Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gnom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    66
  • Rejestracja

Gnom's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jak się nie zna to niech robi zgodnie z projektem , a jak nie ma projektu to MUSI wiedzieć co robi i dlaczego bo jak ma to zrobić na OKO ? O efektach prac takich fachowców można poczytać na tej stronie. Zresztą dzięki nim ta strona ma takie wzięcie. Nie twierdzę, że cała ekipa musi miec dyplomy ale szef/majster MUSI. 99% prac jest prostych i nie wymaga wiedzy teoretycznej ale wystarczy spieprzyć ten 1 % i po zawodach. Wielokrotnie WIDZIAŁEM jak fachwcy kupują pompy do CO i dobierają wysokość podnoszenia pompy w zależności od wysokości budynku i tak dalej i tym podobe ...
  2. OK, masz rację, zastosowałem skrót myślowy, moja wina. Jest to błąd formalny , który nie zmienia jednak wyniku i wniosków.
  3. Jak uważasz że popełniłem błąd to pokaż gdzie ! Chyba że nie wiesz że 1dm3 to 1 kg.
  4. Tylko się przypominam, że moja przeogromna ciekawość co do mechanizmu pozostaje wciąż niezaspokojona !!!!!
  5. Proste jak drut , jasne jak słońce: Średnica wewnętrzna rury d16 np: Dw=11,6 mm Pole przekroju rury F=1,057 E-4 m2 Prędkość wody w rurce V= 0,3 m/s Ciepło właściwe wody Cp= 4190 kJ/m3 Spadek temperatury wody w grzejniku (70/50C) dT=20 C Moc grzewcza Q przenoszona przez rurę d16 Q=F x V x Cp x dT = 2,66 kW Proponuję każdemu potencjalnemu fachowcowi " co od 20 lat... " i "setki instalacji i to nie takich..." zadać pytanie: Ile ciepła przenosi rura 16tka i jak to policzył ? Jak nie wie to won z budowy.
  6. Są podgrzewacze gdzie ustawia się temperaturę wody.
  7. Aby uzyskać 1 l/min potrzeba ok. 2,4 kW energii elektrycznej. Jak znasz pojemność wanny to obliczysz ile czasu będziesz ją napełniał.
  8. Chętnie poczytam, może być po angielsku , z przyjemnością odświerzę też sobie informacje o sposobach regulacji obrotów silników prądu stałego i ich energetycznych sprawnościaciach. Musi być też jakiś element , który mierzy chilowe opory, musi być też ukłąd zmieniający prąd zmienny ( zgniazdka) na prąd stały. Falownik kosztuje oczywiście ok 1000 zł (dla małych mocy trochę taniej też można kupić )
  9. Sorry za maskulizmy ale z nicka nic nie wynikało. Chciałbym się dowiedzieć CO steruje silnikiem (jakiś element pomiarowy musi być) i JAK wentylator zmienia obroty (regulator napięciowy, falownik, silnik 1-f, 3-f. na prąd stały)? Co do hałasu wewnątrz kanałów to przy PRAWIDŁOWO zprojektowanej instalacji (prędkości, kształtki) hałas spowodowany przepływem jest pomijalny !!!. Kanały nigdy nie biegną wierzchem, zawsze są przykryte chośby scianką g-k a i tak masz dziury w kanałach do pomieszczenia (nawiewniki)
  10. megi, zgadzam się z tobą, że hałas wytwarzny w centrali zależy od prędkości obrotowej ale nie aż tak bardzo jak sugerujesz (pewnie o jakiś ułamek decybela). Prawidłowo dobrany tłumik ma opór z zakresu 20-60 i zmniejsza hałas w zakresie 10-25 dB Pa więc zużycie energii elektrycznej (dla 40 Pa wrost wynosi 12 W). Porównałem opory odcinka kanału prostego z climaveru i blasznego , mi wyszło że climawer ma 2 razy większe opory (co nie znaczy że cała instalacja będzie miała 2 razy większe opory). Przyznam, że nie znam automatyki do piecy nadmuchowych do domków jednorodzinnych ale szczerze wątpię żeby miały układ dostosowywania prędkości obrotowej do rzeczywistych oporów kanałów. Taki układ musiałby się składać z falownika (ok. 100 zł) i przetwornika ciśnienia ( ok 2000 zł) Do tej pory wydało mi się, że izolację wykonuje się prawie zawsze na zewnątrz a nie wewnątrz zresztą z powodów o których mówiłeś i stanowi ona głównie ochronę przed stratami ciepła ( w ogrzewaniu ) lub/i przed wykraplaniem wilgoci na zewnętrznej powierzchni kanału (w klimatyzacji (w potocznym rozumieniu tego słowa)) a do ochrony przed hałasem tłumiki akustyczne (lub kanały z climaveru)
  11. megi chyba trochę przesadzasz z tą fuszerką , przecież kanał z wełny nie jest niczym innym niż tylko tłumikiem i układ centrala+tłumiki+kanały blaszane jest standardem a tłumienie tłumikiem jest tańsze niż climaverem. Mam wrażenie, że jesteś zauroczony climaverem , to oczywiście nic złego ale trzeba mieć krytyczne podejście do rzeczywistości. Instalacja wykonana poprawnie zarówno z climaveru jak i blachy będzie dobrze i długo służyła. Warunkiem jest wykonanie dokładnie zgodnie z technologią bez usprawniania i potaniania i dotyczy to nie tylko climaveru ale i kanałów blaszanych (kanał blaszany też można spieprzyć). Zaletą klimaveru jest to że jest zaizolowany ale wcale nie jestem pewny czy w twoim domu musisz izolować kanały. Jeśli nie nawiewamy kanałami powietrza chłodnego to zwykle kanałów się nie izoluje ale oczywiści nie jest tak zawsze. Producent podaje b. duże wspólczyniki tłumienia dla kanałów z climveru, nawet jeśli w rzeczywistości są połowę mniejsze to i tak dalej są duże.
  12. Gnom

    Niesolidny projektant

    Spisywanie notatek ze spotkań wcale nie jest niemożliwe. Powiem nawet więcej, praktyka spisywania uzgodnień i podpisywania przez obie strony (nie tylko z projektantami ale i z wykonawcami jest jak najbardziej wskazana i to z wielu powodów: - po pierwsze budowa nie trwa 1 miesiąc i sami zapominamy co przekazaliśmy wykonawcy a co było tylko w sferze naszych rozważań. - ponieważ wykonawca prowadzi zwykle kilka budów jednocześnie może po prostu zapomnieć co gdzie miał zrobić - w przypadku gdzy zrobi nie tak jak chcieliśmy to nie mamy na to dowodu i możemy mu nagwizdać - jest to dodatkowe sprawdzenie czy aby kontrahent i my myślimy o tym samym. (np dla nas termin gotowości może być terminem zakończenia robót a dla architekta terminem rozpoczęcia pracy) Tak naprawdę spisywanie wszytkiego powinno być codziennością ale oczywiście projektanci i wykonawcy tego nie robią bo jest im tak wygodniej. Jeśli jakiś projektant, wykonawca czy hurtownia (np. termin dowozu materiału) nie chce podpisać protokółu uzgodnień to można śmiało zrezygnować z usług takowegoż. Wiem to niestety z własnego doświadczenia.
  13. Gnom

    Niesolidny projektant

    Ależ mylisz 2 rzeczy. Jeśli sam zaprojektujesz dom to oczywiście masz prawa autorskie do tego projektu tylko, że bez odpowiednich uprawnień nikt nie wyda Ci pozwolenia jego wybudowanie. Jeśli podstępluje go architekt to dla urzędu i w świetle prawa on jest autorem i to jest słuszne bo każdy sądzi że zna się na wielu rzeczach na których się tak naprawdę nie zna i musi być ktoś kto to weryfikuje. Można się zastanawiać nad rzeczywistymi umiejetnościami poszczególnych projektantów ale to już inna kwestia. Prawo autorkie umożliwia wyrażenie zgody na wykorzystanie swojego projektu przez innego projektanta i jest to dosyć powszechnie stosowane a więc nieprawdą jest, że prawo autorsie blokuje jakiekolwiek działania, trzeba tylko dojść do porozumienia z architektem. Jestem b. ciekawy jak skończy się ta historia.
  14. Gnom

    Niesolidny projektant

    Jest coś takiego jak SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) i Izba Architektów http://www.izbaarchitektow.pl. Zanim zrezygnujesz z zaliczki możesz spróbować go postraszyć, że złożysz na niego skargę (raczej w Izbie bo to pierwsze to raczej toważystwo wzajemnej adoracji). Nie sądzę, żeby mu coś zrobili bo lojalność zawodowa ale to zawsze wstyd. Zaliczcki raczej nie odda i praw autorskich też raczej się nie zrzeknie (chociaż można próbować) ale może wyrazić zgodę na dokończenie projektu przez wskazanego przez Ciebie innego architekta.
  15. Faktycznie demagogia. Nie czytałeś uważnie wypowiedzi Pieczary a to irytuje. Jabłko będzie spadać tylko, gdy znajdzie się w polu oddziaływania Ziemi, jeśli odsuniemy Ziemię wystarczjąco daleko od jabłka nie będziemy w stanie zaobserwować żadnego oddziaływania. To samo dzieje się z wodą, paliwem i mlekiem po przejściu przez magnetyzer. Zapytasz się skąd to wiemy. Wyjaśnia to ta sama teoria dzięki której wiemy dlaczego można zarejestrowac głos na taśmie magnetofonowej mimo że taśma nie przyciąga gwoździa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...