Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rhchp

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

rhchp's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. RAPczyn ale jakiej powierzchni? Powierzchnia brutto, apertury, czynnej absorbera czy całkowitej absorberta. Jedni piszą, że brutto a inni że apertury.
  2. Dziękuję serdecznie RAPczyn. I to jest konkretna odpowiedź. Mam ustawione M3 ale przepływ na 3,3 l/min (0,66l/min x 5,038=3,3....) liczone od brutto Powierzchnia brutto [m2] 5,038 Powierzchnia apertury [m2] 2,788 Powierzchnia czynna absorbera [m2] 2,414 Powierzchnia całkowita absorberta [m2] 7,57 Pojemność kolektora [L] 1,9 RAPczyn a dokładnie którą powierzchnię mam przemnożyć, bo na forach piszą że brutto.
  3. Witam, to najlepsza odpowiedź jaką otrzymałem. Pytam Was o waszą opinię na temat wariantów ustawienia pompy. A dostaje odpowiedź tego typu. Wielkie dzięki. Co do kwestii testowania to już testowałem i testuj od 3 lat. Zależało mi na Waszych opiniach i wskazówkach. Miałem nadzieję, że znajdę tu jakiegoś spec-forumowicza, który zna ten temat a nie jak autor cytatu oleje moje pytanie. Znam cały ten temat na pamięć czytałem i w żadnym poście nikt fachowo nie opisał tematu tego typu, tylko jakieś obserwacje i w połowie tematu są jakieś głupoty typu np. zmywarka ile ciepłej wody bierze. Mi chodzi o konkrety. Jeżeli ktoś chciałby mi dać jakąś wskazówkę. Zestaw jaki posiadam to 30 rur próżniowych heat-pipe skierowanych na południe zamocowanych pod kątem 37* długość instalacji około 15 m o średnicy 18 mm, podwójna grupa pompowa, sterownik tdc -3, wymiennik 300 l z dwoma wężownicami o pojemność 8 l wężownicy zasilanej przez solary.
  4. Witam serdecznie drogich forumowiczów. Mam do Was pytanie w kwestii regulacji obrotów pompy solarnej. Regulator solarny TDC3, który posiada różne warianty regulacji obrotów. Wariant M1: Regulator włącza pompę z maksymalna liczbą obrotów po wstępnym czasie cyrkulacji. Gdy różnica temperatur ΔT między czujnikami (kolektora i zasobnika) będzie niższa od ustalonej wartości, liczba obrotów pompy po czasie reakcji jest redukowana o jeden stopień. Gdy różnica temperatur ustali się powyżej ustalonej wartości, liczba obrotów po upływie czasu regulacji jest podwyższana o jeden stopień. Gdyby serownik wyregulował liczbę obrotów pompy do najmniejszej wartości w dół, i ΔT między czujnikami wynosi 1/3 tej wartości, pompa jest wyłączana. Wariant M2 : Regulator włącza pompę po czasie wstępnej cyrkulacji na ustawioną minimalną liczbę obrotów. Gdy różnica temperatur ΔT miedzy czujnikami (kolektor i zasobnik) jest wyższa od wartości zadanej, liczba obrotów jest podwyższana o jeden stopień po upływie czasu regulacji. Gdy różnica temperatur ΔT między czujnikami leży poniżej ustalonej wartości, liczba obrotów po upływie czasu regulacji jest redukowana o jeden stopień. Gdyby sterownik wyregulował liczbę obrotów pompy do najmniejszego stopnia, i ΔT między czujnikami wynosi 1/3 ustalonej wartości, pompa jest wyłączana . Wariant M3: Regulator włącza po czasie wstępnej cyrkulacji pompę na min. liczbę obrotów. Gdy temperatura czujnika (kolektor) jest wyższa od zadanej wartości, liczba obrotów po upływie czasu regulacji jest podwyższana o jeden stopień. Gdy temperatura czujnika (kolektor) jest niższa od zadanej wartości, liczba obrotów po upływie czasu regulacji jest redukowana o jeden stopień Który z tych wariantów według Was jest najbardziej optymalny. Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
  5. Witam serdecznie. Posiadam zestaw solarny TAURUS 130 C 30 rur, zbiornik 300l, nachylenie 40 stopni, skierowane na południe. Jaki powinien być prawidłowy przepływ czynnika w rotametrze litrów na minutę. Proszę o pomoc, bo nigdzie w instrukcji tego nie podali. Pozdrawiam fanatyków solarów.
  6. U mnie dom projekt Z56 stan surowy otwarty (ławy, fundament, piwnica pod garażem, ściany nośne bez działowych, stropy, więźba odeskowana + papa) koszt robocizny do ręki bez rachunku, faktury - 40000 zł.
  7. Witam serdecznie. Chciałbym Was spytać czy 46000 zł za wykończenie domu(sama robocizna) czy to dużo czy w sam raz?. Dom 10,5 na 15 metrów parterowy z użytkowym poddaszem. całkowita powierzchnia 250m. 1. ścianki działowe na parterze i poddaszu (ytong) 2. wylanie chudziaka około 100m 3. ocieplenie poddasza ( wełna, folia, płyta) 4. ocieplenie elewacji (wymiary jak wyżej, wys ściany zew. 4metry, styropian14cm, klej+siatka) 5. zagruntowanie ocieplenia elewacji (grunt pod strukturę) 6. przygotowanie do wylewania posadzek (położenie styropianu, folii, siatki zbrojeniowej 230m) 7.tynki gipsowe poddasze + parter bez garażu i piewnicy 8. wylanie na zewnątrz schodów około 15m2 i tarasu 25m2 9. wykonanie podbitki 36m2 Z góry dziękuję za Wasze podpowiedzi i uwagi. (zaznaczę najbiedniejszy region Polski) warmińsko-mazurskie. Pozdrawiam
  8. Posiadam działkę 1,6 ha, na której postawiłem dom jednorodzinny w stanie surowym otwartym i chciałbym teraz podzielić tą działkę aby wziąć kredyt, a nie chcę zastawiać całej działki tylko część, na której stoi dom. Czy jest to możliwe ? Jak to załatwić ? Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
  9. Witam serdecznie. Moje pytanie w całości brzmi. Czy do szczelnego zbiornika szamba można przyłączyć przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Jeżeli tak to jak to się wykonuje i jaki jest szacunkowy koszt i czy stary zbiornik może być wykorzystany do oczyszczalni. Za porady z góry dziękuję.
  10. Witam serdecznie forumowiczów. Krótki opis - w dniu 02.02.09 złożyłem wniosek do ZE o warunki przyłączenia urządzeń elektrycznych do sieci elektroenergetycznej, po wielu interwencjach w ZE. Warunki otrzymałem prawie po 2 miesiącach tzn. 26.03.09. ( z tego co wiem to ZE ma 14 dni na odpowiedź) to żenada, państwo w państwie. I zaczęło się najlepsze. ZE w warunkach przyłącza wydał decyzję, że prąd dostarczy mi do domu ze słupa, który stoi na środku działki za domem około 70 metrów, a urządzenie pomiarowe (skrzynka licznikowa) będzie na tym słupie, a ja na swój koszt mam ziemią doprowadzić kabel do domu. ( z tego co wiem to urządzenie pomiarowe powinno być usytuowane na budynku lub na granicy działki aby był możliwy dostęp do odczytu przez inkasenta, a on w tej sytuacji będzie musiał przejść przez całą posesję około 140 metrów, żeby odczytać licznik). Udałem się do ZE i przedstawiłem sprawę kierownikowi i zaproponowałem aby ZE postawiło słup na granicy mojej działki, gdzie byłby licznik i dobry dostęp do skrzynki a ja od tego słupa bym poprowadził ziemią kabel do budynku. Odpowiedź była opłakana. Kierownik powiedział, że jeżeli tak chcę to muszę na swój koszt postawić słup na granicy działki. A na pytanie co z odczytem to kierownik powiedział, że dla inkasenta nie ma problemu przejść się przez posesję odczytać licznik, a mi zależy aby licznik był na budynku lub przy drodze dojazdowej, abym jak wysadzi zabezpieczenie nie musiał biegać 70 metrów do skrzynki i żeby inkasent nie chodził mi po posesji. Jak to załatwić, żeby postawić te słupy do granicy działki na koszt ZE.
  11. Na wiosnę ma ruszyć budowa i cały czas zastanawiam się z jakiego materiału budować ściany zewnętrzne. Zastanawiam się nad wyborem. Ściany postawione w systemie YTONG 40 czy z SUPOREKS 24 + 12 lub 15 cm stropianu. Może ktoś z szanownych forumowiczów ma doświadczenie i mógłby mi poradzić i dać jakieś wskazówki. Z góry dziękuję.
  12. Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Pozdrawiam.
  13. w 1997 roku.
  14. Witam serdecznie. Sprzedaję mieszkanie, a z uzyskanych pieniędzy zamierzam rozpocząć budowę domu. Pytanie jak w temacie. Pozdrawiam.
  15. Czy to znaczy, że muszę ubiegać się o nowe warunki zabudowy terenu? W Urzędzie Gminy pracownik mi powiedział, że jak przedstawie nowy projekt i zgłosze zmiany to wydadzą mi pozwolenia na zmiany w warunkach zabudowy, tzn. że facet kłamał?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...