Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ekmir

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 334
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ekmir

  1. Dlaczego wywaliłbyś kubełkową ?
  2. Tutaj nie o matę chodzi tylko o wykończenie ściany fundamentowej.
  3. Czyli jak ? Ja akurat mam bloczki fundamentowe murowane tak, że ściana fundamentowa ma grubość 38 cm.
  4. Aktualnie sytuacja jest taka, że na ławie fundamentowej jest wymurowana ściana fundamentowa z bloczków betonowych. Ściana ta została ocieplona 4 cm styropianem, na którym wykonano hydroizolację. Chcę tą ścianę, w widocznej ponad grunt części, wykończyć cegłą klinkierową - połówkową. Jak to zrobić ? Czy obok tej docieplonej ściany fundamentowej wykonać dookoła cokół betonowy (zazbrojony) ? Jakiej szerokości powinna być taka podstawa pod tę cegłę klinkierową połówkową ? Czy takie rozwiązanie będzie poprawne ?
  5. Zastanawiam się czy należy po dociepleniu ścian zewnętrznych przed tynkami zatopić nad oknami i drzwiami listwy okapnikowe aby ewentualna spływająca woda "urywała się" a nie płynęła w kierunku okna. Czy ktoś stosował takie rozwiązanie ? Co o tym sądzicie ?
  6. No a kleje poliuretanowe (piana) ?
  7. Mam ściany zewnętrzne wykonane z bloczków betonu komórkowego Solbet 36 cm. Planuję docieplenie tych ścian termoizolacją 12 cm (styropian lub wełna drzewna). Częściowo przy bramie garażowej i wejściu do domu chciałbym na warstwę ocieplenia ułożyć płytki klinkierowe. Na co należy zwrócić uwagę przy takim rozwiązaniu ? Czy pod układanie klinkieru lepszy będzie styropian czy wełna drzewna ? Cz y płytki klinkierowe "oddychają" - są otwarte dyfuzyjnie ?
  8. Jaki klej można z powodzeniem zastosować do klejenia płyt styropianowych do ściany zewnętrznej z bloczków betonu komórkowego ? Czy lepiej zastosować klej cementowy czy poliuretanowy ? Podobno dobry klej powinien zawierać odpowiednią ilość substancji organicznych (tzw. organiki, głównie polimerów) w kleju, gdyż na przyczepność kleju do styropianu wpływa ilość i jakość polimeru, który został zastosowany w danej recepturze, a na skuteczność mocowania do ściany – cement zawarty w zaprawie klejącej. Bardzo proszę o sugestie, i uwagi.
  9. W tym rozpatrywanym przypadku nie wiemy czy ścianka jest połączona sztywno ze stropem czy też nie, bo ze zdjęcia tego nie widać.
  10. Wszystko zależy jak zostało to wykonane, a znając "fachowców" wszystko jest możliwe. Tym bardziej, że zarówno ściany jak i strop pracują więc mogą się momentami pojawiać naciski i naprężenia ... Dużo zależy także od typu stropu ...
  11. Po pierwsze z przedstawionych rysunków wynika, że na ściance oparty jest strop. Po drugie otwory zawsze osłabiają ściany
  12. Nie trzeba wzmacniać - do ewentualnych pęknięć można się przecież przyzwyczaić ...
  13. Może lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie stopek/wsporników fundamentowych: http://www.kadetech.pl/2021,wspornik-slupa-typ-pvig-b-pvibg-b.html http://tuznajdziesz.pl/produkty/produkt/wspornik-slupa-simpson-strong-tie-ppb70g-51554,4373/
  14. No cóż ... potem mówi się, że pęknięcia to normalna sprawa ot, "fachowcy"
  15. Ponieważ mam mało miejsca pomiędzy płytą żelbetonową balkonową (wychodzącą ze stropu), a dolną krawędzią ościeżnicy drzwi balkonowych zastanawiam się nad zastosowaniem zamiast styropianu/styroduru i warstwy dociskowej - betonu izolacyjnego (np. na bazie perlitu, keramzytu, wermikulitu, kruszywa szamotowego). Co sądzicie o takim rozwiązaniu ? Czy ktoś stosował taką termoizolację ?
  16. Mam taką sytuację, że podjazd do garażu będzie się stykał ze ścieżką do domu ale ścieżka musi być wyżej o ok. 20 cm. Jak to zrobić ?
  17. Tutaj to przynajmniej widzisz co jest zrobione, a w tych za 500-600 tzw. "nowych" to nie zobaczysz - styropian wszystko zasłonił i jest ładnie
  18. Wg mnie jest to istotna ingerencja w konstrukcję budynku i trzeba uzyskać stosowne pozwolenie (może tylko zgłoszenie). Wykonalne jest ale trzeba byłoby sprawdzić czy nad tymi oknami jest faktycznie nadproże (z zakładką 25 - 30 cm). Nadproże powinno być dostosowane do wielkości otworu i przenoszonych obciążeń.
  19. Bo oprawy powinny być szczelne, takie dedykowane do łazienek, kuchni
  20. A dlaczego drzwi w łazience otwierają się na zewnątrz ?
  21. Nie ma więcej niż poprawnie, a w tym wypadku to chyba jednak zdecydowanie mniej ...
  22. Być może zmieniłbym zdanie ale takie sytuację występują tylko i wyłącznie w ułamku procenta ale występują i wtedy należy szukać rozwiązania. Tutaj jednak raczej nie mamy z taką skomplikowaną terenowo sytuacją. Widziałem już jednak anteny montowane na drzewie w otwartym terenie i to pozostawię bez komentarza .... W przypadku instalacji antenowej i elektrycznej wcale nie musi dojść do bezpośredniego wyładowania aby nastąpiło uszkodzenie. Wszelkiego rodzaju aparaty/urządzenia odgromowe zabezpieczają ale oczywiście nie na 100 % Instalacja odgromowa, ograniczniki przepięć oraz układy wyrównywania potencjałów nie gwarantują stuprocentowej ochrony, gdyż ich zadziałanie zależy od szeregu warunków, w tym między innymi od miejsca uderzenia pioruna, czyli odległości źródła przepięcia. Jednak zdecydowanie powinniśmy je stosować, ponieważ znacznie zmniejszają one prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń.
  23. To już jest osobne zagadnienie. Dlatego ja stosuje odpowiednie zabezpieczenia zarówno od strony elektrycznej jak i od strony sygnałowej
  24. Montowanie anten jakichkolwiek na drzewach pozostawię bez komentarza ... Do anteny powinien być łatwy dostęp ale ... Antena zamontowana na zewnątrz niezależnie od tego czy na kominie czy też nie jest tak samo podatna na wyładowania atmosferyczne. Różne są lokalizacje i budynki, nie zawsze komin, na którym jest zainstalowana antena jest najwyższym elementem budynku. Żeby była jasność - nie mam anteny na kominie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...