7tonik
Użytkownicy-
Liczba zawartości
645 -
Rejestracja
7tonik's Achievements
DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)
10
Reputacja
-
U mnie z rury mam 16C (przed centralą), za Bypassem centrali jest już niestety 20,5C. Na anemostatach nie mierzę (nie chcę się stresować )
-
Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie
7tonik odpowiedział Oriman → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
No cóż, masz opinię przeciwstawne osoby zawodowo związanej z produktem (i na dodatek prostaka) i użytkownika. Powiem ci, że na początku byłem nawet w miarę zadowolony do czasu bliższego przyjrzenia się temu produktowi. Bajki, które opowiada Racer, że widocznie miałem pecha i trafiłem na egzemplarz od niechlujnego montera są śmieszne. Niechlujnością montera można tłumaczyć przypadek opisywany w tym wątku - zamontowane wentylatory od mocniejszej centrali powodujące duży chałas, wykryte dopiero po kilku wizytach. Postaram się załączyć kilka zdjęć, z których widać jakość produktu. Zdjęcia słabo wychodzą, bo obudowa jest błyszcząca. Muszę prostaczkowi przyznać trochę racji. Nie rozpoznałem należycie Optimala przed zakupem. Nie zastanowiło mnie, że żadna firma instalatorska w okolicy nie chciała instalować tego produktu. Gdy kupowałem, dopiero zaczęto stosować nieszczęsne rozwiązanie z bypassem. Problem jednak polega na tym, że szukałem na średniej półce, a kupiłem z najniższej. Piczman, mimo wielu wad, które starałem się obiektywnie opisać, idzie żyć z tą centralą. Pewnie można nawet znaleźć zadowolonych użytkowników (to że nie ma ich na tym forum nic jeszcze nie znaczy). Jest to kwestia indywidualnych oczekiwać. Znam np. ludzi którzy mając na ścianach 5cm syropianu i na dachu 10 cm wełny twierdzą, że mają dom super ocieplony. Kwestia podejścia. -
Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie
7tonik odpowiedział Oriman → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu -
Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie
7tonik odpowiedział Oriman → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy. Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem. Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy. Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom. -
Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie
7tonik odpowiedział Oriman → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
jakość/cena ???? Nie mówmy o jakości. Jedynie cena jest w miarę niska. Ale jak zestawimy ją z jakością, to już nie jest za wesoło. Ostatnio pomierzyłem temperatury w punktach: 1. Przed filtrem na wejściu z zewnątrz (z GWC) 2. Za wymiennikiem przed wentylatorem nawiewającym powietrze do domu 3. Temperatura w domu 1. Na najniższym, biegu Bypass zamknięty temp1 - 11,2C temp2 - 20C temp3 - 24C 2. Najniższy bieg, Bypass otwarty temp1 - 11,2C temp2 - 18C temp3 - 24C 3. Najwyższy bieg, Bypass otwarty temp1 - 11,2C temp2 - 19,5C temp3 - 24C 4. Najniższy bieg, Bypass otwarty, ręcznie zasłonięte wloty do wymiennika temp1 - 11,2C temp2 - 16C temp3 - 24C Wnioski pozostawiam Wam . Nie mogę się jednak powstrzymać. Ten Recu nie nadaje się do użytkowania latem nawet z pseudo Bypassem. Zimą jest do przyjęcia pod warunkiem ekstra ocieplenia i uszczelnienia (niestety zaciąga powietrze przez spore nieszczelności) całego urządzenia z zewnątrz. -
dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy
7tonik odpowiedział mxxxx → na topic → Dom energooszczędny i pasywny - projekt, budowa, życie
Ja kleiłem na Tytana i było OK.- 13 442 odpowiedzi
-
- dom 3 litrowy
- dom ciepły
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeśli masz rozłożone równomiernie obciążenie kabli grzewczych na 3x3kW, to zostaje ci ok. 2,7kW rezerwy na każdej fazie. Nie jest to mało. Zwiększenie może nie być konieczne. Jeśli to nie wystarczy, to musisz zwiększyć zamówienie na minimalną wartość zwiększającą zabezpieczenie. Będzie to prawdopodobnie 18kW, ale trzeba się upewnić.
-
Są tutaj pewne nieścisłości. Przede wszystkim przy 3 fazach nie sumuje się dopuszczalnej mocy. Przykładowo, gdy mamy zabezpieczenie 3x20A, to na każdą fazę jest dopuszczalne obciążenie 4,6kW. Nie ważne jest to, że mamy zamówione np. 12kW. Gdy przekroczymy na którejś fazie 4,6kW, to zabezpieczenie może zadziałać i zapłacimy za nowe zabezpieczenie mimo, że nie przekroczyliśmy sumarycznie zamówionej mocy. Piczman jeśli ma 7kW, to dla 1 fazy pewnie ma zabezpieczenie 32A, a dla 3 faz 3x16A. W drugim przypadku może sobie pozwolić na obciążenie w granicach 3x3,7kW. Gdy zamówi 3x4kW (12kW) to zamienią zabezpieczenie na 3x25A i będzie można obciążyć 3x5,7kW. Gdy zamowimy 3x6kW (czyli 18kW), to zabezpieczenie będzie 3x32A i możliwość obciążenie 3x7,3kW (czyli prawie 22kW przy zamówionych 18kW ) itd. Są to wartości teoretyczne, gdyż jest jeszcze rozróżnienie na moc zamówioną i przeliczeniową (chyba tak się nazywa), która jest znacznie niższa. Juz nie pamiętam, jak się to przekłada na wyliczenie zabezpieczeń. Zwiększając zamówioną moc musimy mieć na uwadze pod jakie obciążenie mamy dobrany zwłaszcza kabel główny między licznikiem a budynkiem.
-
Ja dowiadywałem się tylko dla swojego przypadku. Ale jeśli będziesz znał swoje zabezpieczenie, to możesz zadzwonić "na obsługę klienta" i zapytać jaką minimalnie moc musisz zamówić dla zwiększenia tego zabezpieczenia. Mi w Enei powiedzieli.
-
Ja mam zamówione 16kW w układzie 3 fazowym. Zabezpieczenie wynosi 3x25A. Niestety po czasie się dowiedziałem, że byłoby to samo zabezpieczenie przy znacznie niższym zamówieniu mocy (teraz już dokładnie nie pamiętam, ale chyba graniczną wartością jest 12kW. Czyli przepłaciłem za 4kW. Aby przejść na zabezpieczenie 3x32A wystarczy rozszerzyć zamówienie do 18kW (o ile dobrze pamiętam). Czyli jeśli mamy zapotrzebowanie na np. 22kW, to wystarczy zamówić 18kW. Jednak trzeba się upewnić jakie są graniczne wartości dla poszczególnych zabezpieczeń (u różnych dostawców może się trochę różnić).
-
Trzeba zamawiać zwiększenie mocy z głową. Najpierw trzeba oszacować jaką wartość muszą mieć bezpieczniki dla naszego zużycia, a następnie trzeba się dowiedzieć, jaka jest minimalna zamówiona moc dla tego zabezpieczenia i taka moc zamówić. Zwiększając moc ponad wartość minimalną nic nie zyskujemy, gdyż bezpieczniki pozostają takie same, aż do osiągnięcia następnej granicznej mocy. Nie ma sensu przepłacać ponad tą wartość.
-
Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie
7tonik odpowiedział Oriman → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Może zdradzisz WD pod jakim nickiem jeszcze się tutaj wypowiadasz i gdzie pracujesz? -
Obecnie przy rurowcu mam 8C. Minimalna temp. była niewiele poniżej tej wartości. Przepływ ok. 100m3/h.
-
Ja mam poziomy.
-
Nie można tworzyć syfonu skierowanego w górę. Trzeba utrzymać poziom kładzionych rurek. Przy zagięciach nie tworzyć syfonu.