Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AgnieszkaG.

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

AgnieszkaG.'s Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Można kupowac nasiona na Allegro, ale chyba najlepiej takie w firmowych opakowaniach, tzn. konkretnych firm nasiennych. Oczywiście jeśli ktos nie ma sklepu ogrodniczego w pobliżu, bo w innym wypadku nie ma sensu. Jest tez dużo sklepów internetowych z nasionami sprzedających nasiona w oryginalnych opakowaniach, tam też polecam. Z nasionami egzotycznymi to raczej nie polecam eksperymentów.
  2. Nasi sąsiedzi wprowadzili sie w grudniu do wybydowanego domu. Od stycznia zaczęło śmierdzieć im szambo. W zasadzie smierdzi od niego codziennie, a w dni kiedy wiatr wieje od nich do nas to poprostu ciężko to znieść. Nie wiem, jaki typ szamba mają zainstalowany, może to POŚ, tego niestety nie wiem. W każdym razie mieszkaja już ponad 3 mieś. i nie widziałam, aby szambo wywozili. Czy od jakiegos typu "kanalizacji" ma prawo śmierdzieć, nie myślę o momencie wywozu przez szambiarke, bo wtedy to czasami ma prawo. Pracuję na dworzu we własnej szkółce z roslinami i niestety męczą mnie te smrody. Nie chcę z nimi zadzierać, musze sie jakos przygotować merytorycznie do rozmowy z nimi, bo ja sobie nie wyobrażam tych smrodów latem. Co oni moga mieć nie tak z tym szambem? Wiem, ze mi nie odpowiecie, ale chociaż podpowiedźcie, jak ugryźć problem.
  3. W zasadzie o tej porze roku powinny być juz młode pędy wychodzące przy nasadzi ezeszłorocznychliści. Lawenda lubi przycinanie, ale nie w pierwszych latach uprawy i raczej nie za mocno. Być moze twoja przemarzła, ale daj jej jeszcze szanse.
  4. Polecam tez pragnię syberyjską, karmnik ościsty, acenę, skalnicę Aureopunctata, wszelkie bodziszki, hosty. Generalnie skalniak to nie wyjdzie z tego typowy, gdyż rośliny skalne to w wiekszości rosliny na pełne słońce, ale moze coś skomponujesz z tego. Większosc roslin podanych przeze mnie i mariuszdro to rośliny zadarniajace, no ale może też sie przydadzą.
  5. Dziękuję za odpowiedzi. Czyli reasumujac mam sie udać do Wojewódzkiego konserwatora zabytków i zapytać, jak to będzie w moim przypadku. W okolicy to nikt generalnie nie wie, o jakie stanowisko chodzi, poprostu od lat jest gdzies w papierach. Pół działki leży w samym stanowisku, drugie pół w strefie ochronnej. W razie problemów moge sie przesunać i budowac w strefie ochronnej. Kopanie ręczne nas nie przeraża, gdyż i tak raczej na to sie nastawialiśmy. Chciałabym tylko miec poprostu pewność, że kiedys tam powstanie MÓJ DOM, a wcześniej pomieszczenie gospodarcze, bo nam bardzo potrzebne. No ale jak wykopiemy nocnik...itp to będzie klapa. Wiec póki co pewności nikt mi nie da. Pocieszajace jes jednak to że w sumie, zakądajac że sie "bomby" nie wykopie to można sie raczej budować.
  6. Witam, lada moment będziemy mieli obowiązujacy plan zagospodarowania w gminie.Okazało sie, ze mamy na naszej działce stanowisko archeologiczne. Ono w zasadzie ciagnie sie kilka kilometrów a w gminie nikt nie wiem, o co chodzi. Co to oznacza w praktyce? Teren jest pod zabudowę z uwzględnieniem przepisów dotyczących tego stanowiska? Czy mogą być jakieś poważne problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę?
  7. Podpisze się pod przedmówcą. Jak najbardziej mozna sadzić.
  8. Tani świerk jest w nadleśnictwie. My kupowalismy swój po 40 groszy czy jakos tak. Świerk sadzić najlepiej wczesna wiosną. W tym roku sadzilismy w pierwszym tyg. marca.
  9. Kurcze, przejęzyczyłam sie, chodzi mi o budynek gospodarczy. Znaleźliśmy projekt w necie, ale wymaga on zmian w postaci podpiwniczenia i przeniesienia jednaj ściany w środku. chyba nośna. Ciekawi mnie jakie są koszta zmian, no ale najlepiej powiedzą mi to w biurze projektowym. Ciekawi mnie jednak jakie koszty inni ponieśli za zmiany, gdyz wycieczkę do biur planuję dopiero za dwa tyg.
  10. Witam, jestem całkowitym laikiem w kwestii budowy. Dopiero zaczynamy o tym myśleć, a i tak najpierw musimy zbudować pomieszczenie gospodarcze. Pooglądałam sporo projektów i niestety, ale projektów pomieszczeń gospodarczyc nie ma zbyt dużo. I teraz mam pytanie. Znalazłam projekt, który w miarę nam odpowiada. Chcielibyśmy przesunąć jedna ścianę zwężając jedno pomieszczenie a poszerzajac w ten sposób drugie i no i zrobić jeszcze podpiwniczenie na połowie budynku. Podpowiedzcie ci, którzy zmieniali cos w projektach, czy to są jakieś typowe zmiany, czy ta piwnica to nie jest jakaś zbyt duża zmiana i da sie radę ją zrobić? Ile zapłaciliście za wprowadzenie zmian w waszych domach przy robieniu piwnicy, a może taniej jest zrobic projekt na zamówienie? Wiem, ze najlepiej iść do architekta i popytać, ale chciałam się najpierw zorientować, jak to u innych wygladało? Pozdrawiam. Agnieszka
  11. Witam, my posadzilismy żywopłot ze świerku zwykłego. Troche myślałam o srebrnym, ale właśnie mnie akurat zniechęciła ta mieszanka kolorów w żywopłocie. Na wyrównany kolor żywopłotu trzeba by posadzic sadzonki chyba szczepione, a te były strasznie drogie. Zasadziliśmy całą działke takim żywopłotem oprócz frontu - działka 32 m x 100m długosci. Tył i tyle boki były dosadzane w tym roku w marcu, bo w zeszłym roku zabrakło już kasy. W każdym razie żywopłot sadzony wcześniej ma około 70cm, posadzony w dwóch rzędach co metr od siebie, sadzonki w rzędach naprzemiennie. Kupowane były w Nadleśnictwie, około 45 gr za sztukę. Przyjęły sie prawie wszystkie. Leśniczy nie liczyl tych sadzonek dokładnie, wiec pozostałe zadoniczkowalismy i były na późniejsze uzupełnienie braków. Dodam, ze podobny żywopłot ma mój mąż w swoim rodzinnym domu, strzyżony ręcznie co roku - jest piękny, zdjeć nie pokaże, bo to 400km stąd. Jak sie zagoszczę na forum to moze jadąc do teściów popstrykam i umieszczę. W każdym razie mój mąż ma jakieś "swoje teorie" na strzyzenie tego żywopłotu, prześwietla go jakoś w środku. Żywopłot ma 16 lat - jest gęsty, zielony i wszystkim się podoba, ma z 2m wysokości.
  12. Witam, karmnik jest bardzo ładny, występuje w dwóch kolorach - czysta gatunkowo forma zielona i żółta odmiana Aureum. Jednakże nie polecam na skalniak, gdyż ta roslina wymaga wilgoci i częstego podlewania. Z doświadczeń wielu ludzi i własnego wiem, ze skalniak to nie najlepsze dla niej miejsce. Niestety, ale większość niskich bylin skalnych kwitnie wiosną (żagwiny, skalnice, piaskowce, floksy szydlaste i floksy Douglasa, sasanki itd) więc moze dodać koloru skalniakowi poprzez kolorowe liscie innych roślin. Szczególnie polecam kolorowe szałwie w odmianach, u mnie rozrosły się fantastycznie - Salvia officinallis "Aureum" oraz odmiana "Tri color". Wiele niskich rozchodników ma kolorowe liscie, występuje duzo macierzanek o różnych kolorach lisci - tylko te raczej dosyc szybko opanowują teren, więc warto je kontrolować, aby nie wrosły w inne rosliny. Troche wyższe rosliny, ale kwitnące później i długo to goździki kropkowane - wystepują w kolorze karminowym, różowym, białym, białym z oczkiem. Polecam również wszelkie niskie gatunki i odmiany dzwonków.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...