Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Iras

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Iras's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Rzeczywiście, miałem na myśli chudziaka, nie wylewki. Mój chudziak izolowany jeszcze nie jest, natomiast ściany fundamentowe mają izolację pionową i są ocieplone steropinem gr 6cm. Dreny raczej w tym miejscu nie były poprzeryane, bo bym to widział, ale działka moja jest b. mokra, wręcz wypływają w różnych miejscach źródełka. Drenaż opaskowy wokół domu przy podstawie fundamentów już jest, ale chcę też zrobić drugi - dużo płycej, ok. 1m od domu. Czy istnieje możliwość , że wypływająca woda pod domem może może naruszyć jego strukturę, stabilność?
  2. Stało się to w dwóch pomieszczeniach, gdzie zawsze mimo sporej grubości zasypki było dziwnie mokro. Dodam, że wylewki robiłem w jesieni, grubość 8-10cm, beton klasa B15. Moja działka jest mokra, ziemia glina, zrobiłem drenaż opaskowy fundamentów - a tu dalej mokro! Czy mam w związku z tym coś zrobić, czy zostawić ten problem. Pocieszam się, że jak odejdą mrozy, pęknięty beton opadnie, a kiedyś jak założę okna i ocieplę podłogę na gruncie steropianem gr 10cm, nie zobaczę już nigdy popękanej terrakoty. I co Wy na to? Jest się czym martwić czy nie?
  3. podobno przy podłogówce drewno do 20mm jest OK
  4. proszę o radę: w przyszłym tygodniu mam mieć dociągnięty do ogrodzenia działki prąd z ZET-ki. Czy w związku z tym muszę mieć gotową instalację wewnątrz budynku, czy nie? I drugie pytanie: jak jest z tym odbiorem instalacji? Jeżeli instalację wykonywać będzie firma nie posiadająca uprawnień odbiorczych instalacji elektrycznych to czy ZETka nie będzie stwarzać problemów w przyszłości i ile kosztuje taki odbiór instalacji?
  5. Kosztorys mojego domu z Archona oszacowano na prawie 190tyś zł (stan surowy), ja natomast wybudowałem za 120tyś i wcale nie gorszymi materiałami i technologiami (mam dach ceramiczny, ściany z ciepłego pustaka ceramicznego, oraz małą piwnicę - co niebyło branę w planie. Kosztorys kosztorysem, Ty natomiast dokładnie przeczytaj na początku w projekcie jest napisane w jaki sposób liczyli tę inwestycję. Ja budowałem systemem gosp, bez rachunków, negocjowałem ceny i przebierałem w wykonawcach.
  6. A ja w jednym pomieszczeniu, gdzie mam 1,5m nasypu niezbyt dobrze zagęszczonego chcę na chudziaka (gr 10 cm) dać siatkę zbrojeniową fi 0,6. Czy w tym przypadku jest to działanie bez sensu?
  7. Na takie dachy stać jedynie kościół.
  8. 30 cm wody w studni i to w takiej porze roku, gdzie powinno jej być po brzegi - to niepotrzebnie tylko zajmuje miejsce. Ja n Twoim miejscu zbudowałbym nową.
  9. Działka budowlana 12 km od Tarnowa, przy lesie, na południowym stoku, z widokiem na całe Karpaty (w tym Tatry) cena 5zł/m2
  10. No właśnie. Budowę zacząłem rok temu. Więcej niż połowa domu jest na nasypie (nawet 1,5m). Teraz przez wiosnę chcę grunt w domu (glina, piasek, żwir) zagęszczać wodą. Przed pierwszą wylewką chcę oczywiście zagęścić "Tuptusiem", ale muszę dodać, że wcześniej przy zasypywaniu nie zagęszczałem tego jak należy, tzn co 20 cm. I tu mam pytanie: ile dni po takim polewaniu, czy tygodni mogę wykonać wylewki? Boję się żeby nie zamknąć zbyt dużej ilości wody przed jej wyparowaniem, żeby nie zrobić sobie pod domem bagna. Dzięki z góry za rady.
  11. Ad 5 600m2 czas robót to ok. 7-8dni dla tynków z agregatu. Cena robocizny 12zł/m2 nie jest niska - dla przykładu w Tarnowie 8zł. Z materiałami Knaufa 75 L cena 17-18złm2.
  12. A jeżeli przewody 5x15cm biegnące w podłodze nie mogę docieplić ze względu na brak miejsca, czy nic nie będzie się działo z drewnianą podłogą? Np czy nie bedzie się nadmiernie rozsychać, albo czy są jakieś inne przeciwskazania?
  13. wg mnie, to b. dobre usytuowanie. Pomieszczenia w obu częściach będą b. dobrze naświetlone, co zatem idzie - zdrowy klimat, brak bakterii w powietrzu. Znam się trochę na biometeorologii. Ponadto 1. lepiej jest mieć położone ważne pokoje (tzn te w których się najwięcej przebywa i śpi) w kierunku południowo-wsch, bo w Polsce średnio w ciągu dnia jest więcej słońca przed południem, niż popołudniu. 2. Pokoje leżące po zachodnie stronie - w Twoim przypadku poł-zach. są w ciepłej połowie roku bardziej przegrzewane, co bez klimy staje się uciążliwe podczas zasypiania i samego spania. I tu znowu Twój układ staje się dla Ciebie bardziej korzystny. Mam nadzieje że w miarę jasno się wypowiedziałem. Ale jak będziesz mieć pytania, to pytaj.
  14. Tylko nie kupuj przypadkiem drabinki firmy GORGIEL - farba mi w nim popękała już po roku, a w miejscach z ubytkiem farby mam piękną rdze.
  15. No, nie wiem, czy 250 k wystarczy? Ja mam stan surowy otwarty - budowany systemem gosp. który kosztował 130tys. Obliczyłem, że potrzebuje jeszcze ok. 200k do całkowitego wykończenia, ale po wejściu Vatu boję się że mogę potrzebować więcej kasy. Dodam, że wcale z żoną nie szalejemy co do jakości wykńczenia wnętrza - wręcz przeciwnie - liczymy i porównywujemy ceny wszystkich pozycji potrzebnych przy wykańczaniu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...