
RedakcjaPrawo
Użytkownicy-
Liczba zawartości
18 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez RedakcjaPrawo
-
W styczniowym numerze "Muratora" był artykuł "Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy", a w nim przykładowe wartości zużycia energii, gazu, wody. Faktycznie wystarczy tu podać bardzo orientacyjne dane. Dokładniej należy je określić we wnioskach do poszczególnych zakładów o wydanie technicznych warunków przyłaczenia.
-
Cytat z aktualnych warunków techicznych, jakim powinny odpowiadać budynki: "§ 137. 1. Magazynowanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C może się odbywać w bezciśnieniowych, stałych zbiornikach naziemnych i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym wyłącznie na ten cel pomieszczeniu technicznym w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku, zwanym dalej "magazynem" oleju opałowego. 2. Pojedyncze zbiorniki lub baterie zbiorników w magazynach oleju opałowego w budynku powinny być wyposażone w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju oraz w sygnalizator poziomu napełnienia, przekazujący sygnał do miejsca, w którym jest zlokalizowany króciec do napełniania. 3. W baterii zbiorników w magazynie oleju opałowego w budynku wszystkie zbiorniki powinny być tego samego rodzaju i wielkości, przy czym łączna objętość tych zbiorników nie powinna przekraczać 100 m3. 4. W magazynie oleju opałowego powinna być wykonana, na części lub całości pomieszczenia, izolacja szczelna na przenikanie oleju w postaci wanny wychwytującej, mogącej w przypadku awarii pomieścić olej o objętości jednego zbiornika. 5. Dopuszcza się w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane kotły na olej opałowy, ustawienie zbiornika tego oleju o objętości nie większej niż 1 m3 pod warunkiem: 1) umieszczenia zbiornika w odległości nie mniejszej niż 1 m od kotła, 2) oddzielenia zbiornika od kotła ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i o 60 cm w poziomie, 3) umieszczenie zbiornika w wannie wychwytującej olej opałowy. 6. Wanna wychwytująca, o której mowa w ust. 4 i 5 pkt 3, nie jest wymagana w przypadku stosowania zbiorników oleju opałowego o konstrukcji uniemożliwiającej wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii, w tym typu dwupłaszczowego. 7. Magazyn oleju opałowego powinien być wyposażony w: 1) wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę, 2) okno lub półstałe urządzenie gaśnicze pianowe. 8. W magazynie oleju opałowego może być stosowane wyłącznie centralne ogrzewanie wodne. 9. Stosowane do magazynowania oleju opałowego zbiorniki, wykładziny zbiorników oraz przewody wykonane z tworzywa sztucznego powinny być chronione przed elektrycznością statyczną, zgodnie z warunkami określonymi w Polskich Normach dotyczących tej ochrony."
-
Niech pani architekt wskaże przepis, który zabrania takiego połączenia - ja nie znalazłam. Dodam, że w projekcie mojego domu były drzwi pomiędzy garażem a pomieszczeniem z kotłem olejowym, nikt (ani opiniujący projekt strażak, ani urząd) nie zgłaszał co do tego uwag.
-
Zapewne nie chodzi o znowelizowane prawo budowlane, ale o nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie, które obowiązują od 16 grudnia 2002 r. Jednak par. 136 ust. 10 tego rozporządzenia brzmi: "Wysokość pomieszczenia, w którym instaluje się kotły na olej opałowy, nie może być mniejsza niż 2,2 m, a kubatura nie mniejsza niż 8,8 m sześc." Par. 4: "Kotły na olej opałowy o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, w tym również w pomieszczeniach pomocniczych w mieszkaniach, a także w innych miejscach, o których mowa w ust. 5" (tzn. wydzielonych wyłącznie na ten cel pomieszczeniach technicznych). Dodam z własnego doświadczenia (kocioł olejowy zainstalowany dwa miesiące temu): warto zaprojektować kotłownię w miejscu jak najbardziej oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych ze względu na dużą głośność kotła.
-
W warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002 r. (będą obowiązywać od 16 grudnia 2002, ale tylko w stosunku do budynków, dla których pozwolenie na budowę wydano po tej dacie) jest następujacy przepis: "par. 12 ust. 4. Odległość mierzona w poziomie od najbliższej krawędzi otworu okennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 m." W rozporządzeniu obowiązującym obecnie nie ma mowy o odległości okien w dachu od granicy działki, ale na ogół urzędy przyjmują, że muszą to być właśnie 4 metry.
-
kredyt z kasy mieszkaniowej a podatek
RedakcjaPrawo odpowiedział sebiano → na topic → Prawo i finanse
Nie, nie można odliczać ani od podatku, ani od dochodu spłat kredytu kontraktowego (z kasy mieszkaniowej). -
Bary ma rację (dziękujemy za obronę). O prawie do starej ulgi pisaliśmy dokładnie w "M" 4/2002 na str. 136-138, w zasadzie to samo co w cytowanym artykule Inforu. Oczywiście, nie można wykluczyć, że Trybunał Konstytucyjny coś w tych przepisach zmieni na korzyść podatników, czego wszystkim "starym ulgowiczom" życzymy.
-
Osoby, które nabyły prawo do ulgi budowlanej w latach 1997-2001 i kontynuują rozpoczętą inwestycję, mogą odliczać od podatku dalsze wydatki do 31 grudnia 2004 r. (patrz art. 4 ust. 2 nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 21 listopada 2001 r., Dz. U. nr 134, poz. 1509)
-
Może chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki: 0,1% za hipotekę umowną (dla kwoty kredytu) plus 19 zł za hipotekę kaucyjną (dla odsetek). Opłatę skarbową płaci się za weksle zabezpieczające kredyt: 10 gr za każde rozpoczęte 100 zł (czyli 0,1%)
-
udostępnienie terenu na cele użyteczności publicznej
RedakcjaPrawo odpowiedział Danajot → na topic → Prawo i finanse
Jeśli droga, pod której poszerzenie zarezerwowano część prywatnej działki ma charakter drogi publicznej, to właściciel gruntu może dokonać podziału nieruchomości i wydzielić z niej działkę, która ma być zajęta pod drogę. Z chwilą, gdy decyzja zatwierdzająca podział stanie się ostateczna, działka wydzielona pod drogę publiczną (miejską) przechodzi na własność miasta, a byłemu właścicielowi należy się odszkodowanie. Od tej chwili będzie on też zwolniony z obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania działki przeznaczonej pod drogę. Do jego obowiązków będzie należało jedynie sprzątanie przyległego chodnika. Inaczej sprawa wygląda, jeśli dany teren nie ma charakteru publicznego, a przepisy ustawowe ograniczają właściciela w swobodnym korzystaniu z gruntu. Wtedy właściciel nie tylko nie może dowolnie zagospodarować swojej nieruchomości, ale także musi dbać o porządek i płacić podatki za ten grunt. Tak jest w przypadku dróg prywatnych oraz pasa terenu położonego wzdłuż rzeki. Pomimo zawartego w Prawie wodnym zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu oraz uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar, grunt między ogrodzeniem i rzeką nadal stanowi prywatną własność i koszty jego utrzymania ponosi właściciel. Podstawa prawna: ustawa z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. nr 115, poz. 1229 z późn. zm.) -
Zgoda zarządcy drogi jest wymagana w wypadku prowadzenia robót budowlanych w pasie drogowym (na przykład wykonania sieci lub przyłączy, budowy zjazdu) i umieszczenia w nim urządzeń nie związanych z funkcjonowaniem dróg. Okresowe parkowanie w pasie drogowym pojazdów zgodnie z zasadami ruchu drogowego (w miejscach do tego przeznaczonych) nie wymaga uzyskania zgody zarządcy drogi, gdyż nie stanowi zajęcia pasa drogowego w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych. Zaparkowane pojazdy nie powinny jednak utrudniać ruchu drogowego ani ograniczać dojazdu do sąsiednich posesji. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że właściciel, który nie będzie mógł się dostać na teren swojej posesji, może wezwać policję lub straż miejską. Interwencja tych organów może się zakończyć ukaraniem mandatem. Warto więc uzgodnić z sąsiadami, termin w którym mogą nastąpić jakieś przejściowe utrudnienia związane z dowozem materiałów budowlanych na teren budowy. Podstawa prawna: ustawa z 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tj. Dz.U. z 2000r. nr 71, poz. 838 z późn. zm.)
-
Projekt musi być. Jeśli działka leży w strefie ochrony konserwatorskiej - będzie to napisane w decyzji o warunkach zabudowy.
-
Moim zdaniem dla takiej budowli wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę, tak samo jak przy budowie szamba czy przydomowej oczyszczalni scieków, które przecież też znajdują się pod ziemią. Natomiast uzgodnienie w ZUD-zie (zespole uzgadniania dokumentacji technicznej) będzie potrzebne tylko wówczas, gdy do takiej piwnicy będą doprowadzone nowe przyłącza. Wtedy trzeba też będzie uzyskać od poszczególnych zakładów techniczne warunki przyłączenia. W przypadku korzystania z istniejących przyłączy, uzgodnienia raczej nie powinny być wymagane. Poza tym nie potrzebne są żadne inne uzgodnienia i opinie, chyba że plan miejscowy zawiera jakieś odmienne postanowienia. Jeśli działka leży w strefie konserwatorskiej, potrzebna będzie opinia konserwatora.
-
To zły pomysł. Pieniądze z kasy trzeba wydać na jeden z celów określonych w ustawie (i umowie o kredyt kontraktowy). Nie ma wśród nich spłaty pożyczki, jest natomiast spłata kredytu bankowego na cele mieszkaniowe. Jeśli wydasz pieniądze niezgodnie z ustawą, bedziesz musiał zwrócić ulgę.
-
Moim zdaniem kasa ma obowiązek wypłacić oszczędności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku o wypłatę (można go złożyć dopiero w dniu zakończenia oszczędzania). Ja czekałam dwa miesiące, a papiery musiały pójść z Warszawy do Krakowa i z powrotem. Sprawdź, co jest zapisane w umowie. Na wydatki pokryte pieniędzmi z kasy nie są potrzebne faktury VAT, wystarczą inne dowody.
-
Plan zagospodarowania przestrzennego
RedakcjaPrawo odpowiedział 10082609 → na topic → Prawo i finanse
Skoro zgodnie z obowiązującym planem działka nie jest budowlana, to gmina nie może wydać warunków zabudowy sprzecznych z tym planem. Niestety, do czasu uchwalenia nowego planu nie będzie moźna się budować. O planach miejscowych, procedurze ich uchwalania i o tym, jak mieszkańcy gminy mogą wpływać na treść planu napiszemy w lipcowym "Muratorze" -
Zależy za jaki kredyt. Kredyt na budowę domu na własnej działce jest zwolniony z opłaty sądowej za ustanowienie hipoteki.
-
Agnicha ma rację.