Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mały Mariusz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    629
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Mały Mariusz

  1. Pafcio weż wydrukuj sobie fotke kierownicy powietrza lub zrób rysunek z wymiarami i podiedż do jakiego warsztatu gdzie maja migomat za malą kasę Ci wstawia kawałek profila.
  2. Witam Wszystkich. Zamiast wiercic dziurki w drzwiczkach poszedbym a calosc i zamontowal kierownice powietrza wtornego to chyba najlepsze rozwiazaie i bardzo ulatwia rozpalanie. ps Jade dalej a przerobce goriaka na dolniaka , do tej pory 3 sezon cegly daja rade. pozdrawiam
  3. Witam, Fajnie jest widzieć że temat wciąż żyje , chyba że zabronią nam palić węglem hehe. Koledzy jak najrozsadniej wytłumaczyć chłopu że kocioł przewymiarowany spali więcej niż odpowiednio dobrany , mam takiego kolęge i za nic nie chce słuchać o kiszeniu sie opału . Dla niego liczy sie tylko żeby jak namniej schodzić do kotłowni . pozd
  4. Witam , Jeśli palimy kamiennym to jak najbardziej polecam palenie górne , palimy raz na 24godz bez latania do kotłowni ale jeśli chcemy palić brunatnym lub drewnem to tylko przeróbka na dolniaka. Wsawienie kilku cegieł do kotła nie kosztuje dużo , można sprubować i samemu się przekonać . Ja tak zrobiłem i już drugi sezon jadę w dolniaku. Last Rico mam pytanie , jak prawidłowo powinny być zkryzowane przejniki na wejściu do grzejnika czy wyjściu ? Szukałem w necie i jedni piszą że tylko na zasileniu a inni że na powrocie sam już nie wiem , czy kryza na powrocie powoduje że w grzejniku będzie większe ciśnienie? Pozdr Fajnie że temat żyje!
  5. Witam Wszystkich górno i dolnopalacych , ja nadal spalam w przerobionym górniaku (postawiona szamotowa ścianka z dziurą na dole ala dolniak) . Jak do tej pory z szamotem nic sie nie dzieje drugi sezon i na ściance nie widać peknięć , końcówkę rury Wezyra zżarło mi ale to tylko tyle ze strat. Z oszczędności to ciężko wyliczyć gdyż w górniaku spalałem w większości wegiel kamienny a w dolnikaku jadę na brunatnym i drewnie . Pozdrawiam .
  6. W moim kotle nie mam możliwości zmienić na krótki obieg żeby rozgrzać komin ale przy kiepskiej pogodzie (np,niskie ciśnienie lub dodatnia temperatura na zewnątrz ---słaby ciąg) rozpalam większa ilością rozpałki i to jest dla mnie TD . Przy rozpaleniu patrzę na termometr na czopuchu i jak wskazuwka oscyluje przy 150*C to zasypuję śmiało kocioł nawet mokrym brunatnym musi pociagnać bez żadnego dymu. pozdr
  7. U mnie też o około 10-20*C wyżej od zadanej , oczywiście jak rozgrzewam zład to jest wiecej na poczatku muszę dać też więcej PG pózniej już przymykam na około 2mm.
  8. Sprawdził bym temperaturę na czopuchu bo tak sie mówi że sie ostro pali albo słabo ale to tylko gdybania na termometrze widać ile wpada do komina szczególnie w kotle DS gdzie powinno się stale palic małym ogniem.
  9. 4pluton4 na wiosne chcę zrobić mały gril właśnie na zasadzie działania Rocket Stove , zaciekawil mnie ten gril pospawany z rur ale nie wiem czy dostane na złomie materiał . Jeśli nie znajde nic ciekawego to chyba trzeba będzie wymurować z klinkieru lub szamotki. Taki gril to fajny poligon doświadczalny , można troche poeksperymentować z materiałami na budowe jak i z paliwem.
  10. Remigiusz cieszę się że coraz lepiej Ci sie pali , . Powietrze wtórne możesz doprowadzić rurą Wezyra , dodatkowo zrobić otwór na drugą strone przez szamot 3 powietrze. I jeszcze pytanie , czy koniec rusztu masz zaślepiony żeby lewe powietrze nie wpadało przez popielnik wprost do wymiennika? pozdr Właśnie na filmiku widziałem że masz zaślepione.
  11. Remigiusz kotły DS muszą byc podłaczone do dobrego komina inaczej właśnie będzie kopcil na kotłownie , komin musi być suchy i cieply aby dobrze pracowal szczegolnie przy takiej pogodzie jak dzisiaj . Ostatnio pale naptrawde mokrym brunatnym i tutaj zauwazyłem że aby sie ładnie paliło zamykam obieg na dom a puszczam tylko na bojler podwyższam temperaurę na 70*C i otwieram na dom . Jeżeli tego nie zrobie temperatura na kotle jest niska i brudas za wolno się suszy a komin jest za zimny żeby pracowal. Spróbuj może raz w ten sposób.
  12. Witam, Moja ścianka szamotowa trzyma bardzo dobrze , . Miałem wyciety taki klin jak pokazał Adam1205 ale cegła pekła dość szybko (cegła z casto). Palę brunatnym i nic sie nie zawiesza ,drewno lubi sie zaklinować ale jeśli je układamy troche staraniej to nie ma problemów. Problem miałem jak chcialem spalić ekogroszek , dużo dymu i odbicja . Mój DS super jedzie na brunatnym który spala sie na popiół i jest go dość dużo a więc co kilka godzin trzeba porzadnie przerusztować. Jeśli ktoś postawi ścianke prosze sprawdzić spalanie węgla brunatnego. pozdr Takie otwory do powietrza wtórnego szybko się zasypuja , miałem tak zrobione . Lepszym rozwiazaniem jest rura Wezyra.
  13. nilsan Jak paliłem na miarkowniku to często rano miałem wygaszony kocioł i klapke PP uchylona na 2-3cm jak podczepił bym jeszcze klapke PW miałbym niezły przeciag w kotle . Może trzeba by zastosować mechaniczną blokade żeby po wypaleniu miarkownik nie uchylał tak mocno klaapek . Takie tam myśli na małym kacu z rana -pozdr
  14. nilsan na forum o ogrzewaniu kolega defpokazal patent do dokładniejszej regulacji długości łańcuszka przy miarkowniku. Polega to na tym że zamiast sześciokatnego preta który jest w zestawie montujemy pręt gwintowany tez tak samo zakrzywiony . Na ten pret nakładamy sprężynkę i blokujemy ja delikatnie nakretkami po obydwu stronach . Łańcuszek zaczepiamy za sprężynkę . Obracajac sprężynką zmieniamy położene łańcuszka i w ten sposób mamy dokladniejsza regulację , myślę że jest to dobry patent. Rysunki były w temacie :Inowacje w kotle zaasypowym: Jak je znajde to sprubuje zamieścić. pozdr
  15. Po przeróbce mój kociołek ma jedna zasadnicza wadę o której nie napisałem - pojemność komory zasypowej zmniejszyła się prawie o połowe i nieraz wypali sie do końca za szybko . Uszczelnienie przegrody tak jak pisałem u mnie samo sie usczelnilo ale cegły miałem że tak powiem na wcisk prawie idealnie mi spasowały , jeśli masz wieksze sczeliny niż 0,5cm to trzeba zrobić uszczelke najlepiej coś elastycznego sznur lub silikon wysokotemperaturowy.
  16. Musaszi73 Witam, zadałeś dużo pytań moge napisać jak to wyglada u mnie. Postawiłem ścianke o grubości 40mm z rurą Wezyra , wszytko usztywniłem stalą. Nie uszczelniałem cegieł bo i tak zaprawa pekała , samo sie pieknie uszczelniło. Nie czyszcze za ścianka bo sprawdzałem i wszytko sie wypala , u Ciebie może byc inaczej warto sprawdzić po kilku dniach. Drewno nieraz sie zawiesi ale wegiel prawie wcale , nic na to nie poradzimy , trzeba ładnie układać w kotle i tyle. Płomień obejmuje około 30%zasypu , pali się cały czas brak dymu. PG podaje pod ruszt , PW podaje KPW wprost do rury Wezyra. Wymiary mojego palnika to 17cm na 10cm. pozdr
  17. Witam Bogusław i ja zaraziłem sie ogrzewaniem ceramicznym , chciałbym zainstalować piec wolnostojacy kozę chyba żeliwna i dobudować do niej odbiornik ceramiczny żeby zmagazynowac energii która normalnie uciekła by do komina. Przeczytałem chyba cały temat ale nie znalazłem nic na temat wyczystek jak sie je montuje , czy można zrobić wyczystki z blachy takie drzwiczki jak w kotle do co? pozdr. Przerabiałem kocioł wstawiajac ścianke z szamotki i wycinałem cegiełki piła do kafelek bardzo fajnie sie cieło pod warunkiem że robi sie to powolutku.
  18. Ostatnio widziałem kominek u kolegi mocno zasmolony z powodu mocnego dławienia powietrza , myśle że w kominku z takim buforem ceramicznym można by palic ostrzej co byłoby lepsze dla kominka i dla lepszego cugu a pózniej korzystać ze zmagazynowanej energii. Trzeba odezwać sie do Bogusława i pogadac jak to sensownie zmajstrować. pozdr
  19. Witam, Koledzy wczesniej juz pisał że mam zamiar postawić u siebie piec wolnostojacy kozę żeliwną lub piec stalowy wypełniony szamotem nie wiem który wybrać jesli możecie doradzcie. Dwa to czy czy opłacalne byłoby dołożenie szamotowego odbiornika do takiego pieca po to żeby wykorzystać strate kominową. mam na myśli ułożone rury i obudowane ceramiką.?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...