze optymalne parametry spalania i dawkowania paliwa i powietrza. Mogę tez nim przez internet sterować tak "na wszelki wypadek" . pozdrawiam Małżon Kaefce
  5. wieliszew, my także wybudowaliśmy Diunę Mix i już w niej mieszkamy, chociaż w baaaardzo partyzanckich warunkach:) Tak czy inaczej, mieszka się świetnie i po kilku zmianach ten domek jest dla nas prawie idealny My budowaliśmy z porothermu, nie wiem czy to lepiej czy gorzej. Zdania są podzielone Ocieplone mamy styropianem 15 cm. Polecam lepiej ocieplić podłogę. Chciałam dać grubszą warstwę styropianu, ale kierownik uparł się że nie potrzeba i później kupowaliśmy droższy styropian o lepszej lambdzie No, a tak można było dać rurki od c.o. na cienkiej warstwie styropianu, żeby się tak nie wychładzały. Polecam pełne deskowanie. na deskach mamy papę, ale tu też zdania są podzielone. Przekonał nas majster, który powiedział, że jak kiedyś rozbierali dach to deski od strony papy były zdrowe, a z drugiej strony drążył je robal Pamiętajcie, ze jak nie chcecie podbitki, to pod okapem od razu daje się ładne równiutkie, wyszlifowane i zabejcowane deski. My o tym nie pomyśleliśmy a ekipa oczywiście też nic nie powiedziała, pomimo że od początku mówiliśmy że nie chcemy żadnej zabudowanej podbitki. No i trzeba było więcej zabulić za prace na wysokości, ale w sumie tego tak nawet nie widać Podłogówka jest fajna, ale sypialnie to faktycznie można sobie odpuścić. Piec mamy 25 KW, ale mąż mówi że to za dużo i piec się męczy/szybciej zużywa pracując na niższej mocy. Piec ma deklarowaną sprawność, ale przy maksymalnej mocy. Teraz na sterowniku piec jest ustawiony na 15 KW, a cały czas podgrzewa c.w.u. Polecam likwidację wszelkich stopni i różnic poziomów, za wyjątkiem garażu, bo tam to nawet jest wskazane żeby było niżej. Polecam podniesienie ścianki kolankowej. W naszym przypadku równocześnie musieliśmy zmienić kąt nachylenia dachu, ale wydaje mi się że mimo wszystko urok domku został zachowany. No i mamy ogromny strych! Polecam piwniczkę pod schodami. Polecam zachować spiżarnie. Myślę że dobrze jest częściowo schować kominy w ścianie. Z drugiej strony obłożyliśmy je białym pustakiem 6 cm żeby ewentualnie można było coś powiesić. Komin od pieca też jest obłożony pustakiem. Faktycznie pokój na parterze jest niewielki, więc niewątpliwie zyska jak przesuniesz tylną ścianę. Aczkolwiek, ma on swój klimacik No i z zewnątrz wygląda to ciekawie. Jak będziesz podnosiła ścianki kolankowe to rozsuń okna w sypialniach z balkonami, ja je od siebie odsunęłam, ale za mało (od ściany mam 20 cm) i teraz żałuję bo mam mniej ustawne pokoje. Dużo jeszcze by tu pisać. Przeczytałaś wątek to już jesteś bardzo bardzo daleko w przodzie Powodzenia. Jakby co to pytaj
  6. Kaefce

    salon

    Polecam! My mamy wymiar 14,8x89,8 i fugę 2 mm.
  7. Kaefce

    salon

    Na podłodze płytki Paradyż noce my way natural. Są piękne! Jak są czyste wyglądają o wiele lepiej:) Fuga Sopro brąz bali. Kominek pozostawiony do wykończenia..czeka na lepszy okres w budżecie domowym. A obok kominka, za TV będzie ściana z cegły ręcznie formowanej, też kiedyś.....:) Półki przy kominku zrobione specjalnie na drewno, a ta ostatnia przeznaczona jest na akcesoria kominkowe:) Jak już wcześniej pisałam mamy ciepłą obudowę, która się nagrzewa i fajnie suszy drewno. W wiatrołapie płytka Nowa Gala Signum 45x45.
  8. Kaefce

    łazienka

    Jeszcze nie ma szafki podumywalkowej i innych drobnostek, ale już co nieco widać :) Żyrandol i kinkiety chcę mieć czarne z kryształkami. Szafka będzie miała szerokość 110 cm i planuję zrobić ją czarną lakierowaną z białym blatem granitowym, takim trochę mazanym na czarno. Płytki to Paradyż Piumetta. Czarny dekor przy wc, biały dekor na jednej ścianie w kabinie prysznicowej, dookoła czarny dekor - listwa, reszta płytek jest gładka. Podłoga z innej kolekcji chyba Purio bianco. Miska i bidet Koło Ego. W kabinie biały brodzik (120x90) wpuszczany w podłogę. Nie wiem co na okno....naklejkę na szybę czy coś innego...zdecyduję jak już będzie wszystko. Jestem ciekawa efektu końcowego... Przepraszam, że nie posprzątane, ale chciałam zdążyć przed zmierzchem:)
  9. Kaefce

    stan obecny

    Z zewnątrz domek prezentuje się tak jak na zdjęciu i taki pozostanie przez bliżej nieokreślony czas Mamy nawet piękne drewniane schody wykonane z palet jakie zostały po budowie :) W ogóle po budowie zostało nam baaaardzo dużo drewna, którym teraz palimy w kominku. W środku trwają prace wykończeniowe parteru. Aktualnie Pan Kafelkarz robi łazienkę i pewnie w przyszłym tygodniu rozpocznie układanie gresu na podłodze. Ogólnie polecam zakup płytek przez internet. Na jednym m2 można zaoszczędzić 30-40 zł, a przy większym zamówieniu nie płaci się za transport . Zamówiliśmy ok 115 m2 płytek podzielonych na dwa transporty i tylko płytki z jednego opakowania (5 szt.) były pęknięte, reszta jest ok. Zamawialiśmy przez stronę http://www.płytki24.pl. Pomiędzy kuchnią i salonem wstawiliśmy ściankę g-k , w której schowana jest kaseta do podwójnych drzwi przesuwanych. Z k-g wykonana jest także ścianka pomiędzy kuchnią i spiżarnią. Jestem ciekawa efektu końcowego... Na poddaszu mamy zrobione ocieplenie i na razie tak zostanie. Jeszcze tylko Panowie wstawią narożniki i zaszpachlują łączenia. Nie wiem jak inni mają rozwiązaną kwestię ocieplenia okien dachowych, ale u nas okna zostały dookoła wyłożone styrodurem, po zimie zobaczymy jak to funkcjonuje... No i bardzo polecam duże, wygodne schody strychowe Fakro Thermo 70x140.
  10. Kaefce

    kotłownia

    Mamy już podłączoną kotłownię. Piec KOTSTAL ECO 25 kW (http://www.kotly-dzialdowo.pl" rel="external nofollow">http://www.kotly-dzialdowo.pl" rel="external nofollow">http://www.kotly-dzialdowo.pl" rel="external nofollow">http://www.kotly-dzialdowo.pl) z możliwością podglądu pracy kotła i regulacją sterownika przez internet. Co najważniejsze...piec zmieścił się w kotłowni i w razie potrzeby jest miejsce żeby wyciągnąć podajnik ślimakowy.
  11. Karolina, my budujemy Diunę Mix 6 km od Pruszcza Gdańskiego, więc jak macie ochotę to zapraszamy. Została nam jeszcze wykończeniówka, ale ten etap jest już wystarczający żeby zobaczyć jak dom wygląda w rzeczywistości. My też kiedyś skorzystaliśmy z gościnności innych Forumowiczów i z budowy wyszliśmy bogatsi o nowe pomysły A jak obserwuję forum to co Diuna to inny dom, niby jeden projekt, a każdy robi zmiany wg własnych upodobań. Tak więc jak będziecie mieć też inne propozycję to korzystajcie ze wszystkich
  12. Nas stan surowy Diuny Mix zamknięty z oknami, bramą z napędem i drzwiami kosztował prawie 200.000 zł, bez tarasu i schodów wejściowych Niestety dużo, ale wszystkie prace zlecane były firmie. Bardzo dużo kosztował nas dach, bo za materiały i robociznę za więźbę, deskowanie , papowanie, dachówkę koramik,okna dachowe i rynny zapłaciliśmy prawie 70.000! Przy czym mamy trochę większą powierzchnię dachu, bo podnosiliśmy ściankę kolankową i adoptowaliśmy kąt nachylenia dachu do 45 stopni. Pomimo kosztów, jeżeli macie taką możliwość zróbcie piwnicę pod garażem, ale koniecznie z wygodnymi betonowymi schodami, żeby można było znieść tam opony czy kosiarkę.
  13. Gratulujemy ( i zazdrościmy!) Na szczęście, jak dobrze pójdzie to w grudniu też dołączymy do tego szczęśliwego grona, co prawda będziemy mieszkać tylko na parterze, ale dobre i to:)
  14. Witam, gdzie zamawialiście parapety wewnętrzne z marmuru lub granitu? Poszukuję jakiegoś jasnego, najlepiej białego kamienia. Oczywiście zależy mi na rozsądnej cenie i solidnym wykonaniu.
  15. Kaefce

    ocieplenie

    Już od kilku dni Panowie ocieplają budynek z zewnątrz. Z uwagi na szybko kończące się finanse, na razie tylko zagruntujemy klej, a strukturę położymy kiedyś tam, kiedyś... Dla zainteresowanych jak zakończyć szczelinę wentylacyjną pod okapem, wklejam zdjęcie jak to zrobiła nasza firma. Nie jestem do końca przekonana co do tego rozwiązania, ale faktycznie wygląda to estetycznie. Ta krateczka to wróblówka z obciętymi wąsami. Od środka między styropian i wełnę damy jeszcze aluminiową siatkę pszczelarską o oczku 3,5 x 5 mm grubość 05 mm, żeby jakieś myszki lub owady nie przedarły się do wełny.Siatka jest drobna i giętka, w sumie to można pewnie było dać siatkę o grubości 1 mm, ale zamawialiśmy ją przez internet i nie mieliśmy już czasu sprawdzać czy się nada czy nie. Może przesadzamy, ale niech już tak będzie. A domek pięknieje w oczach :) Mo i mamy ładne drzwi wejściowe drewniane, ale pochwale się nimi innym razem bo na razie coś tam jeszcze trzeba w nich poprawić
  16. My będziemy mieć Kotstal Eco 25 kW z Działdowa http://kotly-dzialdowo.pl/website/?page_id=36 Przede wszystkim ten kocioł jest dosyć wąski (97 cm z koszem) i mam nadzieję że nie będziemy musieli kombinować z ewentualnym serwisowaniem ślimaka gdyby się zaciął co czasami się może zdarzyć :/ Ponadto ma palnik Brucer i sterownik ecoal i był polecany na forum o ogrzewaniu, przede wszystkim z uwagi na to że sam dobiera optymalne ustawienia. No i ma wyciągany ruszt awaryjny i duże, wygodne drzwiczki górne do ewentualnego załadunku śmieci. Jeszcze go u siebie nie mamy, ale widzieliśmy go u producenta.
  17. Kaefce

    piecokominek

    Robiła nam go firma, która się czymś takim zajmuje, jeździ na szkolenia, wie co z czym łączyć itp. Woleliśmy nie podejmować się tego zadania. No nie powiem, ale trochę nas ten kominek kosztował Przy czym sporo zapłaciliśmy za wkład i masę akumulacyjną, no a z reszty też się co nieco uzbierało. Ale są i tacy, którzy sami robią sobie piecokominki przy pomocy profesjonalistów doradzających w necie i też to działa
  18. Kaefce

    piecokominek

    Co prawda obudowa jeszcze nie jest skończona, ale prawdę mówiąc nie wiem czy w tym roku jeszcze to zrobimy, tak więc żeby nie tracić czasu od razu przedstawię nasz kominek:) Wkład mamy austriackiej firmy Austroflamm 45/68 K obłożony w środku wermikulitem z regulacją dopływu świeżego powierza z zewnątrz.Dodatkowo obok wkładu ustawiliśmy moduł akumulujący ciepło CMA firmy Cebud. Dzięki regulowanemu szybrowi zamontowanemu nad wkładem możemy decydować czy spaliny mają iść bezpośrednio do komina, czy też mają przechodzić przez moduł i go nagrzewać i dopiero wtedy uchodzić do komina. Z boku obudowy widać kratki wyczystek umożliwiające czyszczenie modułu. Dodatkowo kominek obudowaliśmy płytami CPA z akubetu, które się nagrzewają i także akumulują ciepło. Po rozpaleniu w kominku, obudowa stopniowo się nagrzewa, najpierw od strony wkładu, a później na całej powierzchni. W środku ściana tylna i sufit obłożone są płytami krzemianowymi. Z prawej strony wkładu planujemy zrobić ściankę z k-g z półkami na drewno. Przez to że ta ściana jest bardzo ciepła, drewienko też będzie nam szybko wysychało. Obudowę przy wkładzie obudujemy płytkami ręcznie formowanymi, a resztę ładnie otynkujemy, chyba że nam się zmieni koncepcja :)
  19. My na parterze też mamy 10 cm styropianu lambda 0,036 (czyli najcieplejszy jaki znaleźliśmy) EPS 100 a w garażu EPS 200 , tj. 2x5 cm oczywiście na zakład, ale prawdę mówiąc przy podłogówce to chyba za mało, teraz żałuję ze nie daliśmy 15 cm. Na poddaszu 5 cm. Na fasadę planujemy dać 15 cm styropianu, a na poddaszu dajemy 25 cm wełny 15 + 10, jeszcze nie mamy wybranej.
  20. Kaefce

    już są wylewki

    a oto parę fotek tynków i wylewek. W wylewkach wszędzie są włókna, a w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, w garażu, kotłowni i nad przewodami DGP daliśmy jeszcze siatkę zbrojeniową. W ogóle to mieliśmy niefajne zdarzenie z posadzkarzem i w końcu wylewki robił ktoś inny. Tamtemu nie podobało się że zażyczyliśmy sobie ułożenie styropianu na parterze na zakład!!! Panu nie podobało się, że pilnowaliśmy żeby wykonali to jak należy i w miarę starannie, powiedział że nie życzy sobie żeby ktoś patrzył mu na ręce, biegał z poziomicą laserową i że on nie ma czasu przyjeżdżać na poprawki! Jakby od razu zakładał że coś mu nie pójdzie. Nie wiem co mu odbiło, bo z całą pewnością nie należymy do ludzi czepliwych i rozumiemy że budowa to nie apteka! Tak czy inaczej styropian w większości domku układaliśmy sami z mężem, no i jeszcze musieliśmy poprawić te pomieszczenia w których układała tamta firma! Oczywiście, najlepiej żeby inwestor nie interesował się budową, nie widział co tam jest wyprawiane, nie wzywał do poprawek jak coś się źle zrobi i oczywiście od razu wypłacał pieniądze! No niestety, ale ode mnie w pracy wszyscy wymagają dokładności, uprzejmości, no i niestety ale ponoszę konsekwencję swoich błędów. No ale widać, że dla niektórych liczy się tylko kasa, a nie zadowolenie klienta. Tak czy inaczej mamy już wylewki zrobione przez inną firmę. Wydają się być ok, nie mają pęknięć, ładnie wysychają. Nie mierzyłam poziomów poziomicą laserową, bo jej nawet nie posiadam, zresztą to pewnie i tak wyjdzie przy układaniu podłogi :) Firma dostała od razu umówioną zapłatę i wszyscy są zadowoleni!
  21. Ewa, ale Tobie zazdroszczę, że masz murowane poddasze! Już po rozpoczęciu budowy zobaczyliśmy budowę innego domu, gdzie właśnie zalewali skosy betonem. Nie wiem co jest lepsze i są pewnie różne zdania, ale przynajmniej nie będzie pęknięć, głuchego odgłosu kartongipsu i buszujących po wełnie gryzoni
  22. Kaefce

    podłogówka

    od 3 dni mamy zrobioną wylewkę, ale nie mam jeszcze zdjęć, więc wkleję zdjęcia podłogówki. Ogrzewanie podłogowe mamy w kuchni, salonie (3 pętle), wiatrołapie i korytarzu (wspólna pętla), łazience oraz na poddaszu w łazience i pralni (oddzielne pętle). Podłogówka jest oddalona od komina chyba o 50 cm. Pod samym kominkiem nie ma styropianu, ale dookoła ułożyliśmy wełnę do ocieplania posadzek, niestety nie posiadam zdjęć. Zresztą 10-15 cm paskiem wełny obłożyliśmy na poddaszu także przewody DGP, pomimo że już wcześniej zostały one otulone wełną i folią aluminiową. W kuchni pod szafkami też puściliśmy jedną rurkę, tylko pod lodówką nie będzie ogrzewania. No i pod prysznicem też nie robimy, pomimo kuszącej wizji ciepłego brodzika:) Ale wolę nie ryzykować, że syfon z odpływu będzie mi za szybko wysychał i wydzielał brzydkie zapachy, bo słyszałam że tak niektórzy mają.
  23. Kaefce

    tynki

    z dużym opóźnieniem, ale przedstawiam kolejne etapy :) już prawie miesiąc temu skończyli nam kłaść tynki cementowo-wapienne. Wyszło 663 m2 przy czym mamy podniesione ścianki kolankowe. W ogóle, to znajomy tynkarz mówił że średnio wychodzi ok 23-25 kg cementów na m2, a u nas wyszło 30 kg!!! Nie wiem o co chodzi! czy ściany były takie krzywe, czy co... Ściany nośne murowała nam inna firma, a działówki inna tańsza... no i taka była tańsza, ze na poddaszu jedna ściana uciekła im ok 5 cm! Masakra! Tynkarze trochę to zgubili, ale i tak rzekomo jest 3 cm różnicy w szerokości korytarza :/ Ogólnie z tynków jestem raczej zadowolona, chociaż nie biegałam z poziomicami, sznurkami, itp. Wychodzę z założenia że to nie apteka, a czego oczy nie widzą tego sercu nie żal :)
  24. ANKAg, witamy na naszym troszkę zapomnianym, ale jakże owocnym forum Swego czasu też musiałam przekopać cały wątek, ale zapewniam, że warto! Co do tej ściany to faktycznie musiałabyś mieć zgodę z Domusa, no i oczywiście zmianę musi nanieść architekt, a nie kierbud, tak samo jest jak poszerzasz salon. Wiem, że głowac miał poszerzony salon o 1 m i z tego co pamiętam jakieś super mocne stalowe podciągi Co do różnicy poziomów to czy chciałabyś je zlikwidować na obu kondygnacjach czy tylko na parterze? My mamy równo na obu i nie żałuję tego. Moim zdaniem, te korytarze są za wąskie i różnica poziomów nie daje takiego wrażenia jakie powinna, a tylko utrudnia komunikację. Obniżony o jeden stopień mamy tylko garaż i kotłownie, przez co te pomieszczenia są wyższe od innych, ale to i dobrze Przy czym, my podnosiliśmy ściankę kolankową o 2 pustaki nad garażem i 3 nad salonem, więc to też ma znaczenie na wyrównanie poziomów i wysokość pomieszczeń w tej niższej części. Jakby co to służę pomocą
×
×
  • Dodaj nową pozycję...