Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lopez69

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

Lopez69's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. @geokart Dach mam kopertowy. To jaśniejsze miejsce to nic innego jak mylna interpretacja kamery odcinka dolnego ściany w kolorze czarnym ( pozostała ściana jest jasna ) .... Nie chcę tutaj robić wykładni emisyjności ciała czarnego, idealnie szarego itd itp. Chodziło mi tylko pokazanie homogeniczności ściany. Pozdrawiam Lopez
  2. Witam, w związku z tym, iż sezon grzewczy powoli dobiega końca, czas na podsumowanie efektów zastosowania ściany 1-warstwowej w kontekście kosztów ogrzewania i cwu ( pierwszy sezon grzewczy dla budynku ). O tym jaki dom budowałem, napisałem już w pierwszym poście - w tej kwestii nic się nie zmieniło. Na początek parę parametrów odnośnie temperatur ( wszystkie podane temperatury są temperaturami zadanymi ): - garaż w bryle budynku 30 m2 - 12 C - kotłownia - 8 m2 - 16 C, - salon z kuchnią - 75 m2 - między 6 a 14 - 20 C, między 14 a 23 - 21 C, między 23 a 4 - 19 C, - trzy sypialnie po 15 m2 - 19 C, - dwie łazienki po 10 m2 - 23 C, - korytarze razem ok 20 m2 - korzystają z ciepła odpadowego pozostałych pomieszczeń. Wszystkie zadane temperatury były uzyskiwane, poza paroma mroźnymi dniami gdy w garażu temperatura spadała do 8 C ( tutaj jednak ciepło "ucieka" bramą garażową ). Powierzchnia przeszkleń to ok 40 m2, okna trzyszybowe po stronie północnej, dwuszybowe po stronie wschodniej i południowej. Wszystkie okna na noc zamykane roletami. Kuchnia używana ( gotowanie obiadów ) 2 razy w tygodniu, kominek używany był 3 razy. Ciepło odpadowe ze źródeł alternatywnych więc pomijalne. Zużycie gazu na ogrzewanie i cwu. w okresie między 15.11.2012 a 15.04.2013 wyniosło 1270 m3. Piec gazowy, kondensacyjny nastawiony na maksymalną moc = 10 kW bez problemu dawał radę nawet podczas temperatur poniżej - 20 C. I to na tyle suchych faktów A teraz garść moich spostrzeżeń: - technologia wykonania ściany zewnętrznej budynku w bardzo niewielkim stopniu wpływa na jego różną energochłonność ( pod warunkiem wykonania ściany zgodnie ze sztuką budowlaną i przyjęciu porównywalnych parametrów ), - różnica między oknami 2 i 3 szybowymi jest w zasadzie pomijalna a w każdym razie na tyle niewielka, że wymaga rozsądnego rozpatrzenia czy w ogóle opłacalna jest dopłata do okna 3 szybowego, - najwięcej ciepła ucieka wentylacją i tutaj szukałbym potencjalnie największych oszczędności. Pozdrawiam Lopez
  3. O jo joj, albo masz czarodziejską kulę, która robi sobie z ciebie jaja albo pojęcia popytu i podaży są tobie całkowicie obce. Ale datę wzrostu cen określiłeś wyjątkowo precyzyjnie ...... już od 1 maja 2011 powiadasz ???
  4. A w którym ty miejscu Kubusiu wyczytałeś jakoby stwierdziłem, że ryby to ciało martwe ??? Jedynym co chciałem stwierdzić to, że albo: a) - biologia już w 5 klasie podstawówki nie była twoją mocną stroną, b) - jak koledzy męczyli się na zajęciach z fizyki gazów i cieczy, ty uganiałeś się za spódniczkami. I to tyle miałem na myśli.
  5. A widziałeś kiedyś ciało martwe które oddycha ? Czy może pod pojęciem "oddychania" rozumiesz coś zupełnie innego ? Może np. absorpcję i desorpcję.
  6. Ryby też płuc nie mają .... sorki, ale na taki poziom merytoryczny Twojej odpowiedzi, nie mam innej konkluzji.
  7. Są tacy których w szkole z matematyki na siłę przepuszczali, są tacy których na siłę przepuszczali z logiki, ale takich jak ty za moich czasów zostawiali siedzieć w jednej klasie na przynajmniej dwa lata.
  8. Straty ciepła w standardowym budynku, wykonany zgodnie ze współczesną wiedzą techniczną rozkładają się wg stanu obecnego tak: - ściany - 14-20%, - okna - 15-25%, - wentylacja - 20-40%, - dach - 10-20%, - podłoga - 5-10%, - drzwi zewnętrzne ( przyjęto 2 sztuki ) - 2-3%
  9. Za okno HS 3200x2300 dębowe zapłaciłem 8.100 brutto.
  10. Współczynnik λ dla 44si Wienebergera to 0,12 a dla Edera 44 IZO to 0,10. Zapraszam do liczenia i pozdrawiam
  11. Czy ty nie rozumiesz, że ty w te swoje tabelki zamiast λ wpisujesz U !!!
  12. Sorry Arturo, ale jesteś odporny na wiedzę jak cholera. Wytłumaczę to Tobie tak, jak Herman kozie: Mamy dwa takie same budynki, które różnią się tylko ścianą zewnętrzną. Jeden wg. Ciebie zużywa 8100kWh, drugi 14450kWh. Udział ściany w wymianie cieplnej wynosi ok. 17%, ergo 8100*0,17=1.377kWh. Innymi słowy zapotrzebowanie energetyczne budynku z pominięciem ściany zewnętrznej wynosi 6.723kWh. W przypadku obu budynków, bo przecież różnią się tylko ścianą. Licząc dalej 14.450kWh-6.723kWh=7.727kWh ( to jest według ciebie strata cieplna przez ścianę w przypadku drugiego budynku ) Chcesz mi naprawdę powiedzieć, że różnica między ścianą jedno i dwuwarstwową pod kątem przenikalności cieplnej wynosi prawie 600% !!! No mam nadzieję, że w to nawet ty nie wierzysz.
  13. To oblicz mi to U dla przegrody = 0,456 W/m2k, proszę.
  14. Dokładnie, ty będziesz miał teoretyczne U=0,13, ja będę miał teoretyczne U=,22 i przy udziale w wymianie energetycznej ściany ok 17% teoretyczna różnica w kosztach ogrzewania będzie wynosiła ok 10% .... teraz już zrozumiałeś co mam na myśli ?
  15. Ale różnicę między λ a U nadal nie rozumiesz, prawda ? A tak na marginesie, w ciemnocie każdy z nas żyje, również ty bałwochwalco styropaniu ........ jeśli myślisz, że osiągniesz te parametry które podają producenci styro to się grubo mylisz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...