Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

only

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez only

  1. only

    pokażcie swoje salony

    A można prosić o nazwę, rozmiar i rodzaj płytek na podłodze?
  2. Generalnie to kombinuję, bo chciałbym uniknąć betonu nawet jeśli miałoby to być droższe rozwiązanie, ale nie chcę też zaśmiecać wątku R&K.
  3. Crawl space to chyba jednak dobry kierunek.. raczej się mówi, że to najtańszy typ fundamentu, a jednocześnie najcieplejszy.. w każdym razie.. a gdyby zamiast bloczków betonowych użyć styropianu? to się nie może udać? ewentualnie pustą przestrzeń wypełnić proszkiem pur? co do zabezpieczenia styropianu to pomyslałem o natrysku polimocznika.. fajnie to zostało pokazane w programie TVN TURBO pt. "Samochód Marzeń - kup i zrób" serii 7 odc. 6 - chodziło o zabezpieczenie przestrzeni załadunkowej w pick-upie, dla pokazania jak twarda jest taka powłoka natryśnięto ją na styropian -> utwardzenie po 4 sekundach i można bić młotkiem i skakać - nic się nie dzieje ze styropianem!
  4. Bardzo dziękuję za przekrój. Płyta fundamentowa gr. 100 mm - czyli to miałby być beton? można to ominąć jeśli bym wolał podłogę na parterze na legarach (czyli tak jak na piętrze) ? Jeżeli taka podłoga miałaby 15 cm (w środku wełna), czyli pod spodem dodatkowo 25cm-30cm eps100 i to powinno wystarczyć? Folia budowlana - czy to wystarczająco zabezpieczy styropian przed degradacją?
  5. A czy dla budynku szkieletowego można pokusić się o taki "fundament" wyłącznie ze styro eps/xps? jak taki styropian zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami?
  6. To jest bardzo dobre pytanie. Pomimo baaardzo pozytywnych doświadczeń ze splitem (ojciec chce kupić drugiego i w ogóle grzać tylko splitami bo ma już dosyć węgla), ja pewnie pójdę w kanałówkę.... Kanałówkę łatwiej zrobić w nowobudowanym domu, a ponadto dzięki większej liczbie nawiewów (bez kombinowania) powinna dać bardziej jednolitą temperaturę w wybranych strefach tzn. ja chcę minimum dwustrefową tzw. dzienna (salon z aneksem oraz biuro, przedpokój) oraz nocna (sypialnie). Do tego kabelki pod płytkami do dogrzewania w największe mrozy lub gdy klima nie będzie zadowalająco dawała odczucia temperatury. Z tymi kablami przy ogrzewaniu nadmuchowym, to pewnie wyjdzie w praktyce (mało takich instalacji więc brak szerszych danych) ale może to powinno działać w taki sposób: przede wszystkim ogrzewanie kablami ustawiamy na jakiś dłuższy chłodniejszy okres, kiedy chcemy mieć lepszy komfort, lepsze poczucie ciepła np. gdy temp. na zewnątrz jest poniżej -7 st., dodatkowo zakładamy, że w pomieszczeniu chcemy 22oC. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale chyba powinno wystarczyć ustawić temperaturę podłogi powiedzmy 20 stopni - mamy letnie kafelki i wstępnie podgrzane powietrze, a wtedy klima sama dogrzeje do 22oC i będzie to utrzymywać. Zastanawia mnie również jak rozwiązać ogrzewanie łazienki. Mi chodzi po głowie: dwa pstryczki elektryczki, oddzielne dla dmuchawy i podłogi, każdy z nich załączany na z góry zadany okres (powiedzmy 20 min) 1) nagrzewnica nadmuchowa z ustawioną temperaturą powietrza 28 stopni 2) elektryczne ogrzewanie podłogowe dla efektu ciepłej podłogi, powiedzmy temp. 25 st. Zakładam, że: - w gorące lato nie trzeba będzie używać w ogóle ogrzewania w łazience, w okresach przejściowych wystarczy nadmuch, w chłodniejszych okresach nadmuch + ciepła podłoga. - z góry zadany okres pracy dla ewentualnych oszczędności, aby domownicy nie musieli pamiętać o wyłączeniach
  7. A czy to nie jest zbyt sztuczny problem? czy taką impreze na kilka osób wysterujesz w jakimkolwiek innym systemie ogrzewania? przecież różnice nie będą diametralne, a ponadto będą w pewnym stopniu minimalizowane przez WM, którą można wkręcić na wyższe obroty? Jeżeli ktoś jest aż tak bardzo wyczulony na róźnice w poszczególnych pomieszczeniach to przecież jest samsung 8-strefowy, ale to już wyższe koszty. A jeśli decydujemy się na ekstremalnie niskie koszty systemu grzewczego, to może jednak warto zaakceptować pewne "kompromisy".
  8. Ale skoro zadałeś temp. 22oC i ona jest już przekroczona to inwerter już dalej nie grzeje, przecież jego zadana temperatura jest już osiągnięta. Co najwyżej może delikatnie mieszać powietrze, wieje takie jakby delikatnie chłodne (pomimo trybu grzania) i to wszystko. Stwierdzam na podstawie krótkich obserwacji najnowszego splita LG H12AL (model 2015, następca H12AK), podobno COP w granicach 5,8 - zakupiony trochę ponad miesiąc temu z pierwszego transportu tego modelu z Korei do Polski.
  9. XXI wiek, a ludzie jeszcze takie bzdury powtarzają...
  10. only

    pokażcie swoje salony

    JACUŚ - super narożnik! Niestety szukam go na stronie agata meble i nie mogę znaleźć, w ogóle nie znajduje takiej nazwy. Możesz pomóc?
  11. Ale GENERALNIE się z Tobą zgadzam... Jeśli mogę to tak ująć, to nie zgodziłem się z grzaniem żarówkami i zyskami bytowymi (po Twoich innych wypowiedziach wynika, że to jednak była przenośnia) oraz z lekceważącego potraktowania kabelków i klimy .. gdyż sam planuję 40-45 cm wełny w swoim szkieleciaku. Jednak dla KOMFORTU zamontuję kable pod płytkami, oraz klimę do grzania i chłodzenia. Wentylację zostawię oddzielnie, nie chcę mieszać systemów. Z kablami i klimą zmieszczę się spokojnie <10k, może jeszcze zrobię do łazienki zrobię nagrzewnicę nadmuchową z dodatkowymi nawiewami do natychmiastowego podniesienia temperatury w całej łazience, ale to się jeszcze okaże. "TB tez pisał o izolacji tylko że dla niego izolacja to od gruntu ma największe znaczenie a cały dom może być ze szkła byłe 50cm od gruntu styro było. Więc jego przykład jest dziwny." trochę czytałem jego wątek, i z tego co zauważyłem, to dużo osób za bardzo czepiało się słówek. To tak jakbym ja pisał tylko o tym, że grzejesz żarówkami i ciągle to wałkował na tysiąc różnych sposobów i na nic innego co piszesz nie zwracał uwagi. Ja z jego postów wyciągnąłem trochę więcej niż słynne "przeszklenia": dom izolowany (ja pójdę w szkielet + crawl space) a do tego brak CO (kable + klima) + do cwu pompa pow-woda + wm z reku. Do domu o niskim zapotrzebowaniu nic więcej nie potrzeba. A tak nawiasem mówiąc, sam wcielasz mimowolnie kilka idei TB w życie Może Ci się uda, że sama izolacja wystarczy Ci na wszystkie warunki pogodowe, ale chyba warto na etapie projektowania i budowy zadbać o wszystkie ewentualności, niż później dorabiać klima to jednak wygoda, chyba doceniasz ją w samochodzie, dlaczego pozbawiać jej własnego nowego i nowoczesnego domu
  12. Chyba od stwierdzenia "zarowka dom ogrzeje" do "odpowiednią temperaturę zapewnia grzejniki elektryczne lub grzałka w nawiewie od rekuperatora" jest dosyć duża różnica? Naprawdę wierzysz, że pasywnie osiągniesz komfort przy naszych temperaturach w Polsce od -25 do +35 ? Oczywiście w zakresie 0-20 może być całkiem okey jako generalnie odpowiednia temperatura w całym domu pewnie w okolicach 20 stopni, jednak np. - niezależnie od pory roku jest taka łazienka gdzie jednak fajnie mieć deko cieplej ? - jest takie lato +30: drzwi sie otwierają, ktoś wyjdzie na taras i zostawia uchylone drzwi, kilka osob sie zbierze w salonie, coś gotujesz.. naprawde wierzysz że zachowasz komfort w domu IZOLOWANYM ? - jest zima -20, i nachuchasz sobie, włączysz żarówki? okey, no jednak nagrzejesz prądem. Całkiem słuszne rozwiązanie. O ile mnie pamięć nie myli to również IZOLACJA jest jednym z głównych argumentów TB. Nie to żebym Cię przekonywał, w sumie po lekturze Twojego wątku jestem ciekaw czy Ci się to tak uda jak sobie zaplanowałeś. Ogrzewanie jednak jakieś tam planujesz zamiast żarówek ale chyba warto również nie zapominać również o chłodzeniu. Projekt ciekawy, życzę powodzenia
  13. Zyski bytowe (takie same w ciągu roku) zapewnią (taką samą) komfortową temperaturę zarówno przy - 20 st jak i + 30 ??? Przecież grzanie żarówkami odpada, chyba że taki dom w lato trzeba grzać (zakładam, że w normalnym domu używa się żarówek również w lato) ? No chyba, że wspomniane przeze mnie ledy, ale ledami przecież nie grzejemy (upada pierwsza teoria) ? Proszę o wyjaśnienie tych wątpliwości, a przede wszystkim przepis na dom którego nie trzeba grzać przy - 20 stopniach, ewentualnie grzać ledami.
  14. Czyli pomysł z żarówkami już nieaktualny??? Czekam na rozsądny przepis na dom, który w polskich warunkach nie będzie potrzebował grzania oraz chłodzenia.
  15. No tak, czyli grzanie żarówkami. Trzeba to zapamiętać. W nocy chcę mieć cieplej, to włączam żarówki. Genialne w swej prostocie.
  16. Bardzo fajne ogrodzenie! możesz przybliżyć sposób wykonania?
  17. Witam, a jaką instalację można polecić do sterowania ze smartfona elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, 8 obwodów. Jaki system i kwota? Jako konkurencja w grę wchodzi 8 sterowników euroster EQ7 - koszt 2 tyś zł. Czy w tej cenie lub niższej/wyższej można liczyć na bardziej inteligentny system?
  18. Czy mógłbyś wkleić do dziennika (albo tutaj) zdjęcia tych płyt magnezowych? Szczególnie tej gładkiej strony np. prostopadle do góry na całą płytę i jakieś zbliżenie. W jaki sposób będziesz je wykańczał? Z góry bardzo dziękuje za te informacje.
  19. Kolega powyżej zagalopował się z kosztami. Też planuję budowę szkieleciaka i nie widzę po pierwsze tańszego, a po drugie cieplejszego "fundamentu". Polecam crawl space
  20. Różne w takim razie może być podejście. Otwieranie okien celem wentylacji lub wdychania zapachów natury nie uważam za komfortowe (wolałbym wyjść przed dom). Moim ideałem są "okna", które zamontował M.A.G. - czyli podwójne pakiety trzyszybowe - tylko zamontowałbym praktycznie wszędzie - otwierane jedynie drzwi wejściowe oraz drzwi tarasowe.
  21. A możesz podzielić się danymi: łączna powierzchnia okien w m2 oraz łączna kwota za okna? Chciałbym to porównać z ceną dwukomorowego pakietu szybowego ok. 150 zł m2 dla u=0,5.
  22. Ale po co otwierane okna w nowoczesnym domu? Dopiero planuję budowę domu, ale nie wyobrażam sobie, aby otwierane było coś więcej niż drzwi wejściowe i wyjście na taras. Ponadto duże okna bez ramek to same zalety: wyglądają po prostu ładniej, energooszczędniejsze, więcej światła, bezawaryjne i zdecydowanie tańsze Wyjście na dwór dwa razy do roku aby je umyć przyda się nawet dla zdrowia (świeże powietrze mamy przecież w domu), a i przy okazji można przywitać się ze ściętą trawą. To jak kiedyś z klimą w aucie, po co klima, jak można szybki otwierać.. W autobusach też były otwierane szyby, a w dobie klimatyzacji i wentylacji, też już się nie otwierają. Postęp, postęp..
  23. Barthez: Obecne pompy ciepła powietrze-powietrze nie dość, że pracują do max -15oC, to nie trzymają mocy. Pewnie przy -5oC trzeba będzie dogrzewać podłogówką. Gdyby pojawiła się ppci o takich parametrach jak aquarea, czyli moc min. 3-3,5kW trzymająca do -20oC to to jest urządzenie warte rozważenia, bo pozwala całkowicie pozbyć się kabli, a dogrzewanie farelką czy biokominkiem rzeczywiście może być marginalne. A może taka pompa powietrze-powietrze: MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FH50VE / MUZ-FH50VEHZ 5,0/6,0 kW funkcją grzania do -25C za 8,6 tyś zł lub 3,5/4,0 kW za 6,6 tyś. zł (jako jedyne źródło ciepła z gwarancją pracy do -20°C). Do kupienia w Polsce na pewnym portalu. http://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-FH_VEHZ_Service_Manual_Eng.pdf Przyznam, że wodna pompa ciepła i rurki z wodą po całym domu zupełnie mnie nie przekonują (pomijam o wiele większe koszta), gdyby wystarczyła powietrzna pompa ciepła byłoby super (nawet bez grzania kablami, po co mnożyć koszty, co najwyżej w łazience dla podgrzania podłogi). Liczę, że kiedyś idealny produkt (wg. moich kryteriów) pojawi się w tym wątku i ogólnie też czekam na wrażenia tych, którzy będą do ogrzewania używać jedynie ppci.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...