
bendziol
Użytkownicy-
Liczba zawartości
12 -
Rejestracja
bendziol's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
zauważyłem, jak już wysłałem posta. Pytanie czy grawitacja napędzi układ przy różnicy 30* dla rurek 2". dla mniejszych wiem że nie, bo testowałem. może to jeszcze zależeć od spadku rur do i z kotła.
-
Dzięki Adam, teraz sobie przypominam, chyba juz opisywales jak dokładnie robisz przejscie rura-baniak. co do termostatu to właśnie mam nadzieję że tak będzie działać, ten na wyższą nawet się nie otworzy do czasu. Mój pomysł opisuje załączony rysunek. termostaty to troche problem, samochodowe/ciężarowe/autobusowe sa 72, 77,82, 88 i czasem 92* chociaż można trafić do autosana na 60* lub mniej, ale ma mały przekrój, trzeba by dać kilka na raz. na razie szukam termostatów, spory wybór jest u producenta http://www.termostat.pl. pytanie czy różnica niecałych 30* napędzi grawitację wystarczająco. Mam zamiar uzyć rur 2", ale czy to wystarczy? Wiem że zawory koszmarnie drogie, ale grawitacja to same plusy jak dobrze zrobione. pozdrawiam, Wojtek
-
Od zera, ale wykonawca pospawa tylko zbiornik do wymiarów jakie podam. blacha walcowana + http://olx.pl/oferta/dennica-800x4-palenisko-CID628-ID8au43.html + mufy i kolana wewnątrz. wężownice musze zrobić i zamontować sam. No i lutowanie srebrem stali i miedzi jest na tyle fajne, że wlutowanie złączki będzie prostrze niż spawanie mufy. myślę że taka złączkabędzie git, blacha ma mieć ~5mm więc troszke tego mięska do chycenia lutem będzie. pytanie czy lutować na szerszej czy węższej części złączki? chyba wygodniej na szerszej wystawić przez dziurę? W tym wątku są odpowiedzi na moje pytanie, ale forumowy Joda nie wkleja zdjęć, a zdjęcia co budowniczowie dawali to dużo "wyparowało". poza tym sporo zdjęć jest na conexach, a tego rozwiązania nie chcę. Mam jeszcze pytanie do Adama_MK o termostat MANa: czy daje jeden czy dwa równolegle w obiegu grawitacyjnym? Bo ja sie zastanawiam na budową podwójnego na różne temperatury np. 60* i 88* - jeśli grawitacja ruszy na 60* to będzie można załadować dół bufora na grawitacji do 60*. Piwnica niska, więc kocioł i bufor na tym samym poziomie. pozdrawiam.
-
fajnie zostac od razu skrytykowanym. metoda na mufy jest jednym z mozliwych rozwiazan. A poniewaz lepiej lutuje niz spawam wole przylutowac. co do sprzętu to było juz poruszane prawie 6 lat temu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4369626&viewfull=1#post4369626 wiec odpowiedz znalazłem sam Ale dokładny typ przejśc mosiężnych rura 22->ścianka bufora jest jeszcze dla mnie zagadką, bo dużą część starszych zdjęć wcięło. Może ktos poratuje?
-
Witam szanowne grono, Mam pytanie/prośbe o polecenie zestawu do lutowania na twardo. Oczywiscie do bufora. Blacha stalowa 5mm, bufor będzie nówka na zamówienie, ale sam musze go uzbroić w wężownice. Mam palnik CFH turbo http://allegro.pl/turbo-palnik-do-lutowania-twardego-niemiecki-cfh-i6160994276.html i zasilam go z butli 11kg, ale dobrze to lutuje tylko luty fosforowe i srebrne 45%. no i miękkie. Na te mosiężne lub o mniejszej zawartości srebra to chyba ma za małą temperaturę, do stali nawet srebrem 45% to słabo trzyma - wyraźnie "zimny" lut. jaki zestaw polecacie? nie mam nic, więc jeśli potrzebna butla z tlenem to dochodza reduktory i inne. http://allegro.pl/zestaw-do-lutowania-grzania-palnik-tlen-propan-10m-i5977654380.html http://allegro.pl/zestaw-palnik-do-ciecia-i-lutowania-propan-tlen-i5646265433.html i tak informacyjnie, bo kilka stron wcześniej były dywagacje dot. różnic temperatur wewnątrz wężownicy a na zewnątrz. jakiś czas temu robiłem eksperymenty i mam filmik z termowizji. Pionowa rurka to zasilanie ze studni, rurka wężownicy wychodząca poziomo do powierzchni wody to wyjście z 10metró wężownicy. 1 pobór wody - kran w kuchni. http://chomikuj.pl/bendziol/bufor+ciepla/20151229_113742_x264,5362196506.mp4(video)
-
Witam szanowne grono, chylę czoła przed ogromem pracy jaki został włożony w rozwój tego tematu. Mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi po przeczytaniu tego wątku (w całości) i innych powiązanych na różnych innych forach. 1. Co to znaczy prawidłowo zrobiona podłogówka wodna (pominąwszy kwestie izolacji termicznej tj. perlit vs wata vs styro), jakie wytyczne powinna spełniac przy projektowaniu i wykonastwie. Ogólne wymagania znam - pętle mniejsze jak 80/100m, sprawa dylatacji, itp. kol. adam_mk wspomniał o mocowaniu, ale nic czego bym nie wiedział nie znalazłem. Aha, folia "alu" do podłogówki - alu znika po wylaniu betonu, odczyn zasadowy zżera warstwę alu z folii - przynajmniej u mnie na folii za 75PLN z alledrogo. 2. Czy dając termostaty tak jak proponuje adam_mk mogę olać zabezpieczenie kotła przed niską temp? chciałbym tutaj zmodyfikowac układ proponowany przez adama tj. dwa termostaty równolegle - jeden np. 65*C i drugi 80*C - bufor ładowałby się grawitacyjnie do wysokości pieca do 65* a potem do 80*C wciskając niżej wodę chłodniejszą. Dół bufora byłby wówczas wykorzystany przy ładowaniu grawitacyjnym - zakładam ten sam poziom bufora i kotła. bardzo zależy mi na grawitacyjnym ładowaniu. Aby sie wkupic w łaski szanownych forumowiczów opisałem swoje zmagania z buforem - walczę z prototypem od wakacji, a dopiero w październiku trafiłem na ten wątek A do testów z termowizją przekonałem sie po wymianie uwag pomiędzy adamem_mk oraz mac_612, pozdrowienia dla was. Ktos kiedyś w tym wątku juz wspomniał, że do testów wystarczy obserwować drobinki kurzu na powierzchni wody - i tu ma racje. Co prawda nie widać takich ładnych cumulonimbusów jak w termowizji, ale zasada ta sama. Gdzies w necie kiedys trafiłem na termografię bufora gdzie było widac strużkę ciepłej wody idącej po ściance bufora pionowo w górę (żadnego coriolisa), ale teraz nie umiem jej znaleźć, a w moich testach w ogóle nie zauważyłem takiego zjawiska. w załączniku(załącznik za duzy, musze przez jakis file hosting) wyniki testów z wirowaniem zładu. Najważniejszy wniosek - to to że wężownica CWU musi byc po całości bufora, chociaz to już wiem po wakacjach - nagrzane 150l wody gdy jest krótka wężownica (otacza ją ~50l wody) wystarcza do 3 szybkich pryszniców, potem robi się ciut chłodna. a powinno wystarczyć na dłużej.... http://www.filedropper.com/testyladowaniabuforagru2015 lub http://chomikuj.pl/bendziol/bufor+ciepla/Testy+ladowania+bufora+gru+2015,5150452469.pdf filmik (wrzucam tylko jeden z serii) http://www.filedropper.com/vid20151229162618 http://www.filedropper.com/download_button.png online backup lub http://chomikuj.pl/bendziol/bufor+ciepla/VID_20151229_162618,5150510438.mp4(video) aha, mam więcej filmików z termowizji z różną konfiguracją bufora, tak jak to opisałem w raporcie, ale to męczarnia uploadować przez kiepskiego neta jeszcze jak ma po miesiacu zniknąć z sieci.
-
Witam szanowne grono, chciałem sie podłączyć do tematu z pytaniem jaki kocioł. Być może głównie do kol. zawijan, bo trochę informacji technicznych z jego różnych wypowiedzi i bloga juz przyswoiłem. Dom nieduży, nowy, na wsi, niedaleko Pyskowic. Moc projektowana grzewcza 9kW, może wyjść mniej bo chyba dam więcej styropianu. CWU 4 osoby. Inaczej pisząc to wyliczyłem zapotrzebowanie roczne na 11800kWh. Gaz w działce, póki co niepodłączony. Jest piwnica, garaz w piwnicy + kotłownia ~12m2. Z tym że ewentualnego zasypu węgla bezpośrednio z zewnątrz do kotłowni nie da się zrobić, trzeba taczkami, troche niewygodnie. I nie wiem co wybrać, bo namyślam się na gazem vs ekogroszek. myślenie trwa już 2 lata i powoli muszę coś zdecydować. Oczywiście co by nie wybrac to musi byc dobry piec, tyle zrozumiałem. Wygoda gazu oczywiście mi się podoba, ale nie jest powiedziane że problemów z kotłem nie będzie. Niewygodę węgla mogę przeżyć (myślę o kotle ogniwo z podajnikiem) nawet jeśli miałby to być miał (gra słów niezamierzona). Tylko co wyjdzie optymalnie patrząc koszty eksploatacji+instalacji vs wygoda+niezawodność+trwałość. Podłączenie do elektrociepłowni odpada w pompy ciepła nie wierzę póki co - bo trzeba wpompować w nie ogromną kasę aby dobrze działało przez lata, a i tak nie jest pewne że po 5 latach nie padnie coś drogiego. pozdrawiam, wojtek
-
Witam. Podepnę się pod temat ze swoim juz problemem z płytą fundamentową. Obrazek przedstawia co już jest. http://images50.fotosik.pl/1097/642656210d13fdcfmed.jpg płyta powstała zgodnie z podpowiedzią kierbuda aby uchronić się od podchodzenia wód gruntowych. rzeczywiście na wodę to działa. Ale zeszłej zimy były wysadzinyw ściance środkowej i popękała ścianka fundamentowa środkowa. jeszcze nie było stropów. teraz jak zrobić: *izolację preciwwodną wewnątrz budynku (woda jak jest b. mokro podchodzi przez szczeliny ścianka fund/płyta fund.) *jak ocieplić podłogę aby nie było wysadzin - budynek nie będzie użytkowany najbliższej zimy, więc musi się sam obronić. Już teraz wiem, że na glinie można robić pełną płytę tylko jeśli wymieni się grunt, ale niestety kierbud mi tego nie podpowiedział. Na rysunku nie jest zaznaczone ocieplenie + izolacja pionowa ścia fundamentowych. Pozdrawiam, wojtek
- 16 600 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 110 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamentowa
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przed
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płyta
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- wysadzinami
- zabezpieczenie
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie prądu
- ławy
-
Było w wielkim negatywie: strona 3 tego wątku.
- 884 odpowiedzi
-
- ile za studnię wierconą ?
- studnia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Poszukuję osób/firm wiercących w okolicy Gliwic. Mam już opinię hydrogeologa - powinno być 25-30 metrów, brak skał po drodze. Pozdrawiam, Wojtek
- 884 odpowiedzi
-
- ile za studnię wierconą ?
- studnia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam ponownie. Zacząłem się ostatnio lepiej orientować w temacie studni i szczerze spodobala mi sie głębinówka. Ale ma dwie wady: 1. Cena: wierci sie w skale i powinna byc wieksza za metr. Dodatkowo jest tych metrow troche.... 2. Jezeli nawet bedzie dobra taka studnia glebinowa (odciecie gruntowych wod, dobra rura, obudowa, obsybka) to jezeli ktos w okolicy zrobi glebinowke tanio i nie odetnie wod powierzchniowych to mam zasadniczo w takiej studni zwyczajna wode gruntowa. Jeżeli tylko dobrze zrozumiałem znalezione informacje, to wole sie raczej zdecydowac na zwyczajna studnie ale do wód powierzchniowych. Teraz chciałbym się dowiedzieć od jakiegoś znawcy tematu jakie powinny byc do tego rury i filtr. Myslalem nawet zadzwonic do kolegi "wiertnika" z Cisownicy, bo informacje które podał zgadzaja sie z tymi jakie ja znalazlem (czyli zna się na rzeczy jak przypuszczam, a zazwyczaj ze szczerością "studniarzy" to różnie bywa, zazwyczaj są to typki "będzie pan zadowolony"). Ale mam nadzieję że może tutaj ktoś się wypowie, to może i dla innych poda jakieś użyteczne informacje. Pozdrawiam, Wojtek P.S. Szukam kogoś kto wywierci studnie do wód powierzchniowych w okolicy Gliwic, ale z dobrymi rurami, filtrem i resztą akcesoriów.
- 884 odpowiedzi
-
- ile za studnię wierconą ?
- studnia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam szanownych forumowiczów. Poszukuję studniarza wiercącego w okolicach Gliwic. 1. Czy maże ktoś korzystał z usług studniarza z Tarnowskich Gór nick na allegro "Jack45s" nr. telefonu 696 976 628 (tylko tego udało mi się znaleźć póki co) 2. mam jeszcze studniarza, ale twierdzi że w potrzebnej mi okolicy będzie za dwa lata, znam tylko numer tel. 691 189 351 - może ktoś ma opinię o nim? 3. Zamawiając usługę studni wierconej na co muszę zwrócić szczególną uwagę: tzn. jaki rodzaj filtru, osypki, rury i jak powinna być ta studnia zakończona - chyba poniżej poziomu zamarzania? nie chciałbym za bardzo przepłacać, ale przede wszystkim wolę mieć to dobrze zrobione. Pozdrawiam, Wojtek
- 884 odpowiedzi
-
- ile za studnię wierconą ?
- studnia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami: