pzw
Użytkownicy-
Liczba zawartości
335 -
Rejestracja
pzw's Achievements
STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)
10
Reputacja
-
Przyjmuję że jest to stropodach dość płaski, aby można było ułożyć styropapę ? Jeśli tak, to udaj się do najbliższego składu budowlanego i rozejrzyj się za styropapą, która by Ci odpowiadała. Tam udzielą informacji o cenie i technologii . Osobiście widziałem, jak robiono to na naszych budynkach w pracy. Wyczyszczono cały strop do czysta i potem układano płyty na dachu. Grubość styropianu to 10 cm. Mocowano je czymś i łączono zakładki z papy. Na to wszystko kładziono papę termozgrzewalną. I tak już jest ponad 5 lat. Przez ten czas nic się ze stropem nie wydarzyło - przede wszystkim nie przecieka. Wiem co piszę, bo pracuję w tym budynku. Strop jest po tej termomodernizacji dość miękki, zatem należy unikać zbędnego chodzenia po nim. Tak zmodernizowano 6 dachów u mnie w pracy. Oczywista, że należy ocieplić cały budynek, aż po dach, aby to miało sens. O kosztach nic nie wiem, bo osobiście nie interesowałem się.
-
Skoro chcesz mieć stan surowy otwarty w tym roku, to nie możesz kłaść izolacji na ścianę, bo będzie odkryta i nie wiadomo co może się z nią wyprawiać ? To w ogóle jest jakaś bzdura, aby zakładać izolację, bo trzeba budować stycznie do niej garaż ??? Gdybym ja się tak budował, dążył bym do tego, aby fundament od strony garażu zrobić szerszy( o ile musi być dodatkowa ściana), lub dokleił się do ściany domu, jeśli takie rozwiązanie jest technicznie dopuszczalne ? A swoją drogą to ciekawe będzie połączenie połaci dachowej garażu na styku z izolacją ściany domu ?
- 6 odpowiedzi
-
- (dom+garaż)
- ściana
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Skoro projektant zaprojektował 20 cm ocieplenia na ścianach domu i tuż przy ociepleniu chce dostawić osobny garaż, to wychodzi że potrzebna będą dwa fundamenty ? Ciekawe jak przy odległości 20 cm od domu uda się wykopać fundament pod osobny garaż ???. To jest głupie rozwiązanie. Oba budynki powinny stanowić jedną bryłę, tym bardziej że oba będą ocieplane z zewnątrz. W środku, na ścianie od strony domu, dajesz 5 - 10 cm izolacji i po sprawie. A cała konstrukcja jest stabilna i bezpieczna.i
- 6 odpowiedzi
-
- (dom+garaż)
- ściana
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeśli ta wełna wyschnie, to nic wielkiego jej nie będzie. Tylko okres roku nie za bardzo pozwala na efektywne działania. Trudno coś radzić, bo nie można sobie wyobrazić stopnia zawilgocenia ? Na "chłopski rozum" to można by osłonić czymś górną powierzchnię wełny, a dołem pozwolić zejść tej wilgoci, ale to kombinowanie. Jedynie osobista inspekcja osoby kompetentnej może pomóc. Niestety, pora późnojesienna i wczesnozimowa, to nie jest czas na zewnętrzne prace izolacyjne.
-
Najcieńsza izolacja z najcieplejszego materiału
pzw odpowiedział Kasia Krzysiek → na topic → Izolacje
Coś zostało zatem schrzanione w trakcie budowy ? 273 cm to stanowczo za mało, aby zaizolować podłogę i jeszcze zainstalować ogrzewanie podłogowe. No chyba że nie przeszkadza Wam wysokość ok 250 cm ? Ja u siebie mam 265 cm i czuję się komfortowo. Syn w Krakowie ma w bloku mniej niż 260 cm i już jest jakoś dziwnie. U Ciebie ewidentnie jest za mało wysokości. Co do aerożelu, to nie jestem pewny, czy ten materiał będzie miał odpowiednią wytrzymałość na ściskanie, aby go użyć do izolacji podłogi ? A nawet jeśli, to i tak należałoby dać go z 5 cm. Potem warstwa wylewki i instalacja podłogowa, która też przecież musi być pokryta wylewką. Na koniec wykończenie podłogi to też z 1,5 - 2 cm...................mało wysokości.- 13 odpowiedzi
-
Jak masz miejsce na 18 cm to kładź, ale cudów się nie spodziewaj. Jedynie całościowe ocieplenia zewnętrzne, konkretnie zmieni odczucie temperatury. Poprawa jakaś będzie, ale strop jest zamknięty pod dachem, zatem oddziaływanie temperatury zewnętrznej będzie trochę lżejsze. No ale jako początek docieplenia to krok w dobrą stronę.
- 6 odpowiedzi
-
- 18cm
- ociepleniu
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wnioskuję że chodzi Ci o wypełnienie pustek powietrznych między ścianami nośnymi i ściankami wewnętrznymi, lub może położenie izolacji na stropie, czy pod podłogi ? Do zewnętrznego docieplania ścian ta metoda się nie nadaje. Moim zdaniem rzecz jasna, bo teraz robią wszystko i wszystkim, nawet bez względu na zdrowy rozsądek.. Jeśli idzie o wypełnianie pustek między ścianami, to istotnie kiedyś wsypywało się w nie granulat styropianowy - może nadal tak się robi ? Trzeba nawiercić otwory wewnętrznej ściance ( bo cieńsza) i jakoś wsypać ten granulat, najlepiej od góry. Istnieje też technologia wtłaczania w takie pustki pianki rozprężnej, która w założeniu ma się rozprężyć i wypełnić wszelkie wolne przestrzenie. Tutaj robi się to od spodu i musi być określona ilość otworów na różnych wysokościach - do samej góry, aby pianka miała gdzie ujść, w przypadku gdy będzie jej nieco za dużo. Jednocześnie sygnalizuje że jest tam gdzie powinna. Problem s pianką, ze styropianem zresztą też ,jest taki że nigdy nie ma pewności że wszystkie pustki się wypełnią, bo z reguły ich stan jest nieznany. Dodatkowo pianka rozprężna niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozprężenia się za bardzo i zniszczenia ściany, jeśli przesadzimy z ilością. Kolejny problem to fakt że pozostają niedocieplone wszelkie powiązania murów, fundamentów, wieńce i okolice futryn drzwiowych i okiennych. To sprawia że taka termomodernizacja jest mniej skuteczna i to sporo od standardowej a może kosztować więcej za m2, bo z reguły jest konieczność użycia jakiegoś sprzętu specjalistycznego. Tak to wygląda według mnie. Piszę w ciemno, bo nie wiem jak Twój dom jest zbudowany ? Ale bez większego błędu można napisać, że zdecydowaną poprawę izolacyjności można w takim domu osiągnąć jedynie kompleksową zewnętrzną izolacją, która całkowicie, lub prawie całkowicie zlikwiduje mostki cieplne. Dodatkowo należy ocieplić strop na poddaszu i wymienić stolarkę okienną i drzwiową, jeśli jest to możliwe. Kłopot występuje, gdy chce się zachować oryginalną ceglaną elewację i stolarkę............
- 6 odpowiedzi
-
- granulat styropianowy
- metoda wdmuchiwania styropianu
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Leje się i będzie się lało, bo tak działa na parę wodną zawartą w powietrzu TEMPERATURA PUNKTU ROSY, na zimnych stalowych szynach, gdy jest ciepło pod sufitem. Jedyna sensowna rada to ocieplić dobrze strop i tyle. Dość gruba warstwa styropianu czy wełny, przykryta czymś, aby uniemożliwić migrację powietrza, załatwi temat. Technologia ocieplania to inny temat, bo nie wiadomo czy to strop do użytku( magazyn wszystkiego), czy tylko miejsce pod dachem ?
- 8 odpowiedzi
-
- skraplanie
- starym
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplenie mokrych ścian w stanie surowym i to przed zimą jest absurdalne. Jak można w ogóle rozważać takie podejście do swojego domu ? Kiedy ściany mają wyschnąć i jak, skoro będą odcięte od zewnątrz izolacją, a wnętrze będzie puste i nieogrzewane ?
-
Nie za bardzo rozumiem ? Piszesz o 2 - 3 kominkach wentylacyjnych......................a do czego one mają być podłączone ? Wydawało mi się do tej pory, że kominek jest zakończeniem konkretnego kanału wentylacyjnego, konkretnego pomieszczenia ? Jeśli tak jest, to kominkiem możesz zakończyć jedynie kanał wentylacyjny o którym piszesz o przekroju 14 x 14 cm. Pozostałe planowane kominki to jakieś nieporozumienie ? Po co dziury doprowadzające powietrze pod dach( lub może w zamyśle odprowadzające wilgoć z tej planowanej folii) ??? Po co w ogóle folia, skoro na dachu już jest papa, a będzie jeszcze dodatkowa warstwa termozgrzewalna - w sumie bardzo szczelna dla wilgoci przegroda ? Pozostała wilgoć (jeśli wystąpi?)będzie natomiast odprowadzana przez kanał wentylacyjny, zakończony kominkiem. Skoro ten domek ma mieć charakter letniskowy, to proponuję rozważyć zwykłe wypełnienie przestrzeni między krokwiami czymkolwiek. Ewentualnie jak będzie za mało izolacji, nabić na krokwie dodatkowe łaty i wypełnić. Potem czymś to zakryć i koniec. Pewna poprawa komfortu z pewnością będzie, ale nie rozwiąże to sprawy, skoro ściany nie są izolowane i w oknach jedna szybka. Podczas upałów i tak będzie ciepło w środku, bo mur będzie działał jak akumulator, a zwykła szyba nie jest przeszkodą dla energii podczerwieni.
-
Skoro nie ma tam (i nie wiadomo czy będzie?) ogrzewania, to bym się zastanowił czy izolować dach ? Chyba że cały dom, po dach. jest już zaizolowany od zewnątrz i okna na poddaszu też są wymienione ? W takim wypadku cała przestrzeń poddasza miała by izolację. Tylko pytanie - czym to ma być grzane ? Jeśli przez stropy od części mieszkalnej, to mamy ogromny mostek cieplny i straty. Co do technologi takiej operacji, to osobiście wybrałbym styropian ( stąd pomiary temperatury pod połacią dachową). Dlatego tak, bo dach jest już elementem zamkniętym i normalnej technologii z foliami wodoszczelnymi i paro przepuszczalnymi oraz wełną nie da się zrobić zgodnie z technologią wykonania. Styropian jest zdecydowanie bardziej odporny na wilgoć, ale pod wpływem wysokiej temperatury może zanikać - stąd dobrze wiedzieć na jakie temperatury może być narażony ? Co prawda nadal nie wiadomo do czego konkretnie ma to poddasze służyć, ale ja tak bym widział ten problem. To moje osobiste zdanie.
-
Nie określiłeś, czy poddasze ma być(jest) użytkowe-mieszkalne, czy zwykłe ? Jest tam ogrzewanie czy nie ma, a jeśli nie ma, czy ma być ? Co jest na dachu, nad deskowaniem ? Teraz masz dobrą możliwość oceny temperatury pod deskowaniem - są upały i można bez specjalnego błędu oszacować temperaturę pod sufitem. To powinno pomóc w wyborze materiałów izolacyjnych. Odpowiedzieć najlepiej jest pod konkretne potrzeby a nie ogólnie, bo to pisanie na próżno.
-
Jeśli nieużytkowe znaczy puste, to może być miękki styropian i ta szlichta. Ale gdy da się tam wchodzić, to z czasem ta "nieużytkowość" może zaniknąć, a poddasze wypełni się różnościami różnej wagi i gabarytów. W takim wypadku może być problem - nie tyle z miękkością styropianu, co grubością szlichty ? Jeśli warstwa cementowa musi być cienka, to można zrezygnować z droższego styropianu, na rzecz tradycyjnego z λ - 0,04, ale twardszego. Przy 20 cm grubości nie będzie to miało żadnego znaczenia praktycznego, a będzie taniej i posadzka nie ulegnie pod stopami.
-
Masz tam poddasze użytkowe, czy ociepliłeś dach ? Bo to całkiem coś innego. Jeśli poddasze jest magazynem, to należy ocieplić strop nad mieszkaniami. Ocieplenie dachu, tylko w przypadku gdy poddasze jest użytkowe i pracuje tam ogrzewanie. Osobiście uważam że do środka ścian 3W lepiej jest dawać styropian, bo wilgoć nie działa na niego jak na wełnę. Ale tutaj jest jak jest i właściwie nie wiadomo co w tej ścianie się dzieje ? Jeśli zdecydujesz się na jednak na docieplanie, to lepiej dać wełnę, aby było jednorodnie. Ale to głupiego robota. Nie robi się przekładańca ze ścian i dociepleń.......to dziwactwo. A elewację możesz zrobić z kolorowego tynku i też będzie odnowione.
- 6 odpowiedzi
-
- 25-letniego
- docieplenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Bardzo trudno będzie oszacować skuteczność dodatkowego docieplenia ściany 3W przy tylu drogach ucieczki energii cieplnej z domu. Znalazłem w necie dokument PDF do przeliczania energii różnego typu - http://www.eko-tilgner.pl/pdf/przeliczniki-energii.pdf . Nie wiem na ile jest wiarygodny, ale obliczenia za jego pomocą wskazują, że zużywasz rocznie ok 2160 m3 gazu ziemnego. 150 m2 x 140 KWh : 9,72 kWh = 2160 m3 gazu/rok . Ile ten gaz może kosztować - 4,5 tyś. - 5 tyś ? Teraz oblicz powierzchnię ścian zewnętrznych do ocieplenia i oszacuj koszt takiej inwestycji ? No a teraz największa niewiadoma................o ile spadnie zużycie gazu a więc i roczny koszt za gaz ??? Oczywiście istnieją programy, którymi można to z grubsza oszacować. Ale dla 25 letniego budynku tylko z grubsza i błąd obliczeń może być bardzo duży. Jeśli sam nie potrafisz, to koszt takiej usługi (niemały) doliczy się do inwestycji. Biorąc jeszcze pod uwagę Twoją opinię o drogach ucieczki ciepła, skłaniam się ku tezie, że docieplenia ścian niewiele tutaj pomoże. Jest tam przecież już 10 cm wełny - to niemało. Zamiast tego przyjrzał bym się oknom i stropom. Taki - dajmy na to - nieocieplony strop na poddaszu, powoduje dużo większe straty, niż ściana z wełną w środku. Nowoczesne okna trój szybowe o U = 0.7 W/m2, w porównaniu ze starymi oknami dadzą ponad dwukrotną oszczędność energii cieplnej. A oszklonej powierzchni w każdym domu jednorodzinnym jest niemało i straty prez okna są zawsze kilkakrotnie większe, niż przez ściany. Uszczelnienie drzwi garażowych i wejściowych ( jeśli nie mogą być nowe-szczelne), to też nie jest zadanie zbyt trudne do wykonania. Jeśli koniecznie chcesz zrobić inwestycje, to pomyśl w tym kierunku. Ściany w domu to ledwie 25 - 35 % strat energii, w zależności od konstrukcji budynku. Ale u Ciebie już jest ocieplenie w nich. Koszty poniesiesz jak przy ocieplaniu nowego domu, a efekt w przeliczeniu mizerny. Przemyśl to jeszcze raz i najlepiej skonsultuj się z kimś kompetentnym( byle nie sprzedawcą wełny albo styropianu ) Trochę się rozpisałem, ale nikt Ci nie odpisał, to ja nieco szerzej.
- 6 odpowiedzi
-
- 25-letniego
- docieplenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami: