Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lopez69

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Lopez69

  1. @geokart Dach mam kopertowy. To jaśniejsze miejsce to nic innego jak mylna interpretacja kamery odcinka dolnego ściany w kolorze czarnym ( pozostała ściana jest jasna ) .... Nie chcę tutaj robić wykładni emisyjności ciała czarnego, idealnie szarego itd itp. Chodziło mi tylko pokazanie homogeniczności ściany. Pozdrawiam Lopez
  2. Witam, w związku z tym, iż sezon grzewczy powoli dobiega końca, czas na podsumowanie efektów zastosowania ściany 1-warstwowej w kontekście kosztów ogrzewania i cwu ( pierwszy sezon grzewczy dla budynku ). O tym jaki dom budowałem, napisałem już w pierwszym poście - w tej kwestii nic się nie zmieniło. Na początek parę parametrów odnośnie temperatur ( wszystkie podane temperatury są temperaturami zadanymi ): - garaż w bryle budynku 30 m2 - 12 C - kotłownia - 8 m2 - 16 C, - salon z kuchnią - 75 m2 - między 6 a 14 - 20 C, między 14 a 23 - 21 C, między 23 a 4 - 19 C, - trzy sypialnie po 15 m2 - 19 C, - dwie łazienki po 10 m2 - 23 C, - korytarze razem ok 20 m2 - korzystają z ciepła odpadowego pozostałych pomieszczeń. Wszystkie zadane temperatury były uzyskiwane, poza paroma mroźnymi dniami gdy w garażu temperatura spadała do 8 C ( tutaj jednak ciepło "ucieka" bramą garażową ). Powierzchnia przeszkleń to ok 40 m2, okna trzyszybowe po stronie północnej, dwuszybowe po stronie wschodniej i południowej. Wszystkie okna na noc zamykane roletami. Kuchnia używana ( gotowanie obiadów ) 2 razy w tygodniu, kominek używany był 3 razy. Ciepło odpadowe ze źródeł alternatywnych więc pomijalne. Zużycie gazu na ogrzewanie i cwu. w okresie między 15.11.2012 a 15.04.2013 wyniosło 1270 m3. Piec gazowy, kondensacyjny nastawiony na maksymalną moc = 10 kW bez problemu dawał radę nawet podczas temperatur poniżej - 20 C. I to na tyle suchych faktów A teraz garść moich spostrzeżeń: - technologia wykonania ściany zewnętrznej budynku w bardzo niewielkim stopniu wpływa na jego różną energochłonność ( pod warunkiem wykonania ściany zgodnie ze sztuką budowlaną i przyjęciu porównywalnych parametrów ), - różnica między oknami 2 i 3 szybowymi jest w zasadzie pomijalna a w każdym razie na tyle niewielka, że wymaga rozsądnego rozpatrzenia czy w ogóle opłacalna jest dopłata do okna 3 szybowego, - najwięcej ciepła ucieka wentylacją i tutaj szukałbym potencjalnie największych oszczędności. Pozdrawiam Lopez
  3. O jo joj, albo masz czarodziejską kulę, która robi sobie z ciebie jaja albo pojęcia popytu i podaży są tobie całkowicie obce. Ale datę wzrostu cen określiłeś wyjątkowo precyzyjnie ...... już od 1 maja 2011 powiadasz ???
  4. A w którym ty miejscu Kubusiu wyczytałeś jakoby stwierdziłem, że ryby to ciało martwe ??? Jedynym co chciałem stwierdzić to, że albo: a) - biologia już w 5 klasie podstawówki nie była twoją mocną stroną, b) - jak koledzy męczyli się na zajęciach z fizyki gazów i cieczy, ty uganiałeś się za spódniczkami. I to tyle miałem na myśli.
  5. A widziałeś kiedyś ciało martwe które oddycha ? Czy może pod pojęciem "oddychania" rozumiesz coś zupełnie innego ? Może np. absorpcję i desorpcję.
  6. Ryby też płuc nie mają .... sorki, ale na taki poziom merytoryczny Twojej odpowiedzi, nie mam innej konkluzji.
  7. Są tacy których w szkole z matematyki na siłę przepuszczali, są tacy których na siłę przepuszczali z logiki, ale takich jak ty za moich czasów zostawiali siedzieć w jednej klasie na przynajmniej dwa lata.
  8. Straty ciepła w standardowym budynku, wykonany zgodnie ze współczesną wiedzą techniczną rozkładają się wg stanu obecnego tak: - ściany - 14-20%, - okna - 15-25%, - wentylacja - 20-40%, - dach - 10-20%, - podłoga - 5-10%, - drzwi zewnętrzne ( przyjęto 2 sztuki ) - 2-3%
  9. Za okno HS 3200x2300 dębowe zapłaciłem 8.100 brutto.
  10. Współczynnik λ dla 44si Wienebergera to 0,12 a dla Edera 44 IZO to 0,10. Zapraszam do liczenia i pozdrawiam
  11. Czy ty nie rozumiesz, że ty w te swoje tabelki zamiast λ wpisujesz U !!!
  12. Sorry Arturo, ale jesteś odporny na wiedzę jak cholera. Wytłumaczę to Tobie tak, jak Herman kozie: Mamy dwa takie same budynki, które różnią się tylko ścianą zewnętrzną. Jeden wg. Ciebie zużywa 8100kWh, drugi 14450kWh. Udział ściany w wymianie cieplnej wynosi ok. 17%, ergo 8100*0,17=1.377kWh. Innymi słowy zapotrzebowanie energetyczne budynku z pominięciem ściany zewnętrznej wynosi 6.723kWh. W przypadku obu budynków, bo przecież różnią się tylko ścianą. Licząc dalej 14.450kWh-6.723kWh=7.727kWh ( to jest według ciebie strata cieplna przez ścianę w przypadku drugiego budynku ) Chcesz mi naprawdę powiedzieć, że różnica między ścianą jedno i dwuwarstwową pod kątem przenikalności cieplnej wynosi prawie 600% !!! No mam nadzieję, że w to nawet ty nie wierzysz.
  13. To oblicz mi to U dla przegrody = 0,456 W/m2k, proszę.
  14. Dokładnie, ty będziesz miał teoretyczne U=0,13, ja będę miał teoretyczne U=,22 i przy udziale w wymianie energetycznej ściany ok 17% teoretyczna różnica w kosztach ogrzewania będzie wynosiła ok 10% .... teraz już zrozumiałeś co mam na myśli ?
  15. Ale różnicę między λ a U nadal nie rozumiesz, prawda ? A tak na marginesie, w ciemnocie każdy z nas żyje, również ty bałwochwalco styropaniu ........ jeśli myślisz, że osiągniesz te parametry które podają producenci styro to się grubo mylisz.
  16. Jak zrozumiesz kiedyś różnicę między U (k) a λ to chętnie będziesz mógł mi zużycie energii policzyć a do tego czasu marsz do szkoły !
  17. Chłopie, o czym ty dyskutujesz ??? Cegła Edera 44 IZO ma współczynnik przenikania ciepła 0,22. Zanim zabierzesz głos, doucz się trochę, proszę.
  18. Amen, w końcu jakaś dojrzała odpowiedź. To właśnie chciałem i ja przekazać. Między bajki można sobie włożyć oszczędności rzędu 20% i więcej jako różnica między ścianą dwuwarstwową i aktualną technologią ściany jednowarstwowej. Ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,24 odpowiada za ok. 17% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Ocieplenie takowej spowoduje zmniejszenie współczynnika przenikania do poziomu ok. 0,14, czyli o ok. 40% a tym samym zapotrzebowania energetycznego całego budynku o ok. 7%. ( Pomijam tutaj większą kumulację cieplną ściany jednowarstwowej i korzyści z tym związane ) I to jest różnica między poszczególnymi technologiami ścian.
  19. No to widać, że tabelki to nie Twoja specjalność ...... ale te które podawałeś zaadoptowałeś sam, prawda ?
  20. No i czyli nadal nic nie wyjaśniłeś ..... a żródło tych tabelek też podasz czy są Twojej produkcji ??? Aha, i podaj jeszcze współczynnik dla podłogi i jej powierzchnię
  21. Panie Wszechmogący, że tez takich rzeczy trzeba uczyć ....... 18% to nie różnica w przenikaniu cieplnym ściny ale udział ściany samej w sobie w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym budynku ..... rozumiesz tą subtelną różnicę ???
  22. Gdybyś chłopie zechciał ruszyć głową, to byś sam doszedł do wniosku, iż koszty ogrzewania na poziomie 11 tys. nie mają nic wspólnego z technologią ścian a wadliwym wykonaniem całego budynku. pomyśl na drugi raz zanim napiszesz, że 2,5 tys za ogrzewanie miesięcznie w sezonie grzewczym spowodowane zostały przez ścianę 1-warstwową.
  23. Wiem wiem, i potem obudziłeś się zlany zimnym potem. Wszystko jasne. Szkoda tylko, że kosztów energi nie podałeś jeszcze wyższych, dramaturgia byłaby jeszcze większa.
  24. Oczywiście, że mam. W związku z tym, iż dzięki cieplejszej ścianie ( ścianie która generalnie odpowiedzialna jest za ok. 18% strat cieplnych budynku ) "udało" się Tobie zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne/energetyczne całego budynku o ponad 50%, chciałbym wiedzieć jakie parametry przyjąłeś do obliczenia przedmiotowych różnic. Innymi słowy chciałbym wiedzieć jak obliczyłeś te 3,2 kW dla całego budynku ze ścianą dwuwarstwową i 6,8 kW dla całego budynku ze ścianą jednowarstwową. Pozdrawiam
  25. Mnie przekonuje królowa nauk .... i dlatego pytam. I czekam, i czekam i czekam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...