Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Panstan1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

Panstan1's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Gratulacje, wreszcie jest kocioł Kuzniecowa! Ciekawi mnie ilość drewna w kg,ile spalasz przy jakiej temperaturze dziennie. Taczkę mogę sobie wyobrazić,wolałbym jednak te kg . Ja zawsze byłem ciekawy,jak się mają obliczenia zapotrzebowania budynku/domu względem rzeczywistości. Wziąłem kalkulator z ciepłowłaściwe.pl i wyszło,że wszystko się zgadza. Np ja ogrzewam Kuzniecowem parter domu jednorodzinnego,70 m2 (ocieplony), wyszło mi zapotrzebowanie ok 6000 kwh ciepła - i rzeczywiście tak jest,zużywam ok 3.5 mpu drewna (dąb,olcha,sosna też była),czyli równowartość ok 1t węgla (spalanego ze sprawnością ok 70%). Wspomniany przez ciebie piec (lopez labs) widziałem osobiście w 2013 r,właściciel nie za bardzo z niego wtedy korzystał,bo nie miał bufora,a bez tego ogrzewanie podłogowe takim kotłem nie ma sensu. Kokosz możesz wstawić ze 2 zdj kociołka? Wymiennika? Wspominałeś,że planujesz 2 piec. Polecam cegłę czerwoną kl 200 (wystarczy w zupełności) na masę akumulacyjną, ja korzystałem z cegielni w Łukowej k.Tarnowa,mają jeszcze chyba przystępne ceny,bo ta fajna cegła z Ceradbudu odleciała w kosmos.
  2. To ciekawa wiadomość,masz Bogusławie jakieś żródło do tego? Interesuję się właśnie ruskimi piecami i to mi umknęło.
  3. To można poszaleć z tymi płytami, jakies parametry ma? Mam taką jedną dużą, chyba 50x50x10,waży ze70 kg tak na oko,może więcej,miałem kłopoty z wtarabanieniem jej na przyczepę. Czeka na lepsze czasy
  4. Na nieocenionych stronach ruskiego internetu taki patent [ w połączeniu z tym drutem powyżej z alledrogo]
  5. Tak,mam szyber,wygrzewam komin 15 min,a potem zamykam i piec sobie działa bez problemu (Kuzniecow). Komin ma ok 11 m,średnica ok 15 cm,ceglany. Takie kominy były przeznaczone do kotłów węglowych czy kuchni kaflowych (chodzi o przekrój,chociaż przy 11 m ciąg mam nieziemski ). No ale i piece kaflowe,które grzały tylko kilka h dziennie na nich chodziły. Chodzi mi o ew kondensat,niszczenie komina przy np 2-3 h paleniu dziennym. Wszyscy teraz montują kominy metalowe lub systemowe,ale czasami trzeba działać na tym co jest. Zdarza mi się palić co 48h a komin wtedy na pewno już wychłodzony,przy obecności szybra to nie jest problem, interesuje mnie tylko,jak ten komin będzie wyglądał za parę sezonów. Mam też kocioł węglowy,ale on pracuje w sezonie całymi dniami i komin jest cały czas ciepły,żadnych szans na kondensat.
  6. "Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja osiąga sprawność cieplną min 80 % lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu." Pozostaje udowodnić, że piec nie jest wielbłądem Czyli piec komorowy czy zwykły kaflowy spełnia ten wymóg,bo wszelaki pył i sadza zatrzymuje się w kanałach/komorach i tylko cyk,co jakiś czas trzeba pogrzebać i je usunąć. Bogusławie,wspomniałeś,że masz komin ceglany, jak ci się sprawuje przy cyklicznym paleniu,chyba że palisz w Batmanie kilka godzin,a w tym piecyku z akumulatorem raz na dobę? Ja mam też zwykły ceglany,idzie przez ogrzewane pomieszczenia,a na strychu ocieplony wełną. Niby sprawuje się OK,ale nie wiem,jak w dłuższej perspektywie czasu - palę cyklicznie, w sezonie 2-3 h na dobę, czasami raz na 48h. Kiedy na drugim kominie miałem kuchnię kaflową, komin sprawował się dobrze,mimo braku ocieplenia na strychu,ale w niej było palone cały dzień.
  7. Za brak udziału w S.p.i.s.i.e 2021 też groziła kara 5k ..... w telewizji i w prasie. A Na dzień dzisiejszy kilka mln Polaków się nie spisało. Kara "przysługiwała" tylko za odmowę werbalną ankieterowi....kiedy ten się pojawił,no ale propaganda działa. W Polsce w najbliższych latach jest do wymiany kilka mln kopciuchów/kotłów węglowych. Osobiście dla mnie wymiana nie wyobrażalna. Przepisy nie sa spójne i o to chodzi,bo można je różnie interpretować,a wielu nie bedzie z tym polemizować (czytaj interpretacją urzędników).
  8. link nie działa Ten odbiornik ma jakieś kanały w środku czy po prostu bezkanałowy z ujściem u dołu?
  9. Witaj Bogusławie, co to za koza,czyżby samowyrób? Super projekt
  10. Piękna tiepłuszka,majątek kosztuje.
  11. To b fajny program,darmowy i nie jest taki trudny do opanowania. Na yutubie znajdziesz poradniki, pare dni praktyki i bedziesz budował piece taśmowo
  12. Witam,w tamtym roku zakupiłem testowo kilka sztuk takiego szamotowego cuda, te wieksze ozn Bs,As,B+E, te mniejsze Bs,Es. Ciężar duże ponad 20 kg,mniejsze ok 10 kg cena była przystępna odpowiednio 10 i 6 pln. Podejrzewam,ze były to jakies elementy pieca gabarytowego,składowane wiele lat,nieużywane. Oznaczenia i ciężar wskazują dobry szamot,te mniejsze b ciężko się tnie,jaka jest zawartość Al jest dla mnie tajemnicą. wykorzystałem kilka w moim ruskim piecu,reszta czeka na dalsze realizacje. Może ktoś rozszyfrowałby te oznaczenia.
  13. Właśnie takie ,może się kiedyś uda.. Pizzę piekę co najmniej 10 min,ale to pewnie dlatego,że kładę ją na okrągłej cienkiej metalowej tacce,a nie bezpośrednio na szamocie,a poza tym wygarniam żar przed wypiekiem,czego nie powinno sie robić . Nie doszedłem jeszcze do wprawy,budowałem piec raczej z myślą o wypieku chleba i ciasta.
  14. Tak, fajerka spełnia swe zadanie,z powstałego żaru można jeszcze upiec parę ziemniaków w dolnym palenisku
  15. Nie gotuję na płycie (może dwa razy sie zdarzyło), Wykorzystuje głównie piec chlebowy -piekłem chleb,pizzę,ciasta, pasztety,mięsa,gulasze itp Wykorzystuję garnki jakie mam,metalowe, na następny sezon planuję zakupić żeliwny garnek może coś takiego https://laplander.pl/kociolek-zeliwny-petromax-dutch-oven-ft9-p-1488.html oraz może dwa gliniane z prawdziwego zdarzenia (garnek rzymski raczej sie do tego nie nadaje). Oczywiście chciałbym zdobyć takie żeliwne garnki jakie maja Rosjanie,ze zwęzającym się dnem,gdzie stosuje się "podbierak" aby wsunąc garnek do pieca,ale nie wiem gdzie to kupić. Piec rozgrzewam tradycyjnie,od rozpalenia do wygarnięcia żaru mija 3-4h, potem zatykam piec drzwiczkami na pół godziny,aby temperatura spadła i rozłożyła sie równomiernie,przy 240-250 st wkładam chleb,który po godzinie jest gotowy (muszę jeszcze popracować nad recepturami). Po wyjęciu chleba,ew ciasta (mogą piec się równocześnie) temperatura cegieł wynosi ok 170-180 st, wtedy można wkładać potrawy garnkowe. Wtedy piec działa jako tzw. slow cooker, a dana potrawa może się dusić 4-12h zależy co sie wrzuci. Przykładowo zapalając drewno w piecu o 12.00 ok 16-17.00 mozna piec pizzę,potem chleb,ciasta,mięso,pasztet itp. potem potrawy do duszenia. O godz. 8.00 następnego dnia temperatura sklepienia wynosi 70-80 stC. Oczywiście to w okresie letnio-jesiennym, w zimie nie używam. Z narzędzi 2 rodzaje pogrzebacza metalowego,krótki i długi,oraz drewniany "pociosek" do wygarniania wegli.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...